המוסד: המועצה האיראנית אישרה הפיגוע בארגנטינה 136021
לאחר חקירה של 8 וחצי שנים הציג דו"ח מסכם על הפיגוע בבניין "אמיה" של הקהילה היהודית בבואנוס-איירס. החקירה העלתה כי ההחלטה העקרונית על הפיגוע בבניין הקהילה היהודית התקבלה באוגוסט 1993, בישיבה שערכה בטהראן המועצה העליונה לביטחון לאומי. בראש הפגישה ישב מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, והשתתפו בה גם הנשיא דאז, האשמי רפסנג'אני; השר לענייני מודיעין, עלי פלחיאן; האחראי לענייני מודיעין וביטחון בלשכת מנהיג איראן, מוחמד חיג'אזי; ושר החוץ אז, עלי אכבר וליאתי. הביצוע הופקד בידיה של "יחידת מבצעי חו"ל" של חיזבאללה, בראשות עימאד מורניה. מדובר ביחידה שביצעה גם את הפיגוע בשגרירות ישראל ב- 1992.

לפני כשבוע וחצי הוציאה ארגנטינה צווי מעצר בינלאומיים נגד ארבעה דיפלומטים איראנים, החשודים במעורבות בפיגוע.
באחרונה נודע כי דו"ח מיוחד של ארגנטינה קשר את ההנהגה האיראנית ואת חיזבאללה לשני הפיגועים: ב-‏1994 ובמארס
1992 , בבניין שגרירות ישראל, שבו נהרגו29 בני אדם ונפצעו כמה עשרות. גם ההוראות לפיגוע בשגרירות התקבלו מאיראן והוא בוצע בידי חיזבאללה. שיטת הביצוע בשני הפיגועים דומה.

הארץ (ותודה לעוזי ו. על הקישור):
הכתובת למשלוח מכתבים: בית הפרלמנט, טהרן, איראן 136095
(מנסה לעזור לשירות הדואר הבלגי).
אסקלציה 167957
לאחר מעצר דיפלומט אירני ששרת בארגנטינה דאז - האדי סולימנפור - בבריטניה, החזירה אירן את שגרירה בממלכה המאוחדת להתיעצויות. לא ברור אם הוא יחזור בקרוב. יריות נורו אל עבר בנין השגרירות הבריטית בטהרן, איש לא נפגע, אולם כמה שמשות נופצו וקליעים חדרו לבנין.

המתיחות בין המדינות התגברה כנראה גם על רקע הדרישה מאירן להעמיד את מתקניה הגרעיניים לפיקוח בינ"ל מקיף יותר ובהתראות קצרות.

"הארץ":

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים