14950
תגידו אתם נורמאלים??
זה מה שאתם עושים באמצע הלילה??

יוסי תסלח לי, אבל זה ממש ילדותי לא להצביע או לשים פתק לבן, לא משנה מה הסיבות, אם למשל אתה חושב ששרון עדיף כדי "לנקום" בברק או כי שרון לא יוכל לתפקד בכנסת הזו ואז השמאל יתעורר, אז תצביע שרון. פתק לבן זה פתק נגד העדפה שלך ולא משנה מהם הסיבות הפוך על הפוך על הפוך. בחיים אף פעם אין בחירה בין הקטסטרופה לאידיאל, אלא בין הרע לרע מאוד.

ברק הוא מהמר כפייתי, הוא הימר בלבנון, הוא הימר בהתפטרות שלו, הוא מהמר ביציאה חד צדדית מהשטחים, כל ה"זיגזגים" שלו זה למעשה הימורים שנכשלו. מה זה קשור לעניין? תשאל את חנן פורת שהימר על כל הקופה בהפילו את נתניהו.

בעצם יוסי לא ילדותי נכון? אז יש לי תאוריה אחרת:
יוסי רוצה להשפיע על אנשים בצורה כזו שהפער בסקרים ישאר גדול סמוך למועד הבחירות ואז ברק ימנה את פרס במקומו, מה שלדעתי סביר מאוד למרות ה"בהן צדק" של ברק (עוד הימור). במקרה כזה יוסי לא ילדותי אלא מהמר כמו ברק, מהמר על אפשרות למלחמה כדבריו!.

בעצם, זה ממש ילדותי להצביע, הרי הקול שלי זניח לחלוטין בהצבעה של מליוני אזרחים, ואל תגידו לי "אם כל אחד היה אומר את זה ..." זה לא משנה את העובדה.
סתם שאלה 14953
אף אחד לא אמר שבחירתו של שרון תוביל למלחמה, בינתיים, מי שהביא למלחמה היה ברק. לעיתים שוכחים את הצד הפלסטינאי בויכוח הזה. לרצונו במלחמה יש כאן תפקיד לא קטן מאשר לרה"מ של ישראל.

שנית, אם נתגייס כולנו (ואני מדבר על מחנה השמאל, מצביעיו הטבעיים של ברק) להצביע ברק, מה ימנע ממנו, או מכל רה"מ אחר שייבחר בזכות המחנה השמאלני-ליברלי, שוב לזלזל בציבור בוחריו? הרי הוכחנו לו שלא משנה כמה יתרפס לחרדים, יזרים כספים להתנחלויות ויזלזל בערביי ישראל (שהיו תומכיו המובהקים בבחירות הקודמות), אנו נצביע בשבילו בכל מקרה.

דווקא בבחירות אלו, שבהן סביר להניח שרה"מ ייפול במהירות, יש להוכיח שהמחנה השמאלני אינו טיפש, רה"מ הבא שיקום מקרב מחנה זה ידע היטב וישנן את הלקח שקודם עליו לפעול *למען ציבור שולחיו* אחר כך, אם אפשר, להיות של כו--לם.

לא מדובר בהימור - מדובר בהשקעה, אני משקיע, במובן של 'המלכת' שרון, תמורת תוצאות בטווח הארוך. בפעם הבאה שרה"מ מטעם מפלגת העבודה ישב בשלטון, הוא יעבוד בשבילי. לא בשביל ש"ס והמפד"ל.

הצביעו ברגליים!
דעותי 15052
אני נוטה לכתובת את דעותי, מבלי להקדיש תשומת לב רבה מדי ל"מה יחשבו אנשים", ועוד פחות מכך ל"מה יעשו אנשים". אני לא מנסה לעשות מניפולציות, וזאת משום שאינני מעלה על דעתי שיש לי כוח השפעה כלשהו.

אבל - וזה אבל חשוב - לקראת הבחירות הבאות, אני אתפקד למפלגה מסוימת - טרם החלטתי איזו - ואכנס למרכז שלה. אז, סוף סוף, אהיה פוליטיקאי מן המניין, דבר שיקנה לי את התכונות הבאות:

1. חוכמתו של האורקל מדלפי. לא אטעה, מקסימום אנשים יטעו בהבנתי.
2. כל דבר שאכתוב, אעשה, אומר או ארמוז (וכל דבר שלא אכתוב, אעשה, אומר או ארמוז) יהיה ספוג בתבונה עילאית וחוכמה העולה על חוכמת אנוש.
3. אזכה בידיעה מקיפה ובלתי שגויה על התוצאות הצפויות והבלתי צפויות על כל אדם ואדם שישמע את דברי או יצפה במעשי.
4. אדע, סוף סוף, כיצד להפוך עופרת לזהב.

בואו בהמוניכם. הפכו כולכם לפוליטיקאים. למה להשאיר את המתנות הנהדרות הללו לויצמן שירי ודליה איציק?
דעותי 15099
יש עכשיו הרבה מפלגות חדשות כמו "האמהות הפולניות" ועוד כל מני, פרטים אצל דודו טופז.
אבל למה שלא תתפקד למפלגה שלי - מפלגת "זיני השכל האנטרנטי", מדובר בכל האנשים שמכורים לכתיבת הודעות שונות באנטרנט, הם עושים זאת על חשבון זמנם הפנוי, ואף בשעות הקטנות של הלילה. לא ברור מדוע הם עושים זאת, האם זה נותן להם פורקן לאחר האזנה/צפיה בתוכניות פוליטיות ללא יכולת להגיב?
המפלגה תפעל למען הקצאת תקציבים לחקר הנושא, שבעקבותיו תבוא פעולה שמטרתה לגמול את האנשים המכורים האלה מאחר ואינם מסוגלים לעזור לעצמם, ומסתבר שהתופעה מתעצמת וחייבים לעשות משהו לפני שיהיה מאוחר מדי!!
הצביעו גורביץ! (אם הוא ירוץ) 15133
ראשית, עלי להבהיר לקורא הלא-ערני: אילו היה טל כהן מכניס קצת בינה מלאכותית לקודקודו של האייל, היתה תגובתו של יוסי מוגדרת לא כ"תגובה לewilde-" אלא כ"תגובה לערן בילינסקי ולירדן ניר".
למעשה, יותר לערן מאשר לי, שהרי ערן יותר ממני דוגל ב"הנחת אי-הטעות של פוליטיקאים" (שזה לא אותו דבר כמו *לטעון* "פוליטיקאים לא טועים" - אבל את ההבחנה הדקה הזו אשאיר לערן). בכל אופן, אפילו ערן לא מעניק לפוליטיקאים תבונה על-אנושית, רק מעט תבונה סבירה והרבה חשיבה מעשית (כולל הנכונות להסוות מטרות מאחורי סיסמאות נוחות לעיכול בציבור).
אני יודע, זה וויכוח כמעט אבוד: אתה, ורוב האנשים, חושבים שערן ואני מייחסים לפוליטיקאים תבונה על-אנושית. אני וערן חושבים שאתה, ורוב האנשים, מייחסים לפוליטיקאים טמטום תת-אנושי. תיק"ו.

קצת יותר לעניין, בהצטרפותך למרכז מפלגה אינך נעשה עדיין פוליטיקאי (לצורך "זכאות" לניתוח מעשי). נדבר כשתהיה ראש ממשלה, או לפחות שר בכיר. אתה יודע מה, נתחיל מיושב-ראש ועד עובדים גדול. בינתיים אתה לא מקיים שני תנאים חשובים: החלטותיך והתבטאויותיך אינן חורצות גורלות של אלפים; ולא התמודדת על משרה ציבורית מול אנשים אחרים שגם רצו בה (וניצחת).

אני מאחל לך הצלחה (ומבטיח אפילו להצביע עבורך אם הסקרים ייתנו לך סיכוי סביר!). אבל אני קצת חושש לסיכוייך, לאור עדותך בפסקה הראשונה של תגובתך. אלא אם כן, כמובן, זו מניפולציה מתוחכמת של דעת הקהל, כמו ברק שהציג עצמו מול ביבי כנעבעך תקשורתי. בכל אופן, תן לי לתת לך טיפ קטן: כתיבת מאמרים עם דעות פרובוקטיביות ואנטי-קונצנזוסיאליות לא ממש תסייע לך לנצח בבחירות עתידיות, ואף לא תסחוף אליך גנרלים שיעלו אותך לשלטון בהפיכה צבאית.

תראה, לי למשל ברור שאני לא הולך להיות פוליטיקאי. גם לכל בני משפחתי וידידי הקרובים (כלומר, כל אדם שיש לי גישה כלשהי לפסיכולוגיה שלו) לא היו מעולם יומרות בכיוון. יש לי ידיד טוב, מתפקד למרצ ומפנטז להיות שר החינוך, אבל זה בערך ברמה שאני מפנטז על זכייה במדליה אולימפית. רמז: אני לא עוסק בספורט.
תרשה לי לנחש שגם אתה מעולם לא התכוונת באופן מעשי להיכנס לפוליטיקה. אם אני צודק, האם זה כל כך בלתי נתפס בעיניך שאולי לאלו שכן נכנסו, ויותר מכך לאלו שהצליחו, יש נטיות מנטליות שונות קצת מלך?
האמת המביכה 15183
היא שאני, לעיתים, שוקל לפנות לפוליטיקה. אם כי אני מקווה לעשות זאת, אם בכלל, באותו מסלול של טומי לפיד - קודם להעביר הרבה שנים כעיתונאי, ואז, לעת עדנה (שלא לומר שטיות), לפנות לאזור המלוכלך ההוא. נראה.
טוב, לא קשור. סליחה.
האמת המביכה 15253
דרך צלחה! בדרכך, אל תשכח: מדריכי תיירים, ספרי בישול, וילד עתונאי, שכאילו חושב אחרת ממך אבל בכל זאת נורא נורא אוהב את אבא'לה
זה בכלל לא ילדותי 15815
זה בכלל לא ילדותי להצביע, למרות שהקול שלי זניח לחלוטין. אני לא מצביע כדי שבאמת הקול שלי יעלה את המועמד שלי לשלטון. הקול שלי, כפי שטענת, זניח לחלוטין בין שאר מליוני המצביעים.

אז למה אני מצביע? פשוט מאד: ההצבעה היא אקט של הבעת דיעה. חשוב לי שהדיעה שלי תישמע, תיספר, תישקל ותילקח בחשבון, גם אם היא לא תכריע דבר. באקט הזה אני מביע הזדהות עם המועמד שאני מצביע עבורו.

ומאחר ואינני מסוגל להזדהות עם אף אחד משני המועמדים, וכמוני יש עוד רבים, אני מצביע פתק לבן. אני לא רואה בזה אקט ילדותי, כי אם דרך נאותה להביע את עמדתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים