יש פה בעיה מוסרית קשה 152980
נתחיל מזה שאם כל בני האדם היו צמחונים, מספר גדול במיוחד של פרות, כבשים, תרנגולות, ברווזים, אווזים וחזירים לא היו נולדים בכלל.

ההנחה המוסווית מתחת לטענה פה היא שלהביא את כל אותם יצורים לעולם רק כדי לתת להם לחיות בתנאים ירודים זה לא מוסרי. אני רוצה להזכיר שוב שהאלטרנטיבה היא שאותם בעלי חיים לא יוולדו בכלל.

ועכשיו ההקבלה - המתות חסד, או מניעת טיפול רפואי מעל רמה מסויימת לאנשים שבוחרים בכך. יש כאלה שטוענים שצריך להרשות המתות חסד לאנשים שמעדיפים לסיים את חייהם כי הם חולים מדי. יש כאלה שטוענים שאסור להרשות המתות חסד. אין אף אחד שטוען שצריך להכריח את מי שחולה מאד להתאבד.

כך שהשאלה האם חיים בסבל עדיפים על מוות היא שאלה סובייקטיבית למדי. הגישה השמרנית אומרת שלא, הגישה היותר מתירנית אומרת שצריך להשאיר את זה לשיקול דעתו של האדם הספציפי.

ועכשיו אני שואל - מישהו פעם דיבר עם פרה ושאל אותה אם היא מעדיפה לא להוולד על פני להאכל וכדי לרפד מושבי עור איכותיים במכונית יוקרתית?

אם היו שואלים אותי את השאלה הזו בדיוק, אני לא יודע מה הייתי עונה. למה כולם פה יודעים מה רצונן של פרות?
יש פה בעיה מוסרית קשה 153002
האין זה מוסרי שהורים שהם עובדי כת השטן יביאו לעולם תינוקת בכדי להקריבה לשטן בגיל שנתיים? ונניח שאחרת הם לא היו מביאים אותה. מישהו שאל את רוזמרי הקטנה אם היא הייתה מעדיפה לא להוולד?
יופי של דמגוגיה 153010
להרוג תינוקת זה רצח, להרוג כבשה זה לא. בכל העולם כולו.

מבחינה מוסרית תינוקת ועגלה זה *לא* אותו דבר, ולכן הנקודה שלי עדיין תקפה בלי קשר למה שאמרת.
פרקליטו של השטן 153012
זאת ועוד: כשרוזמרי תגדל תוכל לשאול אותה אם היתה מעדיפה למות בגיל שנתיים. אם התשובה חיובית, אין כוח בעולם שימנע ממנה את תיקון המעוות בגילה המתקדם. מרגע שנולדה, יש לחייה ערך, ומרגע שיש לה תודעה היא מסוגלת להבין את הערך הזה.יש אנשים שמאמינים שגם לחייה של תרנגולת יש ערך, אבל רק מעט תרנגולות אוחזות בדעה הזאת - ואם תובא הנה אחת מהן נוכל להמשיך את הויכוח *איתה*.
אולי רוזמרי ספציפית היא כן כבשה 153014
או שקולת כבשה. לך תדע מה המוצא שלה. אבל זה לא ממש משנה.

השאלה שלי הוא לא למה פרות לא יודעות לדבר, אלא מי קבע שכל פרה ופרה היתה מעדיפה המתת חסד על פני חיים קשים אבל חיים (כי לי לפחות זה *לא* מובן מאליו שככה הן היו מעדיפות. כמו שאני מכיר אנשים שלמרות שעוברים סבל רב ממחלה שאין להם סיכוי להבריא ממנה, הם עדיין רוצים להמשיך לחיות ולא שוקלים להתאבד).

והמטרה שאני חותר אליה היא שאין לנו דרך לדעת מה פרות היו מעדיפות כל זמן שדר' דוליטל במילואים, ולכן אם אנחנו כבר לא יודעים, נאכל סטייקים ולא טופו.
אולי אתה לא שם לב 153017
אבל אני לא מתווכח איתך. רוזמרי אליה רמז בר הפלוגתא שלנו היא מיה פארו מ''תינוקה של רוזמרי'', ורק וודי אלן חושב שהיא לא בן-אדם.
ומיה פארו היא לא כבשה? 153018
אני חשבתי שהיא כן.
אולי רוזמרי ספציפית היא כן כבשה 153108
אין לי מושג איך שכ''ג לא שם לב, אבל אתה מערבב חזור וערבב בין ''המתת חסד'' ובין ''מניעת ילודה''.
אני לא מערבב בכלל 153109
אם תחשוב על זה תראה שזו אותה שאלה.
פרקליטו של כרבולתן 153026
מכיוון שבניגוד לגרשון הוכחת התמצאות בסרטים אני מתפלא על הערותיך המזלזלות על התרנגולות.
האם באמת לא ראית את "מרד התרנגולים"?
פרקליטו של כרבולתן 153079
ראיתי, ואתה צודק.

אני נגד אכילת תרנגולות מצויירות. בהחלט.
ומה על תרנגולות מפלסטלינה? 153086

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים