דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141667
היום נתקלתי ברשת בחוות דעת גרפולוגית שחיבר שייקה לנדאו על פי כתב ידו של הרב קוק:

לגרפולוגים המבקרים באתר יש לי שאלה (הנובעת באמת מסקרנות, לא מקנטרנות): האם זוהי חוות דעת גרפולוגית טיפוסית מבחינת אורך, רמת פירוט וכו'?
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141672
לכל מטרה מבנה חוות הדעת הייחודית לה. לא בהקשר התכני הכולל, אלא בכניסה לפרטים ולהדגרות.
חווה''ד הנדונה הינה לצורך הכרות ראשונית עם הכותב בלבד.
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141675
התוכלי בבקשה לפרט?
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141689
חוו"ד תיפקודית, המתיחסת למועמד לעבודה, תכלול (כפי שכבר ציינתי בעבר) את מאפייני האישיות הרלוונטים: סגנון חשיבה (תפיסת מכלול, ערנות, התיחסות לפרטים, כושר למידה, זיכרון, שפה, שיפוט ועוד), תפקוד (הרתמות, הולכת משימה, סדר, עקביות, יוזמה, עצמאות, התיחסות למטלה וכו'), עמידה במצבי לחץ, יחסי אנוש (יחס לעמיתים, קבלת מרות, הטלת מרות, מנהיגות, שרות קהל וכו'), מהימנות (בדיווח, במילוי אחר מטלות...) נאמנות מוסרית (אחריות, יכולת להכיר במגבלות ובכשלונות, יחס לחוק וכו').

חוו"ד אישית, לצרכי הכוונה מקצועית, זוהי חוו"הד המקיפה והמעמיקה ביותר, הכוללת התיחסות הרבה יותר נרחבת של הנ"ל + תפקודו הרגשי (יחס לעצמו, דימוי עצמי ועוד - בהתאם לצורך) של הפונה, ומכוונת אותו לתחומי תעסוקה, לימודים בהם יוכל להפיק מעצמו את המיטב והמירב.

אלה שתי דוגמאות קלאסיות, עד כאן.
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141696
חבל שלא נותנים לנו גם לקרוא את הטקסט. מעניין אותי לדעת עד כמה אפשר לשאוב את מה שמר לנדאו כתב שם מהתוכן עצמו.
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141699
רק מהתוכן? לא מספיק מהצורה? עצם זה שקיבלת את כתב היד לניתוח ממישהו (דתי), וברור לך מהסגנון שזה מישהו שחי מזמן, הרי שאתה כבר יודע שהלקוח מעריץ את האדם (שברור כי היה גדול בתורה), ומצפה לחוו"ד חיובית. שקיף.
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 142156
הממ...
בראש העמוד הכותרת, בגדול:
"אברהם יצחק הכהן קוק, רב ואב"ד בעיה"ק יפו והמושבות תובב"א".
דוגמא [נוספת]לחוות דעת גרפולוגית 141705
(באמצע העמוד, הודעה ראשית: כתב יד של מפורסם; שם כותב ההודעה: אלעד)

לכשעצמי, לא התרשמתי לא מהניתוח של הרב קוק ולא מהניתוח שמובא בקישור לעיל.
את זהות הכותב, כרב, ניתן להבין די בקלות מהכתוב‏1, וניתוח האופי שנעשה שם מכסה קשת רחבה של אפשרויות ‏2

___________
1 את כתב היד של הרב קוק, כמוך, לא ראיתי אבל אני מניח כי ממנו ניתן די בקלות כי הכותב הוא רב.

2וסתם בשביל האנקדוטה, אם תעיין בשובל התגובות להודעה תראה שלבסוף מודה שייקה לנדאו, כי טעה בחוות דעת זו.
דוגמא [נוספת]לחוות דעת גרפולוגית 141836
בניתוח הנ"ל שייקה לא הצהיר על דו"ח שגוי אלא הזכיר
אלמנט מסוים באישיות האיש, מידיעה אישית, שלא הוזכר
בהתייחסויות השונות. הלהיטות הזו להפוך כל אבן שמא
יתגלה איזה פגם שניתן לחגוג עליו - לא משרתת דבר.

שלא לדבר על כך שכל מה שקורה מבחינה גרפולוגית בפורום
ראוי להתייחסות בערבון מוגבל, בשל תנאי הבדיקה, התייחסות
קלילה ולא מחייבת, ע"ח זמן פנוי ולכן דוקא כאשר בתנאים
כאלה מגיעים לתוצאות, מותר לברך על כך. ובכלל, למה
להעלות חשד שאולי זה ניתוח שנשען על מידע מוקדם וטקסט ?
אני לא בא לקבוע אם כן או לא רק אומר שזה זלזול מיותר.
דוגמא לחוות דעת גרפולוגית 141939
יובל, תודה על הגילוי

לא ידעתי שעושים שימוש בחוות דעת אינטרנטית שלי למטרות תעמולה, ואף אחד לא הזמין אותי לטכס הכתרתי כ"אחד מבכירי הגרפולוגים בארץ" (גם חלק מן התעמולה).

חוות הדעת שמצאת ניתנה על ידי בפורום הגרפולוגיה של וואלה. מדובר בחוות דעת למטרות שעשוע בלבד, שניתנה על סמך חומר שאינו מקורי ועקב כך שאינו מספק לצורך בדיקה מהימנה. כתב היד הוצב באתר ללא פרטים מזהים, אם כי ניתן היה ללא קושי לדעת שמדובר בדמות רבנית, וכך גם התייחסתי לדמות בעת הניתוח.

האם כך נראית חוות דעת תעסוקתית? נו, באמת.
אילו זה היה סתם כתב היד של אחד יוסי 142018
עשו תרגיל, ודמיינו שכתב היד המופיע בלינק שניתן אינו של הרב קוק (או שלגרפולוג הדבר אינו ידוע, ומבחינתו זה כת"י אלמוני), אלא של סתם אחד, יוסי כהן, שמבקש להתקבל לעבודה סטנדרטית:
"כבר במבט ראשון ניתן להבחין באדם שלא כדאי להתעסק איתו, בעל מופרעות וחריגות שאינו מקבל מרות של בוסים, ואינו מתאים לעבודה. הגודש והצפיפות הרבה, היוצרים צורה של חיילים בשדה קרב, מלמדים על אדם שאינו נח לדקה, היפראקטיבי ובנוסף לכך פרנואיד, שימו לב לקוים הארוכים הנראים כחרבות שלופות כלפי העולם. האותיות קטנות ובלתי מובנות ומעידות על עולם של דמיונות וזאת למרות שבעומק הנפש הסובלת מתסמונות מסויימות של סכיזופרניה, אישיותו של בעל הכתב אינה ברורה אפילו לעצמה, שכן אין ולא היו ליוסי מעולם אמות מידה נורמליות ואם לא יקבל טיפול דחוף הוא עשוי להיות מסוכן לעצמו ולאחרים ביום שתחדור בדרך כלשהי המציאות האכזרית אל שדה הדמיונות הצפופים הזורמים ללא הרף בנפשו ומקנים לו תחושת "רצף" בטוח וכוזבת, ותבלבל עליו את דעתו.
הצורות, הקישורים "המגוונים" וללא ספק מקוריים מעידים על אדם שלא התבגר, אכן נראה שהוא רכש השכלה רבה וקרא ספרים (ולכן סובל אולי גם מקוצר ראייה) אולם אין לקבל אותו לעבודה הדורשת עבודת צוות (הוא חי בעולם פרטי משלו ורק הוא מעניין אותו), קיום הוראות ומענה לאנשים (הוא חולמני), דיוק ועמידה בזמנים. גם לא לעבודות הקשורות בזריזות כגון שליחויות (הוא איטיי ובעל שתי ידיים שמאליות, וצריך לבדוק אם הוא מסוגל בכלל לנהוג רכב), וגם עבודות רוחניות כמו ייעוץ שנראות לכאורה מתאימות, אינן מומלצות שכן רעיונותיו בלתי מובנים והקשבה להם אין בה תועלת. גם עבודות כמו ארכיבאות אינן מומלצות שכן האיש בלתי אחראי והבלגן בכתב ידו מעיד שהוא בלגניסט.
יש לשלוח את האיש באופן דחוף לטיפול בין אם פסיכיאטרי תרופתי ובין אם טיפול סדנאות שיעשה ממנו בנאדם, אולי אז ישתנה כתב ידו ויהיה על מה לדבר.
יש לציין שאין האיש בלתי משכיל, נהפוך הוא. מדובר באיש שהדבר העיקרי שעשה בחייו היה שהוא למד ולמד (ואני רואה לפי כתב היד גם שהוא לא עשה צבא ומן הסתם הוא בעל פרופיל נמוך). אך דבר זה רק הופך אותו למה שנקרא overqualified ובוודאי שאין לאדם כזה מקום בעבודה."

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים