בחירות זה רע 13018
סיפור הבחירות הקרובות לא משמח אותי כלל.
החלופה הטובה ביותר מבחינתי, היא הישארות המדינה נשלטת בעת הזאת בידי ממשלת שמאל. נראה לי שגם אם החל השמאל לאכול את כל מה שייצר ופלט, עדיין לא הצליח לחוש בטעם, בגלל פגיעה חמורה ביותר במערכת חושיו. בעת שאני כותב את הדברים אני שומע ברדיו את שלמה בן עמי אומר: "הסכם אוסלו נגמר." זה נכון. אבל האם כך חשב וקווה שלמה בן עמי שמעשה ידיו של השמאל להתפאר ייגמר ? ברור שלא. ובכל זאת אין שום סימן לחשבון נפש, ולניסיון לחשוב קצת אחרת. האם הוא מנסה להשיב על השאלה האם כך היה צריך לנהוג ? שום דבר.
שוב הסיסמה הריקה: "אין דרך אחרת". מה המשך הדרך הזאת? לקו הירוק כמעט הגענו. אם אין זו סופה של הדרך, האם עלינו לצעוד לכוון קו גבולות החלוקה מבלי לבקש דבר בתמורה ? המחשבה אותה מחשבה, ושום לקח לא נלמד. ככל הנראה דרושה תקופה נוספת של מצב מדיני ובטחוני שילך וירע תחת שלטון ממשלה שמאלית, עד שגם בשמאל יכירו בכך שעלינו לכבוש את הרשות הפלשתינית, ולפרוק את הנשק בה. חשוב שההכרה הזאת תגיע גם לשם, והיזמה לבצע את הצעד ההכרחי הזה תבוא משם. הרי הם היו אלה שהצהירו עם תחילת תהליך אוסלו ש "אם תהינה בעיות 'יקל' עלינו לכבוש את כל השטח". על אילו בעיות חשבו כששחררו בקלות דעת את ההצהרה הזאת ? לא על בעיות כמו שישנן היום ? האם לא הגיעה העת לממש גם את ההבטחה הזאת ?

אבל מה שיקרה בבחירות הוא מהפך. הימין יעלה ויתחיל לנסות לטפל בחורבות שהשאיר השמאל. לעומת התנאים בהם יפעל, התנאים בהם פועלת הממשלה היום ממש גן עדן. בנוסף לכל הצרות (וממשלת ליכוד תעשה בדיוק מה שעושה היום ממשלת ברק), תהיה הממשלה הימנית נתונה להתקפות קשות מהעולם "הנאור", ומהתקשורת בארץ, והיורה הרותחת הזאת תכבול את ידיה, תפחיד אותה, ותמנע ממנה לקבל החלטות נכונות.
וזה יהיה גרוע יותר מהסיפוק הנפשי שבמפלת השמאל.

חלופה שלישית היא נצחון השמאל בבחירות. אבל זו החלופה הגרועה ביותר. שמאל שקיבל לגיטימציה מהצבור גם אחרי כל מה שאנו רואים, עלול ממש לשתולל.
בכך בודאי איני רוצה.
בחירות זה רע 13033
אני נוטה להסכים עם רוב מה שכתבת. אבל יש אופציה שיכולה קצת לרכך את התסריט השחור. מה דעתך על האפשרות שאחרי נצחון הימין בבחירות תוקם ממשלת אחדות ברשות הימין? אני לא אומר שזו אפשרות טריויאלית והיא תדרוש מהימין הרבה נדיבות של מנצחים, אבל נראה לי שזה צריך להיות הצעד הראשון של נתניהו וכל מועמד ימין אחר, אם ינצח הימין בבחירות. בדרך הזו לא יוכל השמאל מצד אחד להכתיב תנאים להצטרפות לממשלה ומצד שני הימין יוכל להתוות מדיניות בטחונית יותר שפוייה. השמאל בתמורה יקבל אפשרות להשפיע על המהלכים המדיניים והבטחוניים. בתסריט כזה סביר להניח שמר"ץ לא תצטרף וכך אפשר יהיה לבודד את השמאל הקיצוני, שמהוה מכשול לכל מדיניות חוץ ובטחון מפוקחת, ממעגל ההשפעה. נכון שזה לא רע?
גם על שלום קר יוגש חשבון 13034
לא, זה בכלל לא רע שמר"ץ תהיה בחוץ וש"ס והמפד"ל ואגו"י ושרנסקי יהיו בפנים. זה מבטיח לפחות 2 דברים: א. שום מהפכה אזרחית לא תהיה כאן. ב. יהיה לנו "שלום קר" כקרח. רק דבר אחד עוד לא ברור והוא: מה יצטרך ביבי לשלם לערפאת בשביל השלום הקר הזה?
אה, שכחתי, ביבי הרי לא משלם.
אבל ערפאת הוא לא הקבלן עמדי. הוא יודע לגבות יפה מאוד. אם ביבי לא ירצה לשלם - ישלמו את החשבון אזרחים ישראליים... בחייהם.
גם על שלום קר יוגש חשבון 13044
רק עובדה קטנה.

בסוף ימיו של נתניהו הפיגועים היחידים שהיו היו אילו שהוצגו במערכת הבחירות שלו.

פעמים מסתים שלטון שמאל במצב שבו יש פיגועים כנגד ישראלים.

לא יודע אבל אצלי לפחות 1+1 זה עדיין 2

אגב על מנת שביבי יצטרך לתת דין וחשבון יש ללכת לבחירות כוחה של שינוי יגדל ושל שס יקטן. שינוי למעשה מחליפה את צומת גם אם לא במדויק.
הבוחרים שלה הם כנראה חברה נמאס להם מרפול שישב כמו דג אם ש"ס.
היא לא מפלגה שהצהירה על דרכי שמאל ובכך עשתה בשכל. (גם אם ברור כי אנשיה שמאלנים)

במידה ןכמו שהסקרים מנבאים יגדל כוחה ויהפוך דומה מאוד לכוחה של שס עדיין מי יודע אולי תהיה אלטרנטיבה.

להזכירך ברק ישב אם אותה ש"ס בממשלה ועד היום לא זכור לי חוק אזרחי שהו העביר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים