השכל והלב 154980
עד כה (ואפילו יותר מהר ממה שחשבתי) מתקדמת "מפת הדרכים" לפי תחזיותיי: הסכם עם אירגוני הטרור אך אך השארתם על נשקם, והפוגה באלימות.
בדבריי התנגדתי לכך בגלל הפרק הבא בתחזיותיי שעדיין לא הגיע: התחזקותם והתבססותם של הטרוריסטים באין מי שיפריע למעשיהם, ובאין שום סיכוי לאיזה שהיא הסכמה על הסדר הקבע, התפרצות כפולה ומכופלת של האלימות תוך תודשים ואולי אפילו שנים מעטות, אך ההגיון אומר שהדבר חייב להגיע.
אודה שעם השגת ההפוגה, הלב משדר קרינה הפוכה לשכל: איזו הקלה לנוכח ירידת המתח ותקווה (שהשכל אומר שהיא תקוות שווא) שהשקט הזה איך שהוא יהפוך לשקט של קבע.
השכל והלב 154981
אתה מת שיתברר שהלב טועה כדי שהשכל יחגוג נצחון
השכל והלב 155009
אתה ''מת'' שמדינת ישראל תחרב וכל היהודים בה יושלכו לים.
השכל והלב 155139
אתה מצחיק שניכם מצחיקים. אתם אותו דבר.
אתה מתנהג כמו ילד קטן שרועד
מכעס וצועק בחזרה למי שהעליב אותך אתה אתה אתה גם
אתה חמור, ואז אתה אומר
שהוא רוצה בחרבון מדינת ישראל.

אבל אתה כתבת שהשכל
שלך אומר שהלב טועה כי ההגיון הקר של השכל יודע מה באמת נכון והלב סתם מבולבל.
אז גם אתה רוצה בחרבון
המדינה כי זה מה שהשכל שלך אומר לך ואתה לא תרשה שהלב יקבע לך לעשות דברים שאולי יוכיחו
לשכל שהוא טעה. לא לא, השכל עובד
כמו מהנדס והחישובים שלו לא טועים אז אין ברירה אלא להכנע לשכל
ולהשתיק את הלב. לפי מה שאתה אומר, אין הבדל בין האלמוני ובינך אלא שאתה
לא מבין צחוק.
השכל והלב 155177
לא את כל דבריך הבנתי, אך ברצוני להבהיר באופן הכי פשוט שאני יכול מה הייתה כוונתי כשכתבתי שהאלמוני רוצה שכולנו נטבע בים.
אני כתבתי הודעה שבה דברתי על דברים שאני חש. קפץ לו אלמוני חצוף ואמר בעצם: "אתה משקר. אתה חושב בדיוק הפוך ממה שאמרת שאתה חושב". מה יכולתי לעשות ? יכולתי לכתוב: "לא נכון. באמת אני לא משקר. תאמין לי."
אבל אין זו דרכי.
כשמישהו מתיימר להיכנס לתוך ראשי ודעת בדיוק מה קורה שם ולהאשים אותי בשקר, בתארי את מה שאני מרגיש, הדרך היחידה שלי לענות היא להראות ולהדגים שגם אני יכול בדיוק כמוהו להיכנס לתוך ראשו ולהוציא משם כל מה שאני רוצה כולל מה שאין שם.
מקווה שהבנת.
שיטה מצוינת 154993
במהלך כל תקופה של שקט, לא חשוב כמה זמן תמשך, תוכל להגיד "אמרתי לכם".
לאחר כל פיגוע או סידרת פיגועים תוכל להגיד "אמרתי לכם".

נשאלת השאלה: מה צריך לקרות על מנת שלא תוכל להגיד "אמרתי לכם"?
שיטה מצוינת 154994
אני אגיד לך מה צריך: אם רק היה משתתף אחד באייל חוץ מדוב (נניח דוב ודובי בלבד), אז דוב היה אומר "אמרתי לך". באופן דומה, אם יתר המשתתפות היו נשים בלבד, אז הגירסה היתה "אמרתי לכן".
כבר כתבתי שלדעתי מתפספסת כאן קריירה נהדרת של פרשן ספורט.
שיטה מצוינת 155003
זה לא נשמע לי הוגן כל כך. זכור לי במעומעם שדב כבר הודה בטעויות. בפרט, נראה לי שאם יישאר שקט (ואפילו יחסי) ובסופו נגיע להסדר קבע סביר, דב יגיד "טעיתי". אני צודק, דב?
שיטה מצוינת 155008
כמובן שיש את האלטרנטיבה המצערת יותר - שגם הפסקת אש זו לא תכובד מיידית (ויש כמה סימנים לכך כבר עכשיו).
שיטה מצוינת 155012
אין לי עניין ללכת ולחפש קישוריות לתגובות בהם אמרתי במפורש ''טעיתי'', אך יש, כמובן, כאלה יותר מאחת.
שיטה מצוינת 155017
אני לא ניסיתי לרמוז שדב לא מודה בטעויות, אני פשוט מנסה להבין את עמדתו (או יותר נכון, מהו התסריט שבו הוא לא יוכל להגיד "אמרתי לכם"). התסריט שאתה הבאת יכול להימשך 20 שנה שבמהלכן דב יוכל להגיד שוב ושוב, "אמרתי לכם".

אם בעקבות המאורעות האחרונים ישאר שקט יחסי ובסופו של דבר נגיע להסדר קבע שיתממש, ורק אז דב לא יוכל להגיד לנו : "אמרתי לכם", אני לא מבין מה הנבואה הגדולה וכיצד הדבר מחזק את עמדותיו באופן כללי.
בין אם אתם נוטים שמאלה יותר או ימינה יותר, מה, אתם באמת תופתעו אם תסריט אופטימי זה לא יבוא לידי מימוש בעקבות המאורעות האחרונים? אתם לא מכירים את הנפשות הפועלות? פגשתם במנהיגות הישראלית והפלסטינאית לראשונה היום בבוקר? אתם באמת חושבים ששני הצדדים מחזיקים ברצון כנה להגיע לפשרה ולא ששניהם עושים הצגות בשבועות האחרונים לשם ריצוי הדוד הגדול שמפעיל עליהם לחץ פיזי מתון? אתם לא מכירים את הכוחות שפועלים מבית על המנהיגים שלא יאפשרו להם לזוז גם אם ממש יתחשמק להם? זה לא ממש משנה מה המנהיגים רוצים לעשות, אלא מה הם מסוגלים לעשות.

ברגע שהלחץ החיצוני על אחד הצדדים יתמתן, הקיטור ישתחרר, לא צריך לדאוג. אני לא נותן לשום שקט יותר מחודשיים והרי לכם טענה אמפירית שניתן אחריה לחזור ב-‏3.9.2003 ולהגיד - טעיתי. אני מקווה לחזור לפה אז ולהגיד בדיוק את זה. מהכרותי את מנהיגי האיזור (ואת הדוד הטקסני מאמריקה), אני קצת פחות אופטימי.

_____________
אביב י. מצטרף למועדון חובבי כדור הבדולח, לאחר שגנב את הערכה של שכ"ג.
שיטה מצוינת 155052
הדוד הוא לא ממש טקסני, אגב. בוש לא נולד או גדל בטקסס. אינני זוכר היכן גדל.

אני, אישית, חוזה מהפיכה איסלאמית בירדן עד לאותו התאריך, ומדינה פלסטינית בגבולות 1918.

אשמח להתבדות. סביר להניח שאתבדה, למעשה. מה שיותר חשוב, הוא שאשמח להתבדות לגבי התחזית שלך, לה אני מסכים.
לכל המוטרדים 155010
מה זה חשוב אם אני צודק או טועה בתחזיותיי ?
הרי הגיע לכאן כוכב חדש (אתה), שתחזיותיו מדוייקות עד אחרון הפרטים ולעולם אינו טועה.
לכל המוטרדים 155013
אני מבין את המרירות ומתנצל על ההשתלחות. ההבדל עליו ניסיתי לעמוד (בצורה לא מעודנת) היא שנכון שגם אני מנסה כוחי בחיזוי, אבל אני דבק רק בקו אחד בזמן נתון.
לכל המוטרדים 155018
אני חושב שתחזיותיי בעניין התפתחות "מפת הדרכים" היו חדות וברורות ולא כאלה שניתנות לפרשנויות לכאן וגם לשם כפי שאתה מנסה להציג אותן, והביקורת שלך בעניין זה ממש לא הוגנת.
הבהרתי את עמדתי ב תגובה 154111:

"ובכל זאת אם אתה שואל לתחזית שלי, בודאי שתהיה ירידה משמעותית בכמות הפיגועים, אבל אם ימשיך שרון לא לאמץ את הכלל שעליו דברתי יהיו מדי פעם בכל זאת פיגועים כשהצד השני טוען שתפיקידו הוא רק לעשות "מאה אחוז מאמץ", והוא לא מצליח לעצרם."

שים לב למילים "בודאי" ו "משמעותית". הרי גם בתקופה של שקט יש מידי פעם אירועים אלימים. גם השלום עם מצריים לווה בתקרית בראס בורקה והשלום עם ירדן בתקרית בנהריים ובכל זאת אפשר לומר בפה מלא שמדובר בשקט.
לגבי התהליך במפת הדרכים, אני טענתי שתהיה בכל מקרה בפרוש ירידה "משמעותית" ברמת האלימות בתקופת מסויימת. אבל גם אמרתי שביכולתנו לשלוט בכמות הפיגועים שבכל זאת יהיו ע"י הפעלת מדיניות מסויימת, ואי תגובה של שרון על פיגועים ע"י עצירת התהליך ולו לתקופה מוגבלת, גורם לכך שכמות הפיגועים שבכל זאת תהיה פה ושם בתקופת ההפוגה תהיה יותר גדולה.
מכאן לומר שאני חוזה תחזיות שבכל מקרה תהיינה נכונות מבלי "לקחת סיכון" זה לא הוגן.
ולגבי מפת הדרכים, עד כה התהליך מתקדם בדיוק באופן שחזיתי. זו ההערכה שלי לגבי התחזית שלי, ואתה יכול לחשוב בקשר לכך מה שאתה רוצה.
לכל המוטרדים 155020
חוץ מזה, תגובתי ''הלב והשכל'' עסקה בעניין אחר, וניצולה כדי לחזור לויכוח הקטנוני הזה אינה במקומה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים