סליחה, זה לא רציני 15007
כואב הלב, אבל המאמר הפעם פשוט לא רציני.

ראשית, התפתחות השכר לאורך שנה זה מעט מדי. עליך להסתכל על מספר שנים. אגב, ככל שתסתכל על יותר זמן תראה כי השכר כמעט תמיד עולה יותר מהאינפלציה.

הבעיה העיקרית עם הנתון שלך היא כי השכר הממוצע מזכיר את הסטטיסטיקאי שטבע באגם שעומקו הממוצע 60 ס"מ. העובדות הן כי שכר עובדי ההי- טק עלה באופן דרמטי (הם בד"כ אינם חברי ההסתדרות) ואילו שכר הפועלים, עובדי המדינה וכד' נשחק עד נשחט. עבורם ההסתדרות נלחמת.

נוסף- אני מבין שאתה אינך עובד מדינה. אז אם בבוא היום תחשף לעובדות, תגלה עד כמה המדינה מעביד רשע. מקפח בזכויות, הסכם זה לא הסכם, דיון זה לא התחייבות ועוד. תשאל, למשל, את ארגון המורים מה קרה להסכם ולפסק הבוררות בינם לבין משרד האוצר. לא מדבר כאן על גובה השכר אלא אל הדרך בה הממשלה מקיימת הסכמים.

בקשר למלחמת ההסתדרות נגד דו"ח ועדת בן בסט- תבדוק, ההסתדרות היתה בעד מיסוי הבורסה. היא היתה נגד מספר דברים כואבים כגון מיסוי על קרנות ההשתלמות של העובדים.

לסיכום, כותב יקר, פעם הבאה מן הראוי שתבדוק את העובדות קצת יותר טוב לפני שאתה כותה.
סליחה, זה לא רציני 15012
משרד האוצר מסר כי השנה שכר עובדי המדינה עלה בשישה אחוזים ריאלי! לא רציתי סתם לכתוב את זה ללא שום בסיס (למעט כתבה בעיתון) ורציתי לבדוק את זה בעצמי (מי יודע, אולי האוצר משקר והשכר הממוצע ירד?)
הנתונים שהבאתי אישרו זאת, ומטרתם יותר מכל היתה להדגים. הוספתי את נתון ששת האחוזים במאמר.
אגב, למה עלי להסתכל לאורך מספר שנים? הרי השביתה היא על 'תוספת היוקר' של השנה.

מה שאתה אומר מתמיה למדי, שכר העבודה של עובדי המדינה נשחק באינפלציה של אפס אחוז.
מעניין מאד, הכיצד זה ייתכן? אשמח אם תסביר לי. (ולא, שכר עובדי המדינה *לא* ירד בערכו הנומינלי).

המדינה מעביד רשע? ומה על השוק האזרחי? בניגוד לעובד המדינה, שמשכורתו מובטחת ויש לו גב חזק מוועד העובדים שלו, העובד בשוק הפרטי יכול להיות מפוטר או אף יותר גרוע, החברה שהוא עובד בה עלולה להסגר - אין בטחון בשוק העבודה הפרטי כפי שיש בציבורי.
גם אם נניח ואתה צודק (ולו רק באופן חלקי) הרי ההסתדרות לא מקיימת שביתה על 'תנאי העבודה' או על קיום הסכמים, אלא אך ורק על תוספת שכר.

לא רצו למסות את קרנות ההשתלמות כמדומני, רצו לבטל להן את הפטור ממיסוי. בינינו, חבל שלא עשו כך, כיוון שקרנות ההשתלמות הן חסכון הוני לכל דבר ועיקר הממומן בחלקו על ידי המדינה. אני מבין למה עובדי חברת חשמל ובזק לא ששו כל כך לוותר על ההטבה האדירה הזו. לכן הפעילו את שלוחם שביטל רפורמה רצויה ונדרשת.
סליחה, זה לא רציני 15043
תאמין לבן אדם זקן שכבר נכווה פעם או פעמיים
נתוני משרד האוצר כמעט תמיד מגמתיים ויש לבחון אותם בזהירות.

נושא השביתה הוא הסכם שכר דו- שנתי, המערכת כזו שאחת לשנתיים דנים לשנתיים. יש מנגנון הצמדות, אבל הוא חלקי ולשם כך יש דיונים עם ההסתדרות. להבדיל ממקומות פרטיים, במדינה אתה לא יכול להכנס אל הבוס ולבקש תוספת שכר כי מגיע לך עכשיו.

באשר לכמה המעביד הזה טוב תעיד העובדה שח''כ תמר גוז'נסקי הייתה צריכה להגיש בג''ץ נגד המדינה בטענה שהמדינה משלמת פחות משכר מינימום (הקבוע בחוק) כדי לשנות דברים מסויימים.

טוב, אז אני לא יודע אם טוב להיות עובד מדינה או לא, אבל מה שאני די- בטוח בו זה שההסתדרות במקרה זה (וגם באחרים) נלחמת על דבר אמיתי, לא מלחמת סרק.

נ.ב.
אם חס וחלילה פגעתי בניסוח לא נאות או נכשלתי בביטוי לא ראוי אני מתנצל על כך מקרב לב. כוונתי היתה לתת ביקורת בונה בלבד
נתוני משרד האוצר 15047
בחנתי את נתוני משרד האוצר - דרך נתוני הלמ"ס, והם לא סתרו את נתוני משרד האוצר. באתר של משרד האוצר מתפרסמים הרבה נתונים, אך בחרתי שלא להשתמש בהם למעט הנתון של צמיחה ריאלית של שישה אחוזים בשכר המגזר הציבורי.

מנגנון ההצמדות חלקי מסיבות כלכליות, יש מקום לדיונים להעלאה של השכר, אך בוודאי לא כאשר האינפלציה בשנתיים האחרונות הסתכמו ב 1.3 אחוזים. על הפרש של 1.3 אחוז (על פחות מכך, לאחר ההצמדה החלקית למדד המתבקשת מהצעות משרד האוצר) לא יוצאים לשביתה פראית, הגורמת סבל רב לאזרחים. על הפרש זעיר כל כך לא באים ומבקשים תוספת של 16 אחוז!

כעובד בשירות המדינה אתה לא יכול לגשת אל הבוס ולבקש העלאה, אך מצד שני אין אתה צריך לדאוג פן תפוטר פתאום (או לפחות לדאוג הרבה פחות מאשר העובד במגזר העסקי) ותצטרך להתחיל מחדש. אנשים בני 40+ לא צריכים לחשוש למעמדם בהיררכיה של הארגון כאשר הם עובדי מדינה. לכן אגב יש פערי שכר בין המגזר הפרטי לציבורי, ההפרש מראה (חלקית כמובן) את 'פרמית הסיכון' שהפרט משלם.
נתוני משרד האוצר 15822
אז בוא ואספר לך משהו: ישנם אנשים (אקדמאים אפילו) העובדים במשרדי ממשלה ומקבלים *השלמת הכנסה* - כיוון שהשכר שהם מקבלים נמוך משכר המינימום!
לזה אפשר לקרוא "ביטחון"?
נתוני משרד האוצר 15823
אני עובד באוניברסיטה ומקבל פחות משכר מינימום.

נשמע נורא, נכון?
אבל אם אני אומר שאני עובד ברבע משרה?

אם יש לך נתונים מהימנים, תציגי אותם.
נתוני משרד האוצר 15824
סליחה.
אני לא נוטה להתחכמויות מהסוג הזה.
כיוונתי לאנשים מסוימים, בעקבות שיחה עם מישהי שאחראית עליהם. אשאל גם אשאל..
נתוני משרד האוצר 15831
את אולי לא נוטה, אבל מסתבר שראשי ההסתדרות נוטים גם נוטים.

תשלום של פחות משכר המינימום מהווה על עבירה על החוק, יטריח העובד המקופח את עצמו לבית המשפט לדיני עבודה (ניתן גם לפנות באמצעות ההסתדרות או הסיוע המשפטי הציבורי) ויתבע. אני בטוח שהוא יזכה.

בנוסף, מטריד אותי הטיעון שכולם צריכים להרוויח שכר גבוה. או לפחות שווה.
אנשים הם שונים, התפקידים שהם ממלאים הם שונים ולכן המשכורות הן שונות.
אני אהיה כלכלן (בתקווה, בסוף השנה הזאת) סביר להניח שארוויח פחות מחברי, שמסיים השנה מחשבים. אז מה? המשכורת שלי היא התוצאה של הבחירה שלי ללמוד כלכלה ולא מקצוע עבש כמו מחשבים. כל אחד והבחירה שלו.
מטריד 15833
אז מה? מטריד אותך הטיעון שכולם צריכים לקבל שכר שווה. מוזר - אני לא שמעתי את הטיעון הזה. מה ששמעתי הוא שפערי השכר הולכים ומקצינים, וקל לי ולך להתדיין להנאתנו כשלאחרים הדברים הרבה יותר מוחשיים. אלה לא אנשים שאיכפת להם ממחיר האינטרנט או מכשירי החשמל. במצב שבו מחירי לחם, דלק, נסיעות - עולים בלי התחשבות במצב המדד ותוספות היוקר שנגזרות ממנו, יש מי שסובל מזה. אני לא מתווכחת אתך על זה שתפקיד אחד שונה ממישנהו, אני מתווכחת אתך על שמירת המינימום כמינימום סביר. לא יותר.
ואגב, אם כבר העלית את הנקודה הזו, אז לא - לא לכל אחד יש את הבחירה שלו. אני הייתי מגדירה את זה כ"לכל אחד יש את הגורל שלו" - אבל אלה באמת דקדוקי עניות. תרתי משמע.. :)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים