שאלה די מורכבת... ובכל זאת 155624
קודם כל, מהפן האישי - אדם שתוקף אותך רק בגלל היותך ישראלי/ת, הוא בבירור גזען צר עין וגס רוח, ללא קשר לדעותיו. לא הייתי תוקף אף סיני על יחסם לטיבט, נורבגי על ציד הלויתנים, רוסי על היחס לצ'צ'ניה וכו' וכו'.

אני, אישית, מעולם לא נתקלתי ביחס שכזה (לפחות לא בפני) ולא הייתי מקדיש דקה מזמני לאדם שמתייחס אלי כך.
רוב האנשים דווקא מעוניינים לדעת על ישראל וזה גם לא נדיר לפגוש אנשים שביקרו בארץ או התנדבו בקיבוץ.

מצד שני, יש כאן הרבה תנועות "סוציאליסטיות" עם גוון שמאלני מאוד. בהיותי "שמאלני" בדעותיי אני מבין חלק ממה שהם אומרים אבל בהחלט יש להם הטיה אנטי-ישראלית חזקה, חסרת פרופורציות - לא שמעתי על הפגנות וכנסים בנושא מלחמות האזרחים בחוף השנהב, ליבריה וכו'. בקיצור, הם אוטומטית שונאים כל מה שנתפס קפיטליסטי/אמריקאי/ קולוניאליסטי/ מיליטריסטי וכו'. ישראל נראית כגורם קולוניאליסטי ותוקפן והפלשתינאים כקורבן.

בהתחלה לוקחים את זה אישית, אבל בסופו של דבר אי אפשר להתווכח עם כל העולם, במיוחד עם מי שדעותיי כל כך מקובעות.
אני מאמין שה"תשובה" שלי היא בעצם היותי ישראלי, מבלי להסתיר את זה, כך שכל מי שאני פוגש רואה שישראלים הם לא חיות דו רגליות ושיש הרבה צדדים לסיפור.

גד באוסטרליה
התחשבנויות קטנות 157091
אני לא אכביר במילים הפעם, אלא אפנה אותך ישירות למאמר ארוך שרשמתי בנושא זה, המכונה "מוסר כפול ומוסר משולש", לפיו כל ההתעניינות העצומה במעשי ישראל בשטחים אינה אלא ביטוי לרפלקס אחר לחלוטין, הנובע מהטפת המוסר היהודית לאחר כשלון העולם הנוצרי במלחמת העולם השנייה.
התחשבנויות קטנות 157118
ייתכן, אבל צריך לזכור שמדינת ישראל עצמה עשתה ועושה לא פעם שימוש ציני בשואה כדי להצדיק את מדיניותה ולבטל ביקורת על מעשיה. בל נתפלא שגישה זו חוזרת אלינו כבומרנג, לא בדרך שהתכוונו אליה.
התחשבנויות קטנות 157123
מסכים לכל מילה שכתבת כאן.

אם עקבת אחרי הדיון שאליו הפניתי בקישור, בוודאי הצלחת להיווכח באילו טיעונים ונימוקים אפולוגטיים ואויפומיסטים ניסו אנשים שונים לקעקע את הטענה שישראל קוצרת את אשר זרעה עם 'לקח השואה' וכ'.

המוסר המשולש הוא הבעייה האמיתית ממנה סובלת ישראל, שמבקשת לעצמה בנקודות רבות התייחסות שונה. לו היתה נוקטת מראש במוסר כפול, כפי שב''ג נקט בשנים הראשונות לקיומה, היו הדברים נשמעים מעט אחרת.
התחשבנויות קטנות 157173
אלכסנדר, האם אתה סבור שבעיית המוסר המשולש (ניתוח מקורי ומרענן, אגב) היא המקור היחיד לתופעה או שיש גם אלמנטים נוספים?
במילים אחרות, אם ישראל לא היתה נוקטת במוסר המשולש, האם היו מזכירים אותה בBBC פעם בשבועיים, יחד עם ארועים "זניחים" בבנגלדש או בחוף השנהב?
התחשבנויות קטנות 157214
אני אכן מאמין שהדבר המתקרא 'מוסר המשולש' לשיטתי הוא מהותי, ומשמש כדלק המזין את התעמולה האנטי ישראלית במדינות המערב בחו"ל;
במילים אחרות: הדרך היחידה לנגח את הצדקנות היהודית (שמתגלמת כמעט תמיד על ידי יהודים עם לב חם בכל 'גלות' אפשרית), היא לפנות לביקורת אירציונאלית נגד ישראל, כמעין משקל נגד לדיסוציציה שישראל יוצרת על ידי הנאראטיב היהודי שהיא מבקשת לגלם.

ה-BBC מבחינה זו מגלם בתוכו שטאנץ ברור וקבוע מראש, אשר לתוכו חדרה ישראל למן חודש דצמבר 88 בהתמדה ובעיקשות - משמע היתה ישראל לשיטת תחנה זו מעין דרום אפריקה המבקשת להטיף מוסר לגויים; כך עולה ויוצא שגם המקרים בהם לישראל יש "קייס" והיא באמת ניצבת על שלל קורבנותיה האזרחים, נראה הדבר כטיפה נוספת בים של שכול וכאב שהעם היהודי מייצר מאז 2000 שנה לפחות, כך שהרבה אינם ממש מבקשים "להתרגש" מהתופעה. ישראל, מטיפת המוסר הגדולה בשם העם היהודי, נראית כאשמה בצרותיה שלה בכל האמור לסכסוך זה, ובכך נסגר מעגל שלם של סיבה ומסובב.
התחשבנויות קטנות 157324
בנושא ה-BBC, דורון רוזנבלום כתב היום ב"הארץ" מאמר בשם "האימפריאליזם של האמפיריות":

חוף השנהב vs צרפת 260252
אודה למי שיסקור בקצרה את האירועים בחוף השנהב, ויסביר כיצד הגיעו לעימות צבאי כנגד הצרפתים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים