137823
המדע הוא מטריאליסטי, ואינו מכיר בדברים כגון "אנרגיית נפש" כמזינה או בולמת יצורים שמבחינתו בהיותם בלתי ניתנים להסברה ולוידוא עפ"י שיטותיו, הם אינם קיימים.
אולם, האם אין עצם בנייתו של המדע בצורה כזו, נעולה על פי דרכה הלוגית מפני דברים ש"אינם נראים" (אך מוחשים ומוכרים למספר רב מאיתנו) מעין תחבולה של חילות קו ההגנה של הקיום הבטוח של הזן האנושי ביקום (זה שחי על פי הקודים של הדי.נ.איי "היחידים המסתברים" על פי תפיסתינו?) והאם תחבולה זו תהיה טובה תמיד?

הלוחמים הטובים ביותר של "קו ההגנה המתנגד" הם המכחישים ביותר, הרציונליים ביותר, וכמדומה הכי טובים הם אלה שמן התחום האקדמי. הם מראש יכחישו בחימה שפוכה. אבל לוחמים טובים מהם יהיו אלה שגם *יתנסו* בעימות עם ישויות מסוגים חייזריים אחרים, ובהתנסות זו תיבחן שלמות ואמיתות הרציונליזם שלהם.

"נפש"
"שכל"
"מודעות"
כל זן, יש לו הלוגו הייחודי משלו. "מודעות" היא הרגשת ה"קיים". לא ה*אני* הקיים, ה*אני* הוא בסך הכל הטבעה של הלוגו. אנשים שעשו מדיטציות אולי חשו את התחושה של מה זה "קיים ותו לא". הקיים יכול להיות ריק מוחלט, או בעצם, הוא נעדר הטבעות של הלוגו, שהן הגורמות להבחנת צורות.
ה"קיים" לא נעלמת עם המוות, כי היא לא שייכת לאני הפרטי. מה שקורה במוות הוא שאין יותר ה"אני הפרטי" שיתייחס לה, ובכלל זה גם "אני המין" האנושי, למשל. אבל התמונות החדשות של היקום, המראות כמה הוא דומה לאורגניזם חי, מולידות את הראייה על פיה ליקום יש מודעות, ואנחנו חלק מן האורגניזם הזה, איתו אנחנו מרגישים את ה"קיים" הנפרד ל"אני", והרגשה זו היא ה*מודעות*.

הידע השקט של ה"קיים" ו"אנרגיית הנפש" הם תוצר של השלב הטרום ביולוגי ביקום. שהרי לפני הכל היינו אנרגיות.
היצורים שלא התגלמו לדי.נ.איי נושאים איתם את ידע ה"קיים".
והוא נמצא בכל מקום.
137846
המדע עוסק בדברים שמשפיעים על העולם שלנו בצורה מדידה כלשהי. אם ה"אנרגיות" וה"קיים" אינם משפיעים על העולם (כולל אותנו) בשום אופן נצפה, אז מה אכפת לנו מהם? אם הם כן משפיעים, אז ניתן למדוד אותם (או את השפעתם).
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 137931
שאינו משפיע על העולם ושאינו נצפה, איך זה שהמאמר המוביל בדיוני האייל בחודש האחרון (עם למעלה מ1300 תגובות) עוסק ב"מה שנמצא בקצה היקום"?
לפחות, אל תגיד שזה לא אכפת, אולי לא לך, אבל מספר גדול של אנשים, ובהם קוראי האייל, מוכיח לך יום יום שאתה טועה.
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 137934
וואלה, תהרוג אותי אם אני יודע על מה הם מדברים שם. אני לא עוקב אחרי הדיון, בכל מקרה. מה שלא משפיע על העולם שלנו, לא משפיע על העולם שלנו. אם משהו לא משפיע על העולם שלנו, זה לא צריך לעניין אותנו בשום צורה, חוץ מאולי צורה ספרותית.
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 137962
רובו המכריע של אותו דיון הוא תאלוגי ("הדת שלי יותר טובה"), ומיעוטו עוסק בשאלה האם ניתן לראות/למדוד/לדעת מה יש בקצה היקום (ידע שיכול לעזור לפיתוח תיאוריות פיזיקליות).
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 137983
ובכל אופן זה מראה שיש לא מעט משוגעים שאינם נכנסים תחת ההכללה הדובית עפי"ה "לא אכפת לנו משום דבר שאינו משפיע/לא ניתן לראות ולמדוד".
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 138033
למרבית המזל, קוראי האייל אינם מהווים מדגם מייצג לשום דבר ועניין.
ודייקי 138034
למרבה המזל.
אם לא אכפת ''לנו'' משום דבר 138084
אז זהו, שלא, זה רק מראה שעד מהרה הם הגיעו למסקנה שזה באמת לא מעניין מה יש מעבר ליקום, והתחילו לדון בשאלות תיאולוגיות. או שעד מהרה הם עברו לדון בשאלה האם דברים מעבר לגבול היקום יכולים להשפיע עלינו - כלומר, הדיון עבר למטא-נושא של ''האם הדיון הזה צריך לעניין אותנו או לא''.
בנסיון לשחק את הפילוסוף 138165
אתה מוזמן, כמובן, לפרט למה צריך להיות לנו אכפת (whatever that means) ממה שכן יכול להשפיע עלינו...
בנסיון לשחק את הפילוסוף 138363
כי זה משפיע עלינו, כמובן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים