המהרישי יוגי 129499
תיקון קטן אך משמעותי - הוא הביא את השיטה לארה"ב, אבל בשום פנים ואופן לא המציא אותה. המהרישי אכן נזנח בידי חסידים רבים בגלל החשדות לשחיתות וכולי ‏1, אבל אין לו שום זכויות על המדיטציה - זו טכניקה שאפילו בודהא בעצמו לא המציא, רק שכלל והעמיק.

ולגבי המאמר - נראה שבוויפאסאנה לא ממש ידעו איך לאכול אותך, או שלא היה להם נעים להעיר לאדם עיוור, וכנראה שזו בעיה שלהם. בכל אופן, באמת לא נהוג להפנות את כפות הרגלים לעבר הדובר המרכזי, וגם לא אוכלים בשר בוויפאסאנה. זה אחד מכללי הבית, מה לעשות (לא הייתי שם אבל סיפרו לי). מי שבא לשם מוכן ויודע מה הוא רוצה לקחת משם, יוצא בדרך כלל שמח. מצד שני, יש סיפורים על אנשים שהגיעו לשם, התעמתו עם עצמם בצורה לא נעימה ויצאו עם מועקה גדולה אף יותר.

מדיטציה אכן מסייעת, וזה כן מניסיון ‏2, לשלוות נפש מסוימת. היא לא פותרת בעיות, אבל משקיטה מאוד את אותו מקום מבולבל וסוער בתוך הנפש שמפריע לראות דברים בבהירות, מנקה המון רעש מהמערכת.

1 רגע של טריוויה: ב"סקסי סיידי" הביטלס שרו במקור Maharishi, what have you done? :-)
2 אם כי כבר שנים שלא עשיתי מדיטציה.
המהרישי יוגי 129506
תודה ייל הטיקון
באיזה מדיטציה התנסת ואיפה למדת אותה?
ג
המהרישי יוגי 129518
לא יודעת. יש טכניקות מדיטציה "כלליות" (אני אפילו לא יודעת אם הכל נכנס תחת "מדיטציה טרנסצנדנטלית", או שזה סוג נפרד). וזה גם היה במסגרות שונות.
מה שעשיתי היה לשבת במדיטציה - לבד, עם עוד "מדריכה" בחדר או עם קבוצת אנשים - בזמנים של עשרים דקות עד שלוש שעות, ופעם גם בסדנה של שישבת. העניין הוא פחות לרוץ לסדנאות (טוב, אני מאוד עצלנית) - יותר חשוב זה להפוך את זה להרגל, לעשות את זה בבית, נאמר, עשרים דקות פעם ביום. ולצורך זה מספיק ללמוד להיכנס לריכוז הבסיסי, ולהמשיך משם. גם אם נדמה לך שזה לא הולך, שאתה כל פעם חוזר ללופים מחשבתיים שמוציאים אותך מהריכוז, צריך פשוט להמשיך עד תום הזמן ואיכשהו, בסוף פוקחים עיניים ומרגישים רגועים יותר. המקום ששואפים להגיע אליו הוא אותו מקום מוחי שקט שמוכר מ"רגע לפני שנרדמים" (גלי אלפא, קוראים לזה), וצריך לתרגל איך "להחזיק את זה" לזמן ממושך יותר.

טכניקות ריכוז? מוזיקה מרגיעה ורפטטיבית, או שקט מוחלט, ישיבה נוחה, לנתק את הטלפון וכל זה.
המהרישי יוגי 129621
מזה מוזיקה מרגיעה ורפטטיבית?

מוזיקה רפטטיבית יכולה לעשות לי המון דברים (כולל הרצון להביא מהמחסן איזה פטיש חמש קילו לשם עיצוב מחודש של מערכת הרמקולים, אבל לא רק), אבל להרגיע?
יוגי הדב 129662
כנראה על זה נאמר ש''יש הרבה דרכים להגיע לנירוונה''
המהרישי יוגי 129688
טוב, אז אפשר גם לא רפטטיבית. דווקא ברפטטיביים הולכים חזק: נעימות דיג'רידו אוסטרלי, צ'אנטינג הודי (חזרה על פסוקים דתיים) והרמוניות איריות (אניה, הרבה אניה. אני שונאת את אניה, וזה קארמטי).
המהרישי יוגי 130383
ואני אוהבת את אניה. ביחוד כשאני נוסעת לבד באוטו וחושך, ונסיעה ארוכה, עם חלונות פתוחים.
ים גלים וברווזים 130847
גלי אלפא?
מישהו יודע להסביר במה מדובר?
הסבר קצר 130861
כאן: http://www.brown.edu/Departments/Clinical_Neuroscien...

דוד גוגל ימסור ברצון כתובות של אתרים נוספים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים