למען עתיד ילדינו 145538
לרגל יום העצמאות ה-‏55 של מדינת ישראל פורסמה הכתבה הזאת שבודקת כיצד נראה העתיד של מדינת ישראל ביצירות ספרות שונות ובכתבי פוליטיקאים שונים :
מדינות ישראל העתידניות
מאמר מקיף ומרתק. 145577
חסרה בו התיחסות לספר מאת בארי פריגת (אאל"ט בשם) המספר על השתלטות הפלסטינים על ישראל וחייהם של היהודים הנותרים כחרדים בגטאות (חלקם מתחת לאדמה והם אינם מודעים לעולם שבחוץ ולשאר הגטאות).

מומלץ במיוחד ספרו המצמרר של דוד מלמד (שכתב גם קובץ סיפורי מד"ב שאחד מהם התפרסם בפנטסיה 2000) "החלום הרביעי" שחזה גם את רצח רבין.

האם ניתן להשיג את "למחר עליית בגין לשלטון" ו"פרגוד הבדולח"?
מאמר מקיף ומרתק. 145586
הייתה התיחסות לספר של פריגת ''הארץ המובטחת '' בגירסה המקורית של המאמר אך הוא נמחק עם עוד כמה פריטים פשוט מסיבות של אורך , המאמר התארך והתארך .
תיאורטית אפשר להשיג את הספרים ששאלת עליהם בחנויות לספרים משומשים ,מעשית זה קשה מאוד.
ברי פריגת 145668
קיצור של ''ברוך''.
חיבר גם את סדרת ''השישיה'', על חבורת נערים המתעללת בשוטר בשם ישעיהו. חיקוי גמור לחמישיה הסודית (''המפורסמת''). כמו כן כתב סיפורים ארוטיים-למחצה בעיתוני נשים.
ברי פריגת 387701
חיקוי ל''חבורת הבלשים והכלב'' של אניד בלייטון ולא של החמישייה המפורסמת.
למען עתיד ילדינו 145588
בכתבה הוזכר מספר מצומצם מאוד של פוליטיקאים עכשוויים שהראו עניין מספיק בעתיד על מנת לכתוב על כך ספר .
כיום כידוע הפוליטיקאים שלנו אינם אנשי ספר בניגוד לעבר ( שאז זה נחשב כמכובד וכמעט כחובה שכל פוליטיקאי יפרסם ספר או לכל הפחות קובץ נאומים ומאמרים ) ובכך למרבית הצער הם משקפים את החברה.
בכל אופן לעניות דעתי הפוליטיקאים הבודדים הנ"ל שכן עוסקים בכך עם כל מגרעותיהם השונות ( נתניהו וסנה ) עדיין עולים בכמה וכמה דרגות על הרוב המוחלט של הפוליטיקאים הישראליים כיום.
לא הזכרתי עוד שני פוליטיקאים שעסקו בעתידנות שכן עד כמה שאני יודע הם כבר לא נמצאים בעולם הפוליטי . אלה הם גד יעקבי שעסק רבות לעומק ובפירוט בעניין זה בספרים שונים והיציע רעיונות מרחיקי ראות שונים ,לפחות לפוליטיקאי ( יעקבי שילוב מרתק של איש ספר ופוליטיקאי שכיום כמעט אינו בנמצא יותר הוא לדעתי אחד ההחמצות הגדולות והמצערות של עולם הפוליטיקה הישראלי ) ,ומשה שחל שכתב ספר שלם של עתידנות פוליטית בשם "סדר יום חדש" מ-‏1992 עם הצעות משלו בנושא ( לא מקוריות וחדשניות במיוחד אבל הוא לפחות ניסה ) . פרט לשניים האלה אינני מכיר עוד פוליטיקאים נוספים שעסקו בנושא בכתב.
אהוד ברק שממנו אפשר היה לצפות שיכתוב ספר שלם בנושא פירסם עד כה רק מאמר מפורט על נושא ביטחון ישראל בעתיד בקובץ בשם "ישראל לקראת שנות 2000 " שבכלל התבסס על הרצאה שנתן ב-‏1992 כשהיה במדים.
יוסי בילין לעומת זאת עוסק רבות בכתיבה עתידנית , אולי יותר מכל אחד אחר פירסם ספר מעניין מאוד בשם "מסוציאליזם לסוציאל ליברליזם " (1999) שבו היציע תוכנית לשינוי הסוציאליזם הישראל למשהו שמתאים יותר למאה ה-‏21.
פוליטיקאים שמהם אפשר היה לצפות שישלחו את ידם בנושא ולא טרחו לעשות זאת הם יוסי שריד ממרץ ובני בגין מהליכוד. השניים האלה עוסקים רבות בהעלאת חזיונות שחורים משחור כמו רבים אחרים ובכך הם אינם מחדשים דבר , אבל הצעות למשהו חיובי אי אפשר לשמוע מהם. בעיני זה מוריד מערכם .
מבין הפוליטיקאים השונים שחשבו על ראיונות שונים בעלי אופי עתידני באמת אם כי לא פירסמו על כך ספר , אפשר למנות את משה ארנס אבי תוכנית מטוס "הלביא " . את יובל נאמן בעל רעיון "תעלת הימים " שלמרבית הצער לא התממש .
ואת חיים רמון מפיץ הרעיון של הצורך בגדר הפרדה ביננו ובין הפלסטינאים . ואפשר להזכיר גם את יעקב מרידור אבי "מנורת החשמל שתאיר את כל רמת גן ".
פרט לאלה אינני יכול לחשוב על שום פוליטיקאי שתרם רעיון עתידני כל שהוא הראוי לציון. וזה חבל מאוד . זה אומר הרבה מאוד על הרמה והאיכות של הפוליטיקאים שלנו ועל ההעזה שלהם . זה הרבה יותר קל להיות חוזה שחורות מאשר להציע משהו חיובי .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים