לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13192
הכתבה מתארת את כל הנתונים הנכונים אבל מסיקה את המסקנה הלא-נכונה, יחד עם עוד הרבה אנליסטים בתחום. המחשבה כאילו "הכלכלה החדשה" מתה היא שגיאה; מי שמת אלו חברות הקש נוסח "היינו חברים של המיראבלסים בזפאטה וחשבנו גם לעשות מכה" או "יש לי פה WindowsNT צרוב וראיתי פעם מישהו שהתקין RealVideo Server אז בואו נפתח חברת סטארטאפ" (השמות של החברות שמורים עימי) וכדומה. המשותף לכולם הוא אפס טכנולוגיה מקורית. כשחברה קונה חברת סטארטאפ (או כשמשקיעים יושבים להעריך את שווי החברה) מה שמעניין אותם הוא הידע המקורי בחברה. לחברות כמו וואלה ו- IOL אין הרבה טכנולוגיה. נקודה. אין משהו שונה בין הטכנולוגיה שמריצה את האייל ובין הטכנולוגיה של וואלה או IOL ואם טל כהן יכול לעשות את זה לבד (עם כל הכבוד הראוי והוא בהחלט בהחלט ראוי) אז כנראה שטכנולוגיה חדשנית מאוד אין כאן.

עשו איתי את הניסוי המחשבתי הבא, חישבו על חברות מצליחות שאתן מכירות ועל חברות כושלות ששמעתם עליהן והיזכרו בטכנולוגיה שאותה הן מוכרות:

צ'קפוינט, הגורילה של שוק אבטחת המידע ואחת החברות הבודדות שהצליחו להעלות מעל ציפיות האנליסטים בשוק הדובי (כל קשר לקננגיסר מקרי בהחלט :-) של נאסד"ק 2000 מוכרת מוצרים שמבוססים על טכנולוגית סינון, ניתוח ומניפולציה של תקשורת מחשב בזמן אמיתי, על פלרפורמות מרובות וב- Wire Speed.

ולעומתה אר.יו.שור, החברה הכושלת של ורדי שפיטרה חצי מהעובדים לא מזמן המציאה אתר אינטרנט שמאחסן בדאטהבייס מחירים של מוצרים מכל מני אתרים אחרים ונותן לך להשוות בינהם.

קומברס, ענק טכנולוגי שמוכר במליונים ופיתח טכנולוגיה לזיהוי, הקלטה ואיחזור קול שהיא שילוב של חומרה ותוכנה שמשמתשים בה בחלק לא קטן של חברות הטלפון בעולם.

לעומת Contact.Com שפשטה את הרגל לפני כמה ימים ופיתחה דטהבייס שמכיל את ספרי הטלפון של כל משתמשים ונותנת אפשרות לערוך חיפושים על ספר הטלפונים.

להמשיך, או שהתמונה מובנת?

אם הטכנולוגיה שלך מסתכמת בשרשרת שאילתות לדטהבייס וכמה דפי HTML או אפליקציה של 200K לווינדוס, אין לך מה להקים סטארטאפ. אבל אם יש לך משהו בעל ערך טכנולוגי אמיתי להציע - יש לך סיכוי. ברור שלא כל סטארטאפ טכנולוגי גם מצליח (עיין ערך ווקלטק) אבל לפחות יש לו סיכוי.

אמור מעתה, לא הכלכלה החדשה מתה, כי אם מדובר בתיקון רצוי, על ידי כח אבלוציוני נחוץ של סלקציה, שמאפשר לחברות הטובות באמת (אלא ששורדות) גישה למאגרי כח האדם והמשאבים האחרים הדרושים להם להפך למובילות בשוק שלהם.

גלעד.
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13195
כל כך שמחתי לקרוא סופסוף תגובה שבוחרת בקפידה את קהל היעד שלה - הנשים! הלא ברור שמי שחשוב באמת שיקראו את התגובה הן אנחנו: ""חשבו על חברות מצליחות שאתן מכירות"...
עד ל"אמור מעתה", שהחזיר אותנו שוב למצב הקודם. גלעד, אתה לא יכול לעשות לנו את זה!
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13219
אני דווקא כן יכול, עובדה! :-)

וברצינות: בכתיבת תגובתי נהגתי מנהג שמוכר לי מקהילת ההאקרים (במובן הראשוני של המונח, לא פורצי מחשבים) והוא שכאשר מיועד הכתוב לקהל הרחב יש להשתמש בפנייה זכרית ונקבית לחילופין כדי שלא ליפול להרגל של מחשבה על המין הזכרי בלבד בשל השימוש הסמנטי בפנייה זכרית.

שמחתי שזה מצא חן בעיניך... :-)
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13234
מצא חן זה understatment...
אני בעד להפיץ את זה בקרב כל כותבי התגובות באייל, ובעיקר אלה שהתגובות שלהם משתרעות על פני למעלה מ-‏10 שורות. באמת, חבר'ה, אחרי 10 שורות בלי התייחסות למין הנשי (ולא היפה - תתפלאו, יש גם כמה נשים מכוערות...) אתם באמת חושבים שנטרח לקרוא את ההמשך?
:-)
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13410
את באמת חושבת שבהינתן הכלל שציינת לעיל (עשר שורות וגו') בו את משתמשת להכרעה בסוגיה "אילו הודעות אקרא", אטרח לדאוג אם תקראי את הודעותי או לא?

את יודעת מה, עזבי הציניות שלי - אני דווקא בעד לשלב פניות נקביות בטקסט, כמו גלעד, אבל התגובה שלך פשוט מגוחכת בשטחיותה. טוב, נו, שמת סמיילי, אז אאלץ לתת לך ליהנות מן הספק.
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13453
בכלל לא לקחת אותי קשה...
אתה באמת חושב שאלה הסטנדרטים שלי לקריאת הודעות כאן?
ציינתי בתגובותי לא פעם ולא פעמיים שלמקרא הדברים במאמרים ובתגובות אני מרגישה ממש מטומטמת, והידע הנרחב של אנשים בתחומים מגוונים מפתיע אותי כל פעם מחדש. לצערי, אני לא מתיימרת לאחוז בידע כזה בשום נושא, ולכן אני מסתפקת בתגובות שטחיות.
ואם אתה לא מצליח לקרוא בין השורות, אז אני יכולה ליהנות גם בלי הספק שלך - שמור אותו לעצמך.
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13600
תיארתי לעצמי שאת לא רצינית, ובכל זאת רציתי לכתוב משהו אודות הלך הרוח שהצגת, שיש המחזיקות בו ברצינות.

אבל הבה ואטפל (צירה באל"ף) לדבר אחר בתגובתך: מדוע את "מרגישה ממש מטומטמת" ? ראשית, האם באמת הגיוני למוד את עצמך מול כל כותב על סקאלה של חכם-לא חכם? אם יוסי גורביץ יודע יותר ממני על הסטוריה ישראלית, הוא יותר חכם? אם טל כהן מעז לגשת לאינטגרלים שיגרמו לי לפרוץ בבכי, הוא יותר חכם? בכוונה בחרתי בשני אנשים שאת חוכמתם אני מעריך, פן תיקרא כאן רמיזה שאיני רומז.

אני שואל כי אני מכיר אנשים הסובלים מהנטייה להרגיש מטומטם ליד אנשים המפגינים ידע או כושר-ביטוי, ואני מוטרד מכך. למה אי-אפשר לשמוח בחברת אנשים כאלו (הזדמנות ללמוד!) *ועדיין* להרגיש בסדר עם עצמך? למה אדם המפגין ידע במוסיקה קלאסית, בשירה אנגלית, ובפיסיקה קואנטית גם יחד יוצר תחושת נחיתות? זה רק ידע - פריטים ברי-מנייה הנצברים לאורך זמן. נדמה שהאנשים האמורים מקישים מכך איזו תכונה איכותית (במובן ההיפך מכמותית) אודות הידען, ותמהני מהי.
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13604
קיבלתי את התיקון. אולי מטומטמת זו לא הגדרה טובה, זה יותר הכמה שניות הראשונות. ואז אני פשוט מוצפת בקנאה טהורה, ואז קורה משהו טוב - אני פותחת ספר (וזאת כמובן אחרי שקראתי את כל התגובות בעיון...).
כלומר בהחלט יש לשמוח על חברתם של הכותבים באייל. ואני גם די מקנאה באנשים שממש כותבים מאמר, על האומץ לספוג את כל הדעות הנוספות אח"כ. לא נראה לי שאני אהיה מסוגלת לזה אי פעם (בהנחה שנפתור את הבעיה הקודמת, שהיא עניין חוסר הידע המביש שלי...).
ולשאלתך למה נוצרים בנו רגשי נחיתות למראה הצלחתם וכשרונם של אחרים? לדעתי זה משהו ראשוני בנו, שנובע מיצר ההשרדות הבסיסי ומכלל היסוד לפיו החזקים מנצחים... (מצליח לראות אותי מרחוק דרך החור בגרוש של הפסיכולוגיה?).
הסתכלי מקרוב בראי 13607
הכנות שלך ממש מהממת. את פתוחה כזאת, מסוגלת להודות בדברים שאני לעולם לא אעז להודות בהם. את ממש חזקה בזה, אני מרגיש מנוצח, גמור, מחוק. וחוץ מזה את הכי מומחית כאן למשפטים ואני איפה אני, מי אני, מה אני?
הסתכלי מקרוב בראי 13629
תודה בועז. זה החזיק חצי יום שלם...
אגב, לצערי הרב, לא הצלחתי למצוא מודעה בעיתון שכתוב בה \'\'דרושה אישה כנה לעבודה רצינית - קידום מובטח!\'\'...
13556
I'm not dead ,just busy, and I don't understand what I'm doing in this reply.
13597
hey, i still alive!
הבהרה 13603
1.באנגלית יש חוקי תחביר קשיחים בהרבה מעברית ,ולכן אי אפשר לקרוא את התגובה שכתבתי באופן דו משמעי. busy (= עסוק) לא יכול להיות נושא ולכן לא יכול להתייחס לשם או כינוי.
2. באמת התכוונתי לכך שאני לא מבין מדוע הכריז מר ברטוב על מותי (ופחות מזה למה זה כל ההספד שנכתב עלי) ובאיזה הקשר הוא הכניס אותי לדיון הזה.
נילי שמה סימן :-) בסוף התגובה. 13609
לא כל סטארטאפ הוא חברת תוכן 13508
מה עם טיריון ואי סי איי ועוד חברות תשתית רבות שמתמוטטות עכשיו?
13533
ECI לא מתמוטטת, היא פשוט מתפצלת לכמה חברות נפרדות, בגלל שלא הצליחה להביא לבעליה את כמות הכסף שהם ציפו לה (או, לפי הגרסה השנייה, כדי להרוות את צמאונם של העובדים לאופציות)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים