תודה! 139268
משמח מאד לראות מאמר רציני וענייני בנושא בין הררי פרסומים ו''מאמרים'' עמוסים לעייפה באיוולת ובשיטות אישוש בלתי מדעיות ובלתי תקפות. אני, מכל מקום, לא אלך (ולא הלכתי מעולם) לעבוד בחברה הממיינת את המועמדים באמצעות גרפולוגיה, ממש כפי שלא אלך לעבוד בחברה שבה מתקבלות החלטות עסקיות בסיוע יעוץ של אסטרולוג, תיאולוג, קריאה בקפה או השתטחות על קברי צדיקים.
תודה! 139272
למה לא? לכסף אין ריח.
כי הגודל קובע 139504
תמיד עבדתי בחברות קטנות (3-20 אנשים). במקומות כאלו מחלקת משאבי אנוש = המזכירה = פקידת הקבלה, הבוס = היזם = מי שעובדים איתו וחושבים יחד איתו איך לפתור בעיות, וההחלטה להשתמש בגרפולוגיה היא בעצם שלו. אני לא חושב שהייתי מסוגל ל-disagree and commit כשהחלטות מתקבלות על סמך מדעי שטות.

בעצם, disagree כן אבל commit לא.
אבל לקברי צדיקים יש ריח 172381
תודה! 139287
בשני מקרים שונים בעברי, סרבתי למסור כתב יד לצורך הערכה גרפולוגית כחלק מהליך מיון לקבלה לעבודה. בשני המקרים כמובן הודיעו לי שהם לא מעונינים בשרותי.
מקום העבודה הנוכחי שלי עשה לי מבחנים שונים ומשונים כחלק מתהליך הגיוס, אבל כולם דרשו ממני חשיבה והבנה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139300
הייתי מבין אם היה חשש שהבדיקה עלולה לחשוף פרטים שהיית רוצה להמנע מחשיפתם כמו בדיקת פוליגרף.
במקרה הזה זו אינה הבעיה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139305
סירבתי מאותה הסיבה שהייתי מסרב לקריאה בקפה/בכף היד/בקלפים כחלק מהליך המיון. אני לא מוכן שיעריכו אותי על סמך שטויות חסרות בסיס.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139322
אני פשוט מהתייחס למבדקים מהסוג הזה כעוד צורה של ביזבוז זמן שצריך לעבור כדי להתקבל למקום עבודה. בדומה עוד הרבה נושאים בירוקרטיים אחרים.

האם הגישה הזו באה לידי ביטוי גם כשביקשו ממך לצייר עץ ולכתוב סיפור מטופש על תמונה של ילד בוהה בכינור?
מה בדבר ההמלצה הנפוצה להיות מסופר ולבוש בבגדים נקיים עם התאמת צבעים סבירה כשאתה מופיע לראיון עבודה?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139358
אמא שלי (שלמדה פעם פסיכולוגיה לתואר ראשון) עשתה לי הכנה מזורזת לקורס קצינים וגם הסבירה לי את התאוריה שעומדת מאחורי התרגילים של ציורי עץ, בית ואיש או כתיבת חיבור קצר לפי תמונה. השתכנעתי שניתן ללמוד מזה על האישיות של הנבחן, בתנאי שהוא לא מודע למה שהבוחנים מחפשים. (וההוכחה, עברתי את המבדקים)
עשיית רושם טוב על המראיין היא תמיד רעיון טוב והופעה לראיון עבודה פרוע, לא מגולח ועם חולצה קרועה משדרת זלזול במראיין ויכולה לפגוע בסיכויי הקבלה. לגבי התאמת צבעים, אני שומע על זה בפעם הראשונה. אני הגעתי לכל הראיונות בקוד הלבוש הסטנדרטי של ג'ינס וטריקו (נקיים) בלי לשים לב לצבע החולצה.
אני רואה את זה בדיוק הפוך ממך, כפי שאני מעוניין להשאיר רושם טוב על מקום העבודה הפוטנציאלי, אני מצפה ממנו להשאיר עלי רושם טוב ובקשה לבדיקה גרפולוגית עושה עלי רושם רע.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139397
כלומר אתה יוצא מנקודת הנחה שמקום עבודה שדורש בדיקה גרפולוגית הוא מקום עבודה רע.
האם ההנחה הזו רציונאלית יותר מההנחה שמי ש"עובר" בדיקה גרפולוגית יהיה עובד טוב?

העניין הוא פשוט, איש משאבי האנוש (מ"א) צריך לאבחן את האישיות שלך ולהחליט אם אתה מתאים לעבוד בחברה, הוא עושה זאת באמצעות שיחה ואם יש לו את האפשרות, תוצאות של מבדקים פסיכולוגיים וגרפולוגיים. את המשוכה הזו אין שום בעיה לעבור אם יש לך מעט הגיון בריא ויכולת ביןאישית מינימאלית.
אחרי שעברת את השלב הזה אתה לא תצטרך לעבוד יותר מול אותו איש מ"א (אלא אם אתה הולך לעבוד בתחום אבל זה לא המקרה) כך שלהעדפות שלו להסתמך על מבדקים בלתי מוכחים מדעית, אין השפעה על מהלך עבודתך.
למעשה, אם תעבוד במקום ההוא, למידת לבביותה של פקידת הקבלה יותר משמעותית מאישיותו והעדפותיו של איש מ"א.

בעניין התאמת הצבעים, אני מקווה שכשאתה מתלבש לראיון (וגם סתם ככה בחיים) אתה לא משלב חגורה חומה עם נעליים שחורות או להפך. מהתאמות שאר הצבעים אתה פטור אם אתה לובש ג'ינס. לדברים האלו יכולה להיות השפעה מכרעת אם נפלת על מראיינת בעלת מינימום של מודעות או גרוע מזה על מראיין בעל רגישות לא מודעת.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139400
העניין הזה עם החגורה החומה והנעליים השחורות - זה קצת נשמע כמו יעקב פופק...
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139401
כן, רק שהוא היה קם בבוקר ומגלה שיושקו לעס לו את החגורה השחורה, הנעליים החומות וכל המכנסיים שהוא יכול ללבוש בלי חגורה ולכן הוא היה מגיע לראיון לבוש בצורה לא הולמת וגרוע יותר, מודע לכך.

מדוע סירבת למסור כתב יד? 139496
לי חגורה חומה מזכיר אינסטנקטיבית קראטה.
יתכן שראש אגף מ"א עלול להיבהל כשיראה מולו מועמד כזה, וישאיר אותו בחוץ כדי לא להתעסק איתו (או אולי, בחיל ורעד, יקבל אותו).
נכון, זו לא אותה חגורה.

ואמירה קיצונית ראדיקלית אנרכיסטית, מה לעשות, כאלה הן האמירות שלי:
ככל שהחברה נהיית גדולה יותר, כנראה שהיא נהיית דפוקה יותר, אם על סמך ממצאים גרפולוגיים קובעים את הערכתך.
לא ששיטות אחרות שנתקלתי בהן להערכת אדם, פחות דפוקות.
אבל אמרתי פעם שהחברה הזאת לא דפוקה?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139402
לא בדיוק. מקום עבודה שמסתמך על גרפולוגיה לקבלת עובדים, עשוי להעריך את עובדיו (לצורך קידום או קיצוץ) על פי קריטריונים מעורפלים וחסרי קשר לעבודתו.
אני לא יודע איך זה אצלך, אני פוגש את אנשי (וליתר דיוק נשות) משאבי אנוש לעיתים די קרובות. למעשה לפחות בכל פעם שמחלקים שי לחג, וליהודים יש הרבה חגים. (בלי להזכיר שינוי באחוזי המשרה, קבלה והחלפה של הרכב ועוד)

לגבי הצבעים, אין לי נעלים שחורות או חגורה שחורה (חוץ ממה שלבשתי פעם אחת לחתונה) כך שלא נוצרה בעיה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139407
1. הערכת עובדים מתבצעת ע"י מי שעובד איתם, אנשי מ"א רק מרכזים את המידע. בכל מקרה חלק מהקריטריונים הם קשורים וחלקם לא קשורים, התוצאה הסופית נקבעת על פי מידת נחיצותך לאירגון וזה כבר עניין של job security, עניין לדיון אחר.

הקשר עם אנשי מ"א הוא עדיין שולי, מה איכפת לך אם מי שמגישה לך את תגי השי לחג ואומרת לך חג שמח מאמינה בגרפולוגיה? תהיה נחמד אליה וזהו. ההערכות שעל פיהן התקבלת לעבודה מתחילות לצבור אבק מרגע שתחלת לעבוד ועד היום שבו מישהו יחליט לגרוס אותן.

2. תמיד עדיף להתקבל למקום עבודה גם אם אתה לא רוצה מלכתחילה לעבוד בו, במקרה הכי גרוע זה ייתן לך בטחון כשתגיע לשלב המו"מ על השכר והתנאים במקום שבו אתה כן רוצה לעבוד. במקרה הטוב, תגלה שלמרות שהמקום דורש בדיקות גרפולוגיות הוא בכל זאת מקום עבודה טוב.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139471
1. מאיפה הבטחון הזה? אני לא בטוח שהמנהלים הישירים לא טורחים לעבור על כל התיק האישי ובכך מקבלים רושם ראשוני שגוי (שישאר אצלם בשנים הקרובות) על סמך מידע לא רלוונטי כמו הערכה גרפולוגית.

2. בשנתיים האחרונות חתמתי 3 פעמים על חוזה עבודה חדש אצל רכזת כח האדם שלנו. זה לא שולי.

3. יתכן, אבל אין לי כוונה לבדוק את זה כפי שלא הייתי טורח לנסות להתקבל למקום עבודה שמבקש הערכה אסטרולוגית, כירולוגית או פרוקטולוגית על המועמד. אתה יכול לקרוא לי שמרן.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139488
1. אם הקשר בין העובד למנהל האישי שלו הוא כזה שהמנהל צריך לעבור על כל התיק האישי כדי לתת הערכה לעובד אז זו סיבה לא לעבוד במקום הזה, ובניגוד לסיבה שאתה ציינת זו גם סיבה טובה. בכל אופן ברוב המקרים במצב הנוכחי של שוק העבודה אם המנהל הישיר קיבל רושם ראשוני שלילי עליך אתה לא תישלח לבדיקה גרפולוגית בכלל.

2. אני מקווה שמדובר בקידום, בכל אופן בכל מקרה התפקיד והסמכות של רכזת כח האדם אחרי שהתקבלת לאירגון הוא קטן מאוד.

3. שמרן. בכל אופן ככל שירבו אנשים כמוך יהיה לי קל יותר למצוא עבודה לכשאצטרך ולכן אני אפסיק לנסות להשפיע על דעתך.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139490
1. מספיק שהבוס קורא אותו בעיון פעם אחת כשאתה מתחיל לעבוד. הוא רואה חוות דעת גרפולוגית לא משהו ומעכשיו והלאה הוא מסתובב עם הרושם הראשוני הזה, שלא משנה כמה טוב תהיה, הוא יזכור שמתחת לפני השטח אתה לא משהו ומזל שיש גרפולוגים שיודעים לעלות על זה.

2. תודה.

3. תודה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139564
בעיה נוספת היא שזה לא רק הבוס. עצם קיומו של תיק על שמי המכיל חוות דעת מצוצה מהעט יכול להכשיל אותי בעתיד בסיטואציות לא צפויות. בוסים מתחלפים, חברות נמכרות או פושטות רגל, ועובדי מ"א עלולים להיות רשלניים או זדוניים.
לפעמים אפילו אפשר למצוא עלי חוו"ד במזבלה העירונית לצד תיקי האימוץ והמסמכים הצבאיים המסווגים. :-(
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139615
מה הבעיה עם חגורה חומה ונעליים שחורות?

(דובי, עיוור צבעים, שיש לו רק חגורה אחת (חומה) ולא זוכר אם יש לו נעליים שחורות או לא)
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139625
זה אחד מחוקי ה''לא תעשה'' בעניני לבוש.
כמו שלא גורבים גרביים לבנות כשלובשים מכנסים שחורים מחויטים או שלא מערבבים חאקי עם בז ולא לובשים חולצה אלגנטית עם מכנסי טרינינג (בכלל עדיף שלא ללבוש מכנסי טריניג אלא אם אתה ישן או עוסק בפעילות ספורטיבית אבל זה כבר עניין של העדפה אישית).
השפעתו הבנ"מ ‏1של פופק על החיים, היקום וכל השאר 139643
איך להתחיל עם מראיינת כח אדם רגישה שהשתיקה יפה לה במשרד ראש הממשלה בעזרת חגורת ג'ודו ונעלי לק.

1 בלתי ניתנת למחיקה
green and blue will never do 139653
עבירה על קוד הלבוש תניב:
א. קורבן אופנה
ב. שלוך
ג. טרנד
ד. כל התשובות נכונות ‏1

_____
1 תלוי מי העבריין
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139675
ולא לובשים פסים עם פסים.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139677
פסים מאונכים עם מאוזנים מותר, לא?
אלכסונים אני בכל מקרה לא לובש כי זה נועז מידי בשבילי.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139679
אסור, נשמה. אסור גם פרחים עם פרחים - הכלל הוא, שכל בגד "עצבני" צריך אריג "רגוע" לידו. הייתי מוסיפה גם את איסור הצירוף של כחול ‏1 וירוק, אבל כאן צריך להתחשב גם בגוונים ותתי-גוונים.

1 חוץ מג'ינס.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139680
מזל שאני לא לובש בגדים עצבניים כי אחרת הייתי מזמן עושה צחוק מעצמי.
אגב קורדרוי נחשב פסים?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139683
ועוד איך.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139684
אני לא לובש בגדים עצבניים, כי העצבנות שלי מספיקה גם בשביל הבגדים.
ככה אני התקבלתי לעבודה 172382
חולצה חומה עם פייטים מנצנצים,
עניבה ורודה עם כוכבים ירוקים קטנים,
מכנסי 7/8 עם ציור של כוח המחץ,
מגפיים עם פרוות זברה ואורות מהבהבים.

ובמבחנים הגרפולוגיים כתבתי עם הרגל בעיניים עצומות.
איזה עבודה זאת? 172388
הניחוש שלי: 172468
עיצוב גרפי של אתר מעריב.
הניחוש שלי: 181591
מאחר בנשף אבל: גדול!
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139528
תוכל אולי להסביר בקצרה לאלה מאיתנו שלא היו בקורס קצינים מהם התרגילים ומה התיאוריה שמאחוריהם?

מה שאני מכיר הוא "שאלון 300" שבו אתה נדרש לחוות דעה על ידי סימון נכון/לא-נכון על המוני (300) היגדים שהמפורסם ביניהם הוא כנראה "אני אוהב נשים גבוהות" (שאני חושב שהתשובה הנכונה עליו היא "נכון").
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139529
דווקא על שאלון 300 ידעתי פעם הרבה. אאל"ט, במבחן מובלעים חמישה(!) מדדים פנימיים מתוחכמים של תקפות*, כך שרק אם אתה ממלא את השאלון בכנות מוחלטת, התוצאות תנותחנה כבעלות משמעות.
בכ"א, יצא לי במהלך הקריירה האקדמית שלי למלא (שוב) שאלון 300 ולנתח בעצמי את התוצאות. מה לומר, אין לי מושג איך צה"ל לא אשפז אותי ברגע שבדקו את תוצאות המבחן הצה"לי שלי.

* וזה לא מה שכולם חושבים, ששואלים אותך את אותה השאלה בניסוח קצת שונה עשרים פעם לאורך השאלון. זה קצת יותר מתוחכם מזה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139531
האמת? נשמע מגניב. תמיד רציתי ללכת לקורס מאבחנים פסיכוטכניים וללמוד איך כל הדברים האלה עובדים. יש אולי ספר? בעצם אם זה שאלון של הצבא, אין הרבה סיכוי שיש ניתוח שלו בחוץ.

נראה לי הגיוני שצריך להראות כמה שיותר יחס חיובי ולכן לשאלות מסוג "אני אוהב..." ו- "אני לא אוהב..." לסוגיהן יש לענות בחיוב ובשלילה בהתאמה, מלבד כשהאובייקט עצמו הוא שלילי (דוגמא מומצאת: "לפעמים אני אוהב לגרום נזק לאנשים אחרים").
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139558
השאלון הוא לא של הצבא, הוא שאלון אזרחי למהדרין שהצבא אימץ. בטח יש ספר איפשהוא - הרי היום יש ספרים של מבחני IQ עצמיים ושאר שטויות כאלו.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 143744
את מתכוונת שהמבחן לא בודק באמת את הדברים שהוא שואל עליהן במוצהר אלא רק אם אני אמין ועניתי נכון? (זה מה שחשבתי שהוא מודד כשעשיתי אותו, בכל-אופן)
מדוע סירבת למסור כתב יד? 143773
שתיים:
1. "בודק באמת את הדברים שהוא שואל עליהן במוצהר" - לא, הוא לא באמת בודק אם אתה מעדיף מקלחת או אמבטיה, זה לא מעניין אף אחד. הוא בודק איך סך התשובות שלך משקפות טיפוסי אישיות מסויימים, או ליתר דיוק איך התשובות שלך ממקמות אותך על סקאלות של בטחון עצמי, מגדר, מהימנות וכיו"ב, בערך 10 או 15 סקאלות שונות.
2. "אלא רק אם אני אמין ועניתי נכון" - אם אתה לא אמין, התשובות שלך תיפסלנה ולא תנותחנה. המבחן לא בודק אמינות, הוא בודק אישיות, אבל כדי לבדוק אישיות הוא צריך קודם כל לוודא שענית בכנות, כך שהוא עושה את זה כפונקציה צדדית. זה לא אומר אם אתה אדם אמין או לא, זה רק אומר אם ענית בכנות או לא. ייתכן גם שענית בכנות, אבל מסיבה אחרת התשובות שלך לא מראות אמינות פנימית (ליקוי למידה? קשיי ריכוז? חום גבוה?) ואל להן להיות מנותחות.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 143776
אוה. זה הגיוני יותר. באמת התפלאתי לגבי שאלות כמו "אני רואה את אבי כאדם מושלם", שפשוט לא הרגישו כמו שאלות סרק.

אאז"נ לא עניתי בעקביות, אלא לפי הרגשה, שהשתנתה בהתאם לניסוח ולזמן. עכשיו אני יודע למה לא התקבלתי :)

מגדר אפשר למדוד על סקאלה? זה לא בינארי?

_________
עדי סתיו, 68% זכר.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 143778
הוהו, זה לא בינארי, מי כמוני יודעת

__________________
נגה אדמון, 3 מתוך 100 על סקאלה של גבריות/נשיות, כש-‏0 הוא גבריות ו-‏100 הוא נשיות
איך מודדים? 143780
איך מודדים? 143781
במקרה דנן, כל תלמיד קיבל פלט מחשב עם המון מספרים, ואז המורה הסביר בכיתה איך מפענחים כל מספר.
לא הבנתי. 143782
אני יכול להציע שיטה למדוד דברים כאלה: מעבירים שאלון (עם הרבה שאלות) לאוכלוסיה גדולה, של גברים ונשים. מעבירים קו (במרחב הרב-ממדי של התשובות) מן הממוצע שלהם לממוצע שלהן, ומטילים כל נבדק על הוקטור הזה. מתקננים כך שהציון הממוצע של גברים הוא 1, ושל נשים הוא 1-.

השאלה שהתכוון האלמוני מלמעלה לשאול, היא האם יש מבחן סטנדרטי כזה.
לא הבנתי. 143783
הא, כמובן. סליחה.
לא הבנתי. 143784
זו תשובה מאד "גברית" (ענית לעניין, ולא למדתי מהתשובה כלום. אגב, את מפסידה 3 נקודות בגלל ה"סליחה").

תוכלי להוסיף עוד פרט-או-שניים על המבחן הזה? (שאלות מנחות: עד כמה הוא מקובל? מה כולל המבחן? מה הציון הממוצע של נשים-ביולוגית ושל גברים-ביולוגית? וסטיית התקן?)
לא הבנתי. 143786
אני זוכרת רק את המידע הכללי: הסקאלות הן כולן 0-100, כשהנורמה היא בין 20-80. ז"א, אם יצא לך 25 אתה אולי קיצוני על הסקאלה, אבל בהחלט בגבולות הנורמה ואין חשד לבעיית אישיות. בנוגע למבחן המגדר, נדמה לי שנאמר לנו שהיפוך הוא נפוץ למדי (נשים המקבלות ציונים נמוכים מ-‏50 וגברים המקבלים ציונים גבוהים מ-‏50). אני לא יודעת ממוצעים או סטיות תקן, אם כי מהמידע על 20-80 אני יכולה לנחש שסטיית התקן לאוכלוסיה היא באיזור ה-‏15 נקודות.

המבחן הוא חלק משאלון 300, והמקובלות שלו היא המקובלות של השאלון כולו. זו רק אחת מהסקאלות השונות שהשאלון בודק.
לא הבנתי. 143791
דוגמא (קצת) הומוריסטית:

גדול מהחיים 143799
זוכרים את המערכון מתוך "לול" שבו שיסל מופיע כאטלתית )הודפת כדור ברזל, או משהו כזה( ומכריז במבטא ראסי: "אני אשה!"?
אז גם אני. (שניהם, גם זוכר וגם אשה).
מתנכלים לי 143815
מילא שהחליפו לי בין הפתיחה לסגירה של הסוגריים, אבל בין הטי"ת והת"ו? זה כבר מוגזם.
א-טה א-טה פרופוגנדה קפיטליסטיקקה, א-טה סאבוטאז'! 143938
השמועה אומרת שכל מערכוני לול ישודרו ביום העצמאות למען הדור שלא ידע את מונה זילברשטיין.
א-טה א-טה פרופוגנדה קפיטליסטיקקה, א-טה סאבוטאז'! 143939
אם השמועה נכונה אז מומלץ להכין מלאי קלטות.
לא הבנתי. 144029
מעניין.

בפעם האחרונה שעניתי על השאלון הזה, לפני אולי שנתיים, קיבלתי "אתה כנראה אשה", וכעת "אתה בהחלט גבר". אני לא זוכר את כל התשובות שלי מהפעם הקודמת, אבל לא נראה לי שהן שונות בצורה בוטה, אז אני מניח שהניסוי הצליח ושהתוכנה אכן למדה. (או שהתוכנה זוכרת את דגם התשובות *שלי* כזכר. יכול להיות).

אני חייב להעיר שהשאלות:
Do you usually carry stuff in your pockets?
ן-
Stop and think about your middle name for a second. Does it end with a vowel?
נראות לי כרמאות של ממש. פשוט תשאלו "האם יש לך כרומוזום Y" וזהו...

למרות זאת, השאלה:
Do you associate better with people of your own gender?
מסקרנת אותי. הייתי רוצה לראות סטטיסטיקות של גברים ונשים לגביה. (התשובה שלי: לא).
לא הבנתי. 144030
לשאלה
Do you associate better with people of your own gender?
כתב דובי פעם (אאל"ט - לא הצלחתי למצוא את התגובה במנוע החיפוש) שכל הנשים שהוא מכיר מתחברות ביתר קלות עם גברים. כך שאולי נשים תטינה לענות "לא" יותר מגברים?
לא הבנתי. 144031
אויש, נו, בטח שהנשים *שהוא* מכיר מתחברות ביתר קלות עם גברים. התשובה בגוף השאלה.

הנטייה הטבעית שלי היא להניח שמכיוון שכולם יודעים שיותר קל להתחבר עם נשים מאשר עם גברים, גברים ייטו יותר לענות "לא" מאשר נשים. ברור לי שזה אומר יותר עלי מאשר על העולם.

אני כן חושד שאנשים פנויים יעדיפו את חברתם של בני המין השני, ואנשים תפוסים, ובייחוד נשואים, את חברתם של בני אותו המין. ככה זה בד"כ אצלי, בכל אופן. או, אולי, יותר מדוייק לומר שאני מעדיף כרגע (כרגע אני פנוי) ומרגיש יותר בנוח בחברת נשים, אבל רוב (שני שליש?) מחבריי הטובים באמת הם גברים דווקא. מה זה אומר? אין לי מושג. נראה לי שכדי לקבל תוצאות יותר ברורות ומהימנות בנושא זה נאלץ לבקש מהמערכת לערוך סקר.
לא הבנתי. 144032
בשביל שהסקר יהיה משמעותי, תצטרך ארבע קטגוריות:
גבר - מתחבר עם גברים
גבר - מתחבר עם נשים
אשה - מתחברת עם גברים
אשה - מתחברת עם נשים

מעניין מה תהיה הקטגוריה ההומוריסטית?
לא הבנתי. 144696
גבר, ומתחבר עם הצד הנשי
לא הבנתי. 144053
גם אני חשבתי ככה, אז אחרי שהוא זיהה אותי בפעם הראשונה כגבר, הלכתי והפכתי את כל התשובות שלי פרט לשתי אלו (כן ולא, בהתאמה, תוך התעלמות מהעובדה שאין לי שם אמצעי). הוא זיהה אותי כאישה. מסתבר שזה לא כזה קריטי.
לא הבנתי. 144088
באופן קבוע, השאלון הזה קובע שאני גבר (ולקחתי אותו במרווחים די גדולים). נו, תמיד אמרתי שהחיברות הנשי שלי דפוק.

לגבי השאלות שציינת:
Do you usually carry stuff in your pockets?

התשובה היא אצלי כן, וזו הסיבה העיקרית שאני נמנעת משמלות- אין להם כיסים ראויים לשמם... :-)

Stop and think about your middle name for a second. Does it end with a vowel?

התשובה היא גם כן (לאה הוא שמי האמצעי- ארכיבאי!). כנראה שהשאלה הזו לא מספיקה בשביל לקבוע שאני אישה.

Do you associate better with people of your own gender?

התשובה כאן היא לא. מאז שהייתי ילדה קטנה, העדפתי חברת בנים/גברים (והרבה מהזמן הם היו בכלל גיקים...)
לא הבנתי. 144103
את זה כולם יודעים מזמן

תגובה 98602

אבל לא ענית לשוטה.
לא הבנתי. 144538
היא הסבירה פעם שבאיזשהו מקום חייבו אותה לניק בעל ארבעה תוים לפחות, כך שהיא הוסיפה את ה X.
לא הבנתי. 144388
(הפסקה הזו גם לדובי) אני לא אומר שיש רמאות בסקר. שתי השאלות "החשודות" הן סתם עוד שאלות, אלא שפשוט אני חושד שהמתאם בין המגדר לתשובות קרוב מאוד ל-‏1.0, וגרוע מזאת, קרוב מאוד ל-‏1.0 באופן צפוי מראש לכל בר דעת. אם אני צודק, אגב, זה יכול לומר שהאלגוריתם לא מייחס משקל רב יותר לשאלות שיש להן מתאם גבוה יותר. היה יכול להיות מעניין לראות את המתאם למגדר של כל אחת מהשאלות.

את אומרת שאת מעדיפה חברת גברים בגלל תחומי עניין משותפים. אז ההסבר שמסביר את הדוגמה שלך בכלל לא מסביר את הדוגמה שלי, כי אני גיק קלאסי. אולי כדאי להוסיף "כי..." וכאלה לסקר.
דרך אגב 146530
כשניסיתי לרמות את המבחן - כלומר, לתת את התשובות שלדעתי גברים יעדיפו - הוא הודיע לי שאני בפירוש גבר. כלומר, המבחן בודק בעיקר גבריות סטריאוטיפית (רציונלית, אקטיבית).
דרך אגב 146550
המבחן בסך הכל בודק התפלגות סטטיסטית של המגיבים אליו עד כה. לכן, הוא לא בודק סטריאוטיפים, אלא מציאויות. זה לא שבחרת תגובות סטריאוטיפיות לגברים, אלא כאלו שלדעתך (וכנראה דעתך מוצדקת) גברים אכן בחרו.
מעניין. 146527
אני קיבלתי definitely a woman. ואני גבר. אבל תמיד ידעתי שהעדפות הג'נדר שלי הן מוזרות.
לא הבנתי. 147136
טוב, גם אני השתתפתי במבחן. אני ממש על הגבול בין המקבצים, מן הכיוון הזכרי.
לא הבנתי. 144121
באותו אתר מופיע גם מבחן החוזה את תאריך מות המשתמש, אותו הזכיר פעם סמילי בתגובה 44902. די שמחתי לגלות שמישהו צופה לי חיים עד גיל 84, אבל (כהרגלי) אני מפקפק למדי בתקפות הניבוי.

המבחן נמצא ב http://www.thespark.com/deathtest. אזהרה: הוא כולל כמה שאלות מביכות, עליהן ייתכן שתעדיפו לענות מבלי שמישהו מציץ מעבר לכתפכם.
לא הבנתי. 144155
החדשות הרעות הן שתצטרכו לסבול אותי עד שנת 2056 (עזבו מה שאתם תצטרכו לסבול, *אני* אצטרך לסבול אותי עד אז!). החדשות הטובות היא שסיבת המוות עם הסיכוי הגבוה ביותר (18%) היא חטיפה ע"י חייזרים. התאבדות קיבלה רק 7%, ומוות מבדידות נותר עם 5% בלבד. אבל, כאמור, זה לא מבחן אמין.
לא הבנתי. 144190
זה לא כל כך מופרך. יתכן שזוהי אפילו הערכת חסר.
תוחלת החיים עולה כל 5 שנים בשנה אחת. כעת היא עומדת בערך על 76 לגברים ו-‏79 לנשים בישראל.

מי שרחוק מהגיל הזה בערך 50 שנה צריך להוסיף כ-‏12 שנה, כלומר - צפוי לחיות עד גיל 90.

גבר שנולד היום צפוי לחיות עד גיל 94. אשה - עד גיל 98.
לא הבנתי. 144215
"תוחלת חיים" זה הגיל הממוצע שבו אנשים נפטרים (היום), או מספר השנים שאנשים צפויים (היום) לחיות?
ליצן 144219
תגובה 89475
ליצן 144413
אני מניח שזה קשור לתוחלת החיים שלי, כשמחשבים אותה אחורנית.
לא הבנתי. 144221
כמו שאמר מיץ שאמרת לפני כן.

אבל באמת, אתה מצביע כאן על בעיה סמנטית. 'תוחלת החיים' היא גיל הפטירה הממוצע כיום. מה שצפוי אנחנו יכולים רק לשער, והנה עשינו זאת.

כלומר - גיל הפטירה הממוצע הוא 76, ואני צופה שגיל הפטירה הממוצע למי שנולד היום יהיה 92 שנה. בכל אופן - מקובל לקרוא לגיל הפטירה [[הנוכחי]] 'תוחלת חיים'.
שאלון דפוק 144220
הקישור הנכון (ללא נקודה) הוא:http://www.thespark.com/deathtest .

החודש חידשתי כמעט לחלוטין את המלתחה (וההנעלה) שלי - לאחר שנים רבות (גישתי עד לפני אז היתה: מדוע לזרוק מה שלא נקרע ולא הוכתם?) מה שמוכיח את מיני ללא כל ספק.
לפי השאלון, הקנייה היתה "בהחלט" בכיוון הלא נכון. ועכשיו הם רוצים שאאמין שאחיה עד גיל 83?
אני מקווה שהם לא לקחו בחשבון גם את http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2597454,00.h...
כך שאולי יש לי עוד כמה שנים...כדי להתהלך בחצאיות פירחוניות וקומבניזונים או אני לא יודע מה, שנשים לובשות.
הם נותנים לי עד 148601
גיל 55
:)
לא הבנתי. 144694
יצא שאני אשה.
ולא הופתעתי בכלל.
לא הבנתי. 143813
מה מודדת בחינת מגדר?
גבריות/נשיות 143907
גבריות/נשיות 143983
לא הבנתי. את לא מתכוונת למין האדם, נכון?
גבריות/נשיות 143987
השאלון הוא מבחן אישיות, ואחת מהתכונות שמודד השאלון היא נטיה גברית מול נטיה נשית. השאלון לא מתיימר ''לנחש'' את המין שלך.
גבריות/נשיות 144027
אז הייתי אומר ש''גבריות מול נשיות'' הוא שם לא-מי-יודע-מה בשבילו... או שפיספסתי עוד משהו.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 303607
Any idea where I can get a copy of that 300 questions test?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 318139
אה, שאלה טובה. השאלון חסוי, והכלים לניתוח השאלון חסויים אף יותר. נסה אולי סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה, או מישהי שעבדה כמאבחנת פסיכוטכנית (ככה קוראים לזה?) בצבא.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 303648
ואם אתה סתם רשלן כמוני וממלא דברים בחוסר עקביות כי מנג'זים לך?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139535
שאלון 300 הוא שאלון כפי שציינת ויש שאלון דומה לו עם כ50 התחלות של משפטים שעליך לסיים, הזמן הוא כ20 שניות למשפט. (בממוצע) רוב השאלות והמשפטים לא מעניינים אף אחד, אבל בתוכם יש מספר משפטים/שאלות מפתח שהתשובה עליהן בלי תשומת לב (ומי יכול לשים לב אחרי 100 שאלות) אמורה לגלות נטיות אובדניות או סדיסטיות, מופרעויות וכד'. את מבדקי הקצונה שלי עשיתי לפני יותר מ10 שנים, אבל אני זוכר שניסינו לנחש אילו שאלות/משפטים הם המשמעותיים באמת. כפי שנאמר, לעקביות בשאלות שחוזרות על עצמן אין ממש משמעות ולא זה מה שנבדק.
המבדקים שאני הזכרתי כוללים ציור של עץ, בית ואיש, כל אחד על דף חלק נפרד. לפי מה שאמא שלי הסבירה לי, הציור צריך להיות במרכז העמוד ולתפוס את רובו, החלקים השונים צריכים להיות פרופורציונלים, (ענפים לעומת גזע, דלת לעומת גובה הבית) לכלול פרטים משמעותיים (חלונות, דלת לבית, פנים לאיש) ולהיות כמה שפחות דומה לציור של ילדים בגן. השמטת פרטים חשובים עשויה להראות על בעיה נפשית וציור סכמטי מראה על ילדותיות.
מבחן נוסף הוא לכתוב חיבור קצר על תמונה. התמונות הן בד"כ עם אווירה שניתנת לפרשנות שלילית - ילד נוגה עם כינור, איש יושב על אדן החלון וכד'. החיבור אמור לא להתעלם מהסיטואציה, (הדחקה) אלא להתמודד איתה ולהציע לה פתרון הגיוני. (החלון בקומה ראשונה והאיש קופץ לגינה כי הוא ראה שם משהו, לילד נמאס מתרגילי הנגינה אבל הוא מבין שהם הכרחיים להתקדמותו המוזיקלית והוא ממשיך לנגן)
אני בפרוש מאמין שחיבור אסוציאטיבי לפי תמונה יכול לספר הרבה על הכותב. (אותו עקרון של מבחן רורשך, שגם כזה יש במבדקי קצונה) עולם האסוציאציות של אדם מעיד על אישיותו ועל בגרותו הנפשית.
לגבי כושר הניבוי של מבדקים כאלו על ההתאמה לקצונה, אני מאוד סקפטי. (ואני עדות לכך)
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139573
טענך "עולם הסיטואציות של אדם מעיד על אישיותו ועל בגרותו הנפשית" נשמעת סבירה, אבל כיצד המבחנים הנ"ל בודקים זאת? נדמה לי שלא דרוש תואר ראשון בפסיכולוגיה על מנת להבין שהתשובה "האיש הפנים סוף סוף שאין טעם לחייו והחליט להתאבד" היא שגויה, גם אם היא הראשונה שעולה במוחך.

אבל הרבה יותר מטרידה מזה היא שאלת התקיפות של מבחני הציורים. איך המבחנים האלה פותחו? כיצד הם נבדקו? מדוע השמטת פרטים מעידה על ילדותיות, ולא על כושר הפשטה, למשל?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139586
שאלות מצויינות, אבל אין לי מושג. יש פסיכולוגים בקהל?
אני בזמנו השתמשתי במידע הזה הפוך 139655
ניסיתי להכשיל את עצמי במבדקי קצונה, מסיבות מתוסבכות ‏1 ולכן עשיתי דווקא ככל האפשר. הדבר העיקרי שאני זוכר זה שהיינו אמורים לצייר בית, עץ ואיש, וכתוב משפט על כל אחד מהם. ציירתי בית עם שתי קומות, שבקומה העליונה יושב מישהו על החלון, וכתבתי שזהו 'בית אגודת הפסיכולוגים ברעננה' ושהנער על החלון עומד לקפוץ ממנו כי נמאס לו ממבחנים פסיכולוגיים.

1 עזבו, עולמם הקשה של עתודאים
וזה עזר? 139657
כמובן. נכשלתי. 139810
המשעשע הוא שמסיבות שונות עשו אתי את המבדק כל מיני חבר'ה מהסיירות, שממש הסתכלו אלי כעל עוף מוזר המסתובב להם בין הרגליים.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139817
או זהו, שגם לגבי מבחני רורשך יש מי שמפקפק בתקפותם. ראה למשל:
Projective Measures of Personality and Psychopathology: How well do they work? / Scott O. Lilienfeld. Skeptical Inquirer, V23 N05, Sept/Oct 1999.

המאמר מפנה למחקרים (למשל Wood, Nezworski and Stejskal, 1996) המעידים על אמינות/מובהקות נמוכה מאוד של התוצאות. בפרט, מחקר אחר (Eyman and Eyman, 1992) מראה כי רורשך כושל באיתור דכאון פתולוגי וחיזוי התאבדויות.

המאמר כולל הפניות לעשרות מאמרים אחרים, המטילים ספק ברורשך ו/או במספר רחב של מבחנים שונים מאותו סגנון, ובהם DAP ("צייר אדם", Draw-a-Person) שגם אליו התייחסת.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139818
אני לא פסיכולוג ואין לי מושג עד כמה שיטות האבחון שלהם אמינות.
סתם אנקדוטה, רואיינתי ע"י מספר רב של פסיכולוגים בחיי, החל במבדקי טייס, מבדקי קצונה וכלה במיונים עבור תפקידי אבטחה ממלכתיים. בד"כ ניסיתי לנחש מה הפסיכולוג מצפה ממני להגיד ועניתי לו את זה ולא מה שבאמת הרגשתי או חשבתי. למעט מקרה אחד, (אבטחת בתי המשפט, אבל שם התמודדתי עם עוד 4 על תפקיד אחד) תמיד עברתי את המיונים בהצלחה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139858
בעניין דומה: http://www.quackwatch.org. זהו אתר אינטרנט מעניין ביותר, הבוחן באופן מדעי וביקורתי מיני רפואה אלטרנטיבית (כירופרקטיקה, אקופנקטורה, רפלקסולוגיה וכו'). טל, לאור תגובתך לעיל ותגובה 222 נראה לי שתמצא בו עניין רב.

שני משפטים נהדרים, לדעתי, הלקוחים מהאתר:

The most important discovery of modern medicine is not vaccines or antibiotics, it is the randomized double-blind test, by means of which we know what works and what doesn't. Contrary to the saying, "data" is not the plural of "anecdote."

מדוע סירבת למסור כתב יד? 143746
מישהו זוכר את הפרק של הסימפסונס שבו הומר מאושפז בבית חולים לחולי רוח בגלל צירוף מקרים ביזארי באשמת בארט?

כשהבוחן מגיע לכתם דיו שנראה *בדיוק* כמו הילד הצהוב החביב, הומר פורץ בזעקות זעם, כך שעלילת הפרק יכולה להמשיך ולהתפתח.
אני מבכר מקלחת על פני אמבטיה 139577
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139620
כשאני עשיתי את המבחן הרמתי את היד ושאלתי אם זה "אוהב" מכליל או מוציא, כלומר אם כשאני אומר שאני אוהב גבוהות, זה אומר שאני אוהב *גם* גבוהות, או *רק* גבוהות, כי לי אישית אין ממש העדפה.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139668
אז למה שאלת?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139686
כי אני לא מעדיף גבוהות, אני אוהב גבוהות, נמוכות, בינוניות. גובה לא משחק אצלי תפקיד. אז לא רציתי לענות תשובה שתעיד את הדבר הלא נכון אודותי.
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139688
לא יכולת פשוט להגיד שאתה אוהב שוקולד או מוזיקה קלאסית קלה או את אמא שלך?
מדוע סירבת למסור כתב יד? 139692
ועוגות גבינה וארטיק וסוכריות ותות גינה.
  מדוע סירבת למסור כתב יד? • דובי קננגיסר
  הו, מבחני הילד העגום... • העלמה עפרונית
  הו, מבחני הילד העגום... • דורון יערי
  הו, מבחני הילד העגום... • טל כהן
  הו, מבחני הילד העגום... • דובי קננגיסר
  הו, מבחני הילד העגום... • טל כהן
  ההתחכמות החביבה עלי • רד פיש
  ההתחכמות החביבה עלי • האייל האלמוני
  ההתחכמות החביבה עלי • דורון הגלילי
  עלובי החיים • הרוזנת פון בוצנהיים
  כמה אפשרויות • ברקת
  כמה אפשרויות • דורון הגלילי
  כמה אפשרויות • שועל
  ואפשר גם • הצגך
  מדוע סירבת למסור כתב יד? • עוזי ו.
  מדוע סירבת למסור כתב יד? • האייל האלמוני
  מדוע סירבת למסור כתב יד? • קרית-אונואי
  למה לא בעצם • chingiss
  למה לא בעצם • easy
  למה לא בעצם • שוטה הכפר הגלובלי
  למה לא בעצם • chingiss
  למה לא בעצם • דובי קננגיסר
  אה, הה! • ג. אבן-חן
  למה לא בעצם • גלעד ברזילי
  כבש כבש תרדוף • עוזי ו.
  תרצה, למעשה. • גלעד ברזילי
  יש דרקונים במרק שלי • עוזי ו.
  במרק של כולנו • גלעד ברזילי
  במרק של כולנו • כליל החורש נאורי
  במרק של כולנו • ירדן ניר
  במרק של כולנו • גלעד ברזילי
  במרק של כולנו • ירדן ניר
  במרק של כולנו • גלעד ברזילי
  נומינליזם • Epophides
  נשמע מרתק. אפשר לינק ? • ענת
  נשמע מרתק. אפשר לינק ? • אפופידס
  תודה • ענת
  יש דרקונים במרק שלי • יובל רבינוביץ
  למה לא בעצם • דובי קננגיסר
  תודה! • אסף
  תודה! • דורון יערי
  תודה! • אסף
  תודה! • דורון יערי
  תודה! • אסף
  תודה! • דורון יערי
  תודה! • דורון הגלילי
  תודה! • דורון יערי
  תודה! • דורון הגלילי
  תודה! • דורון יערי
  לא תודה • אסף
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • ענת
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • ענת
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • אסף
  לא תודה • אסף
  לא תודה • דורון הגלילי
  תהיה אוף טופיק: 'הגלילי?' הוא שם משפחה אמיתי? • רודי וגנר
  תהיה אוף טופיק: 'הגלילי?' הוא שם משפחה אמיתי? • דורון הגלילי
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • אסף
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • דובי קננגיסר
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • קורא נבוך
  לא תודה • דובי קננגיסר
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • עדי סתיו
  לא תודה • טל כהן
  פלא שלא התקשרו ?! • אליהו
  לא תודה • שועל
  לא תודה • אסף
  לא תודה • שועל
  לא תודה • אסף
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • אסף
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • אסף
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • אסף
  ואכן • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ואכן • אסף
  ואכן • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ויש כאלה שמתנגדים ‏1 • אליהו
  ויש כאלה שמתנגדים ‏1 • easy
  ואכן • דורון יערי
  ואכן • רון בן-יעקב
  לא תודה • דורון יערי
  לא תודה • t/ vrtaui
  לא תודה • גלוריה מונדי
  לא תודה • כליל החורש נאורי
  תודה! • אסף
  תודה! • שועל
  תודה! • אסף
  תודה! • שועל
  תודה! • אסף
  תודה! • ירדן ניר
  תודה! • טמבל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים