איך זה יהיה לחזור לטבע? 148593
ברור מהמאמר שאת שואפת לחזור לחיים קרובים לטבע. ניסיתי לתאר לעצמי איך העולם יכול להיראות אחרי חזרה לחיים בטבע, וזה לא היה הכי נעים. את יכולה לתאר למה את מתכוונת?
איך זה יהיה לחזור לטבע? 148835
לא, לא רמזתי בשום מקום שלזה אני שואפת, ולמעשה לא הייתי מוכנה לחיות בלי מים זורמים במקלחת ובלי חימום בחורף. מטרתי - אם יש מטרה במאמר שנכתב כדי להראות וללמד ולא כדי להטיף - לעשות מה שאפשר, בדרכי שלי, למען השמירה על כדור הארץ כדי שלא ייחרב לגמרי, כפי שעשוי לקרות לו בעתיד הקרוב אם לא תופסק כריתת היערות, הזרמת עשן מזהם לאוויר ופסולת מזהמת למים ולקרקע, ולמען הטבת מעמדה של האישה בחברה האנושית. זה הכול.
איך זה יהיה לחזור לטבע? 148853
מטרות יפות ונאצלות, ללא ספק (כל עוד אינם מטיפים לבלימת המדע והטכנולוגיה כמובן), אבל מה זה קשור לאגדות ומיתוסים קדומים?
ועוד הירהור. 149022
השימוש במיתוס של חזרה לטבע כניגוד לחיים המודרנים ה''מנוונים'' נעשה בעבר ע''י תנועות שהיללו וטיפחו את ערך הגבריות, כמו הפאשיזם והנאציזם.
ועוד הירהור. 149042
האם השתמשתי במלה "מנוונים" במקום כלשהו? אין לי התנגדות עקרונית לטכנולוגיה, לפיתוחה ולשימוש בה, אבל בימינו נעשה בה שימוש מוגזם ביותר גם במקומות שאין בהם שום צורך מאשר מותרות מוגזמים. חוץ מזה, גם הפיתוח של הטכנולוגיה צריך להתחשב בערכים אחרים, כמו על שמירת לפחות חלק מכדור הארץ בצורתו הטבעית, אפילו אם במקומות מסויימים זה לא נוח ביותר לאדם, שהצורך שלו להתרחב ולהתפשט הוא בוודאי מוגזם ביותר. (את ההגבלה על הילודה כבר הזכרתי? - וזה שונה מאוד מעקרונות הפאשיזם).
איך זה יהיה לחזור לטבע? 149039
האגדות והמיתוסים, כפי שאמרתי, הם למטרת לימוד והרחבת האופקים - שהם כיום מצומצמים ביותר לכאן ועכשיו. אלה הן פשוט חלק מאותן תרבויות מרוחקות בזמן, אם לא במקום, שכדאי להכיר אותן כמו שכדאי להכיר כל דבר על האדם (ומצדי, גם כמעט על כל דבר אחר).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים