אטימות של אנשים 143750
מדהימה ובאותה מידה כואבת אטמותם של אנשים ביחס למוגבליות של אנשים!!! הייתי במגע עם ילדים אוטיסטים הילדים פשוט מקסימים ולמרות זאת מאוד קשה לטפל בהם והוסטלים כגון הזה המדובר עוזרים ויכולים מ-מ-ש להציל חיים!!!!
איך יכול לבוא אדם שבגלל שלא נח לו ולא נעים לו הוא פונה ומוכן להרוס ל15 ילדים והורים אחים ושאר בני משפחה את החיים????
144294
אנא הסבירי:
א) איך ההוסטלים מצילים חיים
ב) מה יפריע להם להציל חיים במקום אחר
ג) איך המעבר היה הורס את חיי הילדים ובני משפחתם
סביר שהשכנים מוטרדים מאוד מההוסטל וזכותם לחיות את חייהם בלי צרחות והפרעות נוספות.
אשמח אם תורידי את מינון סימני הקריאה והשאלה
144304
שוב פעם אומרים צרחות. אני נגנבת.
הטענות על צרחות פשוט מופרכות. זה לא נכון.
ההפרעה היחידה היא שהשכנים היקרים מרגישים מבוכה בקרבת האוטיסטים.
144307
האם ביקרת במעון המדובר ושהית בקרבתו משך זמן? אני מניח שהתשובה שלילית וההמשך ידוע.
את חוויתך האישית סביר להניח שלא כל אדם ירצה לעבור וזכותו.
144315
האם קראת את פסק הדין המדובר?
(פורסם פה לפני)
טוען מנהל המעון (הגר עם משפחתו במעון) שאין שום צרחות ושילדיו מעולם לא התעוררו מצרחות החוסים (סעיף 17 לפסה"ד); מודה גב' פלד שדייר דירה מושכרת בקומה התחתונה בבנין ד"ר פלד מעולם לא התלונן על רעש (ס' 39); התנגדותם של מש' פלד לפתיחת הבית כמעון לחוסים אוטיסטים החלה עוד בטרם עברו החוסים להתגורר בבית (ס' 9).
144828
לא קראתי אך הדבר לא חשוב לצורך הדיון האם כאשר נתונות ההפרעות וכו' לפי העדכון יש לתובעים זכות. וזה היה הדיון.
144352
לא צריך להיות במעון *המדובר* כדי להכיר התנהגות של אוטיסטים. הייתי בלפחות עשרה מוסדות שונים לאוטיטסטים במהלך 26 שנותיי, החל מגני ילדים ועד מוסדות למבוגרים. אני חושבת שזה מספיק כדי לאפשר לי לקבוע שהטענות על צרחות והפרעה לשלווה הן מגוחכות לחלוטין.
144830
מספיק לך בכדי לקבוע שבמוסדות בהם ביקרת טענות כאלו היו מגוכחות וכ' לא מספיק בכדי שתקבעי שהטענות בנוגע להוסטל הספציפי הזה מגוכחות.
144907
עשרה מוסדות, מסוגים שונים, נשמע לי כמו מדגם די נאה, אלא אם האוטיסטים בהוסטל הספציפי הזה הם קבוצה יחודית מבחינת רעש - ואז היינו כנראה יודעים על כך.

הרי גם אם תשהה בהוסטל הזה שבוע, ותגלה שהוא שקט, לא תוכל להיות בטוח לגבי שבועות אחרים...
144925
מדגם נאה לסטטיסטיקה לגבי הוסטלים אך יש מתחת לממוצע ויש מעל. תסכים איתי שדגימת משך זמן מהמקום הספציפי יכולה לשמש כראיה לגביו ושדגימת הוסטלים אחרים לא?
איך נדע על כך שהם קבוצה ייחודית מבחינה זו אם לא ביקרנו שם אלא רק דגמנו הוסטלים אחרים?
מאיפה יש לו כח להיות חוסה 144958
הטענה של כרמית לא היתה "הכרתי עשרה הוסטלים, ובממוצע הם שקטים". הטענה שלה היתה (במשתמע) "הכרתי עשרה הוסטלים, וכולם היו שקטים". וזה כבר מספיק לצורך ההכללה "הוסטלים לאוטיסטים אינם מרעישים" (תחת הנחת אי-היחודיות). אולי יש בהוסטל נתון חוסה אחד שעושה הרבה רעש, אבל זה יכול להיות גם עם תינוק בריא, וזה אפילו נפוץ עם כלב בריא - ולא הולכים על זה לבית משפט.

איך אני יודע שהם לא קבוצה יחודית אם לא ביקרתי שם? אני אנחש, על סמך שיקול אחר לחלוטין: אם הם היו אוכלוסיה יחודית של אוטיסטים, רועשת במיוחד, חזקה על התובעים שהיו עולים על כך, והיו מציינים זאת בכתב התביעה, והעובדה הזו היתה מופיעה בכל ההתיחסויות למקרה בתקשורת.
מאיפה יש לו כח להיות חוסה 145133
הכוונה הייתה שאולי אלו הוסטלים שנמצאים גבוה בסקאלה מבחינת שקט וההוסטל המדובר דווקא נמוך. הרי התובעים טענו שההוסטל מרעיש כעובדה קיימת. אוטיזם עדיין לא מוגדר והוא תחום לא ידוע למדי. אוטיסטים שונים מתנהגים שונה. ע''ס שני הנתונים האלו אני מניח שאין הגדרה מיוחדת לאוטיסטים שצועקים הרבה ואני מניח גם שאין הוסטל מיוחד להם.
מאיפה יש לו כח להיות חוסה 145259
הבנתי את הכוונה, אבל זו לא טענה סבירה. אתה בעצמך מניח שההוסטל הנידון אינו הוסטל מיוחד לצעקנים, ואני מניח שההוסטלים שכרמית הכירה אינם מיוחדים לשתקנים. מה שאתה אומר סביר אם יש שונות גדולה במידת הרעש בין הוסטל להוסטל, אבל אז בלתי סביר בעליל שמדגם של עשרה, אקראי לצרכינו, יהיה כולו בין השקטים. המסקנה מהמדגם היא שאין בכלל סקאלה רלוונטית כאן.

זה משאיר אפשרות שההוסטל המדובר הוא רועש באופן חריג ומיוחד, ומקרי. אבל אז נראה שזה בכלל לא קשור להיותו הוסטל לאוטיסטים, ואין סיבה להעביר אותו. צריך אולי לבדוק למה הוא רועש (אולי מדובר בחוסה אחד בלבד שנוטה לצעוק - ואז חוזרים לדוגמת הכלב)?
144367
זה בדיוק העניין, שהחוויה האישית שלי היא לא רעה, ולא מזעזעת, ולא קשה. בניגוד למה שאנשים חושבים בטעות, אין לי שום סיבה לקושי, או למבוכה, או לתחושה שעובר עליי משהו איום במיוחד.
לצערי, ההתייחסות הכללית של החברה לאוטיסטים היא כאל משהו לא נעים, שצריך להדחיק אותו להרחיק אותו, לתרום פעם בשנה חמישה שקלים לאלו''ט, לספר לעצמנו שהם מרגישים נהדר במוסד כפרי ומבודד ולהעמיד פנים שאנחנו חיים בחברה מושלמת.
144831
אני מסכים איתך אך לפחות כרגע אף אחד לא חייב לעשות את מה שציינת או מעבר.
144316
א) ההוסטלים מקדמים מאד את סיכויי החוסים לחיים נורמטיביים יותר (להיות מסוגלים לקנות מצרכים, אולי לעבוד, ליצור קשר מינימלי עם אנשים אחרים). לא ניתן ללמוד זאת בסביבת "מעבדה". ההוסטל חייב להיות בסביבה מיושבת.
ב) כל עוד ההוסטל נמצא בסביבה "רגילה", הוא עונה על צרכי האוטיסטים.
ג) ראשית, למה לעבור? כי לא תהיה מחאה (ואם תהיה, מי ישים עליה) מצד תושבי דרום ת"א או רמלה? שנית, אוטיסטים רגישים ביותר לשינוי שיגרה. שלישית, אני מניח שמעבר יקשה על משפחות האוטיסטים.
אנא קרא את התגובה למטה (שלי) המפנה לפסק הדין וממצאי השופט. אולי הבנתך המופלגת לזכויות השכנים תתערער במידת מה.
אני מקווה שמינון סימני הקריאה והשאלה מצא חן בעיני אדוני.
144834
האם אתה מסכים לרעיון הבסיסי שלדיירים ישנה הזכות לשלווה סבירה? יכול להיות בהחלט שבמקום דרישה להעביר הייתה יכולה להיות דרישה לצו שקט או דומה שעונש על אי מילויו יהיה סילוק הדיירים הפוגעים.
בנוגע לטענות על תפקיד הקהילה בהוסטל. ישנם קמפילים- כפרים שבהם גרים אנשים רגילים וחוסים ‏1. אם הדבר חשוב לארגון שהקים את ההוסטל והוא נתקל בבעיות להקים הוסטל בסביבת מגורים שיקים קמפילים.
השורה האחרונה מזלזלת מעט. ריבוי סימני קריאה יוצר טון וירטואלי של צעקה בקריאה ולכן נוגד את כללי הנימוס שאני ואולי מגיבים נוספים שכאן מצפים שיתקיימו.
1 חברים בלשון הקמפילים.
כפר רפאל http://www.krafael.co.il/home.html
נאה דורש 144835
האם אתה מסכים גם, במקביל, שלדיירים (חוסים או לא חוסים) ישנה גם הזכות להרעיש במידה סבירה (למשל, על ידי עריכת מסיבה רועשת פעם בחודש-חודשיים אל תוך הלילה או כל דוגמה אחרת שתבחר), והשאלה המשפטית היא האם הרעש חורג מהמידה הסבירה או לא?
נאה מקיים 144838
מסיבה רועשת אל תוך הלילה דווקא חורגת לדעתי מתחום הסביר.
כמובן זו הייתה הכוונה.
אז תקיים! 144839
אם כך, מדוע בתגובה 144828 אתה דוחה את השאלה המשפטית הזו? לפי הכרעת השופט, שנקודות ממנה מוזכרות כאן: תגובה 144315 , הרעש אכן לא חרג מתחום הסביר. השופט אף מציין את העובדה הבעייתית שמשפחת פלד התנגדה לפתיחת המעון עוד בטרם אוכלס, כלומר לפני שבכלל יכולה הייתה להיות תלונה על רעש.
מתערבת 144844
פשוט כיוון שאני היא זו שאמרה, שפסק הדין איננו מובן מאליו.

וודאי, יש לבדוק אם הרעש סביר או יותר מזה. אבל יש מקום להניח, וצריך לבדוק, שבנושא כמו זה יטה לב השופט לטובת החוסים אפילו אם הם באמת רועשים ומפריעים.
באתי להתריע מפני מלכודת רגשית שאזרחים (ושופטים גם כן, למראה הפליאה והתרעומת) נופלים בה: עצם העובדה שמקימי המעון עושים עבודה חשובה ותורמת לא נותנת להם זכות להתעלם מכל מה שעומד בדרכם , ועצם זה שאנשים היוצאים לכאורה נגד חסרי ישע באופן טבעי מאוסים עלינו לא אומר שיש להם פחות זכויות מאשר לאזרח הממוצע.לראיה, ראה את התגובות לידיעה זו ולתגובתי אני. הלב אומר- תנו לחסרי הישע, התעלמו מרעי הלב. האמנם זהו צדק? ממש ממש לא.

זה שמשפחת פלד התנגדה למעון מלכתחילה לא סותר את העובדה שאולי בדיעבד הם צדקו. אם המעון הספציפי מרעיש, עליו לעבור שינוי (במיקום, בידוד הרעש או מה שלא יהיה). על השופטים להתעלות מעל הגשטלט הטבעי. אני תוהה אם נציג בית המשפט בילה לילה או שניים בשכונה המדוברת. בעצם, אני יכולה לנחש שלא. הבעתי תקווב, אם כן, שאכן ביושר שפטו.
על כמה? 144855
לענייננו כנראה שנציג בית המשפט לא צריך היה אפילו לבלות לילה או שנים בשכונה מדוברת. לראיה, מודה גב' פלד שדייר בדירה שמשפחת פלד משכירה בקומה התחתונה בבנין מעולם לא התלונן על רעש. נוסף על כך מתגורר מנהל המעון עם משפחתו *במעון* (האם את היית גרה עם משפחתך במקום בו הרעש בלתי נסבל?). השופט גם ציין כי מתוך 13 בתים דומים ברחבי הארץ, בשכונות מגורים, הוגשו תלונות רק נגד מעון זה. כלומר, נראה שהשופט אכן שקל את כל השיקולים לפני שפסק כפי שפסק. בכלל, כדאי מאד לקרוא את פסק הדין כדי להבין את השתלשלות העניינים (סעיפים 3-10) את מכלול השיקולים (סעיפים 16-38) והסיכום (סעיפים 39-40).
על כמה? 144909
אנשים גם מפעילים דיסקוטקים ומבלים בהם כל הלילה. האם ניתן להסיק מכך שרעש דיסקוטקים אינו מרעיש? מנהלי הוסטלים עובדים גם בלילות. לגבי משפחתם- אין זה בלתי סביר להניח, שהייתי מוכנה לגור במקום שרועש בלילה אם זו פרנסתי.
הדייר- מיהו, מהו? בדקו אם בכלל נמצא שם בלילות? אם הוא מפחד שיעיפו אותו מהדירה? אם הוא ישן עם ווקמן?

תשמע, צריך לבדוק אם הרעש *סביר*. אולי משפחת פלד בעלת סף שמיעה גבוה, אולי הדייר חירש. בבתים הדומים גרים אותם חוסים? יש אותו מנהל?

אם הרעש סביר, אז הפסיקה מוצדקת. אם הוא אינו סביר- לא מוצדקת. השופט לא שמע את הרעש, הראיות אינן מוכיחות יותר מדי לדעתי, אין להסיק מהן אם יש או אין רעש. יכול להיות שאין. אם עשו בדיקה רצינית והחליטו שאין, אז זה צודק.
תחי העקביות! 145008
אם אהפוך להיות ענייה יום אחד (ואל תחשבו, עשירים שכמותכם, שלכם זה לא יכול לקרות) והמדינה תטען שאינני מסוגלת לגדל את ילדי, לא אסכים בשום אופן שהמדינה תיקח ממני את ילדי. הם ש ל י ויש לי את הזכות המלאה לגדל אותם בתור אם בדיוק כמו לכל העשירים השוויצרים.
לעומת זאת, אם חו''ח ייצא אחד מילדי אוטיסט, הרי שלא אמנע מן העשירים לזרוק את המוסד שבתוכו הוא יימצא משכונתם עד אל קצווי ג'הנדום. זו זכותם האלמנטרית והאזרחית ליהנות משקט ושלווה נורמליים אף אם הדבר פוגע בזכויותיהם של הילדים האוטיסטיים, הנאלצים לנדוד אל מקומות מרוחקים מן היישוב, רק בהם לא יפריעו לבני אדם מהוגנים.
???????????? 145060
תמוה.
אם חו"ח אחד מילדי יהיה אוטיסט, הוא ילמד באחד המוסדות הקיימים לחינוך מיוחד. אני מצפה מהמדינה למקם את המוסד במקום שיהלום את צרכי הילד. מי קבע שכל מקום מתאים חייב להיות מקום שמפריע למישהו אחר? האמנם אין על פני מדינת ישראל מספיק מקומות שיענו על צרכי החוסים ולא יפריעו לתושבי השכונה?

אני אכן עקבית- למדינה אין זכות על אף אחד. יש לה חובות כלפי אזרחיה, מפגרים, אוטיסטים ורגילים כאחד. המדינה צריכה למצוא מקום מתאים לאוטיסטים שלא יפריע ללא-אוטיסטים. הואיל ויש עשרות ומאות מוסדות כאלו בדיוק, שאין עליהם שום תלונה, נותר לי לנחש שבמקרים הבודדים בהם השכנים כן מתלוננים יש, אולי, שכנים קנטרנים אבל בטח גם החלטות שגויות שהדודה בירוקרטיה אירגנה לנו. מוגזם לדרוש שיקול דעת?
???????????? 145065
עד איזה גבול את מוכנה ללכת ב"שלא יפריעו למישהו אחר"?
האם "הפרעה" אצלך פירושה "הפרעה" רק במובן של רעש סביבתי כלשהו (וזה, כבר אמרו, יכול להיגרם באותה מידה גם ע"י תינוקות צורחים, כלבים נובחים, או נוער אנרגטי במידה סבירה, ואם כך למה לגרש דווקא את האוטיסטים?) או שזו "הפרעה" אחרת?
כי יש כאלה שמופרעים מעצם המחשבה/הידיעה שהאחר, ובמקרה דנן האוטיסטים, קיימים.
כיוון שבמקרה הנידון, למשל, אפילו הדיירים עצמם הודו שהרעש שנגרם ע"י האוטיסטים הוא סביר, נראה שההפרעה שמרגיש האדון היקר לשעבר מנכ"ל משרד החינוך, היא משהו קרוב יותר לסוג השני.
בכל מקרה התנאי "שהאוטיסטים לא יפריעו ללא אוטיסטים" לא מריח לי טוב.
מתערבת 145053
מצטער, לא מקבל את הגישה הפשטנית מסוג "אם המטרד סביר-פסה"ד מוצדק, ואם לא - יש לסלק המעון".
ראשית, כפי שמציין השופט, אם המטרד אינו סביר, תרופתם של התובעים הינה הפחתת המטרד ולא סילוק הגורם לו (קרי המעון) - בידוד אקוסטי וכיוצ"ב. דקדוקי עניות? לא נראה לי. יותר בכיוון של "סלקו את המפלצות מכאן". יתר הראיות שהתגלו במשפט (כפי שצוינו ע"י הכותבים לפני) תומכות במסקנה זו.
לשם המחשה - אני מניח שקיימים מספר תינוקות צרחניים ועקביים במיוחד ההופכים אצ חיי שכניהם לגיהנום במשך חודשים ארוכים. מישהו קרא פעם על תביעה לסילוק התינוק ומשפחתו?

שנית - החיים המודרניים מחייבים אותנו להסכין עם מטרדים - הייתי מעדיף להנות ממנעמי העיר הגדולה ללא רעשי כלי רכב, תינוקות צרחניים, בע"ח וכו'. אבל אני נאלץ להשלים עם קיומם. ובכן, אוטיסטים (ואנשים פגועים בכלל) נמצאים באותה קטגוריה.
מתערבת 145063
אני מניחה שיהיה מי שיתפוס אותך במילה ולנצח יזכור לך שכינית את האוטיסטים ''מטרד''. צפה למטח.
לא הבנתי מה הבעיה עם בידוד אקוסטי. אף אחד לא אמר את המשפט עם המפלצות, שהבאת במרכאות משום מה. בידוד אקוסטי הוא פתרון ראוי.

תינוקות נוטים לגדול ולהפסיק לצרוח, בעוד חוסים נוטים לשמר את הרגליהם שנים ארוכות. אתה אכן נהנה (תיאורתית לפחות) ממנעמי העיר הגדולה תוך הגבלת כלי הרכב והרעשים- אם השכנים שלך יחליטו מחר להעסיק את פועלי הבניין שלהם באמצע הלילה, אתה רשאי על פי חוק לקרוא למשטרה ולהוציא צו נגדם. אם שכנייך החליטו לפתוח דיסקוטק בסלון אתה רשאי לקרוא למשטרה והיא תסגור אותו. אם אתה רוצה להקים עסק לא תקבל אישור אם השכנים מתנגדים, מלכחילה או בדיעבד.

הקמת מוסד אינה שונה מהקמת דיסקוטק- זה לא תינוק לאמא שגרה שם ואי אפשר לזרוק אותה. מותר לשכנים להתנגד להקמת מבנה חדש בתחומם, אם הם סבורים שהוא ייפגע בהם. מותר להם גם לדרוש את העברתו, אם הוא אכן מציק להם וניתן למצוא לו מיקום לא פחות יעיל.
מתערבת 145094
"מטרד" - הרעש/אי הנוחות שהמעון לכאורה גורם. זהו מונח משפטי שעמד בבסיס התביעה.
אין בעיה עם בידוד אקוסטי - יש בעיה (המלמדת על גישתם של התובעים) עם תביעה לסלק את גורם המטרד (המעון) במקום את המטרד עצמו (הרעש). על כך השתומם השופט עצמו.
האנלוגיה לתינוקות נועדה להמחיש את אי-הסובלנות בקבלת האוטיסט כשונה. אנחנו נוטים לקבל בסובלנות גורמי מטרד "רגילים" כתינוקות, בע"ח, כלי רכב, אתר בנייה וכיוצ"ב ולשלול מראש נוכחות אנשים שונים מאיתנו. גישת גב' פלד שטענה נגד המעון עוד לפני שהוקם מלמדת על כך.
ככל הנראה לא הבנתי את הפיסקה האחרונה שלך - את טוענת שדין המעון כדין דיסקוטק או מבנה אחר, אותו ניתן לסלק, אך לא כדין תינוק? גילוי מרעיש - הזוג פלד ביקש לסלק את האוטיסטים, לא את המבנה.
גם מתערבת 145101
אף אחד לא חושב שהמבנה, מעצם היותו גוף דומם, הוא מה שמפריע לשכנים, אלא מי שגר בו.

מה שגילית אומרת זה מאד פשוט- צריך לבחון כל מקרה לגופו. כמו תמיד כשמדובר בערכים מתנגשים.
אף אחד לא חושב (ולפי מה שהבנתי מגילית, גם היא לא) שצריך להרחיק אוטיסטים או מפגרים, או בעלי לקות כזו או אחרת מהחברה.
העניין הוא, שצריך לבחון במי הפגיעה קשה יותר. רוצה לומר, בהחלט ייתכן שבמקרה מסויים לא תהיה שום משמעות למיקום של המוסד, ובמקרה אחר, תהיה לו משמעות רבה.
בהתייחס לכך, צריך לבחון את תביעתם של השכנים.

זה הכל. היא מדברת באופן כללי, אתה מתעקש לחזור דווקא על הפרטים הספציפים של התביעה המדוברת.
נא לקרוא בשלמות 144856
בתגובה 144828 שקישרת אליה שכחת חלק אחד שבו כתבתי לצורך הדיון הספציפי הזה בתת הפתיל הזה לא מעניינת אותי פסיקת השופט מכיוון שהתגובה המקורית התייחסה לעידכון והתבססה עליו ולא על פסק הדין. הדיון היה האם זכות השכנים לפעול נגד ההוסטל על סמך הנתונים שהובאו בעידכון.
תיקון 144857
ע''ס הנתונים שהביאו השכנים ע''פ העדכון
תיקון 144858
מה? לא הבנתי. תנסה להסביר שוב, and use simple words, so I'll understand.
תיקון 144859
הכוונה הייתה שהנתונים שהדיון התבסס עליהם היו הנתונים שהביאו התובעים על פי העידכון
תיקון 144863
אה, אוקיי. אז הנה שאלת רשות: עתה, לאחר שקראת את פסק הדין, אתה מסכים עם פסיקתו של השופט?
תיקון 144880
אם הבנתי אותו לגמרי-כמובן
נאה דורש 144878
מותר להרעיש פעמיים בשבוע:
לא ברור לי, על פי תקנת משנה ב' 3, אם גם בערב יום מנוחה מותר להרעיש רק עד חצות, או שמא הגבלה זו מתייחסת רק למוצאי יום המנוחה.

תיק"ו?
נאה דורש 144948
1. שבוע? התכוונת שנה? פעמיים בשבוע מותר רק עוד שעה (חצות במקום 23:00) יומיים בשנה (פורים ומחר, דהיינו ערב יום העצמאות) מותר כל הלילה.

2. גם בערב וגם במוצאי יום המנוחה.

לשימת לב השרים במקלחת: הרעש המותר הוא רק "אגב חגיגה".
נאה דורש 144950
תודה על חוות הדעת המשפטית. בליל השבת הקרוב יופסקו מסיבות הכיתה של השכנים מוקדם מהרגיל.
נאה דורש 144952
חוות דעת? סך הכל קריאה פשוטה של התקנות.
נאה דורש 144957
כן, אבל את זה השכנים לא יודעים. הם יודעים שהעורך דין אמר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים