שנתיים לאחר הפרסום אני מגיעה לטעות הזאת. 136492
קודם כל, אני רואה שתגובתי אחרה מעט את מועד פרסום המאמר, או באמת כפי שנקרא באתר, סיפור. לא נורא.

אפתח בהתנצלות, עד הגיעי לעמוד התגובות הספקתי לשכוח את שם הכותב. רק אומר שיש לו עוד רבות ללמוד.

על מנת לגלות את טעויותיו, לא נדרש ידע רב, רק הבנה בסיסית. אנסה לעשות זאת בקצרה.
קודם כל, הוא לקח את משנת חייו של משה קרוי, אדם שהוא לא איין ראנד וכלל לא הכיר אותה, וניסה לעשות איזושהי הקרנה ממנו עליה. הדרך בה קרוי חי את חייו עד שנתקל בעבודותיה של ראנד או הדרך שעשה מאז שהכיר את האובייקטיביזם, לא אומרות דבר על ראנד או על האובייקטיביזם עצמו. הבעיות של קרוי לא קשורות לפילוסופיה הזו והדרך בה פירש אותה, היא שלו, גם אם טעה. אין להסיק מכך מסקנות על האובייקטיביזם, בטח שלא מבעיותיו הנפשיות של מר קרוי.
דבר נוסף, הוא התייחסותו של המחבר לאובייקטיביסטים ככת שבראשה עומדת ראנד עצמה. הדבר המצחיק הוא, שבו בזמן הוא מתיימר להכיר את הפילוסופיה הזו, ואפילו מושג קלוש עליה. הבעיה היא, שכל אדם עם מושג קלוש על האובייקטיביזם יבין, שפילוסופיה שכזו דוחה כל צורה של אידיאליזציה של איזשהו אדם, כולל ראנד עצמה. דוחה כל צורה של אספסוף המאפיין כתות מפאת קדושתו של הפרט המעולה במשנתה. דוחה כל צורה של לכת עיוורת אחרי כל גוף, בין אם אדם אחד, מועצה שלמה או ממשלה שלמה. אם ניתן לנסח זאת בצורה פשוטה יותר- הגורו של אובייקטיביסט אמיתי הוא הוא עצמו.
באשר לעניין שהוזכר בקשר לרומן שניהלה ראנד עם הגבר אותו כינתה יורשה הרוחני- נתנאל ברנדן. בעלה פרנק אוקונר ידע על כך, וכן גם אשתו של נתנאל- ברברה. כל הגורמים המעורבים הגיעו להסכמה שכזה הוא העניין, וראנד וברנדן מאוהבים, עד שבשלב מסויים הם נפרדו. כל אותה תקופה, פרנק וראנד נשארו יחד, הכל מתוך שיקול דעת ובחירות חופשיות(ולא בגלל שראנד הייתה הגורו של בעלה והוא נדרש לציית...). פרנק מעולם לא בגד בראנד(אלא אם כן יש לו סודות שלא התגלו עד היום), והם הזדקנו יחדיו באושר וכשהוא נפטר, לפניה, הם עוד היו נשואים. מחבר יקר, בדוק עובדות לפני ההשמצות, אנא.
שנתיים לאחר הפרסום אני מגיעה לטעות הזאת. 136498
אם את רוצה להשמיץ את המשמיץ כביכול את צריכה להזהר לא לגלות ערוותך ברבים. כדי לראות מי כתב את המאמר צריך פשוט להסתכל בראש העמוד. פשוט, אבל כנראה ההתלהמות עיוורה אותך
אין שום טעויות 136538
הפרטים על הרומן בין ראנד ותלמידה מבוססים על ספר שכתב ברנדן עצמו מאוחר יותר ועל ספר שכתבה מי שהייתה אישתו בזמן הפרשיה.
סיפור הפרשה עצמו הפך גם לסרט טלוויזיה בשם ''איין ראנד מאוהבת'' .
אתה עושה לעצמך חיים קלים 136652
בכך שאתה בוחר לענות דווקא על טענתה של דולב בתחום הרכילותי ולא בתחום האידיאולוגי.

השאלה העובדתית על מה שקרה בין ראנד לבין הברנדנים לא תוכרע לעולם, כי זה מצב של גירסה מול גירסה, ואי-אפשר לדעת מה הגירסה הנכונה. הסרט, אגב, נקרא ''תשוקותיה של איין ראנד'' ולא כפי שכתבת.
הטעות החשובה יותר שדולב הזכירה היא ראיית האובייקטיביזם כ''כת''. בכתביה השונים, הן הספרים הבדיוניים והן הכתבים הפילוסופיים שפורסמו בארץ באנגלית בלבד, היא קוראת שוב ושוב לכל אדם לנסח את מסקנותיו בעצמו ולהחליט אם הוא מסכים או לא מסכים עם כל פרט ופרט מהפילוסופיה שלה. הקריאה לאובייקטיביזם ''כת'' מעידה על כך שלא הבנת את המסרים הפילוסופיים הבסיסיים ביותר שלה.
כלל וכלל לא 136702
אני מפנה את הקוראים למאמר הזה שפורסם בידי אגודת הסקפטים האמריקנית , אגודה שפועלת לחשיפת כתות ומיתחזים שונים וטענות מיסטיות שקריות על עב"מים וכו'. בראש האגודה עומדים אנשים ידועים הקוסם ג'מס ראנדי והכתב המדעי מרטין גרדנר ואחרים.
אתה עושה לעצמך חיים קלים 136760
זה לא משנה מה ראנד אמרה, אלא איך "מעריציה" קיבלו את הדברים. מכיר את הקטע מ"בריאן כוכב עליון"?
Brian: "You don't need me! You are all individuals!"
Crowd: "We are all individuals!"
Brian: "You are all different!"
Crowd: "We are all different!"
Man: "(I'm not...)"

ככה, אולי, זה גם היה עם איין ראנד. היא אמרה להם להיות אינדיווידואלים, אבל הם הפכו אותה לגורו שלהם, מרצונה או שלא מרצונה. זו לא תהיה הפעם הראשונה שדבר כזה קרה.
אתה עושה לעצמך חיים קלים 136974
"מונטי פייטון" אהובים עליי, וראיתי את "בראיין כוכב עליון" יותר מפעם אחת. אבל חבל שאתה הופך את המערכונים הסאטיריים שלהם לאיזו השקפה ציניקנית כללית שלך לגבי בני-האדם. יש עדיין אידיאליסטים בעולם, ויש גם אינדיבידואליסטים. תיכנס לפורומים של אובייקטיביסטים באינטרנט‏1 ותראה כמה חילוקי-דעות יש ביניהם על פירושי הנחות היסוד של ראנד. נכון שיש גם ציטוטים של ראנד, אבל בעיקר ויכוחים פילוסופיים עמוקים. קשה לי להאמין שתבחין באיזושהי תרבות של כת שם, או שתבחין באנשים המקדשים סמכות מוסרית עליונה עליהם, כולל ראנד.
אם תיקח את המלצתי ברצינות ותעשה כך, יהיה נחמד אם תחזור ותבשר לקוראי הפורום על התרשמותך.
1 נדמה לי (הציטוט מהזיכרון בלבד, אנא תקן אותי אם אני טועה) שלאחרונה הגדרת את עצמך כ"הארד קור ליברטריאן". אולי יעניין אותך להתבונן קצת ביסודות המטאפיזיים העמוקים יותר של התפיסה הליברטריאנית.
סטבסקי? 137057
שו סטבסקי? 137135
אתה עושה לעצמך חיים קלים 137319
פתח עמוד בתלמוד, ותראה כמה חילוקי דעות יש ביניהם על פירושי התנ''ך. נכון שיש גם ציטוטים של התנ''ך, אבל בעיקר ויכוחים פילוסופיים עמוקים.
לא במקרה המשפט הזה עובד כל כך טוב, ונאמן למציאות במידה כל-כך רבה. מה שתיארת זה בדיוק התנהלות של תלמידיו של גורו.

הגדרתי את עצמי כליברטריאן, לא כ''הארד-קור''. בכל מקרה, אני מגדיר את עצמי כליברטריאן על פי מבחן התוצאה. אני לא ממש מכיר הגות ליברטריאנית, ואני לא מחוייב לשום ''ערך'' ליברטריאני. אם יסתבר לי שיש להם מטאפיזיקה כלשהי שלא מתאימה להשקפת עולמי, אני פשוט אפסיק להשתמש במושג הזה, זה הכל.
אתה עושה לעצמך חיים קלים 137323
בתלמוד מתווכחים על פרשנות של טקסט שישנה הנחה מוקדמת והכרחית לעצם קיום הדיון שהטקס הוא אמת שניתנה ע"י יישות מטאפיזית עליונה לאדם עצמו. אובייקטיביסטים הם אנשים שקראו את כיתבי איין ראנד, אמרו:" הנה מישהי שהבינה נכון את הדברים, כדאי שנפעל כמו שהיא כתבה בספריה כל זמן ששכלנו והכרתנו אומרים שזה עדיין הדבר הנכון". אם זו בעיניך גורואיות, כנראה שהבנתי (או הבנתך) את המושג אינה מדוייקת, ובכל מקרה אין בינינו ויכוח.
לגבי "הרד קור ליברטריאניזם", תגובה 127966 ,פיסקה שנייה שורה 7-לא שאני מנסה להתנצח סביב הנקודה, זכותך לשנות את דעתך לגבי הגדרתך העצמית(ואולי כתבת אז את הדברים בהיסח-הדעת), רק רציתי להראות שלא סתם המצאתי ממוחי הקודח.
אולי אתה לא מכיר הגות ליברטריאנית, אבל מן הסתם(לפחות אני חושב שזה מן הסתם), כל תנועה פוליטית חייבת לשאוף את מושגיה מפילוסופיה כלשהי.
אתה עושה לעצמך חיים קלים 137340
טוב, מסתבר שאני בעיקר סנילי הרד-קור.
כאמור - אין לי ספק שיש לליברטריאניזם מקורות פילוסופיים. אני פשוט לא מכיר אותם, והליברטריאניות שלי היא פיתוח אישי שלי, שלמיטב ידיעתי פשוט תואם את העמדות הליברטריאניות המקובלות. אולי אני טועה.

לגבי הגורואיות, גם הדתיים חושבים שמה שהם קוראים נראה להם נכון. אם דווקא ההשוואה לתלמוד מפריעה לך, קח כל גורו מזדמן של איזו דת מזרח-אסיאתית. אנשים שמעו אותו, אמרו "הנה מישהו שהבין נכון את הדברים, כדאי שנפעל כמו שהוא אומר כל זמן שליבנו ונפשנו אומרים שזה עדיין הדבר הנכון".
למה צריך לפרש את ספריה של ראנד? למה לא לזרוק אותם לפח ולפתח את הרעיונות הקיימים בלי לדבר עליה בכלל עוד? האם כל ליברל נזקק לציטוטים של לוק ומיל? ישנם לא מעט קומוניסטים כיום שנטשו את הטקסטים המרקסיסטיים, ופיתחו תורות קומוניסטיות חלופיות. מדוע אין אובייקטיביזם אנטי-ראנדיאני או א-ראנדיאני?
זכויות יוצרים 137509
קטע קצת מגוחך אבל ראנד, באחד מספריה (''לאינטלקטואלים החדשים'', אולי) אמרה שהיא זו שהמציאה את הרעיון של ''אוביקטיביזם'', ולכן אם משהו לא מסכים איתה, שימצא שם אחר לפילוסופיה שלו. ''אוביקטיביזם'' הוא מה שאין ראנד המציאה, לפי הגדרה.
משפט זה הוא למעשה מכת מוות להתפתחות האוביקטיביזם, והגורם העיקרי לכך שהאובייקטיביסטים נראים כמו כת.
הם לא יכולים להרשות לעצמם לומר ''ראנד טועה'', כי אז הם הרי אינם אובייקטיביסטים יותר. לכן כל מה שנותר להם לעשות הוא לפרשן את משנתה בדרכים כאלו ואחרות.
זכויות יוצרים 137510
מה בעצם את טוענת? שאנשים מעדיפים לא לחלוק על ראנד במקום שהם חושבים שהיא טועה רק בשביל שיוכלו להמשיך להיקרא אובייקטיביסטים? זה נשמע לך סביר?
המדובר באנשים שהם מלכתחילה בעלי חשיבה עצמאית במיוחד(כי מי לעזאזל מתעניין באיין ראנד בימינו?), ורציונלים(כלל-יסוד בפילוסופיה האובייקטיביסטית). הם יעדיפו לעשות שקר בנפשם ובשכלם רק כדי להמשיך להיקרא אובייקטיביסטים?
זכויות יוצרים 137512
אם אתה יודע בוודאות שראנד טועה, כנראה תעדיף להחליט שאתה לא אוביקטיביסט.
אבל נניח יש לא ממש אי הסכמה רצינית אלא עניין יותר קטן, לא תעדיף לנסח את דבריך כפרשנות על ראנד מאשר להודיע שאתה לא אוביקטיביסט ולפרוש מהתנועה?
ואם תפרוש מהתנועה - מי יקשיב להרצאות שלך? איזה עיתון יפרסם מאמרים שהם "כמעט אובייקטיביסטיים".

נראה לי שמופעל לחץ רציני על אובייקטיביסטים לנסח את דבריהם כפרשנויות של כתבי אין ראנד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים