הערבים אינם אותם ערבים 134173
[והציונים בוודאי שאינם צלבנים. רק הים הוא אותו ים].

אם ההשוואה הזאת היא הדרך היחידה לערבים לנחם את עצמם הם באמת בבעיה.
ונניח שהציונים הם בדיוק-בדיוק הצלבנים החדשים. אז?
אז כמו שהערבים ההם (צלאח א דין היה כורדי, אבל בואו לא נתקטנן) סילקו מפה את הצלבנים, כך גם הערבים היום יסלקו מפה את הציונים?

הנעלם מעיניהם ההבדל בין הציביליזציה הערבית-מוסלמית במאה ה-‏12, שהיתה מתקדמת יחסית למערב, ועדיין בשיאה, תוססת ומלאת חיות, ובין מצב הערבים היום- מצב כה נחשל ונואש, שהם ממציאים לעצמם כל הזמן תירוצים לגבי מי אשם במצבם (גורמים חיצוניים כמובן, אלא מה); ואיך, אם הם רק יאמצו את הדוקטרינה הנכונה- פן-ערביזם, סוציאליזם, מודרניזם, פונדמנטליזם- יפתרו כל בעיותיהם.

ואם הם יסלקו אותנו מכאן- זה יפסיק את תרבות המערב מלחלחל אליהם דרך המדיה הגלובלית של הכפר הגלובלי? והאם עצימת עיניים ואטימת אוזניים מול תרבות המערב תפתור משהו?

מה זה אם לא המשך האשליות, והסירוב לראות את המציאות, שמזה כמאה שנה גורמים להם להישאר בבוץ במקום למצוא סוף סוף את הדרך החוצה.

אשר להשוואה המופרכת ציונות=צלבנות, כפי שכבר נאמר כאן, מול כמה נקודות דמיון שטחי‏1, קיימים אינספור הבדלים, גם בפרטים הקטנים, ומה שחשוב יותר- בכוחות שבבסיס המצב, ובאינטראקציות שבין אלפי הגורמים השונים, שיוצרים את התמונה הכוללת.

וכמו שאמר אלי אשד- ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה.
השוואות יכולות להאיר מצב מזווית אחרת ומזה אפשר לפעמים להפיק תובנה נוספת כלשהי. אבל חשוב לא לשכוח את מגבלות ההשוואה. וחשוב מאוד לא להסחף ולהתחיל להאמין לסיסמאות של עצמך, כמו שנדמה לי שהערבים נוטים לעשות (ולפני שמישהו מתנפל- תקראו קודם את "ארמון החלומות של הערבים" של פואד עג'מי, טוב? תודה).

1 אורי אבנרי תמיד מצליח להפתיע אותי לרעה מחדש. איך הוא עושה את זה?
רק נקודה או שתיים ממה שאפשר להעלות לגבי דבריו:

הציונים הגיעו לארץ בלי סיבה רציונלית...
-כדי לא להתרגז אומר רק- נו, באמת.

הציונים באו מהמערב...
- זה כולל את הרוסים ושאר יוצאי מזרח אירופה? בפעם האחרונה שבדקתי זה היה בצד צפון. (איזה מזל! אחרת היינו צלבנים!)

הנוצרים המזרחיים היו כמו היהודים המזרחיים של ישראל...
-יש כמובן את ההבדל הפעוט, שהנוצרים המזרחיים היו יושבי הארץ, ואילו היהודים המזרחיים הגיעו בעקבות ודרך המפעל הציוני, ועוד מהמערב ברובם... (אוי, אז אנחנו בכל זאת צלבנים?).

הישראלים ישרדו רק אם ישתלבו בסביבתם...
-אמן! ואני מציעה שאבנרי יתחיל כבר עכשיו להשתלב באיזור, למשל שילמד מהשכנים להגיד רק דברים טובים על הצד שלו, ורק דברים רעים על האויב.
וברצינות: "השתלבות" זו מלה יפה. אבל כשאני רואה את מצב החברה הערבית, אני מה-זה לא רוצה להשתלב איתם. מה שכן, אם הם רוצים להשתלב אתי- אהלן וסהלן, תפדלו, ו-וולקום.
אחרת, מצדי שימשיכו לחכות שנתמוטט. ניפגש בעוד 200 שנה, ונדבר.
הערבים אינם אותם ערבים 134256
אגב, ברברה טוכמן טוענת ב"1914" טענה דומה לגבי הגרמנים (שהם נוטים להאמין לתעמולה של עצמם, זאת אומרת).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים