כמה מאמרים רלבנטים. 150466
המתחיל במצווה 150786
אומרים לו גמור. 150798
כרגיל אצל הימין, היפוך בין סיבה לתוצאה. הטרור לא היה נוצר לו בגין וחבריו לדעה לא היו מתעקשים לשלוט על שטחים צפופי אוכלוסיה פלסטינית ולו היינו חכמים מספיק להיפרד מהשטחים הכבושים ללא דיבורים על ''התקפלות'' ו''ויתורים'' אלא מתוך ידיעה שזהו הצעד הנכון גם למען האינטרס שלנו.
אומרים לו גמור. 150802
בגין טוען שהטרור הוא הסיבה לסחף בעמדות המדיניות של ישראלים ושל ממשלות ישראל. אתה טוען שזה ''היפוך בין סיבה לתוצאה'', דהיינו שלמעשה הסחף בעמדות המדיניות של ישראלים ושל ממשלות ישראל הוא הסיבה לטרור. אם כך, נראה שמה שיביא להפסקת הטרור, לשיטתך, הוא הפסקת הסחף בעמדות המדיניות. אם תספיק להגיע לוועידת הליכוד אולי תוכל להצטרף למנסים לשכנע גם את ראש הממשלה בכך.
אומרים לו גמור. 150804
בגין טוען שהפתיחה המוצהרת בתהליך המדיני היא שמביאה עלינו את הטרור. אני טוען שההיפך הוא הנכון - הטרור נוצר כתוצאה מחוסר בצעדים מדיניים כפי שהיה מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצא. אני לא חושב שייקנו טענה זו במרכז הליכוד...
אומרים לו גמור. 150806
אני מתייחס למאמר "נצרב בתודעה", ושם בגין טוען "סיבה אחת בלבד מסבירה את שינוי העמדות ארוך הטווח [של הציבור בישראל וממשלותיו] - לחץ הטרור". אני לא מוצא באותו מאמר את הטענה שאתה מייחס לו, שאפשר לראותה בגדול כ"היפוך בין סיבה ותוצאה" ביחס לטענה שהבאתי.
אומרים לו גמור. 150881
גם טקטיקת לנדוור חוגגת את נצחונה: תשובה לא קיבלת, אך בינתיים הספיק ארז להטות את השיחה לפתיל ארוך בנושא אחר לגמרי.
הטרור והאופק 150807
טענתך בדבר "הטרור נוצר כתוצאה מחוסר בצעדים מדיניים" טעון הוכחה נוספת, מאחר וזה לא מחזיק מים בכל מצב: למשל בחזית הסורית. מצב של אי לוחמה (לפעמים מתוח יותר ולפעמים פחות) שלא הניב אף פעולה יזומה מצד הסורים כבר 30 שנה. וגם המקרה ההפוך: בזמן צעדים מדיניים (קיום אוסלו ע"י פרס, ניסיון לכפיית מפת הדרכים והרפורמות ברשות כיום) מתפרץ הטרור ביתר שאת...
מאחר ורק הדוגמאות הנ"ל מספיקות להראות שהקשר הסיבתי בין אופק מדיני לטרור רופף ביותר (וגם בכיוון ההפוך), אני מציע לזנוח ויכוח עקר כזה.
הטרור והאופק 150813
בחזית הסורית אין שלטון על אוכלוסיה זרה מלבד כמה כפרים דרוזים.
הטרור בזמן תהליך מדיני נובע מרצונם של הקיצוניים לטרפד אותו. בזמן אי-קיום של תהליך מדיני הטרור הוא כללי יותר - קיצוניים ומתונים שמטרתם היא לחימה נגד הכיבוש (כמו מרואן ברגותי שהיה בתקופת אוסלו מתומכי התהליך).
הטרור והאופק 150815
כל מה שרציתי הוא להתיר את הצימוד "אופק או תהליך מדיני" ל"טרור". מה זה חשוב שבגולן יש רק כמה כפרים דרוזים? אם אין אופק מדיני, עפ"י טענך הקודמת, וגם אין שלום, אז אנחנו צריכים לראות טרור, לא?

אז אם אני מבין נכון מה שאתה אומר עכשיו, אתה מגביל את הצימוד הזה רק לבעיותינו עם הישות הפלסטינית. רק שגם פה המצב לא כזה ברור: כבר בדבריך אתה אומר שגם כשיש תהליך וגם כשאין תהליך יש טרור, ואני גם רוצה להזכיר לך 20 שנה (מ 67 עד 87) שלא היה כלל טרור. אז שוב, תזכיר לי, איפה בדיוק הקשר הסיבתי של "העדר פעילות מדינית מוליד טרור"?
הטרור והאופק 150819
ייתכן מצב של כיבוש ללא טרור כלל אך בסופו של דבר הוא מתעורר כתוצאה ממצוקת האוכלוסיה הכבושה. כך היה באירלנד למשל, לאחר מאות שנים "שקטות" חוץ מכמה מרידות פה ושם שדוכאו בקלות יחסית פרצה מלחמת העצמאות בתחילת המאה הקודמת שהביאה למדינה עצמאית, וכך היה בשטחים הכבושים לאחר 20 שנה של חיים בסבל כאשר דריסה בשוגג ע"י משאית הייתה לניצוץ שהביא את ההתפרצות.
הטרור והאופק 150824
אני לא לגמרי מסכים גם עם ההנחה הזו שלך, כי לפעמים מבוצעת אסימילציה מלאה של האוכלוסיה (אתה יודע שה''כיבוש'' הבריטי מכיל גם את סקוטלנד...), אבל די לי בכך שנראה שבדוגמה זו אתה מתיר סופית את הסיבתיות בין טרור לתהליך מדיני.
הטרור והאופק 150829
ההבדל בין סקוטלנד וווילס לבין אירלנד הוא שבהן נתקבלה האוכלוסיה כשוות זכויות לאוכלוסיה האנגלית, לא נשלחו מתנחלים לשבת במולדתם ולא נגזלו אדמותיהם ע''י לורדים אנגלים שהאיכרים המקומיים משמשים להם כצמיתים וכל עבודתם נעשית עבורם. לכן במקומות אלה לא נוצרה התקוממות לאומית להבדיל משאיפה לבדלנות תרבותית הקיימת בהם.
הטרור והאופק 150833
לאירים היתה זכות לבחור ולהבחר לפרלמנט הבריטי החל מ1828. בבחירות של 1918 זכתה המפלגה הלאומנית - שין פיין ברוב המושבים של המחוזות האירים והודיעה על החרמת הפרלמנט הבריטי ובמקומו הוקמה מועצה לאומית בדבלין שהכריזה על עצמאות. בעקבות ההכרזה פרצה המלחמה האחרונה בין אירלנד ובריטניה. אחרי שנתיים, למרות שהאירים לא סיכנו באופן מהותי את השלטון הבריטי, החליטה בריטניה להכנס למו"מ עם האירים, למרות המשך הלחימה, ובסופו קיבלה אירלנד עצמאות, (במסגרת חבר הלאומים הבריטיים, ממנו פרשה ב1949) אך ויתרה על צפון אירלנד שבה היה רוב פרוטסטנטי. הויתורים גררו מלחמת אזרחים שנמשכה כשנה.
כיום בצפון אירלנד הקתולים מתקרבים להיות חצי מהאוכלוסיה, ורובם היו רוצים להיות חלק מהרפובליקה. יהיה מעניין.
הטרור והאופק 150837
הכל נכון אבל הנציגות האירית בפרלמנט היתה תחילה מורשית רק לפרוטסטנטים (דניאל אוקונל שינה זאת במאבקיו למען האוכלוסיה האירית). כמו כן תחילת ההתקוממות האירית היא ב1916 במרד הפסחא.
מלחמת האזרחים בצפון אירלנד נובעת מהתייחסותה של הממשלה שם לקתולים כאזרחים סוג ב'. באמת יהיה מעניין.
הטרור והאופק 150838
כאמור, החל מ1828 יכלו הקתולים לבחור ולהבחר לפרלמנט.
בכל מקרה, לדעתי הסיבות למאבק האלים באירלנד לעומת סקוטלנד לא נובע (רק) מהתנהגות שונה של הכובשים.
הטרור והאופק 150859
כלומר: כאשר יש כיבוש, אז אם יש טרור מצד הנכבשים תאמר שזה מוכיח שכיבוש גורם לטרור; ואם אין טרור מצד הנכבשים, תאמר שזה רק עניין של זמן, והטרור בוא יבוא. אז הקשר כיבוש-טרור אינו מוכח על-ידי תצפיות (ההיסטוריה), אלא הוא הנחת יסוד שלך.
הטרור והאופק 150864
טרור אינו נוצר בואקום ואינו נובע אך ורק מכך שמבצעיו הם ''לא נחמדים''. יש לו סיבות ושורשים, גם אם התממשותו לוקחת שנים ואפילו דורות.
הטרור והאופק 150929
סיבות ושורשים יש כל מיני דרכים לנתח ולפרש. בכל מקרה, אינך יכול לומר שההיסטוריה מוכיחה את הקשר כיבוש-טרור, אם אינך נותן להיסטוריה אפשרות, ולו תיאורטית, להוכיח אחרת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים