מסע הצלב של הילדים 133991
אחת הפרשיות היותר מוזרות ומפורסמות הקשורות במסעי הצלב ובהיסטריה הדתית משיחית שהם עוררו סביבם היא פרשית "מסע הצלב של הילדים"מ-‏1212.בשנה זאת הכריז בצרפת נער בן 15 בשם סטיפן שהוא ראה בחזונו כי על ילדי העולם הנוצרי לעלות לארץ ישראל כי הים היקרע בפניהם כפיש הוא נקרע ביפני בני ישראל וכי הם יגיעו לארץ הקודש וישחררו אותה מידי הערבים. חזון דומה התקבל בידי נער גרמני . והשניים אספו מסביבם אלפי ילדים ונערים שהיו משוכנעים שהם יוכלו לעשות את מה שאבירי העולם הנוצרי נכשלו לכבוש את ארץ הקודש הכל בעזרת האל כמובן .
זה הפך להיסטריה המונית שאולי אפשר להשוות אותה להיסטריה היום סביב כוכבי זמר , רק הרבה הרבה יותר חזקה . המבוגרים נדהמו מעוצמת האמונה האדוקה של הילדים בשליחותם האלוהית ולא ניסו לעצור אותם כשאלה יצאו בדרכם לשחרר את ארץ הקודש. מנהיגיהם אפילו נפגשו עם מלך צרפת בכבודו ובעצמו שניסה לשכנעם לא לצאת לדרך אבל נכשל.איש לא העלה על דעתו שאולי יש פשוט לעצור אותם ולהחזיר אותם לבתיהם.
הם יצאו לדרך וזכו להצלחה עצומה : שני בעלי ספינות צרפתיים היציעו להסיע אותם חינם לארץ הקודש . הם העלו אלפים מהם על הספינות והביאו אותם למזרח התיכון אך לא לארץ הקודש אלא לשווקי העבדים המוסלמים שם נמכרו כולם כעבדים למוסלמים.
אלפים אחרים מתו ברעב ובצמא בדרך הקשה באירופה עצמה.
עד כמה שידוע אף אחד מהם לא היגיע לארץ הקודש ( להוציא אולי כעבד).
זוהי כנראה הדוגמה האולטימטיבית הידועה של היסטריה של ילדים.ומראה על הרושם העצום שהיה לארץ הקודש על הדמיון גם של ילדים.

בעברית יש על כך רומן היסטורי מעניין של הסופר הפולני יז'י אנדז'יבסקי בשם "שערי גן עדן " שיצא לאור בהוצאת ספרית פועלים ב-‏1971 והוא בהחלט מומלץ.
עוד על מסע הצלב של הילדים:
ובמסמך של אותו הזמן
ובספר שיצא על כך לאחרונה :
ולמי שרוצה לשחק את הפרשה במשחק תפקידים של "ארס מג'יקה "

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים