אחרי שקראתי גם את חלק ב' 142984
אני מרשה לעצמי לפרסם ברבים את דעתי הבלתי מלומדת, כי היא "מחזיקה מים" לא פחות מכל הדעות הרבות והמגוונות שהשכלתי ללומדן משני חלקי הסיפור:
ארון הברית, אם היה? וכנראה שהיה מתי שהוא בעת העתיקה, שאם לא כן לא היה נזכר באופן "אובססיבי כל כך, הלך לעולמו על רקע הפילוג הדתי מדיני של ממלכת שלמה, ועל רקע הקמתו הבעייתית של בית המקדש, כמרכז דתי בימי מלכות שלמה.
לפחות עפ"י מקורות המקרא, נתן להסיק מהכתוב, שהמעבר לשלטון מרכזי לבית מלוכה, ולאחריו ההמשך המתבקש למרכז דתי, שיהיה נוח יותר להשגחה בידי בית המלוכה, לווה בשינוי תפיסה "אידאולוגי" של המהות האלוהית בדת, ולווה כמובן במאבק השפעה ממסדי בין מוקדי הכוח של העם באותה העת.
המחלוקת הממסדית בין יהודה לישראל שזורה כחוט השני כבר
בספור המיטולוגי הראשיתי של הווצרות השבטים.
אין כל ספור ידוע (לי) אלא זה שעד מצרים וזה שלקראת היציאה ממצרים, מה שאירע משך 400 שנה במצרים לא היה או לא נהגה או לא נשמר...
מרגע שהמרכז המדיני נקבע בירושלים, "טבעי"שהתנהל מאבק על מירכוזו של הממסד הדתי שנשף כל העת בעורפה של מלכות.
ומטבע הדברים, על רקע המחלוקת המתמשכת, נוצרה דרישה לאזן
ואם כבר למרכז אז מדוע שוב ביהודה? בית אל שומרון מה פסול בהן? כמרכז רוחני דתי?
שלמה המלך כופה בכוח פוליטי כלכלי ואולי גם צבאי חיצוני
את הקמת המרכז הדתי ביהודה ובירושלים.
זאת רק שאלה של זמן ומצב שתבוא "התפוצצות" והיא אכן מגיעה, הפילוג מתרחש ואין ספק שמתרחשת מלחמת אזרחים!
מאחר והיריבות היא דתית ממסדית, מטבעה היא אנונית אידאולוגית, ולכן קיצונית וקנאית!
ויריבויות דתיות ממסדיות כשהן אלימות "אוהבות" כמעט תמיד להרוס לנתץ ולשרוף ולהשמיד כל סימן וכל זכר אחת של השנייה.
לכן סביר שאם היה ארון הוא הושמד! אבל כפי שמקובל בכגון אלה, דבר ההשמדה כוסה במיתוס ובסיפורי כיסוי, כדי לא ליצור זעם נגדי באותה העת. כך "הורגים שתי צפרים במכה" גם מוחקים את סממני השנוא, וגם נוטעים פתח תקווה בליבות המאמינים לעת עתה.
אני אישית לא הייתי נופלת מכסאי אילו היו מגלים לי שמעולם הוא לא הובא לבית המקדש הראשון, בכ"א לא הארון המקורי, שכנראה הוחזק בישראל, בידי אצולת בנימין, ונוצר חיקוי מדוייק בידי כאלה שידעו להתאים את האידאולוגייה הדתית אמונתית שלהם לצרכי הקיום הממסדיים...
ואז המקורי (ולך תוכיח עכשיו מיהו המקורי) מושמד כחיקוי בהזדמנות האלימה הראשונה "בעזרת השם" כמובן.
יש להבין שהאליטות שהשמידו 142989
את ארון הברית, לא היו עשויות מעור אחד . היו בתוכן ואחריהם אסכולות שלא הסכימו עם מעשה ההשמדה ויצרו עליו כל מיני סיפורים ,כולל כאלה שבהם הנביא ירמיהו ( האיש שמן הסתם הייתה לו יותר מיד ורגל בהשמדתו ) הוא האיש שמציל אותו!
מן הסתם לאורך הדורות האליטות השונות גם ידעו היטב את האמת ,אך ראו צורך להסתיר אותה מפני העם ועשו זאת עם כל מיני סיפורים שונים ומשונים שאיש לא לקח אותם יותר מדי ברצינות , לפחות לא עד ימינו.
אלי - ניתן לסבור שמשמידים כלי 143383
פולחן של דת שונה בתכלית (כפי שהמוסלמים באפגניסטאן הישמידו בפרץ קנאות פונדמנטליסטית פסלים בודהיסטים יקרי ערך וחסרי תחליף).

אבל - כנראה שלא יגעו לרעה בחפץ קדוש מהמעלה הראשונה השייך ל*אותה דת* עצמה גם אם לפולחן סביבו שורבבו *גוונים ואלמנטים זרים*, במקרה זה פגניים. כשם שסביר שהפונדמנטליסטים של אל-קאידה באפגניסטן לא היו נוגעים לרעה בשערה של מוחמד למשל או בפרסה מסוסו (לפי אמונה עממית רווחת כלשהי), אף אם היה מי שהיה אומר ששורבבו לכאן גוונים איסלאמיים "זרים".

אכן, דומה שאתה צודק בקבעך שתאורי נזקיו של הארון העולים על תועלתו, משרתים מגמה של לוחמה והסגה לאחור של מסורות פגניות מוכוונות חפצים חומריים.

גם הסרט הפרוטסטנטי מאד אינדיאנה ג'ונס (האהוב עלי) משרת מגמה זו של לוחמה בפגניות -במקרה זה הנאצית.

הגיבור תמיד ניצל על חוט השערה, מה שמדגים את התפיסה של האל החי The living God.

יש לשים לב לקטע הבלתי נשכח לקראת הסוף בו הארכאולוג הצרפתי והנאצים מסתכלים בשיכרון בהילה העולה מן הארון -הפועל לבסוף. לאחר הבזקי החשמל הראשוניים ניפרשת סצינת תמונות הנימזגות זו בזו ברצף, לקראת שלב בו ניפרשים פני אשה קסומות ביותר - המכוונת לפולחן הפגני. הנאצים באקסטאזה של התפעמות. אך זו, האשה הקסומה, הופכת לבסוף לגולגולת מוות מחרידה המחוללת את ברקי המוות בקרב הנאצים הסוגדים לה. זאת בבחינת האל החי שגבר על האלה הפגנית.

וכללית, לא נידרשת כלל האמונה במגיה וחפצים, כך שהארון ניגנז בין מאות חפצים במעין ארכיב ארכאולוגי הנראה כחלק הלא פעיל, מחסן המוצגים הפחות מענינים של מוזיאון כלשהו.

ערוב יסודות בדת

גבור המגמה הפונדמנטליסטית

קראתי אגב את מאמרך ורשימותיך בנשימה עצורה, מרותק כילד נלהב. תודה לך.
לא מדוייק 143417
המקבילה שאני חושב עליה היא כת הוהבים הפנאטית השולטת בערב הסעודית , אבותיו הרוחניים של בן לאדן , והפנאטים המטורפים ביותר של האיסלאם כולו שאפילו השיעים האיראניים מפחדים מהם ומקנאותם.
הללו כאשר השתלטו על סעודיה עוד במאה ה-‏17 דבר ראשון שעשו במסגרת הרפורמות שלהם היה להשמיד מסגד שנבנה על קברו של הנביא , וזאת הייתה רק ההתחלה.
כלומר רפורמיסטים קיצוניים לא יהססו כלל לפגוע גם בחפצים ובמבנים של דתם שלהם , נהפוך הוא זאת תהיה המטרה הראשונה לפני הכל, כדי ל"טהר" את האמונה
וכך קרה עם אנשי יאשיהו: ממבחינתם בית המקדש היה מקום טמא מכיוון שבתוכו שכן חפץ טמא , ארון הברית .
אז הם השמידו את הטומאה.
מפחיד! 143454
מפחיד! 143788
ידיעה מהעיתונות : בבני ברק נתפס צעיר חוזר בתשובה שכינה את עצמו "המשיח" ונאבק במנהג לבישת הפיאות אצל נשות החרדים שבו הוא ראה חטא.
הצעיר הנ"ל נהג בתגובה לשרוף בתי כנסת וספרי תורה כולל כאלה ששרדו את השואה רק על מנת להישרף על ידיו.
מעניין ולא מפתיע שהמדובר בחוזר בתשובה , אלה הם בדרך כלל הקיצוניים ביותר והרדיקליים ביותר גם בגלל שהם משלבים אלמנטים מחייהם כחילוניים ( מתורות מזרחיות למשל ) , הרבה יותר מאנשים שגדלו על אמונות אלה כל כחייהם . יודעי דבר אמרו לי החוזרים בתשובה האלה שנואים על החרדים לא פחות מהחילוניים ומסיבות אלה .
והנמשל : הרפורמיסטים של ימי ישעיהו היו סוג כזה של "חוזרים בתשובה " וככאלה היו מוכנים להשמיד ולשרוף כל דבר שהיה קשור לאמונה הישנה.
רבי עקיבא! אכן מפחיד?! 144097
אולי גדול החוזרים בתשובה!
מחד הביא לרפורמות כמעט מהפכניות בהלכה, נחשב"החז"לניק" הבכיר!
מאידך נושא באחריות העיקרית למרד בר כוכבא וכמובן לתוצאותיו!...
וכל זה משלוב קטלני של פוטנציאל אינטלקטואלי אדיר שמתחבר לאמונה דתית ולכסף רב ולהשפעתו (בזכות נשואים)..
בהחלט מפחיד.
רבי עקיבא! אכן מפחיד?! 144102
על פי אחת המסורות רבי עקיבא אפילו לא היה חוזר בתשובה , אלא בכלל גר .
לא סתם אומרים "קשים גרים לישראל כספחת ".מצד אחד לא סובלים גרים ( או חוזרים בתשובה ) מצד שני הם אלה שמביאים לפעמים לרפורמות ולתובנות חדשות שהיהודים "הרגילים" השמרניים יותר כלל לא חשבו עליהם.
בפורום הזה ובפורומים אחרים כמו "ארץ הצבי " נראה שהדתיים הפעילים ביותר בניסיונם להחזיר בתשובה את החילוניים המסכנים המטומטמים הם תמיד חוזרים בתשובה , ולרוב מרקע מיסטי קבלי.הם משתמשים בשפה "החילונית " מתוך הנחה שזה ידבר יותר לחילוניים וגם כנראה משום שזאת שפתם שלהם.
הללו אם לסמוך על דבריהם שלהם הם לא פעם "בוגרי הודו" ובעלי רקע בתורות מיסטיות שונות נוסח אושו ושות' עד שראו את האור עם איזה מחזיר בתשובה חרדי ( שהוא לרוב בעצמו חוזר בתשובה ) נוסח אמנון יצחק וכעת פועלים להראות לחילוניים אחרים את האור. החזרה בתשובה שלהם היא כמעט תמיד ( או תמיד ) לצד המיסטי הקבלי של היהדות שהוא וכנראה לא במקרה לא כל כך שונה מהתורות המזרחיות שבהן עסקו בעבר, לצד ההלכתי של היהדות יש להם הרבה פחות קשר ועניין.
וזה מזכיר לי ספר שאני ראיתי פעם של תיאור אחרית הימים שהיה ברור לחלוטין שהוא נכתב בידי חוזר בתשובה . איך? פשוט מאוד , האיש היזכיר את התלמוד והמדרשים ודיבר על חשיבותם " כפי שמעיד עליה ספר הזוהר הקדוש ".
כלומר התלמוד והמדרשים מקבלים את כל חשיבותם מכך שספר הזוהר הקבלי מעיד עליה ולא מכוח עצמם. למותר לציין שיש כאן דבר שהוא קרוב לכפירה ,אבל בעיני החוזרים בתשובה המיסטיקנים האלה הזוהר הוא כל עולמם הוא באמת יותר "חשוב " מהתלמוד.
ולא פעם הם יוצרים סינטזה עם התורות המיזרחיות המיסטיות שהחרדי הממוצע בבני ברק מצטמרר ממנה .
''בזכות'' גרים ומטאטאים... 144243
כבר ''אמרו חז''ל'' מטאטא חדש מטאטא טוב יותר...
נראה שאם כל הסכונים הכרוכים, הכנסת ''דם חדש'' מרעננת את המחשבה ומזרימה אותה... ואולי עדיף כך על פני קבעון מנוון...
יש בזה משהו 144416
אבל אין לטעות בחוזרים בתשובה האלה יש סכנה עצומה שגם החרדים מכירים בה.
האנשים האלה שקועים כל כך ב''זוהר '' ובכל התחזיות האפוקליטיות שבו ומשל פרי המצאתם , שלעיתים לא נשאר אצלהם מקום מחשבה על שום דבר אחר.
בישיבות הליטאיות ( ואולי גם באחרות ) מתייחסים אליהם ואל הספקולציות האפוקליפטיות האינסופיות שלהם בזילזול ובסלידה עמוקה , ''הם לא כשרים '' אומרים עליהם.
יש בזה משהו 144626
אבל האם בישיבות הליטאיות ניקו את הסידור מכל ההשפעות של הקבלה?
יש בזה משהו 144680
יש הבדל גדול בין שימוש מידי פעם בפעם ברעיונות המיסטיים ( שבאמת בסופו של דבר אי אפשר להימלט מהם לחלוטין ) ביחד עם דברים רבים אחרים ובין השתלטות מוחלטת ואבסולוטית של הרעיונות המיסטיים של ספר הזוהר , עד ששום דבר מלבדו כבר לא קיים.
עוד על הואהבים 282482
כת מסוכנת ששולטת בסעודיה יש כאן :
הסכנה הואהבית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים