אדוארד הראשון הצלבן 134091
עוד מלך בריטי מפוסם מאוד שהיגיע לארץ ישראל כצלבן היה המלך אדוארד הראשון , שיש רואים בו את גדול המלכים האנגליים של ימי הביניים . הנ"ל היגיע לארץ ישראל ב-‏1271 כשהממלכה הצלבנית בעכו כבר הייתה קרובה מאוד לחיסולה הסופי. בארץ ישראל הוא נלחם בכוחותיו של השולטן המצרי האכזר ביברס והביס אותם ואף כבש את נצרת.אבל לילה אלד חדר לאוהלו מתנקש מוסלמי . אדוארד נאבק בו והרג אותו במו ידיו . אבל הוא נפצע קשה ונאלץ לעזוב את הארץ . ומכאן ואילך גורלם של הצלבנים נחרץ .
באנגליה אדוארד התגלה כמלך נמרץ ביותר, בין השאר הוא גירש את יהודי אנגליה מהארץ, כבש את וולס והפך אותה לחלק מאנגליה . ועל מנת לחזק את טענותיו על וולס יחס לעצמו קשר כל שהו אלמלך ארתור והקים את "מסדר השולחן העגול ".

בנוסף הוא כבש את סקוטלנד כיבוש אכזרי . שם הוא התמודד עם הלוחם הסקוטי ויליאם וואלאס והוציא אותו לבסוף להורג.
רק בימי בנו של אדוארד ( הומוסקסואל חלוש אופי שהיה ההפך הגמור מאביו ) , שנקרא גם הוא אדוארד הצליחו הסקוטים להשתחרר.
היום אדוארד ידוע בעיקר כמלך רודני ומדכא הודות לסרט "לב אמיץ " בכיכובו של מל גיבסון ושם מגלם אותו פטריק מקגואן .
לסרט זה יש השפעה עצומה על תנועת העצמאות הסקוטית היום , יתכן שאם הסקוטים ישתחררו בעתיד מהאיחוד עם אנגליה , אחת הסיבות לכך תיהיה ההצלחה של "לב אמיץ".
עוד על אדוארד הראשון יש כאן:
וכאן :
ועל הסרט "לב אמיץ " וההשפעה העצומה שיש לו בסקוטלנד :
''הצלבן'' 134209
הוצאת "אופוס " הוציאה לאור לאחרונה במסגרת סדרת "עידנים" המצויינת שלה של רומנים היסטוריים ספר בשם "הצלבן " מאת מייקל אלכסנדר אייזנר בתרגום עמית יריב .
הספר מתאר פרשיה בתקופה האחרונה של תקופת הצלבנים בארץ מנקודת מבטו של כומר ספרדי ערמומי . ודווקא בגלל שהספר כתוב כביכול מנקודת המבט מלאת הדיעות הקדומות של נוצרי גיזעני אנטי מוסלמי , הספר הוא אפקטיבי במיוחד.
מומלץ.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים