הדיוטית שכמוני 130587
מי מעמיתי המלומדים מוכן להסביר לי (בטקסט מנוקד, בבקשה) מה זה פרדוקס EPR ?

ומי זוכר את הספר בו העולם הפך למקום בו חייבים להתקדם כל הזמן לעבר נקודת ציון שכל הזמן זזה ואפקט הזמן משפיע על העתידנים? לא ארחיב כי זה יהיה ספוילר אבל הייתי רוצה לקרוא שוב ולא זכור לי השם ו/או הסופר.

אה, ועוד משהו עבור התורן במשמרת: מה עם התזה של אנטי חומר שאופף אותנו? שלכל חלקיק יש הנגדי לו ומה בדיוק עושים עם זה? אגב, האם זה אומר שלפי תזה זו 42 הופך להיות 24 או 42-?

ומה עם ואלהאלה?
הדיוטית שכמוני 130589
סדרת המאמרים של ירדן ניר: "מתי מטיל אלוהים את הקוביות"
דיון 1177
דיון 1178
דיון 1179
דיון 1180
weiset Loge nach Walhall 130641
סופם של האלים
קרוב
וכך אשליך הלפיד
אל מגדלי רום של ואלהאלה

תגובה 4369
42=42 130649
2. "עולם הפוך" של כריסטופר פריסט, הוצאת "מעריב".

3. האנטי-חומר לא "אופף אותנו"; לכל חלקיק יש חלקיק נגדי (עם מסה הפוכה), אלא שבחשבון כולל כנראה שיש ביקום יותר חלקיקי חומר מאשר אנטי-חומר. חיבור חלקיק עם האנטי-חלקיק הוא האינטראקציה היעילה ביותר במונחי האנרגיה המשתחררת (ביחס למסה של המעורבים בתהליך); פי מאה מהיתוך מימני. המידע הזה עשוי להיות קשור לשאלה "מה עושים עם זה", אבל לא בעתיד הקרוב.
42=42 130667
שאלה: כמה אותיות יש בשורה הבאה?

א א ב א ב ג

במובן מסוים 6, ובמובן אחר 3. בפילוסופיה של חצי המאה האחרונה מקובלים המונחים type ו-token. יש 3 types של אותיות, ו-‏6 tokens של אותיות.

במשפט "לכל חלקיק יש חלקיק נגדי" יש כפל-משמעות שעלול להטעות. כוונתך, כמובן, היא שלכל type של חלקיק יש type נגדי; ב-tokens קיים חוסר איזון.
42=42 130942
האם התשובה כך כיוון שהשאלה לא מלאה.
במידה והשאלה הייתה כמה סוגי אותיות יש במשפט התשובה הייתה שלוש.

ניסוח מתאים לשאלה לתשובה 6 לא עולה לע כרגע לראש.
42=42 130963
השאלה "כמה אותיות יש" היא אכן לא מלאה. אז מה, רוב השאלות שאנשים שואלים הן לא מלאות:

- יורד גשם?
- כן, לפחות פעם בשנה.
- לא, אני מתכוון - יורד גשם ברגע זה?
- כן, אבל באנגליה, לא כאן.
(וזה לא שהשאלה "יורד גשם כאן ועכשיו?" היא חד משמעית. הו הו, אנחנו בכלל לא קרובים. מה עם מידת הודאות שמצופה מהמשיב? איזו צפיפות של טיפות מים תיחשב לגשם?)

הנה ניסוח השאלה המתאים לתשובה 6: "כמה toekns של אותיות יש"?
(היה נסיון לתרגם type ו-token ל'תבנית' ו'תמנית', אבל לא נקלט).
אה, אתה רוצה בלי מונח טכני? "מופעים" זה די קרוב, אבל עדיין יגרום להרמת גבה אצל מי שלא חושב על ההבחנה. אני חושב שלא במקרה אין מונח יומיומי: ההבחנה היא פשוטה וברורה, אבל כמעט אף אחד לא מודע לה עד שלא רואים אותה בכיתה.

וזה לא שהיא לא קיימת ביומיום. לעתים קרובות שואלים אותי "כמה כדורים אתה לוקח ביום?". שאלה תמימה ופשוטה, ואני נתקע עליה. כי אפעס, אני לוקח כמה types של כדורים, ומחלק מה-types אני לקוח שני tokens. מה משני פריטי המידע הוא זה שמעניין את השואל? האמת היא שכאן זה מסתבך עוד יותר, כי אני לוקח גם חצאי toekns...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים