האם אפשר להטיל אשמה? 135021
האם אפשר להאשים טיל? 135038
האם אפשר להטיל אשמה? 135147
נו, באמת. עברו חמש שנים, האם נכנסה לקשיים כלכליים וחיפשה מישהו להתעלק עליו. ועוד בתירוץ כזה עלוב.

מזל שלא ניסו להאשים את יצרנית הטלוויזיה שנפלה על הילד באחריות לפגיעה בו...
האם אפשר להטיל אשמה? 135168
אני לא בטוחה שאפשר להאשים את האם בקטנוניות, בעיקר משום שהיא תובעת סכום לא גדול, יחסית לתביעות מהסוג הזה. מיותר לציין שתביעה מסוג זה בארה''ב תזכה את התובע במאות אלפי דולרים, אם לא מליונים.

אני גם לא חושבת שהתירוץ הוא עלוב. מדובר בחנות שהאינטרס שלה הוא לשרת לקוחות מחד גיסא ולדאוג לכסת''ח שלהם עצמם מאידך גיסא. לכן, זה רק טריוויאלי שאחד מהאינטרסים של הנהלת החנות הוא לדאוג לבטחון הלקוחות.
האם אפשר להטיל אשמה? 135180
השאלה היא, כמובן, מהם גבולות האחריות. כבר סיפרתי, כמדומני, שקראתי תלונה של יצרן סולמות אמריקאי על כך שהוא צריך להדביק 27 (כך) מדבקות אזהרה שונות על כל סולם שהוא מוכר בכמה דולר. כל פעם שאיזה אידיוט מציב את הסולם על רצפה רטובה בזוית בלתי אפשרית או מטפס על הסולם כששתי ידיו אוחזות דליי סיד, היצרן ההוא מוכרח להדביק עוד מדבקה.

אני לא רואה איך סופר יכול להגן על ילדים שמסתובבים שם בלי השגחה אלא אם כן יציב את כל מוצריו בגובה רב, ומכאן פחות שטח מדף ומכאן העלאת מחירים שאני, לפחות, אתעצבן ממנה. אחרת תמיד יימצא הילד שיצליח להפיל על עצמו בקבוק או להיחנק מנייר טואלט או לצלול למקפיא הבשר, להירדם שם, ולהתעורר רק בפריזר של מי שקנה אותו במבצע. בטרם תיארנו את מות הננס (סליחה, מר ינאי) כבר פשט הסופר את הרגל.
האם אפשר להטיל אשמה? 135191
ועובדה שאותו יצרן מדביק את המדבקות.

אני לא רוצה להתקטנן עד למקרי החנק מהזיתים שבחביות (הידעת שאפשר להחנק מבליעת הגבעול הקטנטן של הזית?), אבל אצלי בבית למשל, חומרים רעילים מצויים הרחק מטווח ידה של הננסית. ואני מצפה לכך גם משאר בני משפחתי לא כל שכן מאנשים שלהם אני משלמת.

ברור לי שסידור המדפים נעשה מתוך שיקולים לוגיסטיים (מתוך הנחה שאתה תקנה את מה שאתה מגיע אליו ותתאמץ פחות להגיע למדפים הגבוהים) ובכל זאת, מידת אחריות בסיסית חייבת להנקט.

אני לא פוסלת את אחריותה של האם שצריכה היתה להשגיח על ילדה, לא כל שכן כשמדובר בילד פעיל שמתרוצץ לבדו ואיני מסנגרת עליה, בעיקר משום שאיני יודעת באיזה גובה באמת הונח הבקבוק.
האם אפשר להטיל אשמה? 135189
האם יהיה זה סביר, כשהילד יהפוך לעלם צעיר, שהוא יתבע את אימו על רשלנות בכך שלא השגיחה עליו כראוי כשהיה זאטוט והביאה לכך שהוא ישתה את אותו נוזל רעיל? אם התשובה היא לא, על אחת כמה וכמה שהחנות אינה יכולה להחשב אחראית. הרי גם לאם יש אינטרס שילדיה לא ירעילו עצמם, הלא כן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים