אונטעוועלט רומאי 13189
מעניין ,תודה.
רק אוסיף שהסירחון עוד יעצים בכנסת הבאה שבה
יהיה ככל הנראה ייצוג הולם לחברת תמרוקים ישראלית ,אך לא לשבט האתיופי-ישראלי.
דמו דמו דמוקרטיה!!! 13193
אמאל'ה! השד העדתי! 13197
הייתי מציע אחוז-חסימה גבוה בצורה משמעותית (נאמר - כזה שלא יאפשר סיעות בנות פחות משישה חברים), אבל בטח יגידו שזו הצעה אנטי-דמוקרטית.
אמאל'ה! השד העדתי! 13198
מבחינה מסויימת, אחוז החסימה באופן כללי הוא אנטי-דמוקרטי. אם יש מקום ל- 120 נבחרי ציבור, מדוע שמישהו שאחד מתוך 120 מצביעים תומך בו לא יזכה לייצוג? ולשיטתך, מדוע שמישהו שאחד מתוך 21 מצביעים תומך בו (כלומר, קצת פחות מ- 6 מנדטים) לא יזכה לייצוג?

אחוז החסימה נועד למנוע פרגמנטציה קיצונית של הכנסת, אבל יש להזהר משימוש לרעה ברעיון. בהקצנה קלה, הרי אם שתי הסיעות הגדולות מגיעות ל- 61 ח"כים ביחד, הן יכולות להעלות את אחוז החסימה ל- 40 מנדטים – כלומר, תהיינה רק 2 מפלגות בכנסת (או, במקרים נדירים של חלוקה מדוייקת 40-40-40, שלוש מפלגות).
אמאל'ה! השד העדתי! 13199
למעשה - דמוקרטיה ייצוגית (אני מקווה שזה המונח המקצועי) היא באופן כללי אנטי-דמוקרטית. גם העובדה שמספר חברי הכנסת נקבע ל-‏120 ולא 122 היא בעייתי באותו אופן, וכך גם העובדה שזכאים לבחור רק מי שמלאו להם 18 שנים, ולא 17 שנים, חודשיים ושבוע.
כל משטר "דמוקרטי" הוא וריאציה על דמוקרטיה. יש וריאציות מוצלחות יותר, ויש מוצלחות פחות. יכול להיות שמה שהיה טוב במקום מסויים ובזמן מסויים - לא מתאים במקום אחר או בזמן אחר. אני לא חושב שרצוי להחליף שיטות ממשל כמו גרביים (וכבר כתבתי את דעתי על תיקוני-חוקה אד-הוק), ואני חושב שדרך נאותה לאשר חוקה היא משאל-עם (כך שלפחות ההסכמה על כללי המשחק הפסאודו-דמוקרטיים תהיה הסכמת-רוב), אבל אין שום דבר "קדוש" או "דמוקרטי" דווקא בווריאציה שרירותית אחת מסויימת.
אמאל'ה! השד העדתי! 13200
אפשר לומר שבשנים האחרונות ''השד העדתי'' הפך
ל''פיה'' והצבעה שבטית היא פה, והיא הגיונית
למציאות הישראלית ומשמשת ככור היתוך אמיתי,לכן צורמת לי העובדה שכל השבטים מרגישים מיוצגים בכל כנסת שנבחרת, חוץ מהשבט
האתיופי-ישראלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים