חוק ביבי וחוקים אחרים 13147
שני חוקים מנסים חה"כ החביבים שלנו להעביר כיום - אחד, המכונה חוק ביבי, נועד לאפשר גם לאזרח שאינו ח"כ לרוץ לראשות הממשלה בבחירות שאינן כלליות. השני, מבית היוצר של אביגדור ליברמן, נועד למנוע מראש ממשלה שהתפטר לרוץ שנית לראשות הממשלה. שני החוקים באו כריאקציה לתרגיל המסריח של אהוד ברק. שניהם רעים לדמוקרטיה, אבל בשניהם יש איזה משהו שמצלצל נכון.

חשבתי וחשבתי - והנה ההצעה שלי לתיקון חוק הבחירות (למרות שכעקרון, אני בכלל תומך בחזרה לשיטת הבחירות הישנה): ראש ממשלה שיתפטר לפי סעיף 23 (שנועד למקרה בו ראש הממשלה לא יכול להמשיך לתפקד מסיבות אישיות, ובעקבותיו יש בחירות לראשות הממשלה בלבד - זהו הסעיף אותו ניצל ברק), לא יוכל לרוץ בבחירות שיבואו בעקבות התפטרותו. באופן כזה יובטח כי כוונת המחוקק תשמר. ראש ממשלה שיתפטר לפי סעיף 22 (דבר המביא אף לפיזור הכנסת ולבחירות כלליות) יוכל לרוץ בבחירות לראשות הממשלה.
וזהו. גמרנו את הבעיות. פאשלה קטנה של המחוקקים. סמוך על הישראלים שימצאו איזו קומבינה שלא חשבו לסתום מראש.
חוק ביבי וחוקים אחרים 13150
אני בעד.

אבל סמוך על הפוליטיקאים שלא יסכימו.
ליברמן? 13152
נדמה לי שהצעתך היא בדיוק התיקון לחוק שהוצע ע''י ח''כ רחבעם זאבי.
ליברמן? 13155
יתכן שאכן מדובר בהצעה של גנדי ולא של ליברמן, אבל ההצעה עליה קראתי אינה מבדילה בין התפטרויות - ראש ממשלה שהתפטר אינו יכול לרוץ בבחירות הבאות, על פי אותו הצעה, בלי קשר לאיזו מין התפטרות ואיזה מין בחירות. הטענה הבסיסית היא כי ראש ממשלה שהתפטר כביכול הוכיח עצמו ככשלון, ואין בכך אמת - יתכן פשוט שראש ממשלה מעוניין לקבל מחדש מנדט מהעם, או שלדעתו מבנה הכנסת אינו מייצג עוד את הדעות בעם, ועל כן הוא מעוניין בבחירות כלליות חדשות. התפטרותו של ראש הממשלה בלי פיזור הכנסת גם היא אינה הודאה בכשלון, אלא פשוט נובעת מסיבות שאינן קשורות לפוליטיקה (מחלה קשה, למשל) - במקום השיטה האמריקאית של סגן נשיא שמחליף את הנשיא במקרה כזה, אצלנו עושים בחירות חדשות לראשות הממשלה.
אגב, גם זה, אני חושב, זו טעות גדולה מאוד של המחוקק.
כנסת לעומתית אינה דבר שהמשטר הישראלי יכול לעמוד בו.
ליברמן? 13169
מה קובע החוק הקיים למקרה בו מת ראש הממשלה?האם יש בחירות חדשות לכנסת?
לא 13175
אולם בכל מקרה בו נקבעות בחירות מיוחדות לראשות הממשלה, תקף הכלל הבא: אם הכנסת ממילא עתידה להתפזר בתוך פחות משנה - הבחירות לכנסת מוקדמות אף הן למועד שנקבע בחוק לבחירות מיוחדות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים