נבל ברשות החוק 12998
אין הרבה מה להגיד על ה "תרגיל המבריק" של אהוד ברק חוץ מזה שזה מתאים לו. מתאים לו לנקוט במהלכים שקופים של תכסיסנות פוליטית ולהציג אותם בפני הציבור כמהלכים אחראיים. אם מדברים עכשיו על חוק נתניהו, הרי שההחלטה של ברק היא החלטת נתניהו. לא מוגזם להעריך שבעיקר נתניהו ישב לו בראש כשהחליט את ההחלטה הזו. אחת השאלות המעניינות היא למה ברק הכריז על התרגיל המבריק רק עכשיו? למה לפני עשרה ימים הוא עוד תמך בהליך הפיזור של הכנסת ? הסיבה לפי דעתי היא שברק נוכח לדעת בעשרת הימים הללו שהסכם עם הפלסטינים עד הבחירות הוא בלתי אפשרי. ברור שבמצב כזה שברק מתמודד מול מועמד חזק כמו נתניהו אין לו סיכוי לנצח כאשר הוא בא לבוחרים בידיים ריקות. לכן נותרה לו האפשרות של התמודדות מול מועמד פחות חזק כמו שרון ע"י מציאת הפירצה בחוק יסוד הממשלה, שאוסרת על התמודדותו של נתניהו. כמובן שזו ספוקלציה כי אין לי מושג על המצב המדוייק של המו"מ עם הפלסטינים, אבל אני לא מוצא הסבר רציונלי אחר למהלכים של ראש הממשלה.
בכל מקרה התרגיל הזה בהחלט רציונלי לאהוד ברק, אבל הוא ממש אסוני לדמוקרטיה הישראלית. בעניין הזה אני מקוה שלפחות יתעמעמו המחלוקות בין ימין ושמאל. לא כל מה שכשר חוקית הוא גם לגיטימי וכאשר מונעים ע"י טריק משפטי מהציבור לבחור במועמד המוביל ( לפחות עפ"י הסקרים), אז הדמוקרטיה מאבדת את המובן שלה. אני כמובן מקוה שחברי הכנסת או בג"ץ יצליחו למנוע את התרגיל האנטי דמוקרטי של ראש הממשלה, אבל אני גם לא פחות מקוה, שהשמאל ידיח את ברק. אדם שעושה הכל לשרוד בשלטון ללא מעצורים כל שהם הוא אדם מסוכן, שלא ראוי למשול. לצערי הרב חולף בי גם הרהור כפירה לאור ההתנהגותו של ראש הממשלה, שאולי צודק השמאל הרדיקלי ולא רק עראפאת אשם בכשלונו של התהליך המדיני
אני לא בטוח שהוא כזה טיפוס גרוע 13002
תגידו מה שתגידו
הבחור הזה עשה מעשה ראוי לשבח

א.הוא השיג מערכת בחירות קרובה מאוד שתמנע מהמדינה מוכת האינטנסיביות הזו עוד חצי שנה יקרה של תהליכי בחירות

ב.תוך כדי ההחלטה הוא גם השיג סבירות מסוימת להרחקת ביבי ממערכת הבחירות
(אני לא חושב שהוא באמת היה בטוח שצעד כזה יצליח במאת האחוזים,אחרי הכל הוא בוודאי צפה שיהיה מאבק להכנסת ביבי בכל זאת לבחירות,ולכן זה נראה לי כבונוס יותר מאשר העיקר בהחלטתו להתפטר)

כל אדם שמצליח להשיג יותר מיתרון אחד בהחלטה פוליטית ששמה קץ להיותו הבוס
הוא לדעתי טיפוס לא רע בכלל
....תגידו מה שתגידו
וחוצמזה 13003
הרי כל עוד הוא כיהן, כעסו עליו שהוא לא מתפטר. ועכשיו כשהוא התפטר, כועסים על זה?
וחוצמזה 13012
כעסו עליו כי הוא עשה תרגיל שמסלק את יריבו העיקרי מהמגרש.

לדעתי, נתניהו יכול להאשים רק את עצמו בסיפור הזה. הוא ידע שזה החוק, הוא יכול היה להשאר חבר כנסת, אבל זה לא התאים לו והוא החליט להתפטר. הוא לא רצה להתעסק בלכלוך של בניית הליכוד לאחר החורבן שהוא השאיר בו ולא רצה להיות חבר כנסת הכפוף לאדם אחר (אריק שרון). אם כך, שיאכל אותה. לא מתקנים את החוק בשביל כל אזרח.
וחוצמזה 13015
מה שביקשה האופוזיציה מאהוד ברק לא היתה דוקא התפטרותו אלא בחירות חדשות הוגנות, עקב השינוי הרדיקלי במצב המדיני בטחוני וחוסר יכולתו של ראש הממשלה להקים קואליציה. תרגיל ההתפטרות של אהוד ברק , שמסלק מהמרוץ את יריבו העיקרי הוא ההפך מבחירות הוגנות
וחוצמזה 13021
יש כאן היתממות.
כאשר דובר על הפלת הממשלה, דובר על בחירות כלליות לכנסת ולראשות הממשלה. אף אחד לא ביקש שרק ראש הממשלה יתפטר.
לכן את יכולה לבוא ולטעון שיש כאן תרגיל מבריק של ברק (נניח) אבל את לא יכולה לטעון שזה בסך הכל מה שחברי הכנסת רצו, כשדרשו ממנו כל השנה האחרונה להתפטר.
טיפוס גרוע מאד 13013
די מדהים אותי שיש במצב הקיים עוד מי שמסנגר על אהוד ברק, אבל לא מפתיע שהסנגוריה באה מכיוון התחמנות והערמומיות. הוא אחלה תחמן אהוד שלנו.לי לא אכפת לתת לברק פרס ישראל בתכמנות אבל זה לא העניין. לראש הממשלה, יש אחריות כלפי החברה הישראלית יותר מאשר לפוליטיקאי ערמומי סוג ג'. וכאשר ראש ממשלה ע''י תרגיל תחמני מונע את ההתמודדות של יריבו העיקרי זה נסיון למנוע מהציבור לאמר את דברו. ובין זה לבין דמוקרטיה אין הרבה. משמעותו של התרגיל של ברק הוא נסיון להרוס את רוחה של הדמוקרטיה ע''י שימוש במנגנונים דמוקרטים ועל כך קראתי לו נבל ברשות החוק.
אני גם לא ממהר להשתכנע מהטעון שלך שאהוד ברק עשה טוב למדינה בכך שהקדים את הבחירות וחסך כסף רב למדינה. ההוצאות של מערכת הבחירות אינן חזות הכל וראוי לדאוג בראש ובראשונה שהציבור יוכל לאמר את דברו ולא לדאוג כל הזמן לתקציב מערכת הבחירות. חוץ מזה קשה להשתכנע שאכן שיקול זה עמד לנגד עיניו של אהוד ברק, שרק שבוע קודם לכן יזם את פיזור הכנסת, כאשר הוא מבקש לקבוע תאריך מאוחר ככל האפשר. מי שמאמין שאהוד ברק פעל מאיזו שהוא מניע ענייני ממלכתי הוא לכן בעיני או תמים או שוטה.
4 הערות על המצב 13032
1. כל מה שברק צריך לעשות עכשיו זה לדאוג שהכנסת לא תתפזר. וזה לא עד כדי כך מסובך, כי לרוב חברי הכנסת אין אינטרס ללכת שוב לבחירות, ומבחינתם הם "יצאו ידי חובה" בזה שגרמו לראש הממשלה להתפטר.

2. אם הוא יצליח לקרקע את נתניהו, שרון ישאר בזירה בתור ברווז צולע, כי כשביבי בשטח מי בכלל זוכר מי הוא. שרון הןא סך-הכול ברירת מחדל.

3. ובכך ההתייצבות של ביבי במידה מסויימת מסכנת את האינטרס של הליכוד.

4. כבר במסיבת העיתונאים הזאת ביבי חזר להראות כמו הבאד בוי הזכור לרע. נראה כאילו ממש קשה לו להתאפק, והתחפושת של הסבא האחראי עם המשקפיים ממש מדגדגת לו בצוואר. בניגוד להופעות קודמות שלו בשבועות האחרונים, שבהן לא הצלחתי שלא להגיד לעצמי "אולי הוא בעצם די סימפטי", כבר במסיבת העיתונאים הזאת הוא גרם לי לרצות לכבות את הטלויזיה. ועובדה שגם הבמאי של החדשות בערוץ 2 קטעה אותו כשהוא התחיל שוב עם האוטובוסים המתפוצצים.
שתי הערות: 13045
א. ברק עצמו אמר שהוא לא נגד זה שביבי יתמודד מולו, ואמר שייתמוך בשינוי החוק.
ב. העובדה שכרגע לפי הסקרים ביבי מוביל לא אומרת שהוא היה מנצח או ינצח בבחירות. הסקרים המוקדמים כמעט תמיד מראים תמיכה במועמד שלא מנצח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים