טוב מאוד 133319
במקום התוצאות המחפירות אותן משיגה מערכת השיפוט באמצעות שיפוטה התמוה,
נקבל צדק אמיתי.

יישר כח.
טוב מאוד 133324
ומי יקבע את גובה הפיצוי אם לא מערכת השיפוט באמצעות שיפוטה התמוה?
טוב מאוד 133326
לפני שתקבע מערכת המשפט מה גובה הפיצוי, עליה להכריע בשאלה האם היא בכלל זכאית לפיצוי, כלומר, האם נגרם לה נזק כלכלי. יתכן ויטען פרקליטו של הנאשם כי בכך שנבצר מהתובעת להקים משפחה, הרי אפילו נגרם לה חסכון, שכן היא יכולה להסתפק בדירה צנועה יותר, ויחסכו לה הוצאות חנוך וגדול ילדים. (1)

______
(1) למי שחושב שטיעון זה מופרך, הרי היה פעם דיון בתביעה (אזרחית) שהגיש אדם (2) כנגד מדינת ישראל, כיוון שעקב פעולה של צה"ל, אשר הוא לא היה מעורב בה, נקטעו רגליו. פרקליטות המדינה טענה כי נגרם לו חסכון בסעיף ההנעלה.
(2) יש צורך לציין שהתובע היה פלסטינאי?
טוב מאוד 133327
(2) אא"ט, היה מקרה דומה שבו הפרקליטות ענתה, בתשובה לתביעת פיצויים של פלסטיני שבן משפחתו נהרג (אב/אם מבוגר או ילד, לא זוכר בדיוק), בתשובה דומה. פדאוריסטיים/תקדיניסטיים/עורכי-דין-באופן-כללי - מישהו יכול למצוא את המקור?
טוב מאוד 133338
אשתו.
ובשני המקרים היתה מעורבת פליאה אלבק בייצוג המדינה.
טוב מאוד 133353
מזכרון:
"בנוסף לכל ההגנות הרגילות, צריך לטעון כי התובע רק הרוויח ממות אשתו, כיוון שבחייה היה עליו לזון ולפרנס אותה; ולכן נזקו הוא, לכל היותר, אפס."
טוב מאוד 133354
הסבר לניסוח ("צריך לטעון"): פליאה אלבק לא היתה הסנגורית בתיק; היא היתה אחראית בפרקליטות על הסנגור בתיק זה, והציטוט הוא ממזכר שהיא שלחה לו. לפחות בעיני זה עושה את זה פחות מזעזע.
ללמד סנגוריה על פליאה אלבק 133355
התכוונת לכתוב שהיא לא הייתה הקטגורית בתיק, נכון?
ללמד סנגוריה על פליאה אלבק 133356
לא. התיק היה תביעה אזרחית של האלמן נגד מדינת ישראל. פרקליטות המדינה, ובמסגרתה פליאה אלבק, נדרשו להגן על מ''י.
צודק. סליחה על ההפרעה 133359
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 133378
שע''פ מ''י יכול היה להמשיך ולבצע את עבודתו בעזרת פרוטזות.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 133380
זה לא שהוא סתם יכול היה להמשיך לבצע את העבודה, הטענה הייתה שעכשיו יותר קל לו, כי את הפרוטזות, בניגוד לידיים, אין שום בעיה להכניס לשמן הרותח.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 134851
וגם אפשר לעצב אותן ככפות, כך שיוכל ליצור את הכדורים ביתר קלות! גדול!
השלב הבא, כמובן, הוא לשרוף למישהו את הפרצוף ולטעון שעשינו לו טובה כי הוא היה מכוער.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 134883
לפעמים אני ממש מרגיש בר מזל שאני יהודי.
בר מה? 134906
יש לזה טיפול, פופק. ולפעמים זה גם עובד.
בר מה? 134912
טיפול למה, לזה שאני יהודי או לזה שאני מרגיש בר מזל?
ברברה 134917
לבר מזל כמובן, בר מינן.
ברברה 134923
אה, את מתכוונת לטיפול תרופתי ואישפוז בכפיה, אני מעדיף שלא.
ברברה 134926
אז כשאתה מרגיש בר מזל, הכי טוב שתשמור את זה לעצמך ותחכה שזה יעבור...
טוב מאוד 133612
לפי אחת הגרסאות ששמעתי, היה גם ברור שהמדובר הוא בסעיף הנזק הממוני, ולא בסעיף הנזק הכללי (סבל, אובדן תוחלת חיים, לא יודע מה), שעליו המדינה לא חלקה.
תגובת אלבק 287372
ב"מקור ראשון" ראיון מעניין עם פליאה אלבק, דב הזכיר אותו בתגובה 287270 הנוגעת למאחזים.

אלבק מתייחסת לשני המקרים שהוזכרו במעלה הפתיל:
"אני חייבת להסביר. השתמשתי בביטויים מפסקי דין קודמים, כשהציטוט הזה למשל היה לקוח מפסק דינו של נשיא בית המשפט העליון, השופט שמעון אגרנט. לעצם העניין חשוב להבין: הערבי שתבע את המדינה הוא שבחר למדוד את סבלו בכסף. לכן השבתי לו באותו מטבע של מדידת סבל בכסף, כשאמרתי כי מותה של האשה למעשה רק חסך את המשך כלכלתה. לא התייחסתי כלל לצד המוסרי-ערכי של העניין. מעבר לכך, חשוב לי להדגיש כי הדברים לא נכללו בכתב הגנה. מדובר היה בתדריך שלי לעמית בפרקליטות, שבו הסברתי מה לדעתי הוא צריך לטעון להגנת המדינה, אבל משום מה זה הודלף".
היה גם המקרה של מוכר הפלאפל הפלשתיני, שכתוצאה מפעילות חיילי צה"ל נכרתו שתי ידיו. הוא נאלץ להפסיק לעבוד, ואת אמרת שהוא יכול להמשיך לעבוד עם פרוטזות.
"גם פה הדברים לא מדויקים. המוכר עצמו תבע פיצויים הגדולים פי עשרה מהסכום שקיבל, בטענה שזה מה שהוא הרוויח לפני כן. אני טענתי שבפיצויים שנפסקו לו, הוא יכול לשכור אדם שיעבוד במקומו בפלאפל ולא להפסיד. תמיד הסתמכתי על פסקי דין קודמים, ואת אותם הדברים הייתי אומרת חד-משמעית גם לגבי יהודים, אבל היה נוח לאנשים מסוימים להדליף וליצור בציבור את הרושם שאני מחזיקה בעמדות כאלה".

יש בראיון כמה התבטאויות מפתיעות של אלבק; בין השאר, היא מאשימה את מדינת ישראל בכשלון הסכמי אוסלו ("כי מי שהפר את הסכמי אוסלו היה אנחנו. יום אחרי החתימה הטלנו סגר שלא אפשר לפלשתינים לצאת לעבוד"), אומרת שהיתה מוכנה לעזוב את ביתה שבעיר העתיקה תמורת שלום, ומייחסת למנחם בגין שינוי עמוק במדיניות הפקעת הקרקעות, לטובת הערבים דווקא.
טוב מאוד 133458
לדוגמא http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2468153,00.h... , כאן נגזר על מנהל בית ספר, אשר התעלל מינית בתלמידיו, לפצותם בסכום האסטרונומי של 750 ש"ח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים