גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139313
בילדותי יצא לי להאזין לכמה תכניות ברדיו עם הגרפולוג ד''ר אריה נפתלי, שניסה לעמוד על אופיים של דמויות ידועות. הניתוחים שלו היו די מרשימים. אני זוכר שדן בן אמוץ זכה אצלו לציון די נמוך (לשמחת לבי. איני יודע מדוע. אוליי כבר אז היה עניין של שמאל וימין.), ופרופ' ישעיהו ליבוביץ זכה לציון מאד גבוה. התכנית הזאת גרמה לי להאמין בעניין הזה, בגלל שלכאורה אפשר היה לראות קשר בין הניתוח הגרפולוגי ובין התכונות של אותם אישים כפי שכולנו הכרנום.
אבל מאוחר יותר יצא לי לשמוע תכנית דומה שבה נעשו ניתוחים אסטרולוגיים. וגם כאן, להפתעתי, היה נראה לכאורה שהמנתחים הצליחו פחות או יותר לקלוע.
כיוון שבאסטרולוגיה איני מאמין ואין שום אפשרות שמישהו יצליח לגרום לי להאמין, הפך העניין לחידה בעיני, וסווגתי אותו בקבוצת ה''קסמים'', כלומר הנחתי שנעשה איזה שהוא טריק, אולי בשיתוף פעולה עם עורכי התכנית, ואולי ללא ידיעתם, שבעזרות הצליחו ''לעבוד'' על המאזינים.
וכיוון שהבאתי בחשבון שאפשרות כזאת קיימת, בחושבי שוב על אותה תכנית קודמת שעסקה בגרפולוגיה לא הוצאתי מכלל אפשרות שגם כאן היו הצלחותיו של המנתח הגרפולוגי מבוססות על איזה שהוא טריק, ושאולי אין ממש בעניין הזה.
זה פחות או יותר המצב עד היום. אני מכיר מישהו שמעסיק עובדים, שבקבלו עובדים חדשים הוא מתחשב מאד בחוות דעתה שלא איזו גראפולגית. אני פשוט לא יודע.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139318
כנראה שהיה כאן סימון המטרה לאחר יריית החץ, כלומר לקחו אישים ציבוריים שתכונותיהם ואופיים ידוע וביצעו עליהם ניתוח ''מדעי'' שהגיע לאותן תוצאות.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139332
אבל, לפחות לפי מה שסופר לנו, הגרפולוג (או האסרולוגים) קבלו כתב יד שתוכנו אינו אמור להסגיר את כותבו, ומבלי שידעו במי מדובר.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139333
כפי שצויין במאמר, ייתכן שכל הדיוט יכול היה לכתוב הערכה קולעת של האישיות הנדונה, או לחילופין ייתכן שאיזושהיא הערכה מומצאת יכולה היתה להתאים לכולם. הפורמט שאתה מתאר לא איפשר בדיקות שכאלה, ולכן כמובן שאינו מוכיח בשום דרך את מדעיות הגרפולוגיה.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139339
זה לא נראה לי. נניח שיתנו לך כתב יד, ולא ימסרו לך שום פרטים על כותבו. האם תוכלי לחבר ההערכה שתתאים לפרופסור ישעיהו ליבוביץ וגם, נניח, לאביב גפן ?
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139342
לפי המחקרים המוזכרים במאמר - כן.
הוקוס פוקוס 139345
"אתה אדם רגיש ואינטליגנטי, בעל תפיסה חדה, כושר הפשטה ויכולת הסקת מסקנות. אופייך לא תמיד נחשב 'נוח' בעיני הבריות. לעיתים קרובות קורה שאתה מבין סיטואציות שונות, בין אם בתחום הפרטי או הציבורי, מהר יותר ובאופן בהיר ומפורט יותר מן הסובבים אותך. במצבים כאלה אתה חש תסכול עמוק, צורך לזעוק, צורך לדבר בשפה קשה ואף פוגעת עד כדי עלבון ממש, זאת ע"מ להזהיר, להתריע, לזרז את הבנתם של הסובבים - לעיתים ממש לשם מניעת אסון. מצבים אלה גורמים מתחים קשים בינך לבין כל מי שבא איתך באינטראקציות כלשהן, בין אם משפחתיות, מקצועיות, חברתיות או אחרות. למרות הקשיים אתה אינך מתפשר על דעותיך ועל האמת שלך. למרבה המזל, תמיד יימצא קומץ מסויים של מרחיקי-ראות שיבינו אותך וידעו להעריך אותך כערכך..."

וכולי וכולי וכולי

- מתאים לפרופסור לייבוביץ' ז"ל, ליונתן ואביב גפן, למוישה מהמכולת שבתוך נשמתו הוא בעצם סופר מתח מפוספס, וגם לשרית הספרית שחלמה להיות דוגמנית, פסיכולוגית ומנחה בערוץ הילדים.

לייבוביץ' אולי לא היה נופל כל כך מהר בפח הזה, אבל *אנחנו* היינו אומרים שכל מילה ביחס אליו - מילה בסלע.
הוקוס פוקוס 139361
זה פתרון פשוט מדי. ככל שאני זוכר, חוות הדעת של ד''ר אריה נפתלי לא הכילו גבב מקושקש כזה, אלא דברים יותר מאפיינים ויחודיים. אבל זה היה לפני יותר משלושים שנה וקשה לי להוכיח את דבריי. אני זוכר משום מה דוגמא דווקא לא חשובה, ואולי דווקא היא לא תסתור את התיאוריה שלכם. אריה נפתלי טען שהוא מזהה קשיים בניסוח, וליבוביץ אישר זאת. אבל דוגמה אחרת שאני זוכר שונה לגמרי. בתוכנית שלו הופיע מישהו מאד מפורסם, פרופסור לפילוסופיה (לא ליבוביץ, אבל שכחתי את השם), וד''ר נפתלי הקדים ואמר שהוא מאד מתרגש ומופתע מכך שאישיות בסדר גודל כזה בכלל הסכימה להופיע בתכניתו. לו היה אומר דבר כזה על אביב גפן, לא הייתי ממשיך להאזין לתכנית . . .
ומה שאני זוכר אצל האסטרולוגים הוא שהם בדרך כלל זיהו את עיסוקו של הקליינט (מוזיקאי וכדו'), אבל כאן אני לא כל כך בטוח בזכרוני.
הפלא ופלה! 139499
מתאים גם לי!
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139340
אגב, לעניין האסטרולוגיה, נזכרתי במשהו שעלה בדעתי אז. כיוון שנותנים לאסטרולוג תאריך לידה מדוייק והרבה זמן לפני התכנית (כדי להכין את המפה), הוא יכול לברר מבין כל האישים המפורסמים מי נולד בתאריך האמור (לו אני הייתי ''אסטרולוג'', במחשב שלי קובץ ובו פרטים כאלה היה הכלי החשוב ביותר).
אבל אולי אני חושד בלא כשרים, והם עושים זאת בדרך אחרת.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139563
בעניין אסטרולוגיה ומידת הדיוק:
בצעירותי עבדתי בחנות ספרים ועל הדלפק, ליד הקופה, היתה מונחת ערימה של ספרוני אסטרולוגיה.
יום אחד, נכנסה עלמה, התיישבה ודפדפה בספרונים ואגב כך החלה שיחה בנושא.
ציינתי שאיני מאמינה בכוכבים ומזלות והיא שאלה איזה מזל אני. כשעניתי - "גדי" - אמרה, "כן, גדי באמת לא מאמינים בדברים כאלה".

צנפתי ראשי בין טלפי ופעיתי חרישית.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139786
שלא לדבר על זה שאסטרולוגים נותנים תחזיות כמו:
"צפויה השקעה בלימודים ובמבחנים" בדיוק ביוני יולי, כידוע תקופת המבחנים באוניברסיטאות.
או "תהיו עסוקים בבעיות בריאות משפחתיות" בתחילת החורף כשכל המדינה חולה בשפעת.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139497
אז סופר לכם.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139363
היתכן שתוכן הכתוב, הוא שעשה את ההבדל בין דן לישעיהו?
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139381
עד כמה שזכור לי, הטענה הייתה שהתוכן היה סתמי. אולי בקשו מהנבדקים להעתיק טקסט מסויים. איני זוכר.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139480
בספר של ששר אומר ליבוביץ:

"כל אחד מאיתנו נתבקש לכתוב כמה פתקים ועל-פיהם הוא ניתח את אופי הכותבים."
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139500
בכל אופן, שניהם בני אמוץ.
וגם שמעון כמעט והיה.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139365
אפרופו מנהיגים וגרפולוגיה, בספר ''הייל כהנא'' של יאיר קוטלר (אותו לא קראתי אלא רק דפדפדתי בו קלות, כשנתקלתי בו במקרה בספריה), יש ניתוח גרפולוגי של כתב ידו של מאיר כהנא. לפי הספר, כשסיים הגרפולוג ''בעל השם העולמי'' את ניתוח כתב היד, הוא היה משוכנע (נאמר לו מראש שמדובר באישיות פוליטית כלשהי) שמדובר בכתב היד של בניטו מוסוליני.
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139369
למה מה? כתב היד היה באיטלקית?
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139370
כן, תהיתי לגבי זה עכשיו כשכתבתי את ההודעה (אבל לא בזמנו כשרפרפתי בספר). כתב היד היה (מן הסתם) באנגלית. יכול להיות שגם למוסוליני היו כתבי יד באנגלית. לא יודע. נדמה לי שקוטלר מציין שם שבאותה תקופה בה הוגש כתב היד לניתוח גרפולוגי, ההתעסקות במוסוליני חזרה לאופנה.
ליבוביץ' וגרפולוגיה 139371
אם זכרוני אינו מטעני, ליבוביץ' התבטא בספרו "שיחות עם מיכאל ששר" בזכות הגרפולוגיה (אם כי בצורה זהירה), ואף סיפר על התנסות גרפולוגית שעבר. לצערי, אוקינוס מפריד ביני לבין העותק שלי של הספר הנ"ל. מישהו יכול לאשר, ואולי אף לצטט?
ליבוביץ' וגרפולוגיה 139375
יובל,

מזל שיש מפתח ענינים לספר. לייבוביץ מאשר את מה שדב סיפר על תוכנית הרדיו של נפתלי. באותה תכנית הוא ניתח את כתב ידו של י''ל ושל הפסנתרנית פנינה זלצמן והוא זיהה שליבו' למד לכתוב קודם בעברית לפני לועזית ושכתב היד של זלצמן הוא של אישה אמנותית מוסיקאית.

ליבוביץ אומר שגרפולוגים מגזימים בטענה שהם יכולים להבחין בביוגרפיה של הנבדק ואין לו אמון בזה למרות שכניורופסיולוג הוא מניח שתנועות הלואי של הכתיבה, אנלוגית לג'סטיקה ומימיקה בדיבור, יכולות לשקף קוי אישיות מסוימים.
ליבוביץ' וגרפולוגיה 140258
כגרפולוג מקצועי המכיר לעומקה את הספרות המקצועית אני יכול לומר שהיומרה לדעת פרטים אוטוביוגרפיים על הנבדק מתוך כתב ידו היא שרלטנית, ואין לה כל סימוכין בספרות המקצועית.

אפשר כמובן לנחש במידה טובה יותר או פחות מתוך אפיוני האישיות, רמתו של הכותב והמצוקות הבאות לידי ביטוי בכתב היד על אי אלו פרטים ביוגרפיים, אבל לא מדובר ביותר מניחוש.
ליבוביץ' וגרפולוגיה 140272
''שהיומרה לדעת פרטים אוטוביוגרפיים על הנבדק מתוך כתב ידו היא שרלטנית''.
כל יומרה לדעת פרטים אוטוביוגרפיים (שאינה מגיעה מהאדם עצמו) היא שרלטנות. במקרה הטוב ניתן לדעת פרטים ביוגרפיים.
הספרות המקצועית 140277
ולפי הספרות המקצועית, מה *כן* אפשר לדעת על כותב לפי כתב היד?
אפשר לדעת לבטח 140388
שהוא מסוג האנשים שמוכן, מסיבות שונות, למסור את כתב ידו לניתוח גרפולוגי.
ליבוביץ' וגרפולוגיה 139380
הספר הזה נמצא בביתי (השאלה: איפה בביתי ?), ופעם אפילו צטטתי אותו בקשר לעניין סוג האמונה של ליבוביץ באלהים שהוא למעשה לא אמונה במובן שאנו מבינים אמונה.
את הקטע הגראפולוגי איני זוכר. אשתדל למצוא את הספר.
ליבוביץ' וגרפולוגיה 139477
מצאתי (שוב) את הספר.
רון בן יעקב אומר בקיצור את הדברים העיקריים שכתובים בספר על הגראפולוגיה. אם זה חשוב לך מאד, אני יכול לטרוח ולהדפיס כאן את כל הקטע (בערך עמוד אחד).
ליבוביץ' וגרפולוגיה 139549
מפורסמים נוספים שהביעו עניין כזה או אחר בגרפולוגיה הם קונפוציוס, שייקספיר, לייבניץ, גתה, דארווין ודיזראלי.

פרופסור ברוך נבו מאוניברסיטת חיפה, לשעבר ראש המרכז הארצי לבחינות והערכה (הגוף האחראי על הבחינה הפסיכומטרית), החזיק בדעה (לפחות בעבר) כי "יש משהו" בגרפולוגיה, וכי היא יכולה להיהפך לדיסציפלינה פסיכולוגית לגיטימית. ברם, מחקרו האחרון בנושא שהצלחתי לשים עליו את ידי לא מצא כל קשר בין ניבוי גרפולוגי לקריטריון חיצוני (ופה הכוונה ב"לא מצא שום קשר" היא למספר 0.0, ולא לקשר חלש או לא מובהק סטטיסטית).
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 139376
תגובה 139375
גרפולוגיה ואסטרולוגיה 209900
אני מרגיש שאתה אדם בעל דיעות רב תחומי.

אני שואל ואומר האם קבעת לעצמך את המקצוע שלא הגעת איליו..?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים