ספנסר חוזר הביתה 13283
אלוהים אדירים.

הדיון המעניין היחיד שעולה מהכתבה המזעזעת הזאת הוא ברור - האם יש טעם לפירסום שטויות מגוחכות כמו אלו, המתיימרות (בכמה ציטטות חסרות כל פשר ומובאות חסרי עניין) להיות מדעיות? האם הדיון (איזה דיון? מר נתניהו הנכבד הולך להימעך כפשפש) שיתפתח שווה את הנזק התדמיתי (העצום) של שיוך מאמר שטנה מגעיל כמו זה למערכת האייל הקורא?

לעניין עצמו - מבחני IQ, כמו שכולם יודעים, לא בודקים אינטיליגנציה, הם בוחנים הצלחה במבחני IQ, ואלו נכתבו לתרבות המערבית ומתאימים לתרבות המערבית. אנשים שגדלו ברקע שונה מאשר אלו שכתבו את המבחנים יצליחו פחות (ואני לא נכנס בכלל להאם מבחני IQ מודדים משהו שקשור לאינטיליגנציה או רק
יכולת אקדמית, וגם זה בקושי).

לגבי "דמוקרטיה נאורה ומתוקנת", זאת נבנתה בידי בני אירופה ומתאימה לעמי אירופה - ברור שבני שבט האשנטי לא מסתדרים עם שיטת הממשל ומערכת החוקים שהשאירו להם הבריטים! הם הרי התפתחו במערכת תרבותית אחרת לחלוטין, והשיטה המערבית פשוט לא מתאימה להם.
לקרוא להם "פרימיטיבים" בגלל זה הוא מנהג שפס מהעולם האקדמי (ואפילו הפסוידו-אקדמי) לפני כמעט מאה שנה. היום איש לא מזכיר סוציולוגים כמו ספנסר, שדגלו בדרוויניזם חברתי, כי זה נחשב מגוחך. ולא, מר נתניהו העצוב, לא בגלל ש"השמאלנים" (רחמנא ליצלן, "השמאלנים"! האיש לא שפוי!) הכריזו שזה לא פוליטיקלי קורקט - בגלל שהקהילה המדעית הבינה כמה זה אדיוטי.

בקצרה, כתבה מחפירה, מבישה, מטופשת, לא מבוססת, לא מועילה, פשיסטית, גזענית, פרימיטיבית (אבל ממניעים אישיים, מר נתניהו, רק ממניעים אישיים), מעוררת גועל ומשוקצת.

מר נתניהו, תתבייש לך. דובי, גם אתה.
לכבוד הוא לי 13286
היום שבו אני אפרסם כאן משהו שכולם יסכימו איתו הוא היום בו אוותר על תפקיד העורך - נכון לעכשיו, נראה לי שכולם יקבלו מהלך כזה מצידי בשמחה.
אני מאמין בשוק דעות חופשי, גם אם הדעות הללו לא נעימות לאזני רבים (כולל אוזני שלי). למעשה, בעיקר אז. הדעות של מר נתניהו (יש קשר לביבי, שחר?) אינן מנוגדות לחוק, אינן מסיתות לשום פעולה בלתי חוקית, ולכן ראויות לפרסום. האייל הקורא הוא במה לדיון, וסתימת פיות מכל סיבה שאינה משפטית או מטעמי עריכה תהיה בגידה בתפקיד שהאתר הזה לקח על עצמו.
יום טוב לך.
שום דבר אישי 13288
אבל לא נמאס לך להיות פסודו-הומניסט מתחסד עם כאלה דעות פוליטיקלי קורקט וזרמי צדקנות נעימים שזורמים לך בכל מיני מקומות בגוף
????????

לא שזה אישי כן?

שאלה רטורית: חשבת פעם שיש סיכוי שאתה לא לגמרי צודק? או שמחשבה איומה זו כלל לא פקדה את התודעה "המתקדמת" שלך?
שום דבר אישי 13310
מעולם, גברת דנה היקרה, לא חשבתי שאני לגמרי צודק. לעומת זאת, כבר הרבה זמן לא הייתי משוכנע שמישהו כל-כך טועה כמו מר נתניהו.
הביקורת שלך, לגופו של עניין, מעליבה ואישית ולא מתייחסת כלל לתוכן דברי (או אפילו לתוכן דבריו של מר נתניהו), אלא היא ביקורת אד-הומינום: במקום להתדיין איתי, את מעליבה אותי.
נהדר.

ודובי היקר - זכותו של כל אחד לחשוב מה שהוא רוצה, אבל _קבלת במה_ להביע את דעותיו היא לא זכות מובנת מאליה: אם הוא רוצה במה, הוא צריך לעבוד בשביל זה. עם כל הכבוד, מר נתניהו לא עבר בשביל זה - הכתבה שלו מגוחכת ברדידותה ובטענותיה.
עם כל הכבוד לרחמים העצמיים שלך, עשית עבודה נהדרת עם האייל - גייסת לפה קוראים וכותבים אינטיליגנטים ומרבית הדיונים כאן הם ברמה גבוהה ומעניינת. ומה אתה עושה עם הזכות הגדולה הזו? מוריד לחלוטין את הסינון ונותן לזבל (סליחה, אבל אין לי מילים אחרות לתאר את גודל הזוועה) הגזעני הזה, שעיתונים חרדיים היו חושבים פעמיים לפני פרסומו, במה.
אז יום טוב גם לך, אבל לא ברגל שלי אתה יורה.
שום דבר אישי 13426
אנא הסכת, אדם קלין היקר, העצבים אשר עוררת בי באו רובם ככולם מהנימה המתלהמת של דבריך, תוך כדי שזירת ביקורת על בריאותו הנפשית של הכותב.
איני יודעת עד כמה הצתווחויות אלו היו לגופו של עניין.

לכן אל נא תבקר את הצתווחויותי- אשר לפחות לא נכתבו בצורה כה מתנשאת ונפוחה.

ביקורת עניינית (יחסית): אני חושבת ששחר נתניהו צודק ושאתה טועה.
מספיק טוב????
שום דבר אישי 13698
מר קלין הנכבד,

חופש הדיבור וההתבטאות אינן דבר של מה בכך, ולו במחיר פירסומם של כתבות בעלות אופי גזעני ו/או פורנוגראפי.

מר נתניהו העלה סוגיה מסויימת, ולדעתי אף נימק את נימוקיו באופן מסודר וקורקטי. עליך ועל שאר הקוראים לתת דעתם לכך כי מר נתניהו אינו הגזען הראשון המופיע באתר זה, ומן הסתם אינו האחרון - ויפה עשה העורך כי נתן בימה פתוחה במיקרה דנן, בדיוק כפי שעשה זאת גם במקרים אחרים.

מעבר לכך אינני רואה צורך מיוחד בסיגנון המוראליסטי בו נקטת.

בברכה

א. מאן
אדם קלין, מי שמך למה לפרסם? 13430
דומני ששוב הוכיח מר קלין את קוצר רוחו ואת נטייתו לפסול כל מה שאיננו דומה לדיעותיו.

קראתי את הכתבה, וממש לא התרשמתי לכאן או לכאן, אבל למנוע פרסום....?

דובי, טוב שאתה בסביבה!
על בחינות IQ 17180
אכן, על בחינות IQ להיות כתובות כאשר תרבות מסויימת נידונה, אחרת אין לה משמעות. דוגמה טריויאלית: במבחני IQ בארה"ב ישנן, לרוב, מספר שאלות בנוגע לשיטת המדידה האנגלית, הנהוגה שם, ובשום מקום אחר. (הבה לא נדון בכך - יתכן שישנם כמה מקומות אחרים, זו אינה הנקודה)
האם אני, כאדם שאינו בקיא בשיטה זו, צריך לראות בחינה כזו כמדד לבינתי?

בכלל, איך ניתן לכתוב מבחן IQ לאדם שאינו יודע, מסיבות של סביבה ותרבות, לקרוא?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים