מדי ב' 135458
מדי ב' זה נחשב מותג?
מדי ב' 135474
מופיע עליהם שם המעצב, אז כנראה שכן.
מדי ב' 135512
למדי ב' סגנונות רבים :
מדי ב' סתם
מדי ב' רגילים חדשים (מ98' והלאה)
מדי ב' ישנים (83' עד 73')
מדי ב' שהיו מדי א'
מדי ב' שהיו מדי א' לחיל האויר
מדים אמריקאיים
מדים ישראלים שהם חיקוי של האמריקאים
מדי מג"ב
ובחיל האויר גם מדי א' של חילות ירוקים

כך שיש מותגים רבים וכל מותג מתאים לאופי וקומבינות הלובש אותם
מדי ב' 139956
כאשר קראתי, כלל לא היה ברור לי הסעיף "מדים אמריקאיים".
כעת וואלה מבשר על מעבר חלק מיחידות צה"ל למדי ב' מנומרים אמריקאיים.
מדי ב' 139958
כנראה שאלה של גיל.
המדים האמריקאים שאני היכרתי היו אלו שהגיעו אחרי מלחמת יום כיפור. היה להם מין צבע ירוק עמוק יותר (איך מתארים צבע לכל הרוחות, במיוחד כשאתה עוור צבעים), הם היו עשויים מבד שונה (לא ברזנטי כמו הדמ''ח, אלא משהו עם נטיה לפלנל) וגיזרה שונה. לחולצות לא היו כותפות, וכיסויי הכיסים היו עם קצה משולש, כמו מעטפה, להבדיל מהכיסוי המרובע של כיסי הדגמ''ח. למכנסיים היו כיסי צד (כמו במכנסי פינוקיו). כנראה שבמסגרת סיוע החרום האמריקאי התקבלו לא רק מדים (מוכנים), אלא גם גלילי בד להכנת המדים, שכן לאחר מספר חודשים הופיעו מדים בצבע ומרקם כמו המדים האמריקאים, אבל בגזרת דגמ''ח. אאל''ט אחרי מספר שנים הם הפכו למדי ב' המקובלים במג''ב.
אפרופו מדים אמריקאים 140025
בסוף שנות ה-‏80 קיבלו החיילות בבקו"ם (אולי גם החיילים, לא זוכרת) סוודר דק, בסריגה אחידה, עם מיפתח V וגימור צמוד במותניים - גיזרה שלא היתה אופנית אז.
מי שיכלה השיגה במקומו סוודר אמריקאי - בסריגת פסים לאורך, עם טלאי בד במרפקים ובכתפים, מיפתח עגול, לא הדוק במותניים, בצבע כהה יותר. הם כנראה סופקו בתחילה רק למי ששרת בלבנון או איזשהו מעמד עילית אחר, ובנות שלבשו כזה העידו על עצמן שהן מצ'ופרות בחבר קרבי (או מחסנאי...).
אאל"ט, הוא הפך אח"כ להיות הסוודר הסטנדרטי.
מה? 140030
הסוודר הצמוד, שיושב יפה (נו, הכל יחסי...) על הגוף, עם מפתח הV נקרא היום "סוודר קצינות" ומי שלובשת אותו, מיד ניכר עליה כי הו, כה מקומבנת היא.
הסוודרים המזעזעים, עם הטלאים הלא מובנים ודי מזוויעים, עונים לשם המופלא "סוודר בקו"ם", ומי שהולכת איתם, טוב, לא לגמרי ברור לי מה עובר לה בראש.
אז מה עושות כל הלא-מקומבנות-אך-רוצות-סוודר-סביר?
כמה טוב ששאלתם! קונים אותם בריקושט.

בנים? בנים לא מקבלים סוודרים. האלמוני המקורי יודע למה.

>אלו היו שישים שניות מרתקות על הסוודרים הצבאיים בצה"ל<

__________
העלמה עפרונית, שוב מסגירה את גילה.
עוד 60 שניות על סוודרים 140060
בנים כמובן מקבלים (קיבלו?) סוודרים, נדמה לי אפילו שגם א' וגם ב', רק שאת הסוודר א', כמובן, אסור ללבוש‏1, פן תחשף העובדה כי המשפט "לחי"רניקים לא קר" הוא לא יותר מתעמולה שיקרית, דבר שיוביל לפגיעה בשלום הציבור ובבטחון המדינה.
לגבי הסוודר ב' דווקא יש לי זכרון עמום‏3 שלי לובש אותו מתחת לחולצה הצבאית. אני חושב שזה היה מקובל, אבל יכול להיות שזה בגלל שהייתי נורא נון קונפורמיסט בטירונות.

___
1 או אם לצטט שוב את אותו מ"כ‏2 (בתשובה לאיזה מתלהב אחד שחשב שהסוודר שקיבלנו הוא נורא יפה, וכל השבוע חלם ללבוש אותו ביציאה הביתה): "אני לא אגיד לך לא ללבוש את הסוודר הזה, אבל אל תלבש את הסוודר הזה".
2 אני חושב שזה לא באמת אותו מ"כ כל פעם. סתם אם מישהו ממש מתעניין פה באמת ההיסטורית.
3 ההמ"ה, שוב מסגיר את גילו.
עוד 60 שניות על סוודרים 140061
3 אכן, גם אצלנו הבנות היה נהוג ללבוש את הסוודר מתחת לחולצה. הוא פשוט לא מסתדר טוב מעליה.
עוד 60 שניות על סוודרים 140062
אה, אז את חושבת שאולי בגלל זה אותו מ"כ הרבה לצעוק עלי כל מיני משפטים סטייל: "מה אתה, כוסית?!" ?
קצת פחות מ60 שניות על סוודרים 140154
נדמה לי שהיום בנים שרוצים סוודר צריכים לקמבן לעצמם אחד, או סתם לדפוק סוודר מאיזו חיילת אחרת.

אחד האנשים אצלנו עשה פעם רשימה של כל הדברים בהם בנים מופלים לרעה לעומת בנות.
אני בהחלט זוכרת "לנו אין סוודרים" כאחד הדברים.‏1

1 "...ואסור לנו ללכת עם חולצה קצרה, וסנדלים, ועגילים, ו..."
קצת פחות מ60 שניות על סוודרים 140159
...ושיער ארוך, ואנחנו חייבים לסחוב נשק‏1 מדרגה מסויימת, ויש לנו יותר תורנויות, ומשכורת נמוכה יותר, ושירות חובה ארוך יותר...

אבל דווקא סוודר קיבלתי בבקום, לפני שלוש שנים וקצת. ונדמה לי שגם חולצה קצרה קיימת מדרגה מסויימת, או שזה היה רק פעם, כשעוד לבשו חאקי?

ובקשר לפסקה הראשונה: זה נראה לך בסדר? זה נראה ל*מישהו* בסדר? למה זה ככה? זה חוקי בכלל?

1 זה מסוכן, למען השם! שמישהו יספר להם!
אמרתי שזה בסדר? 140160
מישהו שמע אותי אומרת שזה בסדר? שזה הגיוני? צריך להיות הבדל בין לוחמים ללא לוחמים. לא בין בנים לבנות. לי לא ברור למה הבחור שממלא את אותו התפקיד כמוני לא רשאי ללכת עם נעליים שחורות רגילות. בדיוק כמו שלוחמות צריכות ללכת עם נעלים צבאיות.‏1
בנות הולכות עם נשק, כמו שבנים מסויימים לא הולכים עם נשק. לכם מותר להכנס לשטחים בלי בעיה. אני בהחלט מודעת לזה שהרבה אנשים לא רואים בזה צ'ופר גדול. אבל עדיין, העובדה שלא קיבלתי שיבוץ שמאד רציתי רק בגלל שהקצינה שלי חושבת שבנות לא אמורות להסתובב עם נשק, עדיין מעצבנת אותי. והמשכורת שלכם נמוכה בפחות ממחיר תחבושות הגייניות וטמפונים. ‏2

לא, אני לא חושבת שהמצב הקיים היום הוא בסדר. אבל אני עדיין די סגורה על זה שהבנים ביחידה שלי לא קיבלו סוודר. הם בכו על זה יותר מפעם אחת.

1 עוד מידע שלא יקדם אותך בחיים- עובדים עכשיו על פיתוח של נעלים קלות, ואפודים, וקסדות וכל זה לנשים.הידד!
2ושלא תבוא הטענה שאתם צריכים כלי גילוח. גם בנות צריכות. ומשום מה שלנו עולים יותר.
אמרתי שזה בסדר? 140162
2 יש פקודה שמחייבת בנות להתגלח?
נורמות חברתיות. זה יותר גרוע. 140163
אמרתי שזה בסדר? 140164
לא התכוונתי להכנס לוויכוח "מי יותר מיסכן במהלך השירות הצבאי - אנחנו או אתן" (ברור שאנחנו). אין לי ספק שהקצינה שמנעה ממך את השיבוץ הנחשק בגלל ש"בנות לא אמורות להסתובב עם נשק" זקוקה לחינוך-מחדש, ושבכלל - השיבוץ צריך להעשות אך ורק על סמך התאמה אישית, ולא מגדרית (כי "התאמה מגדרית" היא חסרת משמעות לרוב). סימטריה מוחלטת, זה המצב הראוי.

מובן גם שלא ניסיתי לומר שאת אמרת שזה בסדר, אלא בסך הכל לשאול באופן כללי אם מישהו מוצא הצדקה לכך - ואם לא - מדוע זה המצב בצבא?
אמרתי שזה בסדר? 140165
>מכחכחת במבוכה< ייאמר להגנתה שאכן עברתי טירונות 00, בעוד שהבנים אצלנו עשו 02.
שזה מטומטם בפני עצמו. לא מזמן אמרו לי שיש תוכניות לבטל את הטירונות המטופשת הזו, ולפתוח מסלול טירונות 01 שתהיה מינימלית לבנים ולבנות, ככה שגם חיילות ג'ובניקיות יוכלו לעשות משימות שמירה.

סביר להניח שזה המצב בצבא, כי זה לא בדיוק המוסד עם הכי הרבה הגיון.
אבל אם להיות קצת פחות ממורמרת, צבא, מעצם היותו צבא, הוא גוף קצת, איך לומר- מצ'ואיסטי? שובינסטי? גברי? במהותו.
אמרתי שזה בסדר? 140216
מקבלים סוודר, אבל אסור, מטעמי כבוד עצמי, ללבוש אותו.
140268
מרוב שאתם מתקנים אותי, כבר התחלתי לחשוב שאולי אני טועה. אז בדקתי.
אין לי מושג מה היה אי שם בתקופת האבן בה איילי המקום הבגירים הלכו לבקו"ם, אבל היום בנים לא מקבלים סוודרים.
לא בחיל האוויר, לא בחיל הים ולא בחיילות הירוקים.
רוצה סוודר? תיצור קשרים חמים באפסנאות הקרובה למקום מגורייך.

__________
העלמה עפרונית וחור בגרב.
כשמסבירים לאט הוא מבין 140303
כנראה שבצה"ל הפנימו בסופו של דבר שאין טעם לחלק פריט שלא משתמשים בו. אאל"ט זו הסיבה שהפסיקו לחלק נעלי גולדה והמירו אותן במענק כספי לקניית נעליים.
ואפרופו גולדה, כשבמהלך שרותי התגלגל לידי מאיזשהו בוידעם תיק גולדה, אימצתי אותו לכמה ימים של הופעה מקורית, במהלכם הבנתי שהגודל כן קובע :)
שק''ש, שפנפן וחרמונית 140325
לדעתי בעקבות עיסקת ה"אבד חרמונית - קבל-שלושה-סוודרים-שאין-לך-מה-לעשות-איתם-ואלוהים-יודע-של-מי-הם-היו-קודם‏1", לה הייתי שותף בעל כורחי לפני אי אלו שנים, עדיין יש ברשותי כמה סוודרים צה"ליים תקניים. זאת לאחר שאת רובו של שאר הציוד (השווה) שהצלחתי לצבור בעמל רב במשך שנות הנצח, כבר חילקתי לכל מיני זאטוטים.

ככה שאם בעקבות חוקי ההיצע והביקוש הצה"ליים הפכו לפתע הסוודרים המפדחים לפריט מבוקש, שדורש "קשרים חמים באפסנאות הקרובה למקום מגורייך", אני מתכבד להציע בזאת את המרכולת שברשותי במחירים שוברי שוק. למביאי מודעה זאת (רצוי ע"ג מסכיי 17 אינטש), למי שיביא מידע מועיל בנוגע לחרמונית בעלת ערך סנטימנטלי, ולמי שע"ע שלחה אותם - תנאים מיוחדים.

1 אלוהים: "הם היו של המניאקים שסחבו לך את החרמונית, שרלוק".
שק''ש, שפנפן וחרמונית 140338
מיד כשהגעתי לבסיס שבו ביליתי את מרבית שנותי בצבא, יצא הבסיס לטיול (שהיה הטיול השני והאחרון שלי בצבא, כי אותו הדבר קרה לי כשהגעתי לבסיס הקודם שלי, חודשיים קודם לכן). כפעור טבעי, ניגש אלי מש''ק המשמעת והודיע לי שאני מאבטח את הטיול, ולכן אני צריך להסחב לכל מקום עם קסדה ואפוד בתיק, ונתן לי אותן (בלי שאחתום על כלום, כמובן). עצוב וטוב לב דחפתי את הציוד לצ'ימידן ויצאנו לדרך. כשחזרנו, שאלתי את המש''ק למי להחזיר את הציוד, הוא חשב שאני צוחק. מסתבר שהוא (הו הו) עבד עלי. זיק מהיר של מחשבה גרם לי מיד לפרוץ בצחוק גדול ולשנות נושא. כך יצא שנשארתי עם קסדה, אפוד וכמה מחסניות ספייר. את הקסדה נתתי כעבור כמה חודשים לאיזה מאבטח מסכן שמישהו השלים על חשבונו ציוד, וזכיתי לחבר לחיים (או לפחות לשלושת הימים עד שהוא עבר בסיס), האפוד הוחלף תמורת טובות הנאה באפסנאות, ואלוהים יודע איפה המחסניות ההן כיום...

(דובי, מרגיש קצת כמו עפרונית)
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141009
אצלנו בבסיס היו מחתימים את החדשים על תותח, רצועה לתותח, אקוואריום אחד ריק ותרנגולת (והיה מספיק לכו-לם).
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141010
אני מכיר מישהו שכשסיים את שירותו הצבאי גילה שהוא חתום על שלושה מנחתי מסוקים. הצליח לצאת מזה.
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141012
אם אנחנו כבר בקטע של גילויים אישיים, אז כשהשתחררתי העברתי למישהו חתימה על מקרן שקופיות שהיה (אמור להיות) בכלל בבסיס אחר.
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141013
ורק אני סיימתי את שירותי הצבאי עם חקירת מצ''ח בעקבות חוסרים של כעשרת אלפים ש''ח...
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141017
אני דווקא סיימתי את שירותי הצבאי קצת לאחר שגרמתי בעצמי לחקירת מצ"ח. בגין הטרדה מינית, אלא מה?
שק''ש, שפנפן וחרמונית 142649
אני סיימתי את שרותי הצבאי (הסדיר) הרבה אחרי שגרמתי לחקירת מח"ש. בגין הכאת עצורים (פלסטינאים) ע"י מג"בניקים. כן, היה גם משפט (ואפילו העדתי) ואין לי מושג איך זה נגמר. (וגם לא אכפת לי)
אה, כן, וגם נשארו כ500 כדורי 5.56, אפוד וכ10 מחסניות, אצבע חבלה, מטר וחצי פתיל השהיה ומספר נפצים ומצתים. הכל הוחזר לנשק אחד, מופתע ומאושר עד מאוד, ביום שבו יצאתי לחופשת שחרור.
שק''ש, שפנפן וחרמונית 141719
אחרי מלחמת יום כיפור, כאשר נחתמו הסכמי הפרדת הכוחות עם מצרים, צה"ל נסוג מספר קילומטרים מזרחה מאזור תעלת סואץ. לבחור אשר היה חתום על הציוד באזור בלוזה (צפון מערב סיני), חסרו בין היתר מנוע של טנק, זחל בום (נגמ"ש חימוש מצויד במנוף) ועוד מגוון פריטים.
כאשר חזר מהמשפט אשר נערך לו עקב החוסרים, ונשאל מה היה במשפט, השיב: "עשיתי להם טובה, שילמתי על קל-קר".
140337
מסתבר שדברים משתנים ב-‏6 שנים (אללי! עברו כבר 6 שנים מאז שהתגייסתי?! אני זקן!). אפילו בצה"ל.
איזה חלאת אנוש ינסה לקבל סוודר בכוח? בכל מקרה כל זכר עם טיפת כבוד עצמי לא יתפס מת עם הדבר הזה עליו.
אמרתי שזה בסדר? 140878
בנים הפסיקו לקבל סוודרים לפני כשנה וחצי-שנתיים. לגבי נעליים, זכור לי איזשהו חכמולוג שבדק פעם בפקודות מטכ''ל וגילה שבעצם גם לבנים מותר ללכת עם כל נעליים שחורות עם שרוכים וחרטום עגול - בחיל האויר באמת עושים את זה. בנוגע לגילוח לבנות, פקודות מטכ''ל (אותו חכמולוג) מחייבות רק חיילים בנים להתגלח. אבל אולי זה השתנה מאז.
נעלים וגילוח 140895
מה לגבי נעלי סירה (ללא שרוכים) שנשות קבע רבות נועלות - מותר או חטא שמעלימים ממנו עין ?
ופקודות מטכ"ל או לא - ה"חוק" שבגינו בנות נזקקות לכלי גילוח קודם לכל חוק צבאי...
מה בסדר? 141238
בחיל האויר הבנים כמו בכל צה''לינו מחויבים בנעלים צבאיות רגילות...
מה שכן- ביחידות בהן מטפלים במטוסים עצמם יש חשש מ''פו''ד'' שהוא כל דבר קטן שיכול להכנס בטעות למנוע הסילון כך שאסור ללכת עם גומיות במכנסיים וחייבים ללבוש מדים אחרים- ללא כפתורים אלא עם סקוץ' או לחילופין סרבלים כחולים ומגניבים(עם כיתוב ''חיל האויר'' או למפקדים- ''מפקד דת''ק'')
מה בסדר? 141674
פו"ד=FOD??

(FOREIGN OBJECT DAMAGE)??

אז אני תוהה מה קורה היום עם הירכית 140070
לנו חילקו בבקו''ם ירכיות רפויות ודקות, שנראו כמו טוניקה מעל החצאית או המכנסיים (וזה היה איכסה, אז).
בקורס שלי היו מספר עתודאיות שחויילו שלוש שנים קודם,
והסתבר שקיבלו ירכיות שונות. אחת מהן הסכימה בשימחה להחליף איתי - היא שנאה את הבד הנוקשה, ואני זכיתי בירכית קצרה ומחויטת יותר (טוב, נו, אופנת עילית זה לא היה, אבל הכי לטעמי במסגרת המיגבלות).
והיום הירכיות בטח מגיעות לקרסוליים, אם עדיין קיים פריט כזה.
הירכית? 140156
רק צנחנים מקבלים ירכיות רפויות. חיילות מקבלות משהו שדווקא נראה לא רע בכלל- אבל רק על בנות מלאות.
אני חושבת שההבדל נובע מזה שהיום אין יותר מדי א' כותנה. רק דקרון.
איחס דקרון.
אפרופו מדים אמריקאים 140031
כשאני התגייסתי בתחילת שנות התשעים, הסוודר הצמוד עם הפסים והטלאים היה הסטנדרט וחיילות היו מתאמצות מאוד בשביל להשיג סוודר דק בלי טלאים.
קופיקו, לא פינוקיו 140069
שאלה 140110
בתגובות לידיעה, בולטת בעיקר טענה לגבי הסיכון לחיילים שישתמשו במדים אלו ועלולים להיות מזוהים כמחבלים, עקב הדמיון למדיהם של אנשי הרשות הפלסטינית וארגוני הטרור.
פה ושם יש טענות ששימוש בעבר במדים מנומרים בצה"ל בתקופת מלחמת ההתשה הופסק מסיבה זו.
מה דעתך - עד כמה הטיעונים הללו מוצדקים?
תשובה אפשרית 140152
אם אני לא טועה, בגלל הבעיה הזו בדיוק החליטו שלוחמים וחיילים אחרים שמשרתים באזורי לחימה או סתם גבולות, לא יקבלו אותם.
הגיוני מאד- רק מי שג'ובניק‏1 יקבל מדי הסוואה.

1כלומר, ג'ובניק שזכאי להסתובב עם מדי ב'.

___________
העלמה עפרונית, דווקא לא רשאית להסתובב עם מדי ב'.
תשובה אפשרית 140170
קיימת טענה שזה יזלוג הלאה. הביאו למשל דוגמא של חייל המסופח ליחידה אחרת, או למשל העובדה שפעם דגמ''ח כמדי א' היה רק ללוחמים (או מי שהיתה לו קומבינה), ולפני קרוב לעשר שנים הוחלט לנפקו לכל החיילים ''הירוקים'' (חילות האוויר והים נותרו עם ה''קופיקו'' כמדי א').
תשובה בלתי אפשרית 141240
יש יחידות בהן אסור ללכת במדי ב'? לאן הדרדרנו?
I second that 141621
אחת האינטואיציות החזקות ביותר שתקעו לנו בראש בשרות בשטחים, היא ש'לצה''ל אין מדים מנומרים, ולכן מי שלובש משדים כאלה הוא אויב'.
שאלה 141722
בתקופה שמיד אחרי מלחמת ששת הימים נראו בצה"ל מדים מנומרים. מדים אלו נאסרו לשימוש החל במבצא כרמה (ינואר 1968 אאל"ט) עקב דימיונם (למעשה זהותם) למדי הפת"ח והליגיון הירדני. גם נעלי "פלדיום" נאסרו לשימוש בצה"ל עקב שימושם בשרות הפת"ח, כאשר הומצאו דרכי הטשטוש.
במלחמת לבנון היה אמור גדוד טירנים (טנקי שלל מדגם T55) להיות מונחת מן הים לחופי לבנון. הנחיתה בוטלה, והטנקים הוחזרו לימ"ח, לאחר שבגזרה המזרחית התקיים שב"ש (קרב שיריון בשיריון) בין גדוד מג"ח (טנקי פטון) לגדוד מרכבה.
קמ"ט נגד קק"ש? 141745
קמ"ט נגד קק"ש? 141748
אכן. קמ''ט מרכבה מול קק''ש מג''ח. הקמ''ט ניצח, אבל טרם הוכרע האם זה בזכות הטכנולוגיה העדיפה, או בשל הכלל הקובע כי החיילים הטובים והמקצועיים ביותר בכל חייל הם חניכי קורס המש''קים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים