המיתון - בוננזה למיליונרים 135944
המיתון - בוננזה למיליונרים

23/02/2003 15:31
מאת: אביעד ויסולי

ראש הממשלה, אריאל שרון, שר האוצר סילבן שלום, יעקב פרנקל ויעקב נאמן, כולם מולטי-מיליונרים, לא מרגישים את המיתון. לא מרגישים אמרנו? הם וחבריהם מרויחים ממנו הון עתק. המיתון מכה קשות בעשירונים התחתונים, מחסל את העסקים הקטנים ומאבד את פרנסתם של עשרות אלפים עובדים. המיליונרים והמיליארדרים לא רק שאינם נפגעים מהמיתון, אלא הם גם נהנים ממנו בגדול.

העשירון העליון העביר, שלא לומר הבריח, בשנים האחרונות את כספו לחו"ל. 95 מיליארד ש"ח מוחזקים על ידו בחו"ל – סכום בלתי נתפס. זוהי הנדוניה של פרנקל למריל לינץ' ולבתי ההשקעות בעולם. כסף אשר יצא מהמערכת הבנקאית בארץ, מהעתודות להשקעה ומביקורת מס הכנסה. אם האוצר היה גובה מסכום זה מקדמה של, נניח, 15% שהם 14 מיליארד ש"ח, היינו סוגרים באחת את כל ה"חור" בתקציב. בתור בונוס היה חלק גדול מהכסף חוזר לישראל ומשמש עתודה להשקעות ולאשראי לו נזקק המשק כאויר לנשימה.

שלא תחשבו לרגע שהמצאתי משהו חדש. מס ההכנסה האמריקאי גובה מכל מוכר נדל"ן תושב חוץ מקדמה של 15% מסכום המכירה, מקדמה על חשבון הצהרת מס. מחלק גדול מהעברות של כספי השקעה מארה"ב החוצה נגבית מקדמה של 20%. מדוע לא יעלה על דעת שרון וסילבן שלום צעד כזה? כי הוא יפגע בהם ובחבריהם.

בוננזה נוספת של המיתון לאנשי המאיונים העליונים היא הריבית הגבוהה שסידר להם בנק ישראל. היכן בעולם ניתן לקבל 12% ריבית בערבות ממשלתית באינפלציה כמעט אפסית? רק בישראל. הריבית הרצחנית היא הסרטן של העסקים הקטנים. היא אוכלת אותם מבפנים לאט לאט עד שהם נשברים ונופלים. היא גם עושקת את השכירים. השיטה בה הבנקים קובעים לעצמם את מסגרות האשראי שהם מעניקים לאזרח בריבית מטורפת, חולבת מיליארדים ממקבלי המשכורות הנמוכות החיים על האוברדרפט. לאן הולך הכסף? לממן את ההפסדים של הבנקים מהעיסקאות עם"נזקקים" כגון זאבי, פלד גבעוני, הבנק לפיתוח התעשיה, כור, כלל וברוני ההיי – טק.

טריק נוסף של המאיון העליון, הוא פתיחת עשרות אלפי "חברות ניהול" כדי להתחמק מתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי. מדוע האוצר לא סוגר את הבור הזה ממנו בורחים מיליארדי ש"ח מתשלומי מסים, על ידי תקנה פשוטה שכל העברה ל"חברת ניהול" תמוסה בדיוק כמו שכר? פשוט מאד, משום שאז הם יפגעו במאיון העליון, מחמל נפשם.

מעל ומעבר לכל, עומד מכרה הזהב של שועי הארץ - העובדים הזרים. אותו צבא העבדים המשרת את עשירי כפר שמריהו, סביון, רחביה ורמת אביב ג', בעלות שהיא פחות מחצי מעלות עובד ישראלי. העובדים הזרים משרתים את החקלאות של שרון, את מפעלי התעשיה ובתי הדפוס של אימפריית מוזס - שלום ואת לקוחותיו הנאמנים של נאמן. הם הרגו את שוק התעסוקה לעשירונים הנמוכים, הורידו את מחיר העבודה וביטלו את הצורך לשלם הטבות סוציאליות.

שרון, בתרגיל של "כאילו" הקים את משטרת ההגירה שתרדוף אחרי הפועלים המסכנים ותגרש אותם. רדיפת הפועלים הזרים פוגעת קשות ביחסי החוץ של ישראל עם סין, רומניה, תאילנד ומדינות רבות אחרות בהן מתפרסמים סיפורי הזוועה על ניצול, כליאה וגירוש. מי נהנה מכך? קבלני כוח האדם, שעושים מאות מליוני ש"ח בשנה מהבאת פועלים חדשים, "בשר טרי". הממשלה יכלה לחסל את מכת הפועלים הזרים באמצעות העלאת מחיר העסקתם: ע"י אגרות, דמי רשיון, ניכוי מסים ממשכורתם וביטול שיטת חברות כ"א. ואולם רעיון הפיכת העסקת פועלים זרים לבלתי כדאית, לא יעלה על דעת שרון את שלום את פרנקל-נאמן בע"מ.

אין דוגמא יותר מובהקת להתעשרות המאיון העליון במיתון מאותם ארבע מיליון ש"ח שהרויחו שרון ובניו בעשרה חודשים, אותו סכום ש"סגר" את ההלואה של שרון לבנק. ארבע מיליון ש"ח – אחרי תשלום מס הכנסה, הווי אומר כעשרה מיליון ש"ח של רווחים שמנים תוך פחות משנה. וזה רק מה שאנו יודעים עליו, קצה הקרחון. מי שמרויח עשרה מיליון ש"ח בפחות משנה בעת מיתון, יודע מה זה מיתון? מרגיש מחנק? נו באמת.

שרון את שלום עם פרנקל ונאמן רצים לכסות את הגרעון על גבם של המתנחלים, החרדים, המובטלים, הילדים והקשישים, אבל לעולם לא יקחו מחבריהם – תומכיהם - לקוחותיהם – תורמיהם, המיליונרים. בתי הקפה והפאבים בכרמל, המסעדות בהרצליה פיתוח והקניונים מלאים עד אפס מקום. אלה שחוגגים שם וקונים מכל הבא ליד, קוראים על המיתון בעיתון. הם לא מרגישים אותו. הם רק מרגישים איך חשבונות הבנק שלהם מתמלאים במצלצלין.

www.yeshanews.com

המיתון - בוננזה למיליונרים 135946
אנא, המנעו במידת האפשר מהעתקת טקסטים שלמים מאתרים אחרים לאייל הקורא. במקום, ספקו קישור ותמצית קצרה של הטקסט.

המאמר המקורי, באתר יש"ע ניוז:
המיתון - בוננזה למיליונרים 136180
כל הכבוד על הכתבה החדה והנכונה מאד מאד.
עכשיו השאלה: איך מטפלים בשכבת העלוקות הזו שיונקת מדמנו
וצוחקת לנו בפנים?
מה לעשות לשועי הארץ המנוולים ?

מבקש רעיונות.
המיתון - בוננזה למיליונרים 136199
הזדכת על הבולדוזר מחומת מגן?
המיתון - בוננזה למיליונרים 136612
כן, אבל הוא בטח החליף אותו בטרקטור שדרס את המפגינה האמריקאית...
ריצ'ל קורי 136630
גם ריצ'ל קורי נדרסה (נרצחה עפ"י "אינדימדיה") ע"י בולדוזר:
ריצ'ל קורי 136707
ובשביל האיזון- אונסט רפורטינג:

לפי הדיווח שלהם-
1. הראות מתוך הבולדוזר המשוריין מוגבלת ביותר, ולכן
2. רייצ'ל נדרסה לא בכוונה, בעת שהגנה על
3. בית שבו היה פתח למנהרה שדרכה הוברחו אמל"ח.
ריצ'ל קורי 137971
אחרי שראיתי את התמונות (אפשר למצוא למשל ב http://www.palsolidarity.org/pictures/rach1.jpg ),
קשה לי מאוד להאמין שהנהג לא ראה אותה.

שמעתי על תאונות שבהם נהג משאית דרס ילד בטעות ברוורס.
מעולם לא שמעתי על תאונה שבה נהג של כלי רכב כלשהו דרס בטעות מישהי שעמדה מולו בשטח פתוח לובשת מעיל כתום זוהר ומחזיקה מגפון.

honest reporting טוענים שהיא נפלה מאיזשהו תל חול ולכן הנהג לא ראה אותה. אולם הם לא מראים תמונה של תל החול הזה (רק של קורי שורפת דף דמוי דגל ארה"ב). אם מסתכלים ב http://www.palsolidarity.org/pictures/rach2.jpg רואים שקשה מאוד להבין על איזה תל חול הם מדברים.
ריצ'ל קורי 137994
הנה מה שאונסט רפורטינג אומר על זה:
בקצרה: התמונה שבה רייצ'ל עומדת עם המגפון צולמה (לפי עדות הצלם עצמו) מתישהו בין 2-4 אחה"צ. הדריסה קרתה בשעה חמש אחה"צ. כלומר התמונה לא מראה את הרגע שלפני הדריסה..
אותו צלם גם ציין, שהבולדוזר תמיד נעצר בזמן עד לאירוע ההוא.

אבל אנשים יזכרו תמיד את התמונה של רייצ'ל במעיל האדום, עומדת לפני הבולדוזר... כל ההסברים לא יעזרו. וזה מתקשר יפה למאמר של שמעון על סמלים.
כדברי החכם היווני הנודע אפופידס: תמונה אחת שווה אלף שקרים.
ריצ'ל קורי 137995
ולמען כל אלה ששונאים לינקים, עוד נקודה חשובה אחת:
הצלם, ג'וזף סמית, אמר שבשעת הדריסה רייצ'ל /ישבה/. ומישהו אחר החזיק את המגפון וצעק, ממרחק.
ריצ'ל קורי 138006
תודה על הלינק!

קראתי את כל התיאור של הצלם ב
הוא אומר שהיא ישבה ונפנפה בידיים עד שהדחפור ממש התקרב ואז היא נעמדה על האדמה שהדחפור דחף ונפנפה לנהג. לאחר שהוא מחץ אותה, וכל הפעילים התחילו לרוץ אליו ולצעוק במגפון, הוא לא עצר והרים את הכף אלא נסע אחורה עם הכף למטה וכך רק הגדיל את הנזק.
נראה שבמינימום היתה רשלנות מצד החיילים שידעו שהפעילים האלה מסתובבים להם בין הרגליים כל היום.

לפי תיאורו נראה שגם ההתנהגות של החיילים לאחר הדריסה לא ממש מוסיפה לנו כבוד.
ריצ'ל קורי 138734
כתבה בנושא אמורה להיות משודרת במסגרת "עובדה" בשבת בערוץ 2. הקדימון מבטיח צילומים שטרם נראו.
ריצ'ל קורי 139572
ו...?
ריצ'ל קורי 139583
ניראו צילומים מעמדת התצפית של צה"ל, נשמעו הקלטות מרשת הקשר של הכח, נשמע ראיון עם מפעיל הדחפור שהרג את קורי (לדבריו, בדחפור מסוג זה נוסעים תמיד שני אנשים, בגלל מגבלות שדה-ראיה), וחבריה לארגון של קורי תארו את הארוע ואת פועלם בשטח, כולל ארועים דומים בעבר.

אני לא חושב שהפגיעה נראית בצילומים של צה"ל.

ממה שהתרשמתי מעדויות חבריה של קורי שהיו עדי-ראיה, כשהדחפור מתקדם, הוא יוצר לפניו תלולית הולכת-וגבהה. הם נוהגים לטפס לראש התלולית תוך שהיא נערמת ("just keep climbing as it was pushing the sand underneath us" באחד הצילומים נראה דחפור שלפניו תלולית כזו ומאחוריה שלושה אנשים. התלולית גבוהה מהם). כך גם עשתה קורי לפני שנדרסה, אלא שכשהדחפור התקדם, היא נפלה מהנקודה הגבוהה ביותר.
ריצ'ל קורי 138007
דרך אגב, לפי עדות אותו צלם, הבולדוזר לא תמיד נעצר בזמן עד אותו הרגע. להפך, הוא מתאר מספר אירועי ''כמעט ונפגע'' כאשר הבולדוזר דחף פעיל אחד לעבר גדר תייל, או הרס מבנה כאשר הם היו עליו.
ריצ'ל קורי 138020
מצד שני, אפשר גם לומר שאירועי ה"כמעט" הם אינדיקציה לזה שהבולדוזרים כן עצרו בזמן...
וגם התיאור הכללי של סמית' של כל מה שהתרחש באותו יום מראה שהבולדוזרים נמנעו כמה וכמה פעמים מלהרוס מבנים כשהפעילים עמדו עליהם, או לצידם.

ובקשר לתנועת הסולידריות הבינ"ל- הם אולי רואים בעצמם מפגינים בנוסח גאנדי. אבל האם להסתיר מבוקש חמוש של הג'יהאד במשרדי התנועה בג'נין לא עובר את גבול הפעולה הלא-אלימה?
ותראה את הפסקה הזאת אצל סמית:

I chose to come to Palestine and work with ISM because I felt it was one of the best ways for me to use my privilege as a white middle-class American male to directly serve people of color who are under-privileged due to the Israeli and other Western governments, especially mine. I have dedicated my life to serving such people, as I believe my over-privilege is a direct result of their under-privilege. I have benefited from their suffering, and this must stop.

הוא מיין את הפלסטינים כ"צבעונים" ואת הישראלים כ"לבנים".
והוא מרגיש שהוא צריך לכפר על חייו הנוחים, בעלי זכויות היתר, כאמריקאי זכר לבן, בן המעמד הבינוני, ע"י זה שיילחם לצד ה"צבעונים" נגד ה"לבנים".

סמלים, אמרנו?
ריצ'ל קורי 138051
אני מסכים איתך שהדעות של החבר'ה האלה הן הזויות משהו, וגם אני בכלל לא מתלהב מהזיהוי של "מסכן" עם "צודק". הייתי יכול לפרט יותר ולהסביר למה אני חושב שכל מה שסמית כתב בפסקה שציטטת זה שטויות, אבל נראה לי שיש ביננו קונצנזוס על הנקודה הזו. עדיין, באופן כללי הם אנשים לא מזיקים עם כוונות טובות‏1.

עם זאת, ללא קשר לרמת הסהרוריות של הקבוצה הנ"ל, כל התיאור מצביע על אוירה של זלזול בחיי אדם מצד הנהגים, שבסופו של דבר עלתה בחייה של קורי. לצערי, יש גם אווירה של זלזול בחיי אדם בכלל הציבור הישראלי, ועובדה היא שדי עברו על הסיפור הזה בשתיקה.

-----------

1 הכוונה שהם לא מזיקים ואולי אפילו מועילים כאשר הם כאן בתור מיעוט קטן, שעוזר לפעמים להביא לתשומת הלב סוגיות הומנטיריות. באירופה, ששם יש לתפיסות האלה יש אחיזה מאוד רחבה, הם בהחלט מזיקים.
הו, הדחפור הקדוש. 136721
כמה טוב שיש לדחפור עוד כמה שימושים חוץ ממה שחשבו עליהם.
המשך דוביכורדי, שליחתך לקורס צמ''ה, השתלמה לעם ישראל. הטובים לדחפורים.
המיתון - בוננזה למיליונרים 136819
מה שבטוח היא כבר לא תפגין יותר.
אתם בסדר אני כבר שם סולר בכלי ויוצא לבתים של העשירים.
תגיד, כורדי, נכון הצבעת ביבי? 136820
דוביכורדי, אתה יודע את התשובה 136201
לעלות עליהם. להפסיק לפחד שמה הם ייקחו את הרכוש שחבריהם סידרו להם קודם על ידי העברת רכוש ציבורי לדיהם.

ובקיצור - טדי קטן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים