די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14680
בתשדירים צפיתי יומיים שלושה. תמיד זה כך - כמו הזכוכיות של הליכוד ב96 ומטוס הסבונים ההוא של ברק ב99, אחרי הפעם השניה כבר בא לך לרסק להם את הצורה דרך הטלויזיה - ובלבד שיביאו כבר משהו חדש.
וכמו, ש"שיני" של מפלגת שינוי אמר ב"הארץ" של יום ששי - שרון שכנע להצביע ברק, וברק שכנע להצביע שרון. ובכן, אותי רק חזקו התשדירים בהחלטתי - הנחושה ממילא - ללכת במיוחד לקלפי ביום הבחירות על-מנת להטיל פתק לבן (או צהוב - מבטא היטב את רגשותי אליהם, אשר אינם ממין הרגשות הנאצלים דווקא) - פליז!!! רק שלום יביא שרון (או להיפך - אשרי המאמין) וברק מודה, בתמצית, "נכון, אני כשלון מהלך - בבקשה, תנו לי להכשל שוב" - בחייכם. לפחות, בכל בחירות נורמליות יש קרוב לשלושים מפלגות, אפשר להריע לתשדירי הירוקים, עלה ירוק וחד"ש, להביע סימפטיה לגימלאים או לנגב, להתפוצץ מצחוק למראה בא-גד או רע"ש - וכאן? שממה. מדבר ציה. מפגעון טלויזיוני ולא מעבר לכך...
הצביעו פתק לבן, חברים. כי רק מבול של פתקים לבנים עכשיו - ממנו אף פוליטיקאי לא יוכל להתעלם (רק דמיינו - יותר פתקים לבנים מפתקי "ברק" או "שרון"... זה באמת ירסק את גועל-הנפש!!) - יוכל להביא כאן את השינוי. ויפה תיכף ומייד קודם!! ;-))

שלכם,
דני האדום
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14691
למה לעזאזל ללכת עד הקלפי רק בשביל לשים בו פתק פסול? תישאר בבית ותשיג את אותו האפקט בדיוק.
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14694
מכיוון שאקט ההצבעה בפתק לבן הוא סימבולי לחלוטין, כלומר אין לו שום השפעה ממשית על תוצאות הבחירות והוא מחאתי בעיקרו, ישנה חשיבות לעצם ההליכה המעשית וההשתתפות בהליך הבחירות.
השארות בבית כמוה כעדות עצמית על אדישות מוחלטת להליך הדמוקרטי או על חוסר אמון בו.

אגב, ישנה חובה לפירסום מספר הפתקים הפסולים בכל קלפי - כך שישנו אינדיקטור (לא מדויק) למספר האנשים שישימו פתק לבן.
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14696
נראה לי שהסיבה היחידה להצבעה בפתק לבן (או צהוב, או ירוק, או מנומר) היא אי-הבנת השיטה. מי שמבין ומפנים שאת הפתק הלבן (או החום, או השחור, או זה שכתוב עליו בית"ר ירושלים לשלטון) שלו אף אחד לא מתכוון לספור בתור הצבעת מחאה, לא יוכיח לעצמו שום דבר ע"י כך שילך לקלפי, יעמוד בתור, ובסוף רק ישים שם איזה פתק זהוב-ארגמני. אותו אזרח ראוי שיגיד לעצמו בראש מורם שאת חובתו האזרחית הוא ממלא הפעם באמצעות הרגליים, ושיישאר בבית. כך אף יתרום האזרח המתחשב תרומה צנועה אך חשובה למערכת הדמוקרטית בכך שיקצר בכמה שניות את תהליך ספירת הקולות ואת התור בקלפי שבו *אני* אעמוד.
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14699
איך הגעת למסקנה הזו?
אני מבין את השיטה ובוחר להביע את שאט-נפשי משני המתמודדים ומשיטת הבחירות בכך שאינני נותן את קולי למי מהם.
ברור שאין רובריקת "פתקי מחאה" בתוצאות הבחירות - השפעת הפתק הלבן מכוונת לדעת הקהל ומנהיגיו לטווח בינוני-ארוך מתוך ידיעה והכרה שבטווח הקצר אין להצבעה שכזו שום השפעה שהיא על תוצאות הבחירות הרשמיות.

אתה מסכים איתי שאם תוצאות האמת יהיו :

אהוד ברק - X קולות.
אריאל שרון - Y קולות.
פתקים פסולים - Z קולות.
אך מתקיים - Z>X+Y

תהיה לכך השפעה מרחיקת לכת בדעת הקהל בנוגע ללגיטימיות השלטונית של אותו המנצח? (כמובן שלא מבחינה משפטית, יהיה לו מנדט שלם כמו לכל ראש ממשלה נבחר אחר)
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14720
נכון מבחינה משפטית יהיה לו מנדט אבל הוא לא יוכל (כלל לא משנה מי) לומר כי קיבל מנדט מהעם.
מכסימום יוכל לומר כי מבין אילו שהגיעו והשפיעו ורצו באחד משני המועמדים היה לו רוב.

הדבר בעיקר עלול להזיק לברק שבמידה ויבחר לא יוכל לחזור על הטיעון ''איך חברי הכנסת יכולים להצביע נגד הבוחרים שלהם שבחרו אותי''

הטענה של חברי הכנסת תהיה הם לא בחרו אותך אלא נבחרת על ידי רב שאינו רוב העם.
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14744
אך לאור ההיסטוריה הדמוקרטית של ישראל, גם אם נגלה פתאום שאחוזי ההצבעה ירדו אל אזור ה-‏30%, נראה בכך מחאה אדירה של הציבור, הלא כן?

אגב, יש להניח שאי אילו עיתונאים ירצו לעיין בפתקים הלבנים לפני שזורקים אותם לזבל (לראות כמה אנשים כתבו "קלינטון" או "ביבי"). מי רוצה לעזור לי להגיש בקשה ולעבור על הפתקים! סוף סוף לאייל יהיה משהו בלעדי!
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14751
אם כבר, אז לביוקאנן, לא?
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14802
או למאי הקטנה.
די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14760
מחאה אדירה או שמא עצלנות-יתר?
בפתק לבן אין שאלה כזו.

אני מוכן להתנדב לעזרה במשימה כזו - אבל צריך כוח אדם די גדול, אם הכמות תהיה משמעותית...

אגב, אני ממליץ לשרבט משהו על הפתק הלבן - זאת משום שעל גבי פתק ריק ניתן לכתוב משהו מאוחר יותר.
זה יהיה משעשע 14795
אם על הפתק הלבן ישורבט איזשהו שם שלישי שישיג רוב...

אבל מכיוון שאין כאן אדם כזה, אני בספק אם זה יקרה בכלל.
Oh well.
זמן לחלום...
זה יהיה משעשע 14807
לצערנו המשותף, נדמה לי שפתק לבן שרשום עליו שם של מתמודד שאיננו משתתף בבחירות נחשב כפסול - אחרת היה נמנה במניין הקולות והיה בעל השפעה על תוצאות הבחירות.
זה יהיה משעשע 14815
אתה מפספס את המטרה. הרעיון הוא מחאה. לארגן ציבור גדול כך שיצביע עבור ''דג מלוח'', למשל, ובכך להראות (בעזרתם האדיבה של עיתונאים שיבדקו את העניין) שיש ציבור גדול שהביע מחאה אקטיבית (ולא סתם הצביע ברגליים) כנגד ה''בחירה'' המוצעת לנו בבחירות הנוכחיות.
זה יהיה משעשע 14818
דג מלוח, אתה אומר?
חשבתי שיש לך אינטרס דווקא לקדם את הידוע בכינויו "דג אדום"...

טוב, כל אחד והעדפותיו הגסטרונומיות.
הקמפיין שלי נפתח 14849
הצביעו "מיץ פטל" לראשות הממשלה!
ישראל צריכה ראש ממשלה מתוק! (נא להלחין ולשיר)

וכמובן, אני עדיין עומד מאחורי הצעתי הקודמת - אם רוב הקולות יהיו פתקים צהובים, לא יהיה לישראל ראש ממשלה עד הבחירות הבאות.
Nobody מוחה 14851
לפני כמה שנים היה משהו שרץ בבחירות לקונגרס האמריקאי
ממדינת וושינגטון ,זה היה מסע מחאה כנגד הנתק בין הנבחרים
לבוחרים ונסיון לעורר את הבוחרים.

לצורך זה הוא שינה רשמית את שמו ל Nobody כך שסיסמאות
הבחירות שלו היו בנוסח
Nobody for Congress, Nobody is your representative.

די לתשדירים!! יחי הפתק הלבן!! 14878
לא בדיוק, דובי - אז יגידו, פשוט, "אה, טוב, פעם ראשונה שאף מפלגה אינה מתמודדת, אלא רק אישים - הציבור אדיש". מבול סוחף של פתקים לבנים יהיה משהו אחר! נכון, זה קול פסול - אבל, אם במרבית ועדות הקלפי במדינה תשמע הספירה: "ברק - פסול - פסול - שרון - פסול - פסול..." (או במקום "פסול" כתוב "לבן"...) - דבר זה בהכרח יעורר הדים!
אישית, אגב, אני בהחלט הולך לכתוב משהו על הפתק... אבל משהו חריף, חריף מדי לקיבותיהם של רוב החבר'ה כאן, חוששני. ולסיום: אשמח לסייע לך לעבור עליהם... צור איתי קשר אם רעיונך רציני.
08-935-7453
או. קיי? :-) ביי.

שלכם,
דניאל קלטי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים