שלא עשני יהודי 143023
תודה על מאמר מעניין ומעורר מחשבה. כמה תהיות:

1. מעניינת האבחנה שלך בנוגע לברכת "שלא עשני גוי", לדבריך "שיא של שנאה לזר שאין לו כל מקבילה בליטורגיקה הנוצרית". אמנם רוב הנוצרים אינם כפופים להלכה הגוזרת עליהם לשנוא את היהודים, אך מצד שני גם רוב היהודים לא חיים על-פי הלכה הגוזרת עליהם לשנוא את הנוצרים.
לפני שבוע צפיתי בתכנית טלוויזיה* אשר במהלכה רואיינו תיאולוגים והיסטוריונים נוצרים, בנוגע לשנאת יהודים כפי שבאה לידי ביטוי באייקונות הנוצריות, באמנות, בתפילה ובמסורת. הם אמנם אינם מברכים "שלא עשני יהודי", אך המרואיינים סיפקו שלל דוגמאות לגישה מתנשאת, מזלזלת ואף נוטפת שנאה של הנצרות כלפי היהדות.

2. בין אם כתוצאה מ"היסטוריה לקרימוסה" ובין אם כתוצאה ממפוכחות אישית, אני חיה את חיי בתחושה כי ישנם אנשים השונאים יהודים, ואשר בלי שפגשו אותי מעולם, הם שונאים אותי רק בשל היותי יהודייה. לחבריי הנוצרים אין את אותה ההרגשה. מעבר לכך, חבריי הנוצרים הם שהזהירו אותי כי כאשר אתייר את דרום ארה"ב הכפרית (כפי שאני מתכננת לעשות כבר שנים), חלילה לי מלהזכיר כי אני יהודיה. קשה לי לחשוב על אזהרה דומה ניתנת לנוצרים הבאים לבקר בישראל.

3. במהלך המאמר הפרכת חצאי-אמיתות היסטוריות אשר ביססו את תחושת הנרדפות שלנו, אך מה עם האמיתה ההיסטורית האחת, הגדולה והמשמעותית ביותר - השואה? נסה לספר לסבי וסבתי כי איננו נרדפים בשל יהדותנו יותר מכל עם (או דת, או לאום) אחר. נדמה לי שהם יהיו קשים מאוד לשכנוע.

* channel thirteen. חיפשתי באתר שלהם את התכנית, אך כיוון שאני לא זוכרת איך היא נקראה, החיפוש לא צלח.
בנוגע לנקודה 3 143066
"יותר מכל עם (או דת, או לאום) אחר"?
לא יותר מהצוענים וההומוסקסואלים, על פי דוגמה זו.
וחוץ מזה, מלבד לשואה, דוגמאות לג'נוסיידים אחרים יש בשפע.
כהערת אגב, מישהו יודע מדוע הצוענים לא תבעו להקים מדינה במצרים, "מתוקף זכותם הטבעית וההיסטורית"?
בנוגע לנקודה 3 143095
1. האם הומוסקסואליות היא דת? עם?
2. נרצחו בשואה: 6 מליון יהודים, חצי מליון צוענים. לא שאני ממעיטה מהטראומה הצוענית, רק מסדרת את המספרים קצת. אני חושבת שהתזה שהיהודים מקבלים יחס "כמו כל עם אחר" וקיבלו יחס שווה מאז ומעולם, היא העמדת פנים. אתה באמת מרגיש ככה?
בנוגע לנקודה 3 143125
מה היה גודל האוכלוסיה הצוענית לפני השואה?

מה לגבי האפריקאים? נגררו לעבדות; זוכים ליחס גזעני, עד היום, במקומות רבים בעולם (במוצהר ו/או בפועל); ארצותיהם נכבשו, נוצלו, ובמקרים רבים הם שימשו עבדים בארצם-הם; ועוד ועוד.
בנוגע לנקודה 3 143132
השאלה היותר חשובה היא האם היחס העויין כלפי יהודים הוא מהותני (בשל היותם יהודים), או נסיבתי (הם היו ה"אחרים" התורנים הזמינים בשטח)?
כל השאר הן תחרויות של סבל למרחקים ארוכים
בנוגע לנקודה 3 143138
האין זו שאלה חסרת טעם? לדעתי, אין בנמצא יחס עויין "מהותני", אלא אם כן את טוענת שקבוצה מסויימת היא אכן בעלת תכונות כ"כ שונות, מיוחדות ומטרידות, שתמיד תהיה שנואה ע"י הרוב. יחס עויין הוא תמיד נסיבתי במסווה של מהותניות. כך בחר היטלר את השעיר לעזאזל התורן ומצא אלף נימוקים מדעיים שיספקו לגיטימציה לבחירה השרירותית ביהודים, וכך מתרצים ה-KKK את שנאת היהודים שלהם בשלל תירוצים כלכליים-חברתיים.

הקבוצה החווה עוינות חווה עוינות כי מטבענו אנחנו מחפשים את ה"אחר" שנוכל להשליך עליו עוינות. כך היהודים, השחורים והמקסיקנים הם "אחר" נוח להרבה אמריקאים, כך ה"untouchables" בהודו הם "אחר" לשאר הקסטות, כך הערבים (או המזרחיים?) הם ה"אחר" הישראלי. אף אחת מהקבוצות האלה איננה מיוחדת כקבוצה; היחוד הוא בעצם היות כל קבוצה קבוצה נדחית.
בנוגע לנקודה 3 143143
זה שאלה לחלוטין חסרת טעם, לדעתי. אך לצערי זאת איננה אקסיומה, אלא שאלה שבישראל 03 יש צורך להבהיר. שכן הרבה אנשים חשים שיש עניין מהותי נגדם. לראייה ראש ממשלתינו שרון: לערבים יש גן לרצוח יהודים-לא ציטוט מדוייק...
בנוגע לנקודה 3 143144
כמו כן, אם הבהרנו את העניין שהשנאה היא נסיבתית, אז אנחנו יכולים לבדוק את הדבר המפחיד מכל-אולי לחלק מהנסיבות הללו, ליהודים יש אחריות מסויימת
בנוגע לנקודה 3 144939
לפי השם אני מסיק שלפחות הסבים היו מסורתיים והיו מתפללים
עווינו חטאנו פשענו סלח לנו. לעומת זה סבי היה אומר כי
אם לא היו לגויים יהודים היו חייבים להמציא אותם בכדי שיהיה להם שעיר לעזעזל
הסבא שלך היה באמת שעיר? 144947
בנוגע לנקודה 3 143147
הד"ר אבשלום אליצור מאונ' בר-אילן מנסה לנתח את השנאה המטאפיזית על פי הפסיכואנליזה, ומגיע למסקנה שבמקורה של שנאה חסרת פשר, לכאורה, עומד הצורך בהשלכת התכונות השליליות שלנו-עצמנו. כתוצאה מכך, מתפתחת שנאה קשה במיוחד לדומים לנו ביותר.
כבסיס למאמר מרתק זה מנתח אליצור את השנאה לעמלק ואת תיעוב החזיר; במהלכו הוא מרחיק לכת עד כדי ניתוח פסיכואנליטי של היחסים בין עם ישראל והאלוהים.
בראש הדף מציין אליצור "טיוטה - הערות תתקבלנה בברכה". האם יוכלו קוראי האייל להשפיע על מאמר מעניין זה?

בנוגע לנקודה 3 143552
מאמר מרתק בהחלט
בנוגע לנקודה 3 143137
קצת למעלה ממליון. כתבתי שאיני ממעיטה מהשואה הצוענית.

שחורים אכן חווים גזענות ואפליה עד היום, והם עוד קבוצה שבלימודי ההיסטוריה שלה תמצא הרבה "רדפו אותנו" ו"שנאו אותנו", ובצדק. השוואת היהודים לשחורים די מחזקת את הנקודה שניסיתי להדגיש קודם, האין זאת?
בנוגע לנקודה 3 143162
ההיסטוריה מלאה בקבוצות מסויימות שנרדפו ע"י קבוצות אחרות.
מכיוון שהזכרון היהודי הוא בין הארוכים שיש, הרי היהודים תמיד מתגאים כי הם שרדו לאורך אלפי שנים, הרי שלא פלא שיזכרו יותר רדיפות משאר העמים.

אני בטוח שאם הכנעני, היבוסי, הפריזתי, הפלישתי ושאר עמים נכחדים היו איתנו היום הם היו משאירים הודעות באייל מהסגנון "אתם מדברים על רדיפה? תראו מה עשיתם לנו לפני X שנים!"

היהודים אכן זכו ליחס שווה ברדיפות אך מכיוון ששרדו נשארו לספר לחבר'ה.
שלא עשני יהודי 143092
בענין נוצרים בישראל, נכון שאין רדיפה מאורגנת, אך אזכיר לך למשל אלימות והתנהגות מחפירה כלפי נזירות נוצריות בשכונת מאה שערים בירושלים, ובמיוחד את השקט היחסי בה חלפה הפרשה. כמעט שלא נשמעו קולות הוקעה כלפי האנשים החשוכים (חרדים מהשכונה) שהיו מעורבים בענין; איש לא יצא לרחובות, איש לא הפגין מול משרד ראש הממשלה על הרדיפה הדתית המתקיימת במדינה המתיימרת להעניק "שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות" (מוּכָּר?).
שלא עשני יהודי 143098
זה גם המקרה היחיד שאני זכרתי, ונדמה לי שדובר במיסיונריות (?) נוצריות, ולא בתיירים (לא שזה הופך את זה ל"בסדר", רק להבדיל מהדוגמאות שאני נתתי). תושבי מאה שערים בהחלט לא מייצגים את תושבי ישראל, בעוד שתושבי ה- Bible belt הם אחוז נכבד מכלל תושבי ארה"ב והתרבות שלהם היא תרבות דומיננטית בדרום ארה"ב.
שלא עשני יהודי 143111
לא, הן לא היו מיסיונריות. (כאילו... וגם אם...)
אבל זה שההכחשת מיסיונריותן פורסמה ככל הנראה רק במקומון ירושלמי אחד ואליך היא לא הגיעה וכנראה גם אל אחרים, רק מעידה כמה בקלות החליקו על הנושא הזה.
ובאותו איזור, גם הוצתו דירות של סטודנטיות ערביות.
שלא עשני יהודי 143104
2. אני די בטוח שאזהרה דומה היית מקבלת גם לו היית מוסלמית, שלא לדבר על אתאיסטית.
שלא עשני יהודי 143128
נגה יקרה, כשאת מתיירת בדרום ארה''ב רצוי מאוד שגם לא תזכירי שאת קתולית, לסבית וכו'... אז כנראה שגם נוצרים סובלים מכך (קתולים נשנאים ע''י ה ''קקק'' בשל היותם נוצרים קתולים).
טיול נעים...
בנוגע לאלמנט השואה 317155
אני מודע לכך כבן אדם המאמין בישוע(ישו) שרבים מעמיסים על כתפי הנצרות את עניין השואה. העניין הזה הוא נקודה שמאוד חשוב להתעמת איתה.
כול מי שאי אפעם קרא את ספר הברית החדשה וקיבל איזו הבנה ולו קלה שבקלות מי הוא ישוע? יכול להבין שהאיש היה איש של אהבה,חסד ורחמים עד כדי כך שהוא נרדף ובוזה דווקא על אהבת האדם שלו המנוגדת לחוכמת העולם הזה ברוח היהדות ( שן תחת שן עין תחת עין) לעומת זאת ישו ( הסותר לך את לחי ימין תן לו את לחי שמאל) כעת אותו ישוע נתן גם דרך כלומר לא רק דיבר באויר אלה נתן ממש דרך בה על תלמידיו ללכת.כול אדם שיקרא את הברית החדשה בנקל יוכל לראות את דרכו.
קרה המקרה ומיליונים של מיליונים קיבלו את עיקרון האמונה בו
רובם אנשים חוטאים הדומים בכול לאנשי העולם חלקם גרועים מהם ומיעוטם טובים מהם. אלו שהלכו באמת אחרי ישוע ולא אחרי לימודם של מאחזי עיניים ומשקרים הם מועטים שבמועטים. ממש כמו ביהדות כך גם בנצרות אחרי הדת האלוהית כמה דת מעשה ידי אדם .וממש ביחס ישר כשם שהדת האלוהית הייתה לא פופולרית כן הדת האנושית סחפה את הכול. ולכן אין כול קשר בין ישוע ובין אותם אנשים ששנאו בני אדם רצחו ועשו את הפשעים האיומים מכול.
נקודה נוספת ישוע עצמו היה יהודי. הוא אומר " לא נשלחתי אלה לצאן האבודות של בית ישראל, באחד הסיפורים הוא משווה את ישראל לבנים של האלוהים ואילו את הגויים לגורי כלבים, על צלבו הייתה הכתובת מלך היהודים,ולפני הצלבו הוא בכה לא על מותו וסיבלותיו אלה על ירושלים ועתידה המר.
נקודה נוספת היטלר וחבר מרעיו שנאו את היהודים על אותם נקודות שהם שנאו בה את הנצרות הם בכלל גדלו בבית החרושת של ואגנר וניטשה, של האדם העליון האבולוציה תורת הגזע,אובדן האמונה והחילוניזציה הגוברת באירופה של סוף המאה ה19 שכמעט הייתה פתוחה לכול זוהמה ונעולה לכול קדושה.אף שהקדושה הייתה קיימת.
ברם כדי לא ליפול לאותה מלכודת שנופלים לה מתנגדי אעיר שהכנסיה עצמה וביחוד הקתולית הצטרפה להיטלר ולשורותיו אולם אנשים כאלו שהשלטון והכוח תמיד הניע אותם לא ממש שינה את חשיבתם אלה תמיד החליפו אדון כזה באחר לפי צרכי השעה. העיקר שישוע מוסרו ודבריו נוגדים כול שינאת אדם וביחוד שינאת היהודי.
בוודאי שבדברי אינני מבקש למחות אסונות כבדים שהמיטההנצרות על היהדות במהלך ההסטוריה.אולם לכול מטבע שני צדדים. וכמו שהחל לכתוב כותב המאמר הראשון גם את היהדות אי אפשר להאשים לא באהבת גויים ולבטח שלא באהבת נוצרים דעותיה של היהדות על הנצרות ועל ישוע לא שונו עדי היום והם גובלות ממש בחרפה.ככה שאם נחשוב שמי שאנו תופסים כאלוהים נתפס אצל השכנים כבן של זונה הנימצא באגם של צואה וזרע ודברים דומים לאלו אין להתפלא על השינאה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים