סתם כמה הערות 150491
תודה על המאמר.

אני לא מומחה לנושא אבל יש לי כמה הערות/שאלות.

1) כתבת שאל-השמש "מתגבר עם הלבלוב באביב", ושפסח הוא חג "אהבת האביב...חג של אהבה ובוודאי גם של הוללות מינית".

יעקב גרים העלה את הסברה שהמלה "ארוס" באה מהמלה "אביב", "אאר" ביוונית. במיתולוגיה היוונית ארוס הוא אביב, אהבה, וגם פריון ופריחה. השורשים העתיקים לדמותו של ארוס באה כנראה מהדת האורפאית העתיקה. ארוס מגלם שני פרצופים, מצד אחד אימה ופחד ומצד שני עדינות ורוך. לפי חוקר היוונות והמתרגם בנציון בנשלום, כוחה משתלט עלינו בלי שיהיה לנו כוח להתנגד לה והיא יכולה להוביל אותנו למעשי טירוף, אקסטזה של מין ודם. לא לחינם אומרים "עזה כמוות אהבה". אבל באותו זמן, הותננו במהלך ההיסטוריה להשתוקק אליה, לחפש אותה.

2) כתבת ש"אדוני" בא מ"אדוניס" שקשור ל"בעל" הכנעני.

מהמעט שקראת בנושא שמתי לב שהחוקרים נזהרים מנחרצות ותמיד מסייגם את הקביעות שלהם, ואני חושב שיפה היה אם היית נוהגת כך. למשל, אחת המשמעויות של "אדוני" - שליט, סוברני, באה כנראה מאכדית. אבל, לפי השימוש האוגריתי משמעותה היא "אבא". באוגריתית המילה 'דן או 'ד, זה "אבא" וגם "שליט".

אגב, אני לא חקרתי אבל נראה מעניין שיש קשר בין "אדוני" ל"דין". הקבלה רואה את מידת הדין כבעלת קונוטציה שלילית, ויש לה דווקא מאפינים נשיים.

3) לחזור לקשר בין אדוניס לאדוני. מהמעט שאני יודע, לא ברור אם העברית (או אבותיה) השפיע עך היוונית, או להיפך. חוקר המיסטיקה הגדול יהודה ליבס אומר שכנראה יש תהליך של הפרייה הדדית. למשל, המילה "ארך אפיים" שמציינת את היישות האלוהית העליונה, מופיעה גם בדת האורפאית הקדומה באותו שם "אריקפיוס". כך שאני לא יודע עד כמה את יכולה להראות בצורה נחרצת מי קדם למי ומי הושפע ממי.
סתם כמה הערות 150557
בעוד שיש לי ידע רב למדי בבלשנות עברית, ואף על פי שלמדתי קצת יוונית, אני לגמרי לא מומחית ביוונית ואיני יכולה להעיר ממש על כך. לא אמרתי שאדון בא מאדוניס אלא להיפך - שהשם אדוניס נגזר מאדון העברי (בכך אין שום ספק אצל הבלשנים), וששתי המלים קשורות בשורש השמי אדנ שמשמעו חזק, יציב, וזה מתאים למה שאמרת על האכדית. נכון שהיתה הפרייה הדדית בין עמי הים התיכון, ויש להם מלים משותפות, אבל השורש אדנ הוא בלי ספק שמי במוצאו והיוונים לקחו מאתנו. אשר למלה "אבא" באוגריתית הקשורה בשורש הזה - לא שמעתי עליה.
אשר לדין - אל תשכח שבתנך "שופטים" פירושם מושלים ומנהיגים - זה היה תפקיד כל השופטים בישראל בתקופת המקרא. אני לא רואה מה שלילי בזה - והאם כל קונוטציה נשים היא שלילית? אני לא חושבת שזו הכוונה בקבלה הקושרת את מידת הדין עם הנשיות.
סתם כמה הערות 150561
האם לא סביר יותר שהיוונים לקחו את השורש הזה מן הפיניקים, שהיו עם שמי סוחר, ולכן בעלי יכולת השפעה מרובה יותר על הנהוג ביוון עצמה? בל נשכח כי בעוד אלכסנדר מוקדון פיזר את ההליניזם ברחבי תבל, ובפרט בארץ ישראל, הרי שלעברים לא היה מנהיג כובש דומה, או רקע מתאים במסחר, על מנת להפיץ את מרכולתם הלשונית בנכר.
כנראה 150570
גם רוב העברית וגם הרבה מהיוונית מיוחסות למקור פיניקי, עם שהיה בקשרים עם שני האחרים, ולכן הדימיון.
כנראה 150663
הפניקים דיברו עברית, ולכן הדמיון.
כמעט.. 150667
הפיניקית קרובה מאוד לעברית, אך איננה עברית. כפי שציינתי קודם (ובנוסף): זוהי שפת אם ממנה צמחו העברית, הארמית והיוונית - שפות של עמים שבאו במגע עם הפיניקים. הפיניקית עצמה כשפה מדוברת נעלמה ב - 200 לספירה, עם העלמות הפונים (קרתגו ומושבותיה).
לא לא כמעט 150673
לא היוונית ולא הארמית (האחת הודו אירופית והשנייה שמית בעלת קיום עצמאי) צמחו מהשפה הפניקית. אתה כנראה מתכוון לכתב הלטיני, הארמי וכתבים אחרים, שמאמינים שהתפתחו מהכתב הפניקי.

העברית גם היא לא התפתחה מהפניקית. אלא התקיימה לצידה באותו הזמן כשפה מדוברת הזהה לה. קרי הפניקית היא עברית...או כנענית איך שבא לך לקרוא לה

ובנוסף לזאת קרתגו לא נעלמה ב 200 לספירה אלא ב 146 לפנה"ס בהשמדתה של קרתגו הפניקית. לאחר מכן הוקמה שוב אך כעיר רומאית.
כמעט.. 150680
כיצד תבדיל בין פניקית לבין עברית? ארמית ועברית הן שתי שפות קרובות אך נבדלות בבירור. בהיעדר הבדלים בין פניקית לעברית, אפשר באותה מידה לומר שהעברים דיברו פניקית, או שהפניקים דיברו עברית. הלא כן?
כמעט.. 150682
קיבלתי כבר את ההערה של מר קורן, תודה.
חוץ מזה, לרגע נתקפתי בפניקה - כי לא זכרתי שהגבתי לעצמי :)
ניפרד כידידים? 150683
מה דעתך לאמץ שם מעט פחות גנרי משמנו הפרטי? אני מניח שליאור חיימוביץ', LG, וגם ליאור גימל יוקירו לך תודה על כך. לי זה טיפה פחות מפריע, לאור הדמיון בדעותינו...
ניפרד כידידים? 150696
תשמע, אני מבין שזה מציק לך קצת שאני התחלתי להשתמש בשם הפרטי, בעוד שאתה היית קודם בשם המלא.
אבל עכשיו, שהחלטת שאין כל רע בפרטי בלבד, זה יכול דווקא להיות משעשע.
מה דעתך על הפיתרון שלי?
והארץ נתן לבני אדם 150706
טוב ונחמד.
מעניין כמה זמן זה יחזיק.
כן 150686
אפשר לאמר שהפניקים דיברו עברית והעברים דיברו פניקית. בהחלט כן.
וירוס? 150577
הי רון.
מצטער על האופטופיקיות.
היתה לי בימים האחרונים תכתובת מעניינת עם תוכנת הדואר שלך. רק היום שמתי לב שיתכן ואין לך חלק בעניין.
בדוק אם אין זה וירוס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים