יש כימיה? 137752
בימים האחרונים מצוטטים בכירים אמריקאים ובריטים שונים (פאוול, ראמספלד, ג'ף הון וכו') כשהם טוענים שהצבא העיראקי קיבל אישור/נערך להשתמש/עומד להפעיל נשק כימי. אני לא רואה סיבה להאמין, במצב העניינים הנוכחי, שלא מדובר בדיסאינפורמציה טהורה. שימוש עיראקי בנשק כימי במצב טרום-אובדני רק יוכיח לכל העולם שהשלטון העיראקי שיקר בדוחות שמסר לאו"ם לגבי השמדת נשק אסור וימנע כל סיכוי שנותר להנהגה העיראקית ליצור מספיק לחץ דיפלומטי כדי לגרום להפסקת המלחמה לפני קריסת השלטון בבגדד.

מעניין, אם כן, מה מטרת הדיסאינפורמציה הזו ומה אפשר ללמוד ממנה על מטרותיהם של מפיציה.
ההנחה הסמויה 137771
ההנחה הסמויה היא שהצבא העירקי (ומנהיגיו) מתנהגים באופן ראציונלי. עד כה, לא ראיתי יותר מידי סימנים להתנהגות ראציונלית מצידו של סאדם (סימנים לחוסר היכולת שלו לקרוא את המפה הפוליטית העולמית אפשר לראות מפלישתו לכווית בעשור הקודם ועד היום). ראה ערך תזוזות הטנקים המטופשות שהצבא שלו מבצע בלי שום הגיון או ההדלקה האינפנטילית של בארות נפט (והכי טפשי - הדלקה של תעלות ממולאות נפט סביב בגדאד, דבר שהוא חסר ערך לחלוטין מבחינה צבאית כנגד האמריקנים).

אני לא אומר שמה שאתה אומר הוא מאוד בלתי סביר, אבל לדעתי האפשרות שסדאם יעשה שטויות בנוסח "תמות נפשי עם...", כאשר החרב האמריקנית תתקרב לראשו, גם לא ניראת לי כבלתי סבירה.

אמרת שאתה לא רואה סיבה להאמין. מה לדעתך על הסיבה הזאת: סאדם רואה את עצמו בצורה קצת רומנטית, כלוחם אציל הנלחם למען האומה הערבית. למה שהוא לא יעשה משהו שהוא טפשי, מהבחינה של הפוליטיקה הבינלאומית, אשר יכניס אותו לדפי ההיסטוריה תחת הפרק "קדושים מעונים"? אולי אנחנו הראציונליסטיים בפרט והעולם המערבי בכלל לא הקהל של ההצגה שלו? למה שלא ישמיד כמה שיותר כוחות אמריקניים (ואולי אפילו רבע בגדאד, תוך כדי), ברגעיו האחרונים? האם סאדם כהמחבל המתאבד (ההמוני) הגדול בכל הזמנים, הוא תסריט מופרך כל כך (עוד יקראו לו‏1 השאהיד העירקי הגדול מבגדאד)?

_______________
1 אני יודע אני יודע. הנבואה ניתנה לגלובליים.
ההנחה הסמויה 137798
בקשר לתעלות הדלק, לפני בערך 15 שנה הייתי ביום פתוח ברפא"ל, ובין שאר הדברים, הציגו שם אמצעים תרמיים לראיית לילה. מכיוון שהיה יום, הם הפעילו מכונת עשן והדגימו איך ניתן לראות דרכו בלי שום בעיה.
ההנחה הסמויה 137879
שני דברים שצריך לזכור:

א. לוויינים, עד כמה שידוע לי, לא מבוססים על ציוד ראיה תרמי, והעשן עשוי לכסות שטח גדול מפני צילום לוויני;
ב. מכונת עשן לא יוצרת את ה*חום* שנוצר משריפת באר נפט. יש יסוד סביר להניח שציוד ראיה תרמי סובל, ואולי אפילו סובל קשות, מעשן המלווה בגל חום כבד.
ההנחה הסמויה 137941
ההערה הראשונה נכונה. השניה לא, כי העשן לא ממש חם, חוץ מאשר קרוב מאוד לחומר הבערה.
ההנחה הסמויה 137804
האם הפלישה לכוויית היתה "חוסר יכולת לקרוא את המפה הפוליטית העולמית"? אפילו אם מניחים שהמלחמה ההיא היתה רעה לו, זו חוכמה לאחר מעשה.

הדלקה אינפנטילית של בארות נפט? לא יודע; איזו השפעה יש לזה על מחיר הנפט? אם, כפי שטוענים כל מיני, המלחמה היא על מחיר הנפט, יכול להיות שזה דווקא צעד טקטי מחושב?

והנחה מצד ערן של רציונליות אצל פוליטיקאים היא לא סמויה.
ההנחה הלא סמויה 137877
תיקנתי את הכותרת.

הסבר את הפיסקא השניה בבקשה.
אוף... עוד פעם... פיסקה פיסקה. 137878
ההנחה הלא סמויה 137901
סיפור דמיוני:
ג'ורג' ו. בוש שואף למחיר נפט נמוך בעולם. לשם כך הוא יצא למלחמה בעיראק. סדאם לא רוצה במלחמה, והוא מנסה באמצעיו המוגבלים לגרום לבוש להפסיק את המלחמה מוקדם. אחד מאמצעיו המוגבלים יכול להיות לנסות להעלות את מחיר הנפט. הצתת בארות סביר שתעלה את מחיר הנפט. יש כאן פשוט קלף מיקוח נגד בוש.

אני לא יודע אם זה מחזיק מים, בוודאי שלא אם זה נכון. זה רק נסיון להדגים איך יתכן הסבר רציונלי של הצתת הבארות. עכשיו נשאלת השאלה למה להעדיף הסבר רציונלי. לזה אין לי סבלנות להכנס עכשיו - אבל אתה בטח מזהה כאן את חתימתו של ע"ב, ותוכל לחפש בין התגובות של ערן, של גלעד ושלי.
ההנחה הלא סמויה 137955
מדוע זה סביר שהצתת בארות נפט (שחלקם לא פעילים או לא ממש תקינים גם ככה) תעלה את מחיר הנפט *באמת* (בניגוד לעליה בטווח הקצר שנובעת מפעולות לא רציונליות של משקיעים שגם רואים CNN). לי זה נראה די קלוש. איפה היה קלף המיקוח כאשר נעשו מעשים דומים בזמן הנסיגה מכווית, לפני 12 שנים? לא הבנתי את ההסבר.

ההסבר שנתת יכול להיות הסבר *אפשרי* למעשיו של ידידנו סאדם, אבל המון ראציונליות אני לא מוצא בו.

טוב, לא נכנס לויכוח של "למה להעדיף הסבר רציונלי", אבל שירשם בפרוטוקול האיילי שלדעתי מנהיגים פועלים לפעמים משיקולים בלתי רציונליים בעליל ככל האדם.
ההנחה הלא סמויה 138142
רק רציתי להוסיף את העובדה שיצוא נפט מעירק הופסק (1.8 מיליארד "חביות" ביום) עם תחילת המלחמה. כיצד עליית מחיר הנפט עוזרת לסאדם במלחמה (או ביום שאחרי, בהנחה שישרוד)? כיצד בעירת הבארות עצמה מעלה את מחיר הנפט?
ההנחה הלא סמויה 138149
עד כמה שאני מבין, משקיעים בחוזי-נפט-עתידיים, לא בדיוק גובדים לפי כותרות הCNN. בכלל, יש נטיה להגזים בחשיבות של CNN בארה"ב. בקושי 1% מצופי הטלויזיה מסתכלים ברשת הזו, אולי בגלל שהיא משודרת רק בכבלים.

בכל אופן, בקשר לנפט, קראתי שעכשיו אחרי שהאו"ם עומד לחדש את תוכנית הנפט תמורת עזרה הומניטרית הוא עומד בפני בעיה לוגיסטית מסובכת, והיא שיחרור של בערך 6.9 מליארד חביות נפט עירקי המאוכסנות בטורקיה. אם הכמות הזו לא השפיע מי יודע מה על מחירי הנפט, אז אולי הצתת הבארות לא היתה כ"כ קריטית.

גם כן אני לא מבין בדיוק איך מכירת נפט בארו ולא בדולרים תשפיע על מחירו?
ההנחה הלא סמויה 138090
בתור בעל קשרים עם חברות נפט הוא לא אמור להיות מעוניין דווקא במחיר נפט גבוה? תיאוריה הגורסת שת"פ בינו ובין סדאם לצורך העלאת מחיר הנפט אכן תואם את העובדות בשטח, אבל זה בלבניסטי מדי לטעמי ולכן אני אפסיק כאן.
ההנחה הלא סמויה 138098
לא בהכרח. ישנן מדינות שמעדיפות למכור הרבה נפט במחיר זול וישנן אחרות שמעדיפות למכור פחות נפט אך ביוקר. למיטב הבנתי זה קשור לסוג המפעלים הפטרוכימיים המקיפים את מערך שאיבת הנפט ולמחזורי היצור שלהם.
עוד קונספירציה אפשרית 138144
סאדם משאיר מאחור עדויות מרמזות שצבאו ישתמש בנשק כימי/ביולוגי‏1 (עפ"י עדות של כתב SKY הוא גם שולח עירקים ליד בגדאד שמסתובבים להם בחליפות מגן ומעבירים חביות חשודות ממקום למקום) והוא עושה זאת כחלק ממלחמה פסיכולוגית כנגד הצבא הפולש (על מנת להאט את התקדמותם), למרות שהוא לא מתכוון באמת להשתמש בנשק להשמדה המונית.

נניח לרגע שהוא יודע שאין לאמריקנים אפשרות למצוא עדויות אמיתיות לנשק להשמדה המונית, האם זו לא דרך רציונלית ויעילה לגרום לקצת פחד בשורות הצבא הפולש? הרי את טענות הפולשים אפשר תמיד להסביר באופן שהסביר אותן ערן (דיסאינפורמציה אמריקנית) ולכן לא להינזק בזירה הבנילאומית תוך כדי יצירת הרתעה מסוימת שעוזרת לו למתוח את המערכה (וזה כבר אינטרס ברור של העירקים).

_______________
1 מסכות גז, חליפות מגן וציוד טיהור שמושארים מאחור ע"י כוחות עירקיים ש"בורחים" משדה הקרב.
עוד קונספירציה אפשרית 138145
הכל טוב ויפה, אבל למה אתה קורא לזה קונספירציה? הרגע הראת בעצמך מדוע זו דרך פעולה אפשרית והגיונית, ולך לקח בערך יום לחשוב על זה. אז מה, סדאם (או מי מהעוזרים שלו) לא יכול לחשוב על זה?
138146
אני לא באמת חושב שזו קונספירציה. סתם התאקלמתי לאופנה שפשטה באייל לאחרונה לקרוא לכל תסריט אלטרנטיבי - קונספירציה. לא הייתה כאן ציניות, אני אכן חושב שזה תסריט אחד מיני רבים.

אני רק מוחה בתוקף על האמירה שלקח לי יום שלם לחשוב על זה!
מה יום מיומיים? 138148
צודק. שלושה ימים: תגובה 137771

:)
@#$%^#$%^@!!! 138174
מה מסתתר מאחורי @#$%^#$%^@!!! 138330
2654365432111 בוהדגוהדגבאאא ובגימטריה אי כבוד
או ללא סימני הקריאה: בוהדגוהדגב ובגימטריה אידיוט / דיכוי
אביב י. נא להפסיק לשלוח מסרים חתרניים
138374
אני מבין שמעולם לא פתחת חוברת קומיקס.
#@%^$#!!!@#!!!=קללות עסיסיות שעברו צנזורה קלה (אבל הכל רק בצחוק כמובן).
139119
דווקא אני קורא ''אסטריקס''
בכל מקרה עליתי על גל תיאוריות המזימות
מה יום מיומיים? 138858
עוד תסריט (המשעמם ביותר והסביר ביותר, לדעתי, במקרה שאנו מקבלים את טיעון הראציונליות של סאדם):
לעירקים יש פשוט ציוד צבאי מסורתי במחסניהם וחלק ממנו הוא ערכות המגן שמצאו האמריקנים. הדבר גורם לחשש מסוים, למרות שיכול להיות שאין שום קשר בין המציאה לבין כוונות העירקים במלחמה זו (אפילו לא כוונות נסתרות שתוארו בתסריט הקודם).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים