שני ספרים 144994
מחברים ובני משפחה קיבלתי שני ספרים שקשורים לנושא. עדיין לא קראתי אותם אבל מעילעול ראשוני גיליתי שהם מלאים כל טוב.

1) "המיתולוגיה היהודית" מאת חגי דגן.
דגן, מרצה למחשבת ישראל אסף מטקסטים יהודיים מיתוסים שונים וקיבץ אותם במתכונת אנציקלופדית. למשל, בפרק "אלות ציוניות" הוא מצטט שיר של יונתן רטוש שאיחד בין חוה ועשתורת, בכוונה לקומם את האלות העתיקות שהיהדות ניסתה לדחוק למרתף.

חגי דגן כתב גם שני רומנים שאחד מהם "רשומות מאי הנשים" הוא סיפור מיתולוגי-כנעני-עברי-שינקינאי שעלילותו מתרחשת באי של זונות ששרד 4000 שנה מול חופי יפו (תגובה 83398). שמעון כתב על הרומן השני בדיון 820.

2) "משיח של גילוי עריות" מאת אלי שי. שי הוא עיתונאי שהיתמחה במחשבת ישראל ומיסטיקה יהודית באונ' י-ם (מנהל פורום העידן החדש בYnet). הספר מגולל את ההיסטוריה של משיחי "השקר" מתוך הבנה שהסוד המשיחי והמיסטי אוצר בחובו את הרז המיני האסור.
שני ספרים 146531
לרון שלום,
תודה על ההתעניינות
רצ"ב חומר רקע נוסף על הספר
עיון נעים
אלי שי - משיח של גילוי עריות;
ספר חדש בהוצאת ידיעות אחרונות
היסטוריה חדשה ובלתי מצונזרת של היסוד המיני במיסטיקה המשיחית היהודית.
הבנת המיסטיקה היהודית עברה מהפך משמעותי במחצית השניה של המאה העשרים בעקבות מחקריו של גרשם שלום. במוקד המחקר החדש עמדה המיסטיקה המשיחית של השבתאות כגילוי המוקצן של תנועת גאולה בתולדות היהדות.
על בסיס המנוף הארכימדי הזה, מבצע אלי שי צעד מרחיק-לכת נוסף בחיבור המנתח את התופעה המשיחית כהתפרצות של יצריות כבושה. במחקר פרטני ומפתיע, נחשפת לראשונה במלוא היקפה בשורתו הסודית של הגואל כפושע קדוש, כעבריין מיני מועד וכמי שמטיף לניהיליזם סקסואלי הגובל בסטייה. משיח של גילוי עריות נקרא כמותחן בלשי הנטווה מסביב לדמותו המרהיבה והשערורייתית של גואל אורגיסטי שראה בשבירת הטאבו על המין דרך להבאת הישועה. ריטואלים כגון; חילופי נשים, אירוח סקסואלי, בעילת נידות וחינגאות של 'כיבוי מאורות', נהפכו למצוות מזרזות גאולה בהווי המחתרתי הנסתר של הכת המשיחית. שערו האחרון של הספר סוגר על המרחק שבין התסיסה השבתאית במאה ה-‏17, לתופעות עדכניות של עבריינות מינית על רקע קבלי בחברה הדתית בישראל של ראשית האלף השלישי.
במחקר הראוי להיחשב כפריצת דרך משמעותית בהתוודעות אל המימד האזוטרי ביהדות, מוצבת תיזה מהפכנית, לעתים אף מדהימה ופרובוקטיבית, להבנת המיסטיקה המשיחית; משיח של גילוי עריות מעלה תובנה חדשה המבוססת על קריאה מינית - ולמעשה פסיכוסקסואלית ופאלית של המשיחיות היהודית. זהו ספר עיון מרתק שנכתב כרומאן של אהבה אסורה וכמותחן הצופן פרשת רצח ושערורייה מינית; מאחורי אישיותו של הגואל כמנהיג דתי ולאומי, נחשף סוד נורא הכרוך בנקודה הרגישה והאינטימית ביותר של גופו. ----------------------
אלי שי נימנה עם גרעין המייסדים של התקשורת המקומית בישראל, פרסם מאות מאמרים בנושאי ספרות ותרבות. למד מיסטיקה יהודית וקבלה באוניברסיטה העברית בירושלים אצל הדור הראשון של תלמידי גרשם שלום והמשיך במחקר עצמאי מתקדם המתמקד במיסטיקה המשיחית בגרסתה השבתאית והפראנקיסטית.
שני ספרים 147132
נתת את הלינק, בשביל מה היית צריך גם להעתיק את התוכן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים