אחרי שיפוג אוויר הפסגות המשכר 148700
אני לא שונא את המתנחלים.
חלק מהם אני מכיר, הם בני אדם, יש טובים, אפילו טובים מאד, ויש רעים, כמו בכל מקום.
אולם את השאלה על חוקיות מפעלם (שהיום בו הוא או חלקו ייהרס, לא יהיה בשבילי לפחות יום של התפרקות צוהלת) היא שאלה שמעבר לעניין אם אתה אוהב אותם או לא.
נראה לי שלא פחות משהפריעה לך האמירה שהם "פושעי מלחמה" הפריע לך טון השנאה ששמעת, או דימית לשמוע בדבריו של מי שאמר (ויש לציין: קיימים בתוכם גם כמה שהרוויחו את השנאה בחסד, אך כאמור, להכליל אותה על כולם זה מאד לא נכון).
אבל אתה צריך להודות שישיבתם שם מעוררת כמה שאלות מהותיות, שעליהם אנחנו לא יכולים להחליק בשאלה אם הם 'נחמדים' (כמו שגולדה אמרה פעם על מישהם אחרים שהם לא) או לא, או בהתפעלות מהחקלאות ואוויר ההרים הנפלא שלהם.
קודם כל, אני חושב שלפי החוק הבינלאומי, ישיבתם אסורה שם, אך חסרים לי קישורים לאיזה סעיפים בדיוק, אשמח אם מישהו יתן. אם זה כך זוהי עבירה, שנכון שהם לבד לא אשמים בה, אלא הממשלות שאיפשרו ולאחר מכן הזמינו אותם להתיישב בחבל ארץ שאינו שלנו לפי החוק הבינלאומי, ושעתידו עוד לא נקבע. במובן מסויים הם שותפים אבל גם קורבנות למי שנתן להם להאמין, שלא יבוא יום ועתידם של השטחים יהיה תחת דיון וישראל לא תוכל אולי להחזיק אותם.
בינתיים, מפעל ההתנחלויות גורם לכך שתקציב מדינה רחב, שיכול להיות מושקע על פיתוח תשתיות, תכניות רווחה ועוד דברים בתוך הקו הירוק, יהיה מושקע שם. לא כל האנשים מאמינים במפעל ההתנחלות, לא כל האזרחים רואים דווקא בו את עתיד מדינת ישראל, ומה שנראה לאנשים כרגע הוא שעתידה של המדינה ממושכן בינתיים במפעל ההתנחלויות. גם דבר זה יוצר התנגדות אצל אנשים, המרגישים שממשלות (שלאחרונה הן ממשלות הנוקטות במדיניות אנטי-רווחה כלפי שאר המדינה) מכריחות אותם להשתתף במישכון עתידה של המדינה בהתנחלויות.
יש גם שאלות לגבי העתיד של כל זה:
אתה טוען שההתנחלויות תורמות לבטחונינו, אחרים אומרים שהן רק מגבירות את השנאה של השכנים, ומה שברור הוא שהימצאותן שם תמנע כל הסכם של חלוקת הארץ, מה שאומר שנצטרך להמשיך ולשלוט על שלושה מיליוני פלסטינים ללא זכויות (זה לא אני אמרתי, אלא ר"מ אחד מהליכוד, לפני יומיים. אבל זה נכון.), לדאוג לכך שהם לא יסעו על כבישים שמסכנים את ההתנחלויות (נכון שאתה מתאר שם שקט פסטורלי כרגע, אבל לדעתי זה לא יימשך הרבה זמן), למנוע מהם להתקרב בבנייה להתנחלויות, ואם הם ירצו יום אחד לגור בהתנחלויות?
הרי הפלסטינים ירצו להתפשט, להתרחב, כמו כל בני האדם. רוב ההתנחלויות אמנם לא יושבות על קרקע מופקעת, אבל ישיבתן שם חוסמת את האפשרות של אוכלוסייה פלסטינית להתפשט אל מעבר ל"תחום המושב" ההולך ונעשה צפוף. (ולכך, לדעתי, כיוון המשורר - ממשלות ישראל. אתה אולי חושב שזה טוב, אחרים חושבים שזה רע. והממשלה, בכל אופן, כופה גם עליהם להגן על זה. אז אין כאן מקום הרבה לסנטימנטים.)
ההתנחלויות שם, נסכם, חותכות את המדינה הפלסטינית לאורכה ולרוחבה, יוצרות מרירות אצל הפלסטינים שאפילו את חתיכת הארץ שהסכמנו לתת להם, אנחנו חותכים וחוסמים. הן קוברות למעשה כל סיכוי אם לא לשלום, לפחות להפרדה, הן מבטיחות שנמשיך אנחנו להיות בתוך הפלסטינים והם בתוכינו, עם המון חירוק שיניים, זעם ושנאה. אולי בתור מי שמתנגד להפרדה, אתה חושב שזה טוב. זו דעתך, לאחרים יש דעות אחרות. מכל מקום אנחנו צריכים לשקול את הענין מעבר לנחמדות של האנשים, תמונות התרנגולות האורגניות והכבישים הריקים מפקקים.
ועוד דבר: למרות שעפ"י הסקר שנעשה על נוער הגבעות, מדינת ישראל הדמוקרטית היא לדעתם "פוסט ציונית" הרי שאת הפוסט ציונות מפגינים לדעתי דווקא הם.
למה?
הציונות, שמה בסדר העדיפויות שלה 'מדינה' מעל 'קרקע'. זו היתה הפשרה ההיסטורית שהיא עשתה, כדי לאפשר את הגשמתה של מדינה נורמלית לעם היהודי. ההתנחלות החזירה את ה'קרקע ההיסטורית' לראש סדר העדיפויות ובכך שברה את הציונות הקלאסית, הפרגמטית, שהקימה את המדינה הדמוקרטית שלנו, על כל חולשותיה. נוער הגבעות מחדד את הפוסט ציונות בצרפו אליה הצהרה מפורשת על פוסט דמוקרטיה. אותו "קומץ", ושוב לא משנה כמה הם סבלניים אליך ונראים מאד מגניבים וחמודים כאלה בתקשורת, מוכן בתכלס ללכת מכות עם חיילים ולצפצף על המדינה והחוק - בעבןר קדושתה של אדמה היסטורית. היה כן ואמור - עד כמה הם יהיו מוכנים לקבל ולכבד החלטה דמוקרטית שתפנה אותם? עד כמה הם יהיו מוכנים לכבד בעתיד את מהותה החילונית והדמוקרטית של מדינת ישראל? זו שאלה שמטרידה, לא רק אותי אלא גם רבים אחרים, וגורמת לחשוד חשד כלפי מה שצומח שם, מעבר לעברות שההתנחלות עשתה או לא עשתה בעצם ישיבתה שם.
אחרי שיפוג אוויר הפסגות המשכר 148888
''אני לא שונא את המתנחלים.
חלק מהם אני מכיר, הם בני אדם, יש טובים, אפילו טובים מאוד, ויש רעים, כמו בכל מקום.''

ולחשוב שאת המשפט הזה היינו אומרים פעם על ערבים.

טוב לראות שהציונות שינתה כיוון ומתחילה לאכול את עצמה. וכל מה שהיה דרוש לכך זה כמה תמונות דרמטיות של ילדים עומדים מול טנק עם אבן, ופיצוצם של כמה אוטובוסים מלאים בציונים מדי פעם בפעם. התקפלנו מהר מאוד יחסית לעמים אחרים אני חושב. כל הכבוד לך חזיר, עלה והצלח.
אחרי שיפוג אוויר הפסגות המשכר 148929
''כל הכבוד לך חזיר, עלה והצלח''
לשם שינוי מחמאה, אחרי נחיתותיה של המערכת עלי ביום האתמול.
תודה לך, אמיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים