בלופ 15241
את דורשת לאסור על עבודה יהודית בשבת, מאחר וזה "פוגע ברגשותיך", ולעומת זאת אפאתית בנוגע לעבודה לא-יהודית בשבת. בהנתן קיומה של אזרחות ישראלית בידי, האם תכפי עלי את הזהות היהודית?
לא בלופ,אמת לאמיתה 15247
עבודה לא יהודית איננה אסורה,ואיננה פוגעת בי. אני לא אכפה עליך,ולו משום שזהות איננה ניתנת לכפיה. אני כן אצפה שמדינה תהיה עם סממנים דתיים,כמו שיש בה כאלו חילונים.
לא בלופ,אמת לאמיתה 15250
אם כך כל שצריך על מנת שאוכל לעבוד בשבת הוא שלא אהיה יהודי.

על כן אדם שהתנצר אם אני מבין נכון הוא אינו יהודי.
מה אם אדם שהוא אטאיסט?
הוא לא נוצרי אבל גם לא מקבל את יהדותו.

נקרא לו אזרח העולם או ישראלי (אזרח ישראל.)
אתה האם תוכלי לתת לאדם כזה לעבוד בשבת מבלי שזה יפריע לך? יהודי על פי אימו לא יהודי על פי החלטתו (התייחסי לכך כאילו התנצר ואו התאסלם אבל לחוסר באל במקום לאל אחר או לדעה אחרת)
לא בלופ,אמת לאמיתה 15278
אם כך - לכשארצה לפתוח את חנותי ולעבוד בה בשבת, על סמך מה תתירי או תאסרי עלי לעשות זאת? בדיקה גנטית?

ובנוגע להסברך הנפלא בגנות מוסד ה"נישואין האזרחיים" - אם אחת מצאצאיך תסרב למסד קשר עם אחד מצאצי בשל אמונה תפלה - מה טוב.

הסיבות הסטוריות להקמת א"י והבסיס לציונות אינו דתי (אם כי אינו מנותק מהדת), אלא פתרון לאומי לקבוצת אנשים שנרדפו בשל סיבה משותפת, ממנה לא יכלו להמלט במס' סביר של דורות. הפיכת מדינת ישראל למדינה בעלת צביון דתי אף חזק יותר משהיא היום, עלולה לפסול אותה כבית לאומי לחלק גדול מתוך אותה קבוצה, שאינם חולקים את אותה תפיסת עולם דתית כמוך, ובזאת תחטאי ליעוד המדינה.
לא בלופ,אמת לאמיתה 15282
א.תעודת זהות,למשל
ב.גם אני מאחלת עתיד דומה לצאצאינו. עם זאת נפלאות הן דרכי הגורל,אני מניחה שסבא שלך היה אדם מאמין, נכדי אולי לא יהיו,ומנסיוני אישי-החיים מתעתעים לפעמים.
ג.נרדפו למה,תזכיר לי? מה,בגלל שהם...יהודים? אז הם באו לפה, להיות יהודים כאן? וחוק השבות, מה איתו? הרי אפילו את הבדיקה הגנטית שלך לא צריך...
לא בלופ,אמת לאמיתה 15292
א. כלומר, ברגע לידתי נצרבה במחשבי משרד הפנים המילה "יהודי" ברשומות הקשורות אלי - ומאז ועד עולם, אסור יהיה לי, חוקית, לנהל עסק ביום השביעי של השבוע? ואם אתנצר? אני אתיאסט, האם אני יהודי - על פי הגדרותיך? ואם הגדרות אלא נוגדות את הגדורתי ואיני מרגיש יהודי? זוהי לגמרי, חד וחלק, כפיית זהות דתית עלי. איני מוכן לחיות במדינה כזו. לעבור? ע"ע סעיף ג'.

ב. אמונה אכן אינה תורשתית, אם זהו הדבר אותו ניסית לומר. ע"ע סעיף א'.

ג. נרדפו בהכרח מכיוון שקיימו פולחנים שנקשרו עם הדת היהודית? לא. נרדפו פשוט מכיוון שאחרים שיכו אותם אל הגזע היהודי - כפי שאת עושה לי ולרבים כמוני כאן ועכשיו. אם אבותי נאלצו להגר למדינה - אין פירוש הדבר שאכן היו הם בעלי זיקה דתית. ואם כן? אני נולדתי במדינה, ואני מעוניין להישאר בה מאחר וכל עולמי החברתי-כלכלי נמצא בה. יש בידי אזרחות ישראלית, כך שהשאלה העומדת על הפרק כלל אינה זכותי לקבל כזו - אלא אך ורק זכותך לכפות עלי, בזכותה, פולחן דתי. אם אכן תעשי זאת, הרי שבכך מדינת ישראל לא תהווה יותר אלטרנטיבה לגבי (לא שיש לי אחרת...זוהי האזרחות היחידה שברשותי), אף על פי שאנטישמי העולם רואים בי מטרה לגיטימית (כן, הגדרתי כיהודי היא זו בלבד. חיצונית. אין לי זיקה תרבותית, דתית או ריגשית אחרת אליה. את מעוניינת לכפות עלי אחת?).
לא בלופ,אמת לאמיתה 15293
כאשר אני שאלתי על נושא האטאסטים היא לא ענתה כיוון שהדת כלל לא מכירה באי אמונה באל.
ניתן להתנצר להתאסלם או להאמין בכל דבר שהו אבן לדוגמה אבל לא ניתן לא להאמין בבורא מבחינת היהדות.

רועי
לא בלופ,אמת לאמיתה 15301
היא לא ענתה,פשוט כיוון שלא ראתה את השאלה
לו היתה עונה היתה מציינת,שכמובן שהדת מכירה בקיום האתאיסטים,וגם היא,באופן טבעי, מודעת לקיומם. לא מדובר על עולמו הפנימי של אדם אלא על מדינת ישראל, שהיא בינתיים יהודית ולא אתאיסטית.
האם יש חיה כזו: יהודי אתאיסט? 15302
2 שאלות לי אליך:
א. האם הצרוף יהודי-אתאיסט נשמע לך כסתירה במילים? האם ייתכן צרוף שכזה?
ב. אם ייתכן יהודי-אתאיסט, האם הוא נופל במשהו מיהודי דתי? האם זהותו כיהודי פגומה במשהו?
האם יש חיה כזו: יהודי אתאיסט? 15312
א. כמובן שכן. יהדות אינה דת,היא לאום.
ב. הוא אינו נופל מן הסתם באישיותיו, תכונותיו, מעלותיו וחינניותו, אבל כן, זהותו כיהודי אכן פגומה, והוא עצמו מעיד על כך-הוא לא מאמין שיש אלהים.
האם יש חיה כזו: יהודי אתאיסט? 15355
נראה לי שאת בסתירה עצמית.

אם יהדות היא לאום, ולא דת, מדוע יהודי שאינו מאמין בקיומו של אלוהים הוא "יהודי בעל זהות פגומה"? הרי הוא שומר על המרכיב האתני בזהותו. משמע, שאת מעניקה לדת ולקבלתה משקל מסוים בהגדרת "מיהו יהודי": אין כל משקל כזה בשאלה, למשל, מיהו צרפתי. אולי זה נובע מכך שהיהדות היא דת ולא לאום?

הסבירי כיצד יכול אדם, שנולד למשפחה נוצרית, לעבור טקס דתי הנקרא גיור ולהצטרף ללאום היהודי - ועדיין לחשוב שמדובר בלאום ולא בדת.
תעודות זהות 15468
ציטוט: "לפי סעיף 3 לחוק מרשם האוכלוסין, התשכ"ה - 1965, יהיו פרטי הרישום שבתעדוה זו - למעט רישום *"הלאום"*, "המצב האישי" ו"שם בן-הזוג" - ראיה לכאורה לנכונותם" (הדגשה שלי). QED.
לא בלופ,אמת לאמיתה 15352
אילו סממנים חילוניים יש במדינה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים