האזרח הקטן משלם בגדול 152676
שמע, הייתי איתך לכל אורך הדרך: צחקתי במקומות הנכונים, הזלתי דמעה (בסתר כמובן) כשהיה צריך. אפילו החזקתי לך אצבעות לקראת הסיבוב האחרון, אבל זאת המסקנה שלך? בקשו להישפט ותעמיסו על המערכת?

כל אדם הוא חף מפשע עד אשר הוכחה אשמתו. זכות יסוד זו מעניקה את הפריבילגיה לכל אזרח, באשר הוא, ולא משנה מה עברו הפלילי, להעמיס על המערכת הציבורית את נטל הוכחת האשמה. היא הצריכה להביא ראיות והיא אשר צריכה להראות מעל ספק סביר שהאזרח אשם. אפילו האזרח יודע כי הוא אשם מותר לו לכפור בכתב האישום ואין הדבר עולה כדי עדות שקר. אבל מכאן ועד קריאה (נרגשת?) לכלל הציבור להעמיס על המערכת? להגיש בקשה להישפט בכל מקרה, שמא הבירוקרטיה תביא לזיכויו? אני מקוה שברור לך – ואינני בקי במיני חישובים כלכלים ובכלל – כי כל אחד נוסף שמבקש להישפט גורם לכך שאתה ואני נשלם מכיסנו את עלויות המערכת, הגם אם בסופו של יום הוא יצא אשם וישלם קנס לאוצר המדינה.

אין אני מתכוון להטיל, חס ושלום, דופי לא בך ובכמותך. אין אני אומר כי אינך זכאי להגיש בקשה להישפט. אדרבא, כל אחד כאמור זכאי שתוכח אשמתו. כל אחד זכאי לומר לשלטון: אתה אומר שאני אשם? תוכיח.
אין לי גם ספק, לפחות באופן שהמאמר נכתב, כי באמת ובתמים האמנת כי אינך אשם. אין לי גם ספק, כי כוונתך טובה וכי אתה רוצה להצביע על תחלואי המערכת תגובה 152518. אכן, המערכת איננה רוחצת בניקיון כפיה. אשמים השוטרים, שמגישים, גם, דוחות בלתי מוצדקים עד בלתי מוצדקים בעליל; אשמים התובעים המשטרתיים שאינם גמישים דים ומאמינים יתר על המידה באותם שוטרים; אשמה גם מערכת המשפט, על הסחבת, על חוסר האיכפתיות לאזרח, על הרצון, היותר מידי עז, לסיים תיקים ומה יותר מהר. הכל נכון. האם כל זה מצדיק קריאה להעמיס על המערכת רק בשם אותו "צדק"? סבורני שלא. אין צדק בכל מחיר. אין צדק ויהי מה, אף אם יחרב העולם. הגשת בקשות להישפט תמיד, כפי שכתבת, בסופו של יום ובמבט קצת יותר רחב, לא תעזור, גם לאותו נהג – כמוך – שמחפש את הצדק.

ושוב, אדגיש. אינני מטיל דופי במעשיך או בכוונתך.
האזרח הקטן משלם בגדול 152710
אני קורא לנהגים לא לראות בדוח של שוטר שניתן (לדעתם) שלא בצדק "כוח עליון" אלא לבקש להשפט, אפילו אם הסיכויים נמוכים וגם אם לכאורה הטרחה וההוצאות של המשפט עולים על הקנס המקורי. אם המערכת עמוסה ולא מסוגלת לדון בצורה הראויה בדוח שניתן שלא בצדק, (לדעת הנהג) זה לא אשמת הנאשם ואם הוא יכול לנצל זאת על מנת להמנע מהרשעה וענישה, הרי מה טוב.
אני ודאי לא חושב שצריך לבקש להשפט על כל דוח, ולראיה תגובה 152502.
האזרח הקטן משלם בגדול 153129
הרווחת את הנקודות אני בכ''א מאמין הפעם לשוטר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים