פעולה שמטרתה אינה ברורה 139336
אני חושב שיומרני מצדי לתת עצות צבאיות לקואליציה, ובכל זאת אעיר את הדברים הבאים מאד בזהירות.

נראה לי שה ''סיור האלים'' אתמול ברחובות בגדד לא היה במקומו. זה נראה כאילו הם מנסים להכריע את המערכה ע''י רמזים והפחדות (ההצהרה שהם יכולים לצאת ולהיכנס לכשירצו), ולדעתי זה לא ילך.
השלב הבא במערכה צריך להיות חד וחלק כיבוש בגדד אחרי תגבור כחות והכנה מדוקדקת. הכרעת המשטר לא תבוא מעצמה, ללא מאמץ.
חוץ מזה ראינו אתמול בטלוויזיה תמונות של אזרחים עיראקיים ברבעים מזוהים של בגדד מנפנפים לשלום לחיילי הקואליציה. התמונות היו ברורות ואפשר היה לזהות בהם אנשים.
לא אתפלא אם יתברר שאותן ידיים מנפנפות כבר הופרדו מגופי מנפנפיהן. מה שהמשטר הזה יודע לעשות כבר למדנו. ואם באמת יתברר שזה מה שקרה, דמם יהיה בראשי יוזמי הסיור הזה, וזה גם יקשה על הפעולה העיקרית.
הפרדת ידיים 139364
בקשר לזה מעניין לקרוא ראיון עם כוכב הפופ העירקי איסמאיל חוסיין שהיה ידוע כזמר האהוב על עודיי חוסיין, הבן של סאדאם. הוא מספר איך בהילולה אופינית של עודיי, בה המשקאות (בעיקר קוניאק הנסי) והמאכלים נשפכו מהשולחנות, עודיי התחיל לירות לעבר הקהל ואיסמאיל המשיך לנגן תוך נסיון לשמור על פנים קפואות ולהסתיר את הפחד.

לשאלת המראין אם הוא היה חבר של עודיי אנה חוסיין "תודה לאל, לא", משום שאת החברים שלו הוא היה נוהג להרוג.

פעולה שמטרתה אינה ברורה 139366
הרעיון להכריע את המערכה באמצעות רמזים והפחדות מזכיר את הנסיונות של שרון לנצח את המערכה ביו"ש באמצעות כל מיני פשיטות קטנות ב-‏2001 ובתחילת 2002. זה לא הצליח, והנסיונות האלו לא מנעו מאות הרוגים בפיגועים, עד שיצאנו למבצע חומת מגן, שהוריד ב-‏70% את הטרור.

אבל הפשיטות האמריקניות נראות רצחניות הרבה יותר, כך שאולי יש להן סיכוי...
יומרני? הרבה מעבר לזה. 139454
פעולה שמטרתה T&G 139559
הכוחות חזרו ולא ידוע על ניתוק ידיים כמו שתארת ולכן הבעיה המוסרית לא רלבנטית כרגע. אז מלבד הבעיה המוסרית, האם לדעתך אין משמעות צבאית לפעולות המכונות "Touch & Go"?
פעולה שמטרתה T&G 139560
''לא ידוע'' אינה ראיה. בלי להתייחס לפעילות (המבצעית) עצמה, נראה לי שבצילום המריעים ושידור התמונות בלי לטשטש פנים יש חוסר אחריות די מזעזע.
פעולה שמטרתה T&G 139562
מסכים, אבל בכל זאת דב העביר קודם כל ביקורת על המבצעיות ולכך כיוונתי את שאלתי.

אבל בכל זאת, ככל שיעבור יותר זמן, ''לא ידוע'' יוכל להיחשב כראיה לכל דבר.
פעולה שמטרתה T&G 139569
יהיה זה מוגזם מצדי להיכנס לויכוח מסועף כדי להגן על השערה מתחום זר לי.
אני מקווה שאכן המשטר לא הצליח לשים את ידיו המגושמות על אותם אזרחים, משום שהוא נמצא כבר במצב של חוסר שליטה (אבל קשה לי להאמין בכך).
אתמול נמסר שנכבשו ארמונות של סאדם חוסיין. אם יתברר שהכיבוש היה זמני, והיום יוביל אותו ליצן, דובר העיראקים את העיתונאים בתוך אולמות הארמונות האלה, לא נראה לי שהדבר יועיל במשהו לצד התוקף.
אבל אולי אני טועה בכל, והגנראלים של הקואליציה עושים בדיוק את מה שצריך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים