קצת צדקני, לא? 143463
לא שבאופן אישי אי פעם חשתי שיש משהו בזוי (במיוחד) בכסף האירופי, אבל אם כבר אנחנו הולכים על כל מיני אנלוגיות של כסף שהופך בזוי בגלל השימוש שעושות בו מדינותיו, אני לא חושב שהדולר למשל, יוצא טוב במיוחד מההשוואה.
היות שהמשוררת נוקטת בשיר בלשון אנחנו, לא נראה לי שאנחנו, קרי מדינת ישראל, אי פעם סירבנו או הרגשנו לא בנוח לקבל דולרים (בזויים?) באופן שוטף, ואפילו לא על בסיס סחר, אלא סתם, כמתנה‏1.
גם ההנחה כאילו הדבר היחידי שישראל מייצאת לעולם הוא "איזה צ'יפ לטלפון לווייני", לא נראה לי שיש לה הרבה על מה להסתמך. כמוה גם המשפט ממנו משתמע כאילו למדינת ישראל יש משהו נגד הלוואות בריבית.

אין כאן כוונה להתקטנן או לשפוט יצירה אומנותית בקריטריונים "ריאלסטיים"‏2. זהו יותר ניסיון להסביר למה אני חושב שהשיר נגוע בצדקנות/צביעות, ולמה לא אהבתי/"התחברתי" אליו.

__________
1כמובן, שהדוגמה הקלאסית יותר היא "הסכם השילומים", בו לא התנגדה מדינת ישראל לקבל לא מעט דויטש-מארקים "בזויים", (שלא לומר "מגואלים בדם"), רק שנים מספר לאחר השואה, אבל היות שבהקשר הזה אכן ישנם לא מעט אנשים שחשו שאותו כסף היה "בזוי", אפשר אולי להניח שהמשוררת מזדהה עימם.

2 או איך שלא תקראו לזה.
קצת צדקני, לא? 143466
קיבלתי לגמרי את השימוש בלשון ''אנחנו''. אם כבר, הפריעה לי השבירה של זה, מספר פעמים בסוגריים, לדיבור אישי מטא-שירי (כמו למשל מספר הפעמים שהכותבת הזכירה גז חרדל בשיריה האחרים).
קצת צדקני, לא? 143493
אאז''נ לא כסף של ממש הועבר, אלא שווה-ערך לכסף בסחורות. מה שמחזק את השיר, כי סחורות הן הרי דבר נייטרלי ונקי לחלוטין, כל עוד, כמובן, זוכרים להסיר את הסמל של המרצדס מעל האוטובוסים.
קצת צדקני, לא? 143564
אני ממש לא בקיא בפרטי הסכם השילומים, אבל אאל"ט הוא כלל בתוכו (לכל הפחות) גם קצבאות/פיצויים (שמן הסתם שולמו (משולמות?) בכסף של ממש) לניצולי השואה.
דמנו לא יכופר בסחורות 143571
הסכם השילומים נחתם בלוקסמבורג ב-‏10.9.1953.
גרמניה התחייבה להעביר במהלך 12 השנים הבאות סך של 3.45 מיליארד מארקים. מתוכם 450 מיליון ליהדות התפוצות. זה אומר 250 מיליון מארקים כל שנה. מתוך זה 43 מיליון כל שנה הועברו בסחורות, כמו כלי רכב, דלק, וכו'.
אבי ז"ל שכל משפחתו נספתה בשואה, סירב לקבל "כסף תמורת דם", למרות שהעריץ את בן גוריון ותיעב את בגין (שעמד בראש המתנגדים להסכם, וגם צעד אישית בראש ההפגנה האלימה שבעקבותיה הועמד צה"ל בכוננות מול אפשרות של מרד אזרחי).
בגין הורחק אז מן הכנסת לשלושה חודשים.
אבי כאמור לא סלח לגרמנים, ואני אחותי ואחי לא סלחנו לאבא על ה"פראייריזם" הנאצל, במיוחד כשנאנקנו תחת עול המשכנתא על דירת החדר וחצי+הול.
דמנו לא יכופר בסחורות 143573
תודה, מעניין.

ואי אפשר להתחרט? כלומר, מי שלא הצטרף להסדר עד לנקודת זמן מסויימת, איבד את זכותו לפיצויים באופן מוחלט?
דמנו לא יכופר בסחורות 143579
ואיך זה קשור למודעות של יפה גולן, שהיו מתפרסמות בקביעות לפחות עד לפני 5 שנים? האם תשלומי הפנסיה האישיים שבהם היא עסקה (כמדומני) נפרדים מכספי השילומים?
אנחנו זה לא 143515
כשאני אומרת ''אנחנו'' אני מתכוונת ליהודים, ולא למדינת ישראל. זה לא אותו דבר. לא כל יהודי חייב להזדהות עם כל מה שמדינת ישראל עושה.

ס. בסקין
אנחנו העולם 143566
אני לא חושב שבמקרה הנ''ל ההבחנה בין מדינת ישראל לבין ''אנחנו היהודים'', יוצרת הבדל משמעותי, בנוגע ל''טענות'' שהעליתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים