המלחמה עוד לא החלה. 141344
בסוף היום גם סביר מאוד שלא ימצא התנאי הראשוני ליציאה למלחמה.
נשק להשמדה המונית.
מה שכן ימצא הוא שרידים מסוף שנות השמונים לצבא העיראקי הגדול שחומש בידי המערב למלחמה בפונדמנטליזים האיראני.ובין השרידים הללו גם את מה שמכונה עתה נשק להשמדה המונית.
את הקשר לטרור העולמי מצאו כבר בדמותו של טרוריסט פלסטני בדימוס אתמול.
עיראק נבחרה כמטרה כי היא היתה חלשה, ויותר מכל כי היא עשירה מספיק בשביל לממן את שיקומה, שלא כמו אפגניסטאן.
מן הבחינה הזו המלחמה על שלטון יציב בעיראק רק עתה החלה.
המלחמה עוד לא החלה. 141350
אני חושב שסימנים לפיתוח נשק להשמדה המונית אכן יתגלו בעיראק ועל כולנו להזדיין בסבלנות. אבל גם אם לא יימצא ממש נשק מוכן להפעלה, עדיין אני רואה בדבריך השתקפות של תמימות וחוסר הבנה של הסכנה שבעיראק כשמשטרו של סאדם חוסיין בראשה.
נניח שמתגלית מעבדה לפתוח נשק ביולוגי, כפי שאכן התגלתה, אך אין בה חומר פעיל כלל, מה זה אומר ? כפי שאני מבין זאת, העיראקים עסקו בפיתוח כזה במלוא המרץ אך לנוכח הלחץ ופעילות הפקחים שהחלה (על כולנו לזכור) רק בצל האיום של האמריקאים, ולא הייתה יוצאת לפועל כלל ללא האיום הזה, ניקו את כל השטח והסתירו את החומר או שהעבירוהו לידידתם סוריה.
אכן, אחת ההפתעות במלחמה זו היא שנשק כימי מבצעי כמו זה שהעיראקים השתמשו בו בפועל במלחמותיהם הקודמות כנראה לא היה, והעיראקים שהיו להם המון חודשים עוד לפני שהחלו הפקחים בעבודתם, פשוט חיסלו את המלאים או שהעבירום לסוריה. לכן הפחד אצלנו וגם פחדם של האמריקאים שהעיראקים ישתמשו בנשק כזה, כאשר "גבו של סאדם חוסיין יידחק לקיר" נבע מחוסר ידע, ולא היה במקומו. אך אין זה אומר שלא הייתה סכנה לעתיד. הרי כולנו יודעים איך השכיל סאדם חוסיין ברוב ערמתו להפסיק את הפיקוח ששרר אחרי מלחמת המפרץ, ורק איום (בפרוש לא איום עמום, שלדעתי הוא חסר ערך, אלא איום ממשי ששניו גם התגלו לבסוף), הצליח להחזיר את משטר הפיקוח.
בהכירנו את סאדם חוסיין על פי עברו, ביודענו שהתנפל בעבר על איראן ואחר כך כבש את כווית, ביודענו שהאיש היה חסר עקבות נפשיות בהפעלת נשק השמדה המונית גם כנגד נשים וילדים חסרי ישע, ביודענו שפעמיים החל בתכניות לפיתוח נשק גרעיני, בפעם הראשונה חוסלה התכנית ע"י הפצצת הכור ע"י בגין ובפעם השנייה סוכלה תכניתו ע"י בוש האב במלחמת המפרץ, האם אפשר להעלות על הדעת שלא היה מנסה שוב לו הניחו לו לעשות זאת ?
אני חושב (סתם על סמך חוש ריח), שהתחלות של תכנית שלישית לפיתוח נשק גרעיני כבר היו, ושסימניהן יתגלו בעתיד, אך גם אם אני טועה, האם אפשר היה לצפות בכלל שסאדם חוסיין לא ינסה ?
האם מיליארדי הדולרים שמדינת ישראל השקיעה בתקציב הביטחון שלה רק בגלל החלק הזה של הסכנה מעיראק נבעו מחוסר הבנה וטעות ?
לדעתי, תמימות לחשוב כך.
המלחמה עוד לא החלה. 141466
עירק היתה תחת עשור של אמברגו שהתברר (כנראה כיעיל).''ספינות התותחים'' או הזרוע האוירית האמריקאית עשו את העבודה.
סדאם היה טירן מקומי שהצטין ברודנות והטלת משטר אימה על נתיניו.הוא היה מדינאי כושל שניהל שלושה מלחמות מיותרות עבור ארצו וגם גנרל כושל שהפסיד בשלושה מלחמות.

ה''תעשיה הביטחונית'' העיראקית שבנתה צבא בסדר גודל ניכר בעל יכולות ביולוגיות כימיות ואף ,ניצנים של יכולות גרעיניות,במהלך שנות השמונים היתה כולה תלויה בקשר עם המערב.המערב חימש את סדאם במהלך שנות השמונים כנגד איראן ומשניתק סדאם את קשריו עם המערב ,משפלש לכווית, הלכה ודעכה אט אט אותה ''תעשיה בטחונית'' ואותו צבא.

השאלה הגדולה היא מה יבוא במקום עירק של סדאם,לפחות הרטוריקה האמריקאית מעודדת נראה שהם לא מפסיקים את המלחמה בשלב של ''מלחמה בטרור'' אלא מוכנים להשקיע לבנות ולהלחם על משטר יציב ואולי אף דמוקרטי בעירק שלאחר סדאם.

במידה ועירק תכנס לתהליך מואץ של דיסאינטגרציה ולבנוניזציה
אז במקום סדאם נקבל שוב מלחמות אינסופיות ב''טרור''.
המלחמה עוד לא החלה. 141469
יש חלק בדבריך שעמו אני מסכים מאד. את הניסוח הטוב ביותר לו שמעתי דווקא מאחד מעיתונאי קול ישראל, איני זוכר בדיוק מי: "סאדם היה רודן מחונן, אך מדינאי וגנראל מאד לא מחונן, ואפילו כושל".
והאיש הזה עשה, באמת, טעות אחר טעות.
אבל מעניין שדווקא הוא עצמו שם את האצבע על נקודה מעניינת. לאחר מלחמת המפרץ אמר: אני כאן. בוש (האב) הלך הבייתה.
טעויותיו הקולוסאליות של סאדם חוסיין, למעט זו האחרונה, לא השפיעו על יציבות משטרו. כדי להפילו היה צריך להיכנס ממש עד לתוך ארמונותיו ולרחבה שמתחת למלון פלשתין, ובאופן סמלי מעניין לראות את תמונות הוידאו האחרונות שלו בתוך בגדאד בתוך המון מריע ממש באותו יום שבו בגדאד נכבשה. התמונות האלה מדגימות את יכולת האחיזה שלו בשלטון גם שהכול סביבו כבר בידי אויבו.

הסכנה מסאדם חוסיין אינה פחותה בגלל היותו מדינאי וגנראל כושלים, ובאופן פראדוקסאלי דווקא האלמנטים האלה הם מרכיבים שמחזקים את הסכנה ממנו. אין זה מקרה שסאדם שפתח במלחמה עם אירן כאשר היה לו יתרון צבאי גדול הפסיד בה בכל זאת, אך בלם את ההפסד המוחלט, לא בעזרת טקטיקה צבאית גאונית, אלא בעזרת כימיה. הסיפור הזה מדגים בדיוק את הסכנה.
כדי להפעיל טרור ולהשליט פחד לא צריך להיות גנרל גדול. די בהעזה נכונות להטיח את הראש בקיר ונשק לא קונבנציונאלי.
לסאדם היו כל המרכיבים האלה, והנחת היד על נשק גרעיני הייתה הופכת אותו לטרוריסט מושלם ממש.
בעניין אחר אני חולק עליך לחלוטין. מדובר בנסיונם הקולני של האמריקאים ליצור בעיראק משטר דמוקרטי.
כאן מדובר, לדעתי, במשימה כמעט בלתי אפשרית. לדעתי, על האמריקאים היה להדגיש בתעמולה שלהם דווקא את האמת: יציאתם למלחמה למען שלום אזרחיהם, ולא למען החרות לעיראקים. הם חושבים שההצגה באופן שהם מציגים זאת תחליש את ההתנגדויות ותקל עליהם. אני חושב בדיוק להפך, שהדבר יקשה עליהם בסופו של דבר, כי כשיכשלו במשימה הבלתי אפשרית הזאת תכה בהם הביקורת קשות.
בכלל, כפי שכבר אמרתי באיזה שהוא מקום, היו שני דברים שבהם אפשר להעניק ציון טוב לאמריקאים: כוח צבאי אדיר ומקצועיות צבאית טובה, וגילוי נחישות והבנתה הסכנות.
בכל מה שמסביב: הדיפלומטיה, האום הפקחים, ערוב הבעיות שלנו, בכל אלה הם פעלו כפיל בחנות חרסינה.
ה"דמוקרטיה" שהם הולכים להשליט בעיראק היא אחד החלקים הלא מוצלחים שבמעשיהם. לדעתי היה עליהם להציג זאת לא כמטרת על אלא כמטרה משנית שגם אם לא יצליחו להשיגה, מטרתם העיקרית הושגה.
אגב, נתת לדבריך את הכותרת: המלחמה עוד לא החלה.
לידיעתך (כבר כתבתי זאת בתשובה לשמעון) המאמר הזה נכתב באמת לפני שהמלחמה החלה, אבל כבר היה ברור שהיא עומדת לפרוץ. ליתר ביטחון עכבתי את שליחתו למערכת עד ליום שבו היא פרצה ממש.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141568
כמה הערות:
לענין הנצחון הצבאי האמריקאי.
האמריקאים פעלו תחת עליונות אוירית מוחלטת (חיל האויר העיראקי חוסל למעשה במלחמת המפרץ הראשונה).והם פעלו מול צבא מיושן ,שכנראה ניסה באקט בלתי ברור, לנהל מול הכוחות האמריקאים קרבות בלימה קלאסים של שריון בשריון במדבר העיראקי.אקט שהיה למעשה אקט של התאבדות (ה"כנראה" עולה משום שמעבר לדיווחים על המהלכים העיראקים שהתקבלו דרך הפריזמה של התקשורת המערבית שדות הקטל של הדויזיות העירקיות לא צולמו, ואם באמת העיראקים ניסו לנהל קרבות שכאלה אז שדות הקטל נמצאים אי שם מחוץ לפריזמה של המצלמות המערביות)
כך שהשג האמריקאי מתאפין בעיקר בכשרון שלהם לא להסתבך שהוא גם כשרון שיש לתת עליו את הדעת.לא היה כאן עמות צבאי שוה כוחות.

אשר לאידיאולוגיה שעמדה בבסיס המלחמה במאמר לפני שבועים בהארץ (נדמה לי) פרש ארי שביט תמונה מדויקת של החוג האידיאולוגי שדחף בוושינגטון למלחמה,והרעיון המרכזי הוא שהאמריקאים או הנאו-קונסרבטיבים בוושינגטון כן מבינים שמלחמה לא מנצחים בשדות הקרב אלא מנצחים על שולחנות המשא ומתן המדינים בבנית סטאטוס קוו מדיני חברתי שימסד את אותו נצחון צבאי.
המלחמה בעירק היא תחילתו של מאמץ ליצור נקודת כובד דמוקרטית בעולם הערבי מתוך ההשקפה שללא מרכז כובד דמוקרטי משמעותי בעולם הערבי המלחמה בטרור לא תוכרע.אם אמריקה רוצה לנצח היא צריכה כן לנצח במלחמה על המוחות והלבבות (ההצהרות באנגלית נשמעות הרבה יותר מרשימות כמובן)

אין לי מושג מה ילד יום ועד כמה האמריקאים מוכנים לממש את המדיניות הזו מעבר לרטוריקה.אך ללא מיסוד ועיצוב מחדש של שלטון מרכזי פרו מערבי בעירק.הסכנה שבדיסאינטגרציה של עירק לא פחות פחותה מהסכנה של רודן מוחלש ובלתי יעיל.ואם יכשלו האמריקאים הם ימצאו את עצמם מהר מאוד שוחקים את אותו מפגן ראוה צבאי שהם בצעו בהצלחה.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141574
לגבי העליונות הצבאית האמריקאית, אין חילוקי דעות בינינו. לכן לא הייתה לי בעייה לשלוח את מאמרי ביום פרוץ המלחמה, כי ידעתי שברגע שנעשה הצעד הזה, הניצחון ברור.
לגבי החלק השני של דבריך, דברים כאלה נאמרים אך הם מעבר ליכולת ההבנה שלי. סאדם חוסיין + פצצה גרעינית, כסכנה, זה משהו מובן מאד לי. המילים שהבאת שבהן אני צריך להבחין בסכנה יותר גדולה אינן מובנות לי, למרות שגם אני שומע אותן סביבי.

ולבסוף אחרוג ממנהגי ואעיר הערה לשונית, כי מדובר בנקודה שמעצבנת לי את האוזן, שגיאה מאד רווחת גם בין העיתונאים באמצעי התקשורת.
לא "מנצחים מלחמה" או "את המלחמה". זה תרגום מאנגלית שאינו מתאים כלל בעברית. מנצחים "ב" מלחמה "את" היריב.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141651
לא היתה שום תוכנית גרעינית עיראקית בעשור האחרון.על זה גם האמריקאים מסכימים.
ואם האמריקאים כבר בעירק אז פקיסטן וקזאחסטן עם פצצות גרעיניות לא מפחידות אותך.התוכנית הגרעינית האיראנית לא מדירה שינה מעינך.המדיניות שכל מקום שבו יהיה איזשהו פיתוח של נשק גרעיני אחריו יבואו גם כוחות כבוש אמריקאי לא ממש ראלית.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141656
הסכמה אמריקאית לפיה לא הייתה שום תכנית עראקית גרעינית היא לא נכונה ואבסורד מוחלט. אי אפשר להבין אחרת את המלחמה הזאת, ואם יתברר שאכן לא היו נסיונות עיראקיים כאלה גם אני חושב שהמלחמה הזאת לא הייתה מוצדקת. האמריקאים עשו זאת רק בגלל הסכנה הזאת. בין הפקחים שנשלחו לאחרונה לעיראק היו בפרוש גם מומחי גרעין, כולל אותו מצרי, ראש הועדה הבין לאומית לפיקוח על הנשק הגרעיני.
מבין הפרשנים הישראליים שניסו להעריך לאחרונה את היכולת העיראקית נעו הדעות בין דעתו של פרופ' שלמה אהרונסון, המחמיר בעניין זה, ובין דעתו של אלוף לברן הממעיט, שחשב שעיראק לא צריכה להיות המטרה הראשונה למלחמה בטרור.
אבל גם דעתו הייתה שהעיראקים כן עושים מאמצים בכוון זה, אך כפי שהתבטא : צנטריפוגות מאד מעטות שידרשו שנים רבות עד שיצברו חומר דלק מספיק.
ומה בדיוק האמת ? את זאת עדיין אין אנו יודעים. בתגובה אחרת שלי הגבתי על מציאת שדה תעופה שלם וחמישים מטוסי קרב במערב עיראק, הגזרה "הישראלית", שנמצאו שם אחרי שגם ההערכות אצלנו היו שמערב עיראק נסרקה ונקייה. אם לא ידעו על קיומו של שדה תעופה שלם, ורק עכשיו מצאוהו, לגבי מתקן קטן להעשרת אורניום במעבה האדמה, הדבר ייתכן על אחת כמה וכמה.
אם תשים לב, וזה מאד מעניין, כשהפקחים ניסו לראיין מדענים עיראקיים תמיד שהה בראיון נציג השלטון. מבין נציגי השלטון שנתפסו עד כה לא היה אף אחד מהמדענים שהפקחים רצו לראיין אותם ללא לווי אלא דווקא המלווים . . .
פתרון התעלומה יגיע כשייתפסו אנשי המפתח האלה, והדברים בינתיים לא ברורים כלל.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141663
על זה אני תמיד אומר אם נחיה נראה.
הייתי מקוה שהאמריקאים יתנו לועדות הפיקוח של האו''ם לאחר המלחמה לסים את תפקידם ולהוציא דו''חות מפורטים על מה שכן התגלה.משום מה אני משער שלעולם לא נמצא דו''חות שכאלה.

שדות תעופה שלמים במערב עירק וחמישים מטוסי קרב שלא עשו בהם שימוש ונעלמו מן המודיעין האמריקאי.
מתקן קטן להעשרת אורניום במעבה האדמה שלא נתגלה ויכול להוות תשתית ליצור נשק גרעיני.זה נשמע לי חלק מהפלאות של תיק דבקה.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141677
איני יודע "דבקה" מהי, ואת הידיעה על מציאת שדה התעופה במערב עיראק, שמערכות המודיעין לא ידעו עליהם קודם לכן, שמעתי ברדיו ובטלוויזיה הישראליים דווקא.
צנטריפוגה להעשרת אורניום היא השערה הגיונית, ששמעתיה למשל מפרופ' שלמה אהרונסון (בטלויזיה הישראלית, כמובן).
הרי זה בדיוק היתרון הגדול של השיטה הזאת על שיטת הכור הגרעיני שאי אפשר להסתירו. מדוע מי שמנסה להעלים את מעשיו וגם חושש מפגיעה לא יסתירו בתוך האדמה ?
זה הדבר הכי הגיוני שאפשר לחשוב עליו. אתה היית עושה משהו אחר לו בקשת לפתח נשק גרעיני בסתר ?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141680
אתר "תיק דבקה": http://www.debka.co.il
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141683
עוד פעם הייתי מאוד שמח לראות ד''וח מפורט של האמריקאים שיושב גם ברשת על הממצאים.כור גרעיני בתוך האדמה קשה להסתיר גם שדה תעופה שבו טיסת פעילה של מטוסי קרב.שיהיה כזה דו''ח אשמח להמשיך.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141688
לא מדובר בכור גרעיני. זה בדיוק העניין. אין צורך בכור גרעיני היום כדי לפתח פצצה גרעינית.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141691
לגבי דיווח ברשת על מציאת שדה התעופה ומטוסי הקרב, ראה למטה דווח של קול ישראל.
והיו דיווחים בטלויזיה ובקול ישראל הרבה יותר מעניינים ומפורטים ששמעתי באזניי, אך איני יכול למצאם ברשת.
מרד הנפילים 141685
שדה תעופה שלם שלא ניתן לראותו מן האויר ומצילומי לווין סביר כמו ההשערה שהירח עשוי מגבינה צהובה.
מרד הנפילים 141686
אתה בור גמור בדברים האלה. יש לכך הסבר, ואם תזדהה אסביר.
מרד הנפילים 141687
לא נאה לך לדבר עם אלמונים? בלי טובות.
מרד הנפילים 141690
אולי בכל זאת אפשר? מאמר ב"הארץ" על אומנות ההסוואה וההסתרה הצבאית:
מרד הנפילים 141692
בטח שאפשר, לא סתם נתתי את הכותרת הזאת להודעה שלי. ומי אמר שבלתי אפשרי לירח להיות עשוי מגבינה?
מרד הנפילים 141750
נו, אולי תספק את סקרנותי ותסביר איך "מרד הנפילים" קשור לנושא?
מרד הנפילים 141754
היה שם שדה תעופה שלם שלא ניתן לראותו מהאויר.
תודה על הבאת הכתבה המעניינת לכשעצמה 141758
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141684
בדפדוף מהיר מצאתי ידיעה מאתר רשת ב' מאתמול 19 באפריל:

"במערב עירק מצאו האמריקנים טיל פרוג, עשרות טילי קרקע-אוויר וראשי נפץ.
אמש נמסר כי האוסטרלים מצאו 51 מטוסי קרב בבסיס נטוש של חיל האויר העירקי.
במערב עירק מצאו האמריקנים בסיוע תושבים טיל פרוג, עשרות טילי קרקע אוויר וראשי נפץ. כמו כן נמצאו במקום עשרות משאיות וכלי רכב משוריינים. אמש נמסר כי האוסטרלים מצאו 51 מטוסי קרב בבסיס נטוש של חיל האויר העירקי."

הידיעה המרכזית היא כנראה מיום קודם 18 באפריל, אך איני יודע איך להגיע לאתר מהתאריך הזה, ואם בכלל אפשר.
מכל מקום, שמעתי בטלוויזיה (נדמה לי מפי גרנות) תיאור של שדה תעופה ומטוסים מתוחזקים היטב ומוכנים להפעלה, שמערכות המודיעין שלנו ושל הקואליציה לא ידעו עליהם דבר קודם.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141712
מן הידיעה עולה שהאוסטרלים מצאו שדה תעופה נטוש במערב עירק לגבי מידת המבצעיות שלו אין פרוט.אין לי דרך לדעת אבל ההנחה שלי שלא מומלץ להטיס את השלל האוסטרלי הזה בשבועות הקרובים.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141728
תטל''א. הטענה של דב איננה כי מתקני נשק בלתי-קונבנציונלי פועלים ומתפקדים בעיראק, אלא שבין היתר, העובדה שטרם נחשפו מתקנים כאלה אינה מעידה על אי-הימצאם או על כך שלא יחשפו. החשיפה של ריכוז על-קרקעי גדול של מטוסים מדגימה זאת היטב.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141736
נחכה לדו''חות האמריקאים (אם יתפרסמו) ונראה.
העובדה שטרם נחשפו מתקנים כאלה מעידה על כך שטרם נמצאו מתקנים כאלה, אם אחרי חצי שנה או שנה של שלטון אמריקאי בעירק גם לא יחשפו מתקנים כאלה אז נסיק מסקנות אחרות.
העובדה שלא נחשפו עדין מתקנים כאלה לפחות נדמה לא מעידה על המצאותם של המתקנים.
לפי הידיעה ברשת ב' אין שום מושג מה מהות שדה התעופה שנחשף והאם המודיעין האמריקאי לא ידע על קיומו.
הרגשת הבטן שלי שזהו שדה ישן של גרוטאות .הסבירות לכך שהמודיעין האמריקאי לא ידע עליו שואפת לדעתי לאפס.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141738
קצת לא מסתדר לי שמצד אחד "העובדה שטרם נחשפו מתקנים כאלה מעידה על כך שטרם נמצאו מתקנים כאלה" אך מצד שני "אין שום מושג [...] אם המודיעין האמריקאי לא ידע על קיומו [של שדה"ת]" ו"הסבירות לכך שהמודיעין האמריקאי לא ידע עליו שואפת לדעתי לאפס". עם זאת, כיוון שמדובר בהרגשת-הבטן שלך, אפשר להניח לעניין.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141744
איפה כתוב בידיעה ברשת ב' שהמודיעין האמריקאי לא ידע על קיום שדה התעופה הזה?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141746
לפי מה שאני רואה בציטוט של דב זה כלל לא כתוב. לענייננו, אתה רוצה בכ"ז להסביר את הסתירה לכאורה בדבריך?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141796
איפה ההכחות ששדה התעופה הזה היוה סכון למשהו באיזור.לפני תחילת המלחמה?
בקיצור אם לאמרקאים יהיו הוכחות מרשיעות הם יחשפו לא ברשת ב' אני מאמין
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141800
על מה אתה מדבר? אני לא מכיר הוכחות כאלה. איפה הטענה ששדה התעופה הזה היווה סכון למשהו באיזור? האם השאלות האלה שלך, על טענות שלא טענתי ושאינן מוכרות לי, נועדו להוביל אותי ליישוב הסתירה ששאלתי אודותיה?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141805
תחזור על הבעיה הקולוסלית שמצאת בדברי
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141810
לא דיברתי על "בעיה קולוסלית" אלא על מה שנראה לי כסתירה בין הטענה "העובדה שטרם נחשפו מתקנים כאלה מעידה על כך שטרם נמצאו מתקנים כאלה" לבין 'הסבירות לכך שהמודיעין האמריקאי לא ידע [על המטוסים שנחשפו ב-‏18 באפריל] שואפת לדעתי לאפס". בקריאה חוזרת יכול להיות שהבעיה היא בשתי המשמעויות של "נמצא", הן כ"קיים במקומו" והן כ"מצאו אותו".
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141837
האם שדה התעופה האבוד או שאינו אבוד (לא הצלחתי למצוא את מקומו המדויק בלינק שלך) הוא מתקן שמצאו בו נשק להשמדה המונית או שהוא מתקן שעדין לא מצאו בו נשק להשמדה המונית?
לדעתי עדין לא מצאו בו כלום חוץ מ51 מטוסים שלא טסו שנים.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141840
האם מישהו יכול לפחות לומר מאיזה דגם המטוסים שנמצאו בשדה התעופה?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141842
כן, אי.פי. יכולים לומר: לטענתם מדובר במיגים (אבל לא ברור (מהידיעה) איזה מיגים).
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141846
זו בדיוק השאלה שלי. כל מיג שמספרו מתחת ל - 21 הוא כנראה לא רלוונטי. מצד שני, אני לא סומך במיוחד על יכולות זיהוי המטוסים של המרינס/איי. פי. "מיג" בעיתונות, לצערי, הוא בדרך כלל שם כללי למטוס מיצור מזרחי. משהו כמו הדיווחים על טילי "סקאד" שנורו מעיראק על כווית (בפועל - כנראה פרוגים או אל-סומוד).
מ''ש 142095
החבר'ה ב"דבקה" מצאו את המטוסים. לפי מה שכתוב שם מדובר ב-‏51 מטוסים מדגמים שונים, בהם מטוסי מיג 25 ומטוסי מיג 29. כלומר, מהמטוסים החדישים יותר שהיו בידי עיראק. בתמונה שיש באתר נראים שני חיילים אוסטרליים שומרים על מטוס מיג 25 המוסתר בין עצי דקל צפופים. הנה התאור, כפי שמופיע באתר:

"מיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: הכוחות המיוחדים האוסטרלים מצאו את 51 מטוסי קרב-הפצצה מדגם מיג העיראקים, בין שני בסיסי התעופה H1 ו-H2, בנאות המדבר שבוודאי שואייב אד דאי, Shuayb ad Dai, הנמצא מזרחית לאר-רוטבה, Ar Rutbah, ומערבית לסכר חדאייתה, Al Hadithah. המטוסים הוסתרו בצורה מקצועית ביותר בתוך ערוצי הוואדי ומבנים מסביבו והיו במצב מבצעי. בין המטוסים שנמצאו גם מטוסי מיג-‏29.

בתמונה, נראים שני חיילי הכוחות המיוחדים האוסטרלים כשהם שומרים על מטוס עיראקי מדגם MIG-25PU. עד שהמטוס הזה התגלה לא היה ידוע שחיל האוויר העיראקי רכש מטוסים כאלה מהרוסים."

לא כל כך ברור לי מדוע החבר'ה ב"דבקה" כל כך מתלהבים מהדגם הספציפי שבתמונה. מדובר בסך הכל בדגם אימון דו-מושבי. אנקדוטה בקשר לדגם הזה: בשונה ממטוסים אחרים, המדריך והחניך יושבים בתאים נפרדים, כך שאפשר לתרגל פליטה מהמטוס (מאחד התאים) מבלי לאבד אותו.

עוד על המיג-‏25:
תיקדבקה: http://www.debka.co.il
מ''ש 142103
אז מה אין לנו כאן
שדה תעופה.
מטוסים בעלי מוכנות מבצעית.
מה יש
מטוסים שלא ברור מתי טסו לאחרונה ולא ברור איך היו הופכים אותם למבצעיים מבלי שיתגלו.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 142316
ע"פ רויטרס מדובר במיגים "מסוגים שונים", כשהחדש שבהם יוצר באמצע שנות ה-‏80.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141843
לא ידוע לי שמצאו נשק להשמדה המונית בשדה התעופה (אני עדיין לא מבין מדוע אתה שואל אותי את השאלות האלה. אין לי מידע מעבר לדיווח של AP, הזמין גם לך). האם לדעתך האפשרות ש-x קיים אך טרם נחשף גדולה יותר כאשר x הוא ריכוז על-קרקעי של מטוסים בשדה תעופה או כש-x הוא מתקן נשק בלתי-קונבנציונלי תת-קרקעי ובלתי-פעיל?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141852
ממש אין לי מושג
אם האפשרות ש-x קיים אך טרם נחשף גדולה יותר כאשר x הוא ריכוז על-קרקעי של מטוסים בשדה תעופה או כש-x הוא מתקן נשק בלתי-קונבנציונלי תת-קרקעי ובלתי-פעיל?
אולי לך יש?
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141854
גם לי אין מושג האם האפשרות ש-x קיים אך טרם נחשף גדולה יותר כאשר x הוא ריכוז על-קרקעי של מטוסים בשדה תעופה או כש-x הוא מתקן נשק בלתי-קונבנציונלי תת-קרקעי ובלתי-פעיל, אבל יש לי השערה שהאפשרות ש-x קיים אך טרם נחשף קטנה יותר כאשר x הוא משהו שמחפשים אחריו בשיטתיות, מאשר במקרה בו x הוא משהו שנמצא באקראי. (אם כי ידוע ממקורותינו לפחות על מקרה אחד בו אדם חיפש אתונות ומצא חמורים המחפשים להמליך עליהם מלך).
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141858
כמו שדורון כתב, זה תלוי גם בכמה ואיך מחפשים ובאפשרות להיתקל באקראי (שלא במסגרת מאמצי-חיפוש) במבוקש. על פניו, נראה לי ששטח הקרקע שכוסה ע''י הכוחות בעירק גדול בהרבה משטח התת-קרקע שכוסה על-ידם, וזה מקטין את הסיכוי של דברים על-קרקעיים גדולים להיחשף ביחס לסיכוי של דברים תת-קרקעיים קטנים מהם.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141867
עירק נסרקה הלוך ושוב על ידי האו''ם והביון האמריקאי שנים.
שוב סליקים מתוכחמים של תעשיה לנשק השמדה המוני נראה יותר כספורים לעיתונות מאשר ממצאים מודיענים.
אני אפילו מוכן להסתכן בנבואה שימצאו יותר מפעלי טקסטיל שיתבררו כמפעלי חימוש מאשר ערים תת קרקעיות נוסח הויטקונג שיצרו בהם נשק להשמדה המונית.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141876
אני לא הייתי מזלזל כל כך בקלות ביכולת ההסתרה וההסוואה העיראקית. כמה דוגמאות:
1. במהלך מלחמת המפרץ לא הושמד אף משגר סקאד נייד אלא רק משגרי דמה.
2. העיראקים סירבו עד 98', לא אחת, לאפשר לפקחים להיכנס למתחמים מסויימים. בשנת 98' הופסק הפיקוח למשך 5 שנים (עד עתה) עקב היתקלויות חוזרות ונשנות של הפקח סקוט ריטר עם המשטר. ריטר מאוחר יותר, הלך והתרברב בעיתונות על כך שבעצם היה בקשרים עם הביון הישראלי מספר פעמים, ולפני המלחמה הנוכחית הפך פתאום להיות מראשי המסנגרים על סדאם חוסיין והמשטר העיראקי בטענה שאינם מסתירים נשק לא-קונבנציונלי‏1.
3. כל תוכנית הנשק הביולוגי העיראקית התגלתה רק לאחר שדודניו של סדאם חוסיין ערקו לירדן בשנת 95'.
4. במהלך המלחמה הנוכחית כבר התגלו מספר דברים מוחבאים מתחת לאדמה - ריכוז של חומרים כימיים, קרונות שבתחילה נחשד שהם מעבדות ניידות ליצור נשק ביולוגי, לא ברור לי מה היה פסק הדין הסופי, אם כי מהעובדה שהאמריקאים לא מנפנפים בהם כסמרטוט אדום סביר להניח שהתבררו כמיועדים לשימוש אחר. כלומר, אפשר גם אפשר להחביא דברים בעיראק.

1 וע"ב היה אומר: אה-הה. ריטר מלכתחילה פעל נגד הפיקוח. כמו ראש הפקחים הראשון, פארודי, שנהג לנהל את ישיבות התדרוך שלו בלובי המלון בו התאכסנו הפקחים כך שכל אחד יכל לשמוע. ולמחרת, הפלא-ופלא, לא נמצא במקומות אלו שום דבר.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141888
מה שימצאו להערכתי זה מצבורי נשק משנות השמונים בתוכם גם אולי סקדים,חלקם מוסתרים גם במעבי האדמה.רובם לא עברו שום רענון או תחזוקה.ולא ממש ברור לי מה הסכנה ,בנשק כימי בעיקר, שלא תוחזק במשך עשור.
קשה לי להאמין שאחרי 91 העירקים המשיכו בתוכנית גרעינית סודית שהפיקוח של האו"ם,למרות המגבלות הקשות שלו,
והביון האמריקאי לא היו עולים על עקבותיה.
נשק ביולוגי אפשר גם ליצר במעבדה של בית חולים ולא בעיה להסתיר אבל זהו "סכין בגב" שגם סדאם מעולם לא השתמש בו.
הלוגיסטיקה של יצור נשק כימי ומערכות חמוש שישאו אותו גם הוא לדעתי מורכב מידי וניתן להתגלות בנקל.
לדעתי גם סביר להניח שאחרי 91 רוב רובו של משאבי המשטר הופנו לזירת הפנים, ליצובו של המשטר שכמעט התמוטט ב91 והיה צריך להחזיק מעמד תוך אמברגו די קפדני של המערב.
התמקדות על יצור מחודש של נשק להשמדה המונית תוך יציאה למסלול עמות נוסף עם המערב לא היה צעד חכם במשטר בעל בסיס תמיכה עממי רעוע.
אין לי מספרים מדויקים אבל תוכניות הפיקוח של האו"ם השמידו כמות מסוימת של נשק כימי וטילים ארוכי טוח שני מלחמות ב1991 וב2003 השמידו כמות נוספת השאריות יתגלו על ידי האמריקאים.נקוה שיהיו פרסומים מפורטים אז נהיה יותר חכמים.
סביר? אורי סביר! 141890
אם כך, ענה לי אתה: מדוע מנעו העיראקים מהפקחים, בשנים 92'-98', כניסה למקומות שונים ברחבי עיראק? כי *לא* היה להם מה להסתיר? מדוע חשפו את תוכנית הנשק הביולוגי שלהם רק לאחר שדודניו של סדאם חוסיין ערקו לירדן, כי לא היה להם מה להסתיר? אני לא חושב שמישהו חושב שהמשטר העיראקי הפנה את כל מרצו לאחר מלחמת 91' ליצור נשק בלתי קונבנציונלי, אבל, למיטב זכרוני, כשהתברר היקף התוכנית הביולוגית העיראקית התברר שהעיראקים גם המשיכו אותה לאחר המלחמה (יש לי בבית את המאמרים של יוסי מלמן בנושא, על הפיתוח הביולוגי העיראקי שהוסתר בלולי תרנגולות). כלומר, חלק מסויים מהמשאבים אכן הוקדש לשימור היכולת של הנשק הלא-קונבנציונלי. יתרה מזאת, הביון האמריקאי לא עלה על עקבותיהם. בקיצור, איפה שכתבת "קשה לי להאמין" ו"לא סביר" - אז "תאמין" ומסתבר ש"סביר גם סביר".
סביר? אורי סביר! 141895
עוד פעם קשה לי לדמין משטר טוטליטרי מהנוסח של סדאם חוסין נותן כניסה חופשית למרכזי הכוח שלו.מה שהפקחים בקשו.צלומים מחדרי חדרים בתקשורת הבין לאומית מתוך הארמונות של סדאם לא בדיוק יעודדו את יציבות המשטר.
ועוד פעם הסוף לתהיות לסברות ולניחושים יהיה בהצגת הממצאים האמריקאים.נפגש בעוד חצי שנה אולי יותר.אני בטוח שיהיו מספיק עתונאים שלא יניחו לנושא להעלם מן הכותרות.
סביר? אורי סביר! 141914
דבריך שוב לא מסתדרים עם המציאות. בצר לו (לפני חודשיים, כשהיה ברור לסדאם כיהוא כבר "כמעט אבוד") נתן סדאם גישה חופשית לפקחיו של בליקס לכל מקום שביקשו. מדוע אז לא, וכעת כן? גם לא התייחסת בכלל לעניין הנשק הביולוגי שעיראק המשיכה לפתח אחרי 91'.

בכל מקרה, כמה תיקונים, כעת משהמידע מונח מול עיני:
1. שמו של ראש הפקחים הראשון, שערך את תידרוכיו בלובי המלון, הוא ד"ר מאוריציו זאפאררו.
2. חוסיין כאמל, שמסר את סודות הנשק הביולוגי העיראקי היה חתנו של סדאם חוסיין.
אתה יותר ממוזמן לעיין במאמרים עליהם אני מסתמך:
1. "למי נתונה נאמנותו" יוסי מלמן, "הארץ", 1993 (אין תאריך מדוייק)
2. "פלירט עם סדאם" צבי בראל, "הארץ" 30.6.95
3. "הפצצה העיראקית הראשונה" רונן ברגמן, "הארץ", 31.5.93
4. "משפחה שכזאת" צבי בראל, "הארץ" 1.3.96
5. "האוצר בחוות התרנגולות" רונן ברגמן, "הארץ", 18.10.96
סביר? אורי סביר! 142006
בא נסכם אם היה לסאדם ארסנל פעיל ומוכן לשימוש מידי של נשק כימי ביולוגי ואפילו אטומי, הוא לא השתמש בו למרות שכלו כל הקיצים והוא אמור להיות איש חסר מעצורים.
ראשי המשטר העיראקי במיוחד אלה שהיו אחראים על התעשיות הבטחוניות מסגירים את עצמם כך שהמידע יהיה זמין תוך זמן קצר.
דוגמא מרשת ב:

"אחד המומחים הבכירים של עיראק בתחום הנשק הכימי, עימאד חוסיין עבדאללה אל ראני, הסגיר עצמו לידי הכוחות האמריקניים האיש נחקר כעת.
הוא היה אחראי לפיתוח גז העצבים וי-אקס וכן היתה לו יד בפעילות מפעל הנשק הכימי בסודאן, המקיים קשר עם ארגון הטרור אל-קאעידה."
05:10 20.04.03

מתוך הידיעה הזו הייתי מגדיר את החלק הראשון כמידע עובדתי השאר ספקולציות.
לפני כמה ימים הסגיר את עצמו גם אחד מראשי תוכנית הגרעין העיראקית,הנכונות של האנשים הללו להסגיר את עצמם אולי גם היא מלמדת על כך שאין להם יותר מידי מה להסתיר.

לגבי נשק ביולוגי זהו הנשק הכי קל לפתוח, המשאבים זעומים התשתיות זמינות והיכולת להסתיר אותו מאוד גבוהה.
אבל היכולת לממש אותו היא מאוד בעיתית. משום מה גם סדאם לא השתמש בו מעולם וכנראה גם הוא הבין למה.
סביר? אורי סביר! 142008
אתה עכשיו גולש לשאלה אחרת לגמרי - שאלת השימוש. הה חלטה שסדאם הוא חסר מעצורים היא שלך, אני מעדיף להסתכל עליו כפוליטיקאי מעשי, כמו אלו המתוארים במאמרו של גלעד ברזילי: דיון 1430 . מדוע לא השתמש? הנה כלל אצבע שהבנתי לפני חודש-חודשיים כשחשבתי על סוגיה זו בדיוק והיא זו שעודדה אותי שלא לפתוח את ערכת המגן שלי או לאטום חדר: לא כדאי להשתמש בנשק לא קונבנציונלי נגד יריב שחזק ממך, שכן גם עם הנשק הזה אין סיכוי שתכריע אותו, ועליך לחשוב על היום שאחרי. לעומת זאת, נגד מי שחלש ממך או משתווה לך בכוחו בהחלט ייתכן כי ישתלם לך להשתמש בנשק לא-קונבנציונלי, במיוחד אם הסיכוי שתיתפס בשימוש בו מיד נמוך יחסית. לכן, לסדאם חוסיין השתלם להשתמש בנשק כימי נגד הכורדים בחלבג'ה או אפילו במלחמת איראן-עיראק, אבל לא היה טעם להשתמש בו נגד האמריקאים.
סביר? אורי סביר! 142010
איזה רוח הוא השיג מזה שלא השתמש בו?
אם הוא בחיים סביר שבמוקדם ומאוחר הוא יתפס וישפט בהאג או במקום דומה על פשעי מלחמה.
אם הוא מת הוא יכל להכנס להיסטוריה כגבור הערבי הגדול שעצר את האמריקאים בשערי בגדד במחלמת קודש שתחרט בדפי ההסטוריה.שמוש בנשק כימי היה עוצר לפחות לזמן מה את האמריקאים ומסבך את המלחמה.
האם הוא חס פתאום על העם העיראקי שטבח מליונים ממנו בשנים של שילטונו.
סביר? אורי סביר! 142012
שוב אתה מדבר על דברים שאני לא מקבל, עקב ההנחה שלי שסדאם הוא פוליטיקאי מעשי. ''להיכנס לדפי ההיסטוריה'', לשיטתי, אינה מטרה מעשית. אני גם לא חושב שהוא חס או לא חס על העם העיראקי. ככל הנראה (אין לנו מספיק מידע בינתיים כדי לדעת) הוא עשה שיקול, שנראה בינתיים מוצלח - להעלם מהשטח. לבן-לאדן זה כנראה עבד. גם אידי אמין, רודן לא קטן בזכות עצמו, מעביר את ימיו בסעודיה ככל שאני יודע - אולי סדאם ימצא את המקלט המדיני שלו באיזו עסקה - אינני יודע. ייתכן כמובן שסדאם כבר מת, אבל זה לא משנה את לכלל האצבע שהבאתי - ככל שדעתי משגת, שימוש בנשק לא-קונבנציונלי נגד האמריקאים היה, בסופו של דבר, רק פוגע במטרותיו של סדאם (וכאן חסר פירוט לגבי מטרותיו של סדאם, אבל בוא נניח לזה בינתיים). בכל מקרה, אני חושב שאנחנו שוב גולשים לסוגיות שמתאימות יותד למאמר של גלעד.
סביר? אורי סביר! 142024
אפשר אכן להעביר את הדיון למאמר של גלעד.
"להכנס לדפי ההסטוריה" היא מטרה מעשית אצל מנהיג מסוגו של סדאם.למעשה אתה יכול לראות את כל ההסטוריה העיראקית מאז סדאם כנסיונות שלו לצאת מגבולות עירק ולהנהיג את האזור.אין שום רציונל אחר בנסיונות ההתפשטות שלו עד 91 לכוון איראן וכווית.
מדוע לו לותר על הסטאטוס הסמלי של מנהיג ערבי שלחם מלחמה ויכל לאמריקאים.
אם הוא חשב על מקלט מדיני הוא יכל למנוע את המלחמה מלכתחילה.תוך רקימת עסקה עם האמריקאים.
אם הוא מתכנן להמשיך את המלחמה באמריקאים כמו בן לאדן אז כאן יכולה להיות איזה שהוא רציונליזציה לחוסר שימוש בנשק להשמדה המונית.
הערה אחרונה קשה לי להאמין שאידי אמין כיום היה מוצא מקלט מדיני.
סביר? אורי סביר! 142031
שוב, מהו "מנהיג מסוגו של סדאם"? לשיטתי אתה גולש כאן הלו ושוב מפוליטיקה מעשית לשיקולים פסיכולוגיים וחזרה. מה יועיל לסדאם הסטטוס הסמלי אם בכל מקרה הוא הולך להפסיד את המערכה? פוליטיקאי מת לא עושה פוליטיקה.

אתה מחפש רציונל? הנה לך רציונל: נפט. בכווית יש נפט ובאיראן יש נפט. סדאם רצה את הנפט הכוויתי והאירני, ואם לא יכול היה להשיג אותם, הסתפק בהשפעה על מחירי הנפט והאמרתם (כפי שאכן קרה).

האם יכול היה להגיע לעסקה עם האמריקאים? אני חושב שלא, שכן גדול מתנגדיו - ג'ורג' וו. בוש יושב מהצד השני והוא, לדעתי, לא היה נותן לא את האפשרות זו, במיוחד לאור התנהלותו של בוש בחודשים האחרונים והתעקשותו העקבית על דירדור המצב למלחמה, מול נסיונותיו הבלתי נלאים של סדאם למנוע את המלחמה - יד חופשית לפקחים (שגם בקרבם יש לו בני ברית ובראשם ראש וועדת הפקחים - הנס בליקס), מסירת המסמכים, השמדת טילי האל-סומוד וכו'. כעת, משהמלחמה הייתה בלתי נמנעת מה שנותר לסדאם לעשות היה לעכב את הצבא האמריקאי ככל יכולתו‏1 ולקוות לאסון בנוסח ההפגזה של ישראל את מחנה האו"ם בכפר קנא בעת מבצע "ענבי זעם", שהיה מביך את בוש עד כדי כך שהיו נאלצים לעצור את התקדמותם ולהיגרר למלחמת התשה ארוכה בנוסח ויאטנם ולביקורת פנימית בהיקף דומה. אבל זה לא קרה. בכל מקרה, מה שלסדאם לא כדאי היה לעשות זה להשתמש בנשק הכימי הטקטי שלו, שכן במקרה כזה התמיכה האירופית בו הייתה הופכת כבר לבלתי אפשרית שכן אז הייתה נחשפת העובדה שהוא שיקר למועצת הביטחון ובלתי אפשרי היה להתנגד למדיניותו של בוש.

1 ומיץ פטל היה אומר: "נובאמת!"
סביר? אורי סביר! 142041
פוליטיקאי מת עושה לפעמים הרבה יותר פוליטיקה מפוליטיקאי חי.
ההיסטוריה מלאה במנהיגים שהפכו לסמלים אחר מותם.והשפיעו בדרך סמבולית הרבה יותר מאשר באיזה שהוא מעשה שעשו בחייהם.

בעירק יש מספיק נפט שמאפשר לשליט לבסס את שילטונו הפנימי,ספסרות בנפט לא ממש תופסת לדעתי.

אמריקה הציעה לסדאם אולטימטום שספק אם היה מסכים היא היתה מטרפדת אותו.

אם סדאם היה משחק בקלפיו נכון הוא יכל לגרור את האמריקאים למלחמת התשה.שספק רב אם הוא האמין שיצא ממנה בחיים.את הרציונל של שמוש בנשק כימי טקטי היה אפשר להכשיר כמו שמכשירים את טרור המתאבדים הפלסטיני בעולם הערבי.למול הטכנולוגיה האמריקאית אין ביררה אלא להשתמש בכל מה שיש.
אם סדאם שאף למקום של כבוד בהסטוריה הערבית המודרנית(בפרשנות הפונדמנטליסטית שלה אולי) שמוש בנשק כימי לא היה מונע זאת ממנו.
סביר? אורי סביר! 142059
פוליטיקאים מתים לא משפיעים על המציאות. פוליטיקאים חיים משתמשים בזכרם של פוליטיקאים מתים ככלי כדי להשפיע על המציאות, בלי קשר, בהכרח, למטרותיו של הפוליטיקאי המת. ראה למשל השימוש שנעשה במונח "דרך רבין" על ידי פרס, שלדעתי (כפי שכבר הדגמתי מספר פעמים באייל אא"ט) היה הפוך לגמרי לדרכו של רבין. דוגמה מעניינת נוספת אפשר למצוא במאמרו של שמעון גלבץ "הדוברים של המתים": דיון 309

אני אמרתי שסדאם רצה להשפיע על מחירי הנפט כדי לבסס את שילטונו הפנימי? אני אמרתי שסדאם רצה להשפיע על מחירי הנפט נקודה. לא פירטתי את הסיבות. יתרה מזאת, המונח "ביסוס שלטונו הפנימי" הוא כה אמורפי שאני יכול להצדיק בעזרתו פעולה והיפוכה:
א. סדאם הוציא להורג אנשים כדי לבסס את שילטונו הפנימי על ידי הפחדה.
ב. סדאם חנן אנשים ממוות כדי להראות שהוא שולט בזרתו הקטנה על חיי אדם ולבסס את שלטונו הפנימי על אימה.
כלומר, "ביסוס השלטון" לא יכול לשמש כהסבר לשום דבר.

אם שמת לב בוש הסלים יותר ויותר את דרישותיו מסדאם. בסופו של דבר בחר להתעלם לגמרי ממועצת הביטחון ולהציע אולטימטום לסדאם ולמשפחתו לעזוב את עיראק תוך 48 שעות. כעתף נבחן את האפשרויות:
א. לעזוב את עיראק ולהפסיד את כל הקופה.
ב. להיכנס למלחמה לנסות לגרור אותה למלחמת התשה, שבמקרה הרע יוכל לסגת לאפשרות א.
נראה לי שאפשרות ב עדיפה על אפשרות א.

הסברתי כבר ב תגובה 142008 מדוע, לשיטתי, שימוש בנשק כימי נגד יריב חזק הרבה יותר ממך אינו כדאי, במיוחד בקונסטלציה בה הסיבה, לכאורה, למלחמה, היא אותו נשק לא-קונבנציונלי כך ששימוש בו יכול אולי להשיג יתרון טקטי זמני ביותר (וגם זה לא ברור לאור רמת המיגון של החיילים האמריקאים והיעילות הנמוכה למדי של נשק כימי וביולוגי בתנאי קרב מלכתחילה), אבל ברמה האסטרטגית, שוב, בקונסטלציה הנוכחית, הוא שקול להתאבדות. טרם הצגת טיעונים נגדיים.

בסוף דבריך אתה חוזר לעניין ה"למקום של כבוד בהסטוריה הערבית המודרנית", אליו כבר התייחסתי ואיני רואה טעם לחזור על עצמי.
סביר? אורי סביר! 142080
סמלים מיתוסים ואידיאלוגיות משפיעים על המציאות לא פחות מפוליטקאים.
סדאם יכל לנכס לעצמו מקום מיתולוגי במות גיבורים.מבחינתו אני טוען זה היה התנהגות רציונלית כמי שהקריב למעשה את ארצו (ואולי גם בדיעבד את חייו ) על מזבח חזיונות ההתפשטות שלו.

שוב הטענה שמובילים מליונים לטבח במלחמה בת שמונה שנים בשל רצון להשיג מחירי נפט טובים יותר נשמעת לי קצת בעיתית.

כמו שהעסק התגלגל עם סדאם יתגלה בסעודיה או בגולה אחרת הוא הפסיד את כל הקופה והגיע בדיוק לנקודה שיכל להגיע אליה ללא המלחמה.

עמדה בפניו גם אפשרות ג' לחימה עד הסוף המר והתאבדות (כן גם התאבדות , הרס עצמי או התנהגות שסותרת כל השרדות היא אופציה,במשחק הפוליטי) שבה שמוש בנשק כימי היה צעד רציונלי.
נשק כימי בקרבות בלימה על מעברים הכרחיים על הפרת והחידקל היה יעיל.
סביר? אורי סביר! 142147
אם נחזור לשאלה שהתחלנו ממנה, אז האמריקאים טוענים שיש בידיהם את הנAשAק של האקדח המעשן:

אמנם התרגלתי כבר לדיסאינפורמציה האמריקאית, אבל בואו וניתן לזה כמה ימים.
נAשAק ? 142176
נAשAק ? 142197
כדי להבדיל מ"נEשEק" (אני לא יודע לנקד, מצטער). נAשAק - ה"אחראי" על הנשקייה.
נAשAק ? 142247
למה להצטער כשאפשר לאֲיֵל ? (כמו לגַגֵל, אתה יודע)
שכ"ג הסביר תגובה 83456
נAשAק ? 142249
התכוונתי לכך שאני לא יודע מספיק טוב את כללי הניקוד.
נו, אז תלמד: 142257
נַשָּק.
ניטפיקר 142260
ומה עם הנקודה שצריכה להיות מעל הצד הנכון (ימין? שמאל?) של השי"ן?
ניטפיקר 142262
ימין, אבל אני שואל מה עם הדגש שאמור להופיע בשי''ן.
ניטפיקר 142263
אצלי רואים דגש.
ניטפיקר 142268
איך היה אומר ההמ"ה? התכוונתי לכתוב שאולי זו בעיה במחשב שלי.
ניטפיקר 142269
לא ראיתי את הנקודה ההיא גם בצורת הניקוד שאתה בחרת :-)

שאלת טריוויה: מי יודע מה שמה של הנקודה ההיא מעל השי"ן?
אפשר תשובה? 533171
אפשר תשובה? 533172
נקודה דיאקריטית

אפשר תשובה? 533174
אני מקווה לשם עברי.
אפשר תשובה? 533184
חולם חסר :)
אפשר תשובה? 533177
מוזר - נדמה לי ש"נקודה דיאקריטית" היא שם כללי לעיטורים כאלה, מכל סוג. גם דגש, למשל, הוא סוג של סימן דיאקריטי.

נו, אז תלמד: 142277
מספרים (לא באמת. זו תחילתה של בדיחה.) שהרב גורן בהיותו הרב הצבאי הראשי ביקר פעם בבה"ד 12 - מחנה הטירונות של החיילות.
בשלב השיחה עם הטירוניות אמרה את מהן שעדיין לא "נשקו" אותן, כלומר לא ציידו אותן בנשק.
הרב לא הבין תחילה למה התכוונה, ואחרי ששהסבירו לו למה הכוונה ב "נשקו", הבין סוף סוף והגיב:

"אהההה. לא זיינו אתכן . . ."
נAשAק ? 142271
אופס, מקווה שלא נעלבת :-)
אני לא מתמצאת כלל וכלל בכללי הניקוד.
למרות זאת, כאשר מילה בכתיב חסר עלולה להטעות, בעיני הרבה יותר קריא ניקוד מוטעה, מאשר ליטון בתוך מילה.

___________
אני לא רוצה להגזים באופ-טופיקיות, לכן אני ממשיכה כאן תגובה 142270
סביר? אורי סביר! 142266
תחושת הבטן המקולקלת שלי חומרי גלם ליצור נשק כימי אולי ביולוגי שהוסתר לשימוש עתידי כמו המטוסים. לא ארסנל פעיל (שיחשב אולי כאקדח מעשן)

נחכה.
סביר? אורי סביר! 142275
''עתידי'' זה מעשן בדיוק כמו ''פעיל''.
באופן שבו אני רואה את הדברים החשובים מבחינת ראיית הסכנה הם דווקא הניסיונות הגרעיניים, וכאן בודאי לא מדובר ב ''פעיל''. רק זה היה חסר לנו. . . .
אגב, לפי הפרסומים האחרונים (שבינתיים גם אני איני חותם עליהם בעינים עצומות), העיראקים השמידו חומר כימי ממש ימים לפני המלחמה, לפי עדותו של מדען שעבד בזה. כלומר היה להם גם נשק ''פעיל'', כזה.
אבל כפי שאמרתי, בעיניי לא זה החשוב.
מ''ש 142267
והנה הבוקר טוענת רשת טלוויזיה ערבית כי נמצאו, בבית מגורים בבגדד, ראשי נפץ (פגזים?) שמכילים כנראה חומרי לחימה ביולוגיים. ראשי הנפץ הובאו לבניין כמה ימים לפני תחילת המלחמה על ידי חיילים מחיל ההנדסה העיראקי. בחדר סמוך נמצא מזל"ט עיראקי. אבל שוב, כדאי לחכות קצת ולראות מה יתברר בבדיקות.

הארץ:
סביר? אורי סביר! 311256
תראו מי התעורר? הנס בליקס!

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141777
גם זה נאמר בידיעה המקורית ששמעתי. אבל שוב. עדות שמיעה שלי. לא שווה שום דבר . . .
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141903
אני ממליץ לך על חליטת סנה, ומקווה שתחוש בטוב.
המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141776
כפי שאמרתי, הידיעה הזאת היא חזרה על ידיעה מפורטת יותר מיום קודם, וכאן סיפחו אותה רק במשפט אחד לידיעה אחרת על מציאת אמצעי לחימה אחרים.
את הידיעה המקורית שמעתי במו אזני ושם דובר על כך שהמטוסים האלה היו מתוחזקים ובמצב מבצעי. אבל איני יכול להפנות אותך ללינק ברשת ונשארת רק עדות השמיעה שלי.
מאחר שתפסת אותי כבר בהמון שקרים עד כה, אתה לא נותן לעדות הזאת שום משקל. בסדר. שיהיה כך.
הידיעה של AP 141795
הידיעה של AP 141803
מצאו בונקרים
מצאו הוראות הפעלה של כל מיני דברים.
מצאו מטוסים שלא ברור מה יכולת הטיסה שלהם,כנראה אפס אחרת היו מצינים.
בקיצור שדה תעופה פעיל לא מצאו.
הידיעה של AP 141829
אם הבנתי נכון אז על פי הידיעה, האוסטרלים מתצפתים על הבסיס הזה כבר כשבוע. כלומר כבר כשבוע לפני ה18 באפריל. על פי ידיעה אחרת מ"הארץ"‏1 ב9 באפריל עדין היה קיים במערב עיראק אזור מסוכן לישראל, ואאל"ט הכוננות הישראלית הרשמית הוסרה רק מאוחר יותר (ב13 באפריל?). זה הופך את הטענה כאילו שדה התעופה הזה נתגלה רק לאחר שכבר נקבע ש"השטח נקי" למעט רעועה (אם כי זה לא בהכרח שולל אותה לחלוטין).

המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141818
לנוחות כולנו, הנה מפה ורשימה של שדות תעופה בעיראק מאתר FAS. אם אחד המקורות מציין את שמו של שדה התעופה נוכל לפחות להחליט בשאלה האם מדובר בשדה תעופה שהוסתר או שדה תעופה מוכר.

המלחמה על הלבבות המוחות והנפשות 141661
ולמה דווקא עיראק למרות שקיימות מדינות בעלות יכולת גדולה יותר, עניתי על כך הרבה פעמים.
סכנת הטרור היא פונקציה של היכולת וגם מידת חוסר האחריות של המנהיגות, שמהווה מרכיב מאד חשוב באיתור הסכנה.
אל תמהרו להוריד את הניילונים 141662
אם השילוב של יכולת גרעינית עם שלטון חסר אחריות הוא הסיבה למלחמה, אנחנו חייבים להיות הבאים בתור. אולי הנסיעה של פאואל לסוריה נועדה להכין מתקפה משולבת סורית-אמריקאית על ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים