מעניינת העובדה 14606
שלמרות שזהו סקר לא סטטיסטי בעליל, רוב המצביעים אפילו לא טורחים לצפות בתשדירי הבחירות (לרבות הנ"ל), יש יסוד להניח שרובם הצביעו ברק. אין מנוס מלתהות מה זה אומר לגבי תקוותו של ברק להשיג את 'המהפך' המקווה לאחר תשדירי התעמולה.

חבל מאד שאיש לא בודק מדוע 'הגרעין הקשה' של ברק נמנע מהצבעה? האם זה בגלל ההתרפסות לחרדים? הכשלון בתהליך השלום?
מעניינת העובדה 14640
אני לא בטוח שלברק היה אי פעם גרעין קשה.

כן, הרבה מאד אנשים הצביעו לו. אבל יותר משהצביעו עבורו, הייתה זו הצבעה נגד בנימין נתניהו.

ברק הוא איש מרכז, לא איש שמאל. והמרכז הישראלי איננו יציב. ראה דוגמת "הדרך השלישי" ו"מפלגת המרכז"; שתי המפלגות הללו התרסקו זמן קצר לאחר שנבחרו. הגרעין הקשה של ברק שייך לאנשי מפלגת העבודה, ורק לחלק היותר ימני מביניהם. מפלגת העבודה, זיקית שזגזגה שנים בין השמאל למרכז, עומדת כעת על 26 מנדטים בלבד, והיא כנראה עומדת לאבד כמה מהם. היא לא מושכת צעירים, קהלה העיקרי הוא קהל מזדקן, שרואה בה את עברה (בדיוק כפי שיש עדיין אנשים המצביעים לליכוד בגלל בגין).

ברק נכשל בתפקידו, והוא נתפס כחסר כיוון. השמאל לא בוטח בו, וזוכר לו את הריגתם של 13 אזרחים במהומות אוקטובר; הוא זוכר את האמרה על "הגנה על קודשי ישראל" ואת האמירה של ברק, לפיה הוא קרוב יותר ליצחק לוי מאשר ליוסי שריד. הימין לא רוצה בו, מסיבות מובנות. והמרכז? המרכז הוא, בעיקרו, אנטי דתי. המרכז רואה את פעולותיו הצבאיות של ברק כמהוססות (בעוד השמאל רואה אותן כמוגזמות, והימין רואה אותן כרופסות). את הציבור הדתי ברק הפסיד מזמן, הציבור הערבי לא יצא מהבית - שוב, מהומות אוקטובר - והציבור הרוסי רוצה גנרל חזק. היחידים שיצביעו לברק הם אנשי הגרעין הקשה של מפלגת העבודה ואנשים שמפחדים משרון יותר משהם מתעבים את ברק.

וזה, ככל הנראה, לא יספיק.
גרעין קשה 14692
הכוונה בגרעין הקשה הוא לאלו שיצביעו בעד מועמד מחנה השמאל בכל מקרה - האנשים שמצביעים 'עבודה' או 'מר"צ'. אלו שהם המקבילה של 'גם אם עראפת יעמוד בראשות הליכוד אני אצביע בשבילו'. אנשים שסביר מאד להניח שמעולם לא יצביעו עבור מועמד של הימין.

השאלה באמת למה האנשים *האלה* לא מצביעים עבורו, האם בגלל יחסו לערבים או בגלל יחסו לדתיים? בגלל בעייה אחרת?
גרעין קשה 14881
באמת, מי שהיום יצביע ברק, אך ורק משום ש"עבודה זה שמאל וליכוד זה ימין" אינו שונה, בעיני, מכל מי שהצביע לביבי ב99... אהבל דפוק, שאפשר לפגוע בו בכל צורה - הקול שלו מובטח לראשה של מפלגה מסויימת, לא חשוב בכלל, מה יעשה...
תיקי דיין תיארה אותם, אז, כ"אספסוף" = המון חסר-מוח, משולל כל מושגים דמוקרטיים שהם. כמה נכון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים