שינוי שהנהיגו באנגליה 144055
באנגליה בשנות השמונים הונהג שינוי קל בתנאים שצריכים להתקיים כדי שארגון עובדים יוכל להשבית את העסק שבו הוא יושב - רוב חברי הארגון צריכים להצביע בעד השביתה.

פתרון כה קל ואלגנטי, ששומר על זכויות העובדים (הם עדיין יכולים לשבות) ומגן על כולם (עובדים וכאלה שנזקקים לשירותים שונים) מפני שביתות כוחניות כמו זו האחרונה.
הרוב (היחסי) בעד 144078
לפי סקר "הארץ" http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it... רוב יחסי של השובתים תומכים בשביתה, אך לא רוב מוחלט.

הנתון המעניין של הסקר: מצביעי שינוי מטילים את האשמה במצב קודם כל על מדיניות הממשלה (35%; 53% אם כוללים גם את שר האוצר הקודם) ורק אח"כ על המצב הבטחוני (26%), בעוד שהן מצביעי הימין והן מצביעי השמאל מטילים את האשמה קודם כל על המצב הבטחוני (40% ו-‏44% בהתאמה).
דווקא הסקר מראה תיקו 144108
אסור לשכוח את טעות הדגימה.

בכל אופן, זה סקר שלא מספיק. כי כדי להשבית את הבנקים צריך להיות רוב של עובדי הבנקים, וכדי להשבית את חברת חשמל צריך להיות רוב של עובדי חברת חשמל. מן הסתם במקרה כזה יהיה רוב של עובדי חברת חשמל (בגלל שלהם באמת יש סיבה לשבות) ולא של עובדי הבנקים (שכאמור שובתים מצד אחד כדי להפגין סולידריות ומצד שני כדי לתפוס יומיים של חופש).

לגבי מצביעי שינוי - זה בגלל שהם קצת מבינים בכלכלה, ויודעים שלמרות המצב הבטחוני עדיין יש טעויות מרות שהממשלה הקודמת עשתה (זו עוד לא הספיקה כל כך, וכרגע היא הולכת בכיוון חיובי למדי) - שאפשר היה לא לעשות.

מישהו זוכר את הכלל שאומר שלא מעלים מיסים בזמן מיתון אלא להיפך? העלו מיסים, והמיתון העמיק. הפלא ופלא - באמת אי אפשר היה לצפות את זה. אולי אם שר האוצר היה עושה קורס מאקרו כלכלה (זה שמעבירים בשנה ראשונה בתואר ראשון בכלכלה) הוא היה יודע שכשמעלים מיסים במיתון המיתון מעמיק, ולא היה מנסה להמציא כלכלה חדשה לגמרי על גבנו.

אגב, ההצעה המצויינת של פרץ - להעלות את מס ההכנסה בעוד שני אחוז - תזיק בדיוק מאותה סיבה. גם פרץ כנראה חושב שבגלל שיש לו שפם הוא יודע משהו שבכל העולם לא יודעים.
שאלת תם 144135
האם במסגרת הניו-דיל לא העלו מיסים?
איזה ניו-דיל - הנוכחית? 144241
לא, להיפך. מורידים אותם. מאיצים את הרפורמה (מה שיוריד יותר מהר את מס ההכנסה ויהפוך את מס-רווחי הון להגיוני יותר) ומחזירים את התקרה של ביטוח לאומי (מה שלא יתקן את הנזק שנגרם כשכולם עברו למבנה של חברות, אבל יועיל בעתיד).
איזה ניו-דיל - הנוכחית? 144257
שאלתי שאלה היסטורית. האם הניו-דיל של רוזוולט, שהוציא את ארה"ב ממיתון, לא כלל העלאת מיסים?
אופס, דביל שכמותי 144258
אין לי מושג.

כמובן שנשאלת השאלה מה היו המיסים לפני התוכנית...
דווקא הסקר מראה תיקו 144201
לגבי המנטרה של הסכמת רוב העובדים לשביתה, היא התקבלה על-ידי נציגיהם הנבחרים. אני מניח שזה מספק אותך.
זהו, שזה לא 144246
אני רוצה הסכמה של רוב העובדים, לא של רוב נציגיהם הנבחרים. ואני רוצה את זה בבחירות חשאיות, כדי שהעובדים לא יפחדו - לא מההנהלה ולא מההסתדרות.

מה הבעיה שלך עם זה שצריך רוב של העובדים בשביל לשבות? אתה טוען שזה טוב שמיעוט של העובדים יכפה את דעתו על הרוב? או אולי שהעובדים טיפשים ולא מבינים ולכן יצביעו לא נכון?
זהו, שזה לא 144403
הבעיה היא שהדרישה לקיים בחירות מציבה קושי טכני משמעותי בפני הנציגים שהחליטו לשבות.
אני מניח שאותו קושי בדיוק הוא זה שגורם לך להעדיף ''דמוקרטיה ישירה'' דווקא בארגוני עובדים.
זה קושי זניח 144420
אין בעיה לארגן בחירות. ממילא עושים את זה כל פעם שבוחרים ועד. פתיחת שביתה זה לא צעד קל, מכריזים על סכסוך עבודה שבועיים קודם - בשבועיים אפשר לארגן בחירות בארגון.

אני רוצה למנוע ממיעוט של העובדים לכפות את דעתם על הרוב. אני רוצה למנוע מעובדי חברת חשמל לכפות על עובדי הבנקים שביתה. אני רוצה למנוע מעובדי אל-על לגרום לשביתה של נמל התעופה בן-גוריון רק כי הם פתאום מודאגים לרווחיות של החברה שלהם (מה שלא קרה כשהכריזו על השביתה, כמובן). את כל אלה אני רוצה למנוע.

באנגליה עדיין יש שביתות.
אין בעיה 144518
אבל למה להשאיר את זה רק לענייני שביתות? בכל פעם ששר אוצר רוצה להעביר תכנית כלכלית חדשה, שישאל את האזרחים קודם. כלום לא יקרה אם בשבוע-שבועיים שעד הקריאה השנייה-שלישית יעשו איזה משאל עם.
לפי אתר הכנסת 144213
לשר האוצר בממשלה הקודמת, סילבן שלום, יש השכלה של רואה חשבון וכלכלן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים