איפה סאדם? 136649
תיאור מלא למדי ומעניין של הרגעים והנסיבות שהובילו להחלטה לפתוח את המלחמה בהפצצת הבונקר שסאדם נמצא בו לפי המודיעין האמריקני ב"ניו יורק טיימס":
האמריקנים השתמשו לא רק בטילי שיוט אלא גם בפצצות "מכסחות בונקרים" במשקל טון שהוטלו ממטוסי F-117. למה לא השתמשו בפצצת "מואב" המתוקשרת?
לפי הכתבה מודיעים עירקיים העבירו מידע שהם לא היו מעזים להעבירו בימים שלפני האולטימטום של בוש. מצד שני יכול להיות שסדאם דאג שמידע מטעה על מיקומו כביכול ידלוף לסי-איי-אי וכך תכנן את היעלמותו.
MOAB? 136657
"לא השתמשו בפצצת "מואב" המתוקשרת?"

למה שכן ישתמשו בפצצה שהיתה גורמת לתוצאות שמנוגדות לאינטרסים שלהם? לא הבנתי את השאלה.

פצצת MOAB זה למקרה בו רוצים להרוס הרבה ובאופן לא מבוקר. בום גדול. קבום. קפאוו. זבנג וגמרנו. לא נשק שמתאים במיוחד להתנקשויות ממוקדות.
136659
אולי אתה משתמש במונח "טון" שונה מהאופן שבו אני משתמש אך פצצת במשקל טון לדעתך מתאימה לפיצוץ ממוקד בקרב אוכלוסיה אזרחית? ד"א בום גדול הוא לפי האינטרסים האמריקניים (לפחות במקרים שבהם הם אלו שגרמו לו)
136661
אני אמרתי שפצצה במשקל טון מתאימה *לדעתי* לפיצוץ ממוקד בקרב אוכלוסיה אזרחית? לא אמרתי בדיוק את ההיפך מכך?

בכל מקרה, לפי הצילומים שאני רואה עכשיו, נראה לי שזו בדיוק הפצצה בה הם משתמשים עכשיו, בכל זאת, אבל אני לא בטוח.
136662
1 שמעון ג. כתב כי האמריקנים השתמשו בפצצות... ובפצצות בנות טון. הוא שאל מדוע הם לא השתמשו בפצצת מואב ענית כי אין צורך להשתמש בפצצת _מואב_ והיא אינה מתאימה. מדבריך עלה כי אתה תומך באפשרות שבוצעה (שכוללת פצצות בנות טון) ומכאן נשאבה תגובתי. כנראה שטעיתי
2 מישהו יודע מדוע אם הם השתמשו גם בטילי שיוט וגם בפצצות בונקרים ובסוף רק פצעו את (לדעתי כפילו של) סדאם? לא היה עדיף לשלוח מספר גדודים לבונקר אחרי ההפצצה או לפניה?
136664
הבנתי מאיפה ההתבלגנות. כרגיל יש לי מדי פעם התקף של אי הבנת סרקאזם (פספסתי אותו בשאלה של ג). הבנתי עכשיו וזרקתי על עצמי פצצת MOAB וירטואלית.

2) למה לסכן כוחות רגליים על ההתחלה?
136741
אם האמריקנים כל כך מעוניינים בהשמדת סדאם הם יכולים לסכן כמה גדודים למען המטרה הנעלה הזו. הרי לדבריהם מטרת כל המלחמה היא השמדתו. אולי הם פשוט מנסים לדחות את מועד הריגתו בכדי שתהיה להם סיבה להשתמש באלימות קשה זה יותר נוח מאשר להתחיל במסע הסברה מדוע מנקה השירותים המלכותיים מסוכן לציבור ולכן צריך להשמיד שליש מבגדד בשיכול ‏1 ממוקד.
כאשר יש לך התקפים כאלו פשוט הפוך את משמעות התגובות שלי השיטה עובדת מחינה סטטיסטית.

1 לא טעות הקלדה
בעיות פיסיות 136896
אנסה להשיב בדרכי העילגת. נניח והינך בוש (רק לרגע) ותוכניות הפלישה לעירק מוכנות לפניך. אתה עומד להגיד "אנחנו העם האמריקאי" (בקול צפרדעי) כשלפתע מופיע שר הביון ואומר בקול צפרדעי לא פחות "יש לי, יש לי"

מתברר לך, כבוש, כי ישנה סבירות גבוהה כי סאדאם נימצא ב X. בידך הכוח להחליט על אחת הפעולות הבאות:
1) להמשיך כמתוכנן תוך ויתור על הזדמנות פז לחרוך את שפמו של סאדאם
2) להורות על שליחת גדודים לתוך בגדד תוך סיכון בפסילת התוכניות שנבנו במשך זמן רב לטובת תוכנית "יאללא הסתערו" וסיכון גדודי חיילים, מוניטין וכו' וזאת עוד לפני שמצאת את היהלום בדמות "נשק להשמדה המונית". תוכנית זו תתרחש כארבעה ימים! אתה בטוח, כבוש, שהשפם ימשיך להיות ב X
3) שליחת כוח מחץ נקודתי ומהיר ל X בדמות טילי שיוט

אם אני הייתי בוש הייתי בוחר באופציה מספר שלוש (*). אופציה זו היא המהירה ביותר, הזולה ביותר מכל הבחינות + לא משבשת את התוכניות המקוריות + אין מה להפסיד.

(*) ומתגרש מהאישה המכוערת שלי, מה זה הדבר הזה?
MOAB? כן! 136666
כשהמטרה היא סדאם וראשי משטרו אז שולי המיקוד זניחים. זו מטרה שמקדשת את האמצעים.
MOAB? כן! 136674
אני חושב שיש למלחמה שתי מטרות - סדאם, והצדקת המלחמה. שימוש ב-MOAB יוביל להצלחה (אולי) במטרה הראשונה, וכשלון מלא במטרה השניה.

נדמה לי שרק לאחר הצלחה מלאה במטרה השניה (למשל, איתור מאגרי נשק כימי או ביולוגי), יוכלו האמריקאים לקחת את הסיכון הגלום ב-MOAB.
MOAB? כן! 136679
הפתיל התחיל בעצם משאלה פשוטה שלי (בלי אירוניה סמויה ובלי בטיח) וקיוויתי לקבל תשובה ממישהו שיודע האם בעצם היה באירוע הזה סיכון של נזק סביבתי גדול במיוחד, קרי פגיעה בהמוני אנשים, שאינם שייכים למתחם הזה שבו ישב סדאם. כלומר, צריך לדעת 2 דברים: א. האם המתחם היה באיזור מאוכלס בצפיפות. ב. מהו רדיוס הנזק שגורמת פצצת "המואב"? מישהו יודע.
MOAB? כן! 136681
בזמנו דובר על כך שצה"ל השליך בעזה פצצה בת טון אחד, שהרסה בניין. ה-MOAB, אם זכור לי נכון, היא בת 10 טונות. אינני בטוח שהחישוב לינארי, אבל הערכה של 10 בניינים נשמעת לי כקנה-מידה סביר.
MOAB? כן! 136683
ההגיון שלי אומר ככה:
רסס, הדף ואנרגיה באופן כללי יורדים באופן פרופורציונלי לריבוע המרחק.
בהנחה שכמות הרסס, ההדף והאנרגיה של פצצה ליניארים למשקלה, רדיוס ההרס פרופורציונלי לשורש המשקל. מספר הבנינים פרופורציונלי לשטח, כלומר לריבוע רדיוס ההרס.
מספר הבנינים שיהרסו ליניארי למשקל הפצצה.
ההערכה שלך נראית סבירה בהחלט.
מפות וגרפיקה של בגדד 137373
שמעון,

תנסה באתר של הני''ט. אני לא יכול להעתיק לינק ישיר אבל בדף הראשי שלהם, מצד ימין יש כל מני מפות ותצו''ת גרפיות אינטראקטיביות. אפשר להגדיל אזורים ושכונות בבגדד.
MOAB? כן! 136795
''מטרת המלחמה היא הצדקת המלחמה'' - מעניין מה יגיד על כך מיץ.
MOAB? כן! 136797
נו - ''מציאת הוכחות לכך שהמלחמה היתה מוצדקת, כדי לשקם את מעמדה הפוליטי של ארה''ב בעולם'', או משהו - בנוסף למטרה המקורית, ולא כמטרה בודדת.
MOAB? לא! 137214
אני לא מבין את דרך המחשבה הזאת. למה שהאמריקנים יפעלו כנגד האינטרסים הפוליטיים שלהם עצמם?

תאר לך שסאדם היה יוצא חי לאחר שצבא ארה"ב היה פותח את המתקפה על בגדאד עם מאות אזרחים הרוגים ועם חור ענקי ופוטוגני במרכז בגדאד (עם להבות, המון בנייני מגורים הרוסים ושאר אפקטים).

על פי הגישה הזאת, אפשר להפיל פצצה גרעינית או שתים על בגדאד ולגמור את הסיפור, הרי "זו מטרה שמקדשת את האמצעים", לא? כנאמר : "אם כבר, אז כבר!".
ראה תגובה 136679 137369
הבינותי 137723
אז למה לא אמרת קודם (סתם, סתם)?

MOAB - 9.5 ton Massive Ordnance Air Burst

המכונה גם - MOAB - Mother Of All Bombs

אין משהו כל כך חדש בפצצה הזאת (מלבד יותר חומר נפץ ו-GPS). במלחמת המפרץ וגם באפגניסטן השתמשו ב-BLU-82 שזו פצצה טיפשה של 7.5 טון, ככה שהשידרוג לא כזה קריטי מבחינת עוצמת הפיצוץ.

על עוצמת ה"קבום" של ה-BLU-82 אפשר ללמוד כאן (http://www.fas.org/man/dod-101/sys/dumb/blu-82.htm). אפשר להסיק מכך מה יכולה לעשות פצצה, שהוסיפו לה עוד שני טון חומר נפץ, בלב עיר שאוכלוסיתה מונה מליוני אזרחים.

את הפצצה המופרעת הזו האמריקנים נוהגים (קראתי על מלחמת המפרץ ואפגניסטן) להפיל על כוחות שיריון וכוחות אחרים *באיזורים פתוחים* ולא על אוכלוסיה בשטח אורבני (תקנו אותי אם אני טועה, כולל לינקוק). במלחמת המפרץ היה אף ניסיונות שבדקו את יעילות הפצצה בניקוי איזורים נרחבים ממוקשים.
אם כל הפצצות 136704
נראה לי שהפצצה המשונה הזאת סיימה את תפקידה ההיסטורי אחרי הניסוי המתוקשר ההוא, ויותר לא נשמע ממנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים