יהואש מלך יהודה 141465
מהמאה התשיעית לפני הספירה הוא אחד החשודים ב"העלמת " הארון ביחד עם אוצרות אחרים של בית המקדש שאותם מסר לידי חזאל מלך ארם מנצחו בשדה הקרב.
יהואש זה הוא טיפוס שנוי במחלוקת עד עצם הזה גם מסיבות אחרות .
לאחרונה התגלתה כתובת שמיוחסת לתקופתו ושבה מדובר על "בדק בית " שנעשה בבית המקדש בהוראתו, כפי שמסופר גם בתנ"ך.
אך הכתובת הזאת נמצאת כעת במרכז ויכוח ערני לגבי עצם אמיתותה ורוב החוקרים חושבים שהיא בכלל מזוייפת, זיוף אחד מני רבים לאורך הדורות כדי להוכיח את אמיתות התנ"ך. לעת עתה לא היגיעו החוקרים בהכרעה בעניין גם בגלל התפתחויות האדירות שחלו בשדה זיוף העתיקות , התפתחויות שהופכות הכרעה בעניינים מאין אלה לקשה מאוד.
יהואש זה הוא שנוי במחלוקת גם מסיבה שלישית : אפשר להטיל ספק בעצם היותו צאצא לבית דוד . יש מקום להנחה שעצם עליתו לשלטון ,לאחר רצח השליטה ביהודה הגבירה עתליה , הייתה תוצר של קונספירציה מסובכת של חוגי הכהונה, ואין זה ברור כלל אם יהואש הילד שהעלו אז על כס המלוכה אכן היה נכד של המלכה או ילד "שהינפיקו " לצרכיהם.
נראה שהכוהן הגדול יהוידע שהעלה את יהואש על כס השילטון השתמש בו כבובה לצרכיו ,. כמו כן נראה שבנו של יהוידע ,זכריה ניסה להמשיך להיות השליט שמאחורי הקלעים לאחר מות אביו תוך הפעלת לחץ סחיטה על המלך אך זה הביא לסקילתו ולמותו בחצר בית המיקדש ובכך שיחרר את עצמו מלחץ הסחטנות .
אם הנחה זאת נכונה כי אז יש מקום לחשוב שבית דוד הושמד במאה התשיעית לפני הספירה ,וכל המלכים מאז יהואש ואילך היו מתחזים.
עוד על כך ראו :
הגבירה עתליה
יהואש מלך יהודה 152564
כתובת יהואש אכן כנראה מזוייפת, יחד עם ארון הקבורה של אחיו של ישוע.

הארץ:
יהואש מלך יהודה 152730
כל הפרשה הזאת מצערת מאוד . אינני מכיר את עודד גולן האיש שיש שחושבים שהוא קשור בצורה זאת או אחרת לזיופים אבל אני מכיר את אחיו המוציא לאור ירון גולן, שהוא אדם שאני מחבב מאוד. .
כפי שציינתי בהזדמנות אחרת נראה שהרעיון לזיוף הכתובת של יהואש צץ לאחר קריאה בספר החדש של נדב נאמן '' העבר המכונן את ההווה'' ששם הוא מעלה את ההשערה שהייתה בדיוק כתובת כזאת. נאמן אמר לאחר מכן שזאת הסיבה שהוא מתקשה להאמין באמיתות של הכתובת צירוף המקרים היה קרוב מדי.
על הכתובת של ארון יעקב אחי ישו יש כבר ספר רציני ומכובד שמקבל את אמיתותה שאפשר להשיג בסטימצקי. נראה שהם יצטרחו להחזיר אותו למוציאים לאור.
למה? 152852
הוא יכול לככב על המדף לצד יצירותיהם של אריך פון דניקן ובארי חמיש. בכל המקרים יש את המטומטמים שמקבלים את תיאוריותיהם.
יהואש מלך יהודה 154970
יהואש מלך יהודה הוא אחד הדמויות המרכזיות בספרו של ראובן קריץ "עוזאי " שיצא לאור במהדורה חדשה ומתוקנת לפני כשנה , חמישים שנה לאחר שהסופר חשב על ספר זה לראשונה.
עוד על הספר "עוזאי " והזיוף של כתובת יהואש ראו :
בימי יהואש ועוזיהו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים