א"ב של ע"ב? 142629
הייתי רוצה לנסות לתרגל פה קצת ע"ב:

ברור לכל שהצעד של ביטול הפיקוח זה פרובוקציה גסה של המפד"ל על ידי שינוי ( לא , אני לא דתי). התוצאה הצפויה של מעשה כזה זה חימום המפד"ל אולי אפילו עד כדי פרישה.

שאלה: מה המטרה של פורז בפעולה כזאת?

תשובה אפשרית - יחד עם הראיון של שרון להארץ, הקרקע מוכשרת לכניסת העבודה לממשלה-
האיחוד הלאומי והמפד"ל מתומרנים למקום שהם "חייבים" לפרוש, והעבודה נכנסת במקומם.

אני לא ממש מחזיק מהמסקנה הזאת, אבל המדובר בתרגיל.

האם חסידי ע"ב בקהל יכולים , כהדגמה, להסביר לנו מה קרה כאן מנקודת המבט ה ע"ביתית?
התחמקות לא-אלגנטית 142631
אתה ע"ביסט מתחיל, על כן יש לך עדיין קצת קצוות מחוספסים. למשל, אתה כותב "פרובוקציה גסה של המפד"ל על ידי שינוי". כאן עשית כבר צעד שאסור לעשות - הכללת למפלגות ולא הסקת על פי פוליטיקאים. בהמשך תיקנת ל"מה המטרה של פורז בפעולה כזאת", וזה הרבה יותר טוב.

מה המטרה? אני לא יודע. מה שהצעת זו אפשרות שצריך לבחון, ולא רק רגעית אלא בהיבט כולל של השר פורז ומעורבים אחרים, כך שאני לא רוצה לתת סתם פרשנות לא מבוססת כדי שתברר מאוחר יותר כמשוללת כל יסוד.

כדי לא להשאיר אותך כשכל תאוותך בידך, אפנה אותך למאמר אחר. ליאור גולגר ניסה בעבר לתת פרשנות מוכוונת מטרה (בלבניסטית) לכותבי הספרים המנסים ליישב בין דת ומדע, בחלק האחרון של מאמרו "הבורחים תרשישה": דיון 468
THEORY OF EVERYTHING 142639
תודה על ההפניה. האייל הוא אוצר לא נדלה לנושאים!

ההסבר בדיון ההוא היה יותר מקיאוולי מבלבן.
ספרי אפולוגטיקה נכתבים כדי שיהודים יתבוללו(זה מה שהבנתי בתמימותי מהמאמר)? ואולי הגרפולוגים משתמשים בכשלים לוגיים כדי שמנהלי משאבי אנוש יפסיקו לבזבז עליהם כסף וכך התעשיה הישראלית תיוושע!

סוף סוף הכל מתחבר!
א"ב של ע"ב? 142636
אפשר להציע הסבר יותר פשוט, ולא ע"בתי בעליל? למשל, פורז ניסה לרצות את מצביעי מפלגתו, שחלקם כועסים על הישיבה בממשלת ימין? או אפילו, רחמנא לצלן, פורז פעל ע"פ האידיאולוגיה שלו?
א"ב של ע"ב? 142641
אכן, מצביעי מפלגתו היו שמחים לראות את המפדל והאיחוד בחוץ ואת העבודה בפנים. השאלה היא האם הוא סילק את הפקחים כדי למנוע כפיה דתית או כדי להעיף את המפדל. כמו כן אני מציע בהסבר שמדובר על פעולת מלקחיים: שרון נגד האיחוד הלאומי ופורז נגד מפדל.

אם הוא היה רוצה לפעול ע"פ האידיאולוגיה המוצהרת שלו הוא היה משנה את החוק.
א"ב של ע"ב? 142653
אתה קורא בדברי דברים שלא כתבתי. הוא ניסה לרצות את מצביעי מפלגתו ע''י פעולה חילונית, אולי אף אנטי-דתית, פשוטה וישירה, ללא כל התחכמות. לדעתי היה ברור לו שהמפד''ל אפילו לא יאיימו לפרוש עקב כך. מצד שני, ברנשים כמו העורך הראשי של אתר זה רק הפכו למצביעים מרוצים יותר עם כל ביס של חמץ.
א"ב של ע"ב? 142655
לדעתי פורז יוכל להשיג יותר לטובת מצביעיו אם ישמר את הקואליציה ולא אם יפרק אותה ( ראה מקרה משרד החינוך בממשלת ברק).
אם בכל זאת הוא הולך על פירוטכניקה ולא על תכלס, זה נראה לא אינטואיטיבי. מכיוון ששנו רבותינו שמהלך לא אינטואיטיבי של פוליטיקאי משמעה אגנדה סמויה‏1 ניתחתי כמו שניתחתי.

1 אני בטח עושה עיוות נוראי לטרמינולוגיה, אבל זה המחיר של מידע חופשי - כל אחד יכול לעוות כרצונו.
עוכר שמחות 142744
כדי לאזן במקצת את שמחת העורך הראשי ושותפיו להצבעה, כדאי להזכיר שהסעיף ''ביטול המועצות הדתיות'' ירד מהצעת התקציב. אנחנו יכולים לאכול חמץ, אבל הרבנים ממשיכים ללקק את השומן.
א"ב של ע"ב? 142814
המצביעים, לפחות בחלקם (ואני אומר את זה ממקור ראשון, אז אין כאן ספק) כועסים בעיקר על ההצבעה בעד הארכת תקופת המילואים (שאמנם אינה מיושמת, תודה לאל, אבך בכל זאת). לפחות מבחינת המצביע הזה‏1, הם עוד רחוקים מלהפיס את דעתי בנושא הזה. שינסו יותר חזק.

1 אני? שינוי? מה פתאום? אני הצבעתי למצנע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים