Happiness is a warm gun 149401
חלק מן התהיות על המחקר הזה כבר הועלו, ובכ"ז:
1) האם זה היה מחקר השוואתי? אם כן, האם הושוו נזירים בודהיסטים לסוכני בורסה ב11 בבוקר? או אולי לנזירים פרנציסקניים מתבודדים בשעת אחה"צ?

2) בין אם אלו נזירים, או רק בודהיסטים אדוקים, האם אין ברירה של סוגי האופי הנדרשים לבחירה והדבקות בדרך זו?

3) בעצם זה לא מפתיע. קראתי באחד המקורות על המחקר, שמה שנמדד היא הפעילות באזור במוח האחראי גם על תכנון העתיד והרגשות הקשורים בו. כמה פעיל יהיה אזור זה, אצל מי שבחר בחיים מונוטוניים, ללא התמודדויות עם עובדות וגרויים משתנים, ללא כל צורך ביוזמה או תכנון עתידי כלשהו? מה שמביא אותי לנקודה האחרונה:
4) נזכרתי בשיחות עם גברים בשחור שלא פעם העלו את הטענה שניתן לנסח כך: "תגיד מה שתגיד, אבל אצלנו אין למשל רוצחים, מה שמוכיח את צדקת החינוך המסתגר של הנוער שלנו"
ובכן, התשובה דומה בשני המקרים: זה אפשרי כל עוד אתה חי כטפיל. טפיל חברתי, טכנולוגי, מדעי, רפואי, בטחוני וכו'
השלווה הבודהיסטית לא תביא לפריצות דרך מדעיות. לא תשחרר המונים משיעבוד עריצים, לא תפחית את תמותת התינוקות, לא תקדם את זכויות המופלים, לא תגן מפני פולשים מבחוץ ועוד... רק תיתן לאדם להרגיש טוב עם עצמו ולהפוך אותו לבלתי מזיק לסביבתו.
בקיצור, גם אם המחקר היה אמין, עדיין, אין לנו מה להתקנא בשלווה המנוונת.
אפשר כמובן לשלב את הפעלתנות המערבית עם מעט מן השלווה הבודהיסטית, אך זאת מתוך הגישה שבכל תרבות יש משהו טוב שראוי לאימוץ, גם אם המכלול אינו כזה.

___________
לאפופידס כואב שלמישהו טוב (-:
עדות מצמררת: פגשתי בודהיסטים פעלתנים 149411
כן, אני יודעת, קשה להאמין. אך זו האמת: לא כולם יושבים על ראש הר קירח בלי לזוז, כשחיוך שמיימי מרוח מעדנות על פניהם, ונוגה למרחקים. כמה מהם נצפו בלב המערב, בצנטרום של הפיילה של הפעלתנות הקדחתנית, ואם לא מתו, הרי הם חיים עד עצם היום הזה.
ובאשר לתהיותיך בעניין המחקר, אולי בכל זאת תקרא את הלינקים ב תגובה 148357, של בועז? בכל זאת, הבחור הלך וחיפש, וטרח והביא עד הלום...

בו-עז טוב!
א-פו רע!

המשך שבת מוצלח.
עדות מצמררת: פגשתי בודהיסטים פעלתנים 149422
בוקר טוב אסתי ותודה על ההפנייה שהחמצתי (הקישור הראשון בתגובה של בועז).

תיקונים ותוספות:
כדאי יהיה גם להשוות את התוצאות של קבוצת המבחן למשל לתוצאות של חוזרים בתשובה, שזכו לפתע בייעוד ובחיי נצח. בטווח הארוך, הייתי מנחש אולי שמדיטציה תנצח.

עוד בעניין אותו קישור, שמתי לב שלא מוזכר שם בכלל practicing budhism. נאמר שם רק שהם עברו סדנה של מומחה להפחתת מתחים. אם הערתי בסוף התגובה הקודמת לא הובנה, אדגיש שאני בעד שימוש בטכניקות כמו מדיטציה לשם הפחתת המתח והסבל המיותרים העשויים להתלוות לחיים פעלתניים.
פנים רבות לאושר 149427
אני בטוחה שאמונה באלוהים עוזרת לשמור על אופטימיות מול קשיי המציאות. [מישהו כתב פה משהו כזה,-אולי דוב במאמר על המתנחלים?- שהדתיים שביניהם יותר אופטימיים מהחילוניים].
אני בספק אם אמונה כנ"ל עוזרת גם לשלוות הנפש. למעשה, התבוננות בחיי הציבור הדתי בארץ מוליכה למסקנה ההפוכה. אבל זו רק ההתרשמות החיצונית, כמובן. אולי הם חושבים אחרת.

ואגב, שמעתי ברדיו ראיון עם פרופ' שלמה שוהם על המחקר הבודהיסטי הזה, והוא אמר שדבר דומה (פחות או יותר) ביהדות הוא הזרם הנחנחי, כלומר חסידי ברסלב. הם מצווים לצאת ולהתבודד בחיק הטבע, ולהתפלל שם לאלוהים, וזה לא רחוק באפקט שלו מהתבודדות של התבוננות-פנימה. והוא טוען שהם אכן יותר מאושרים מהדוסים האחרים.

[אסתי, שעשתה השבוע ניתוח לייזר להסרת משקפיים, כלומר עדשות. ומסתובבת מאז בשטח באושר רב, ועם ראיית נץ.]
פנים רבות לאושר 149448
עכש''י, החסידות היא בת ואחות לקבלה. לשני הזרמים האלה יש טכניקות מדיטציה בעלות מאפיינים דומים למדיטציות בודהיסטיות, מדיטציות סופיות-מוסלמיות או טרנסנדנטליות.
איזו מן שלוה ועוד שבוע עבר ‏1 149469
למקרא 4. נזכרתי: תגובה 127059

1 מתוך שיר הבודהיסט.
איזו מן שלוה ועוד שבוע עבר ‏1 149475
אכן, אחד מן הדברים שעלו בראשי שכתבתי את התגובה, ובמיוחד את הכותרת (שהיא גם שם שיר של החיפושיות) היה זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים