האדם כתבנית נוף הגאואסטרטגיה - הנועם והחיוניות הקיומית 149434
שיבוש מבנה ההשלמה הפונקציונלית הגאואסטרטגית

הצצה במפה מבליטה את העובדה הגאואסטרטגית שהגדה המערבית/יו"ש הינה תוספת קטנה יחסית (כמה מאות קמ"ר) של שטח - אך תוספת ה*משלימה מבנה גאואסטרטגי* באופן המציב מערך מרחבי חסין יחסית. בעוד גריעת השטח המצומצם הזה, משבשת את המבנה הזה באופן הפורס מערך מרחבי עצים-חשיפות.

זאת כאנלוגיה לטנק בעל שריון חסין מאד שחובל בו ציר הלחמה אופקי בשתי צדדיו, כך שהתנע של כל קליע הפוגע בדפנות עשוי למוטט אותם. או מטוס קרב שחרטומו או זנבו האחורי ניקטמו, דבר היוצר מערכת אוירודינמית שאין ליצבה כמעט.

או בדומה למבצר מימי הביניים הממוגן בתעלות מים היקפיות, כאשר עקב "שיבוש" גאולוגי כלשהו (טבעי או חבלני) מקורות המים זורמים בלחץ רב מתחת לחומה ומערערים ושוחקים את יסודותיה.

כל אלו הינן גריעות לא גדולות במימדיהן, אך כאלו הפועלות לשבש באופן קריטי מבנה לכיד ופונקציונאלי.

מדובר אם כן על מצב בו תוספת קטנה יחסית מביאה לתועלת שולית גבוהה במיוחד, ולקפיצת מדרגה פונקציונאלית, עקב ההשלמה הפונקציונלית שהינה מבנית ולא עומדת ביחס ישר למסות שטח גדולות.

לכן אולי, על מנת להסיח את הדעת מהמשמעות המכרעת בחשיבותה של השלמה פונקציונלית גאואסטרטגית זו, כינו הערבים את השליטה על שטח של כמה מאות קמ"ר זה בשם "כיבוש", תוך "השתלת" אסוסיאציות זרות אך רבות מטען - בדומה לכיבוש שטחים של עשרות ומאות אלפי קמ"ר בידי מעצמה קולוניאלית.

אשכוליצל 149437
למה "על מנת להסיח את הדעת"?

זו גם השלמה פונקציונלית גאואסטרטגית, וגם כיבוש.
זה אפילו "כיבוש שטחים של עשרות ומאות אלפי קמ"ר בידי מעצמה קולוניאלית", חוץ מהקטע של עשרות ומאות אלפי קמ"ר, והמעצמה. את הקולוניאליות תשאיר.
אשכוליצל 149443
ואגב, מדובר בשטח גדול בסדר גודל אחד - כ- 6000 קמ"ר‏1. שטחה של מדינת ישראל בגבולות 66‏2 הוא כ- 22000 קמ"ר‏3.

1 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/we... וגם http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/gz...

2 כל הזכויות שמורות לירדן ניר: תגובה 56836

אשכוליצל 149444
ומיד לאחר שלחצתי "אשר" נזכרתי שלא מדובר בגבולות 66 אלא במדינת ישראל כולל הגולן שסופח בשנת 81.
בסיסים אמריקניים בפיליפינים, או בפנמה 149445
אינםנ "כיבוש". אין מתאם *הכרחי* בין היערכות גאואסטרטגית בעלת אפקטיביות פונקציונלית, לבין דיכוי או קונוטציות קשות נוספות הנכללות במושג "כיבוש". אלה שני מימדים אורתוגונליים (בלתי תלויים) זה לזה.

במדה שכן יש מתאם, דהיינו שיש הן היערכות פונקציונאלית מבחינה גאואסטרטגית , והן תופעות קשות של התעמרות ודיכוי אוכלוסיה, הרי שזהו עניין "מזדמן", קונטינגנטי - דהיינו עניין *אפשרי* (כלומר שהיערכות גאואסטרטגית כזאת הופכת ל*אפשריים* גם דיכוי והתעמרות), אך לא כפועל יוצא *הכרחי*.

לכן הצבעתי על השטח המזערי היוצר את ההשלמה הפונקציונאלית הזאת, להראות שאין מדובר כאן בשיטה ובאורינטציה כללית ולא במגמתיות ומדיניות של כיבושים התפשטות ודיכוי אוכלוסיות.

ברם, ההסברה הערבית יצרה בהבל פה זהות כזאת בין הגאואסטרטגיה ובין מדיניות כיבושים דכאנית, ובכך הדביקה לנושא הגאואסטרטגי קונוטציות קשות שלא היו בו מעצם טבעו, שכן מדובר בהשלמה פונקציונאלית גרידה בראש וראשונה, וכזו המסתמכת על תוספת טריטוריה מזערית.
חמוקק 149446
כמו שאמר ערן, לא כל כך מזערית - אבל בתור שוכן איטונג ושוחר בואינג, שטח, בעיני, הוא כימות מוזר.

ההשלמה הפונקציונלית היא המניע - המתודה והמצב הם כיבוש.

אני לא אמרתי שיש מתאם הכרחי, אלא שהדחיקה שלך את המינוח ''כיבוש'' מפני המינוח ''השלמת שטחים פונקציונלית'' היא תוצאה של ראיית שחור ולבן. לא צריכה להיות בעיה לראות את שני המושגים מתארים את אותו הדבר, במקרה דנן, שהוא לא בסיסים אמריקניים בפנמה אלא ישראל והשטחים הכבושים שמשלימים אותה לישות גיאואסטרטגית מוצלחת יותר או מה שזה לא יהיה.
נראה שדווקא ראייתך, הממזגת את המימד 149455
הגאואסטרטגי עם המימד של דיכוי (מאחורי הפראזה המהדהדת חסרת הבסיס והפשר ההכרחי: "המתודה היא כיבוש". רגע, כשאתה אומר כיבוש אינך מתכוון לאחיזה בשטחים, אלא לדיכוי, וכך אתה מחליק בזריזות ממשמעות אחת לאחרת) לוקה בראיית שחור לבן.

מצד אחד כיבוש (מגפיים שחורות) ומצד שני - גבולות 67 ואי אחזקה בשטח כלשהו (ערדליים לבנות). הסיטואציה לפי גישתך דוחקת אותנו למיטת סדום (או דילמה) שהינה בינרית לחלוטין, תוך הדבקת קונוטציות לטעמך ובאופן שרירותי למדי.

ואינך מתאמץ להבחין בגווני ביניים, של אחזקה בשטח ברמות ובהיערכויות שונות למטרה גאואסטרטגית, תוך ניטרול אספקטים דכאניים.
149456
נראה שאנחנו לא אומרים אותו דבר כשאנחנו אומרים כיבוש. אני מתכוון גם לפעולה צבאית טכנית של לקיחת שטח, וגם למצב - המצב הנוכחי בשטחים.

את עולם האסוציאציות שלך משום מה כפית על שלי (השקעת! מגפיים שחורות...), וגם טרחת לציין במה אני כן או לא מתאמץ להבחין. בראבו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים