וואו. 15639
צריך הרבה אומץ לחטט בפצעים חברתיים. הרבה כאן מדברים בזכות "השמאל האמיתי" ונגד ה"חרדים" וה"דתיים", בקלישאות שאינן מחזיקות מים, תוך התעלמות מכך שמדובר בעצם באינטרסים כלכליים שמוסתרים ע"י רוממות האידיאולוגיה האשכנזית המבוססת כלכלית.

ואני בכוונה מדבר בצורה בוטה.

לדוגמה - מצד אחד השמאל שותף של ערביי ישראל, ומצד שני הוא לא רוצה לתת לערביי ישראל הפליטים מ-‏48 לחזור לבתיהם. מה מותר ערביי ישראל שפרס וביילין מחזרים אחריהם לפני הבחירות מאלה שהם גרשו ב-‏48? אין שום הבדל, למעט העובדה שאם ייתנו להם את זכות השיבה, רוב הקיבוצים בארץ יצטרכו לוותר על רוב האדמות שגזלו מהפליטים ושעכשיו הם מנסים ע"י הלובי החקלאי להעביר חוקים שינציחו את הבעלות שלהם באדמות המדינה.

אדמות בשווי מיליארדי דולרים לקיבוצי השמאל הנאור בהינף יד, אבל כשש"ס מבקשת 25 מיליון ש"ח לבתי ספר של האוכלוסיה הענייה ביותר במדינה (אחרי הערבים שאותם אף אחד הרי לא סופר) - זו עילה לפירוק הקואליציה. ומילא אם הם היו עושים חקלאות באדמות האלה. איפה, הכסף הגדול בא מבניית קניונים לא חוקיים ושכונות מגורים. אז בטח שהם נגד העברת כספים לחרדים, כל לירה שיוצאת מהעשירון העליון עולה להם בדם. לכן אין להם בעיה לעמוד ולקרוא קריאות גזעניות: "רק בלי ש"ס".

חלוקת העושר במדינה זה הנושא שצריך לעלות על סדר היום ולא לרדת ממנו עד שייפתר. זה המפתח לפתרון העיוותים החברתיים, לבעיות החינוך, המגורים והתעסוקה. ועד שזה יקרה נסתפק בגנרלים נבובים דוגמת ברק ושרון שכל מה שמעסיק אותם זה לסבך אותנו במלחמות ואח"כ לריב מי סיבך ומי פתר וחוזר חלילה.
וואו. 15661
אני לא קיבוצניק, ואני מתנגד לדרישות הקיבוצים. אני גם קפיטליסט מוצהר. ואני מתנגד לזכות השיבה בגלל שהייתי מעוניין לשמור על המדינה הזו כמדינה חופשית, והכנסת אוכלוסיה עויינת בגודל האוכלוסיה הקיימת לא תסייע למטרה הזו. עכשיו תסביר לי בדיוק מה הבעיה שלך איתי, ואני אענה לך.
וואו. 16009
זכות השיבה היא מהמוצדקות ביותר, מהמוצדקות ביותר, מהמוצדקות ביותר (טוב, נפסיק לבינתיים) בדרישותיהם של הפלסטינים.
אין סיבה בעולם שלא נחזיר אותם לתוך תחומי הקו הירוק, אם לא לערים/כפרים עצמם אז לידם.

אלא שאתה כשמאלן ליברל, נמצא בבעיה. מצד אחד אתה יודע שזכות השיבה היא זכות מוצדקת (עובדה שאתה לא משתמש בטיעון הזה) ומצד שני אתה לא כל כך בעד שמיליוני ערבים "ישתלטו" כאן על המדינה.
אתה לא יכול לומר שאתה נגד רוב ערבי או אף ראש ממשלה ערבי - כי הרי אתה בעד מדינת כל אזרחיה, והעם היהודי היושב בציון איננו אלא אסופת פליטים עם מוצא מפוברק.

מה יעשה שמאלן כמוך?
ידבר על אוכלוסיה עויינת.

והנה אני זורק לעברך את הכפפה - ונאמר כי הפליטים יצטרכו לחתום על הצהרה לשמירת אמונים למדינה הישראלית -ואפילו בדיקת פוליגראף שתראה כי הם אינם עויינים - תהיה תנאי לשיבתם לארצם הנושנה.
האם תסכים לקלוט ארבעה וחצי מיליון פליטים בתוך תחומי הקו הירוק?

רק מאחר ודיסונאנס קוגנטיבי מדבר על תחושה שלאחר "ביצוע" - אני לא טוען שהטיעון שלך בדבר הלויאליות שלהם למדינה הוא תוצאה של השקטת המתח הדיסונאנסי בו אתה נמצא.

(אחרים יטענו כי זו מדינה יהודית, לכן גם אם הפליטים ישבעו באחותם שיהיו לויאלים למדינה - אין להחזירם. מה שהיה היה.)
וואו. 16036
מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. אני מכיר בכך. זכותו של כל קבוצה שרוצה בכך להכריז על עצמה כעם. מכאן ועד כפייה של הזהות הלאומית - ויותר מכך, של הדת הלאומית - עלי, הדרך ארוכה.
על כן, לישראל יש כל זכות לתת אזרחות למי שבא לה ולשלול אותה ממי שבא לה, על סמך איזה קריטריונים שבא לה. אי אפשר לדבר על הפרת זכויות אזרח כלפי מי שאינו חלק מהמדינה. אני לא חושב שזכות השיבה היא מוצדקת, ואני חושב שלישראל יש זכות מלאה למנוע מאוכלוסיה שהיא אינה יכולה לקלוט (עויינת או לא עויינת - לא נעמוד בכך כלכלית) את הכניסה אל תחומיה.

רק חסר שגם ידרשו סל קליטה.
וואו. 16946
דובי,
חשבתי שאתה מתכחש לכך שהיהדות היא עניין לאומי.
וואו. 15671
הפערים החברתיים שנוצרו (ולא ניתן להתעלם מהסטטיסטיקה שמראה את הפער בין ספרדים לאשכנאזים), ובעיקר *ההזנחה* שלהם מכעיסה אותי הרבה יותר מטעויות פאטליות שנעשו בנושא המדיני שאולי נעשו בתום לב, לעומת אלה שנעשו בציניות ובהתנשאות בשם הבולשיביזם בעבר ובשם הקפיטליזם היום.

את כל זה אני אומר בתור אשכנאזי-חילוני שקיבל הזדמנות ראויה להיאבק על ההון במדינה, למרות שאף אחד מבני משפחתי המורחבת לא זכה להחזיק בפנקס אדום.
הרשו לי להזהיר את כל השאננים במדינה, ולאור הסטטיסטיקה הייתי מוסיף האשכנאזים במיוחד, שהפער הזה הוא לא בעיה של העניים-הספרדים, הוא בעיה של העשירים ממש באותה מידה.
כשם שלא השכלנו לטפל בעוני של הפלסטינאים תושבי יש"ע שהתפוצץ לנו בפרצוף (תרתי משמע), כך לא השכלנו לטפל בעוני בתוך הקו הירוק, והינה זכינו בכבוד המפוקפק להיות המדינה בעלת הפער הגדול ביותר בין העשירון העליון לתחתון אחרי ארה"ב! ( במדינות המפותחות כמובן). והפצצה הזו תתפוצץ לנו בפרצוף ו 17 מנדטים של ש"ס זו רק ההתחלה.

אני לא רוצה להכנס לעניין של תרומתם או אי תרומתם של החרדים הספרדים לחברה, הם לא מהווים אפילו 5 מנדטים, הבעיה מתמקדת בספרדים ה*חילונים* שמהווים יותר מ 12 מנדטים מכוחה של ש"ס. האנשים האלה, *שמשרתים בצבא ומשלמים מיסים*, העבירו את כוחם האלקטוראלי בצדק למפלגה שתלו בה את תקוותיהם לאחר אכזבה טוטאלית ממפלגות צבועות אחרות.

למרות כל האמור לעיל, אסור לטעות, ש"ס היא לא תרופה לבעיה הזו, ואף לא כוסות רוח למת כפי שהייתי אומר לגבי העבודה והליכוד, אלא כדור בראשו של החולה!

אין להתפלא על כך שישנם עניים רבים במדינה, שחלק גדול מהם ספרדים, מתייחסים למלה דמוקרטיה כאל מילה גסה. השיטה הזו איכזבה אותם! והטענה שכל שיטת שלטון אחרת היא גרועה בהרבה לא מנחמת אותם בכלל, למרות שהיא נכונה. ויש להם מספיק טיעונים נגד האמריקניזציה הזו. אף אחד לא רוצה שהילד שלו ילך עם דוקרן לבית הספר, או ישתמש בסמים.
ולכן, אם אומר שש"ס היא מפלגה מסוכנת אנטי-דמוקרטית, זה לא מדבר אליהם וגם לא היה מדבר אליכם העשירים (האשכנאזים) אם הייתם במצבם, למרות שאני מאמין בכך בכל ליבי.

מטרתה השקופה והבילתי מוצהרת של ש"ס היא להנציח את הבורות והעוני, מה שיגדיל את כוחה האלקטוראלי. הכספים שש"ס מקבלת וקונה אתם שוקו ולחמניה לגני הילדים שלה, זה המקרה הקלאסי שבו נותנים לעני את הדג במקום את החקה. אשמה זו מותחת בש"ס, אך מי שלא נתן לעני את החקה, אין לו הזכות לכעוס על מי שנתן לו את הדג, למרות האבסורד שאת הדג קיבל השלישי מהראשון בסחיטה ונתן אותו בשמו לשני.

אני מציע לכל אלה שמצליחים להבין כל כך טוב את הצד הפלסטינאי בעניין הכיבוש האכזר, לנסות ולהבין את הצד של עשירונים התחתונים, שלא מקבלים הזדמנות אמיתית להתמודד על ההון במדינה הקפיטליסטית שלנו, שהרי אם הם כן היו מקבלים הזדמנות שווה אז או שהסטטיסטיקה היתה נראית אחרת או שאתם מאמינים בתורתו של שחר נתניהו.
וואו. 15679
א. אבל ברק כבר התנצל! בשם המפלגה לדורותיה, אגב.
ב. זה נראה כמו תחילתו של דיון מעניין, ואני אישית הייתי שמח לקרוא ב"אייל" מאמר של שמעון מורמי בנושא זה, שיהיה קצת יותר ארוך ומפורט מתגובתו כאן.
א. איך שלא מסתכלים על זה, במילה "אשכנזי" אין א' אחרי הנ'.
וואו. 15697
וואלה, אין לי מושג איך היגעתי לזה, אבל מצד שני אחרי ב בא ג ולא א
וואו. 15711
ובכן, קיבלת הצצה לתוך שיקולי העריכה שלי... מה שעולה בדעתי ראשון הוא לא תמיד מה שצריך להופיע ראשון. דא עקא שבדפדפן שלי עדיין אין ''מספור אוטומטי''.
כמה מחבריי הטובים ביותר 15699
שלום מיץ,

אשכנזי=אשכנאזי=אשכנאצי - לא שמעת על זה?

בדריש"ס שלום

א. מאן
כמה מחבריי הטובים ביותר 15785
כגרמני אתה ודאי כותב
Aschkenazi
אשכנזים, ספרדים, מזרחים וירקות 15738
יש בלבול רב בנוגע לספרדים, בלבול שאותי אישית די מתמיה (את סבא שלי זה יכול להוציא מן הכלים).
אז ככה, יהודים-ספרדים הם אלו שמדברים ספניולית/לדינו, אני מאד מצטער אבל אני ממש לא יודע מהיכן המרוקאים של ש"ס הכניסו לעצמם לראש שהם 'ספרדים', אבל ס"ט אמיתיים יש עד כמה שאני יודע רק בבלקן, ביוון ובטורקיה. ס"ט שיודעים את השפה, שניתן לאבחן אצלם שושלות משפחתיות שמגיעות עד ספרד, ששרות שירים ספרדיים בחגים...
אנא, אל תעליבו את קומץ הבולגרים/יוונים/טורקים שנשאר בארץ הזו (יש עוד כמה, מסתבר) השתמשו במילה מזרחים כשאתם כותבים על ש"ס ועולי המזרח.
הבה ונשמור את המושג 'ספרדים' לאנשים אשר יכולים להוציא לפחות מילה אחת בספניולית מהפה.

בברכה ובתודה,
רן בר זיק
בשם עדת הבולגרים המקופחים והמופלים לרעה, שכולם חושבים שהם אשכנזים, למרות כל ההסברים.
אשכנזים, ספרדים, מזרחים וירקות 15739
מכמה תגובות שלך אני מסיק שאתה מתנגד לעובדה
שאתה מזוהה כיהודי, היינו שייך לקבוצה מסוימת שגבולות
הגדרת מטושטשות מאד.

לכן נראית לי מוזרה ההערה הזו שמנסה לתחום בבירור גבול
לקבוצה אחרת, ועל ידי כך לנכס לעצמה בלעדיות.

הבנתי שההערה נכתבה עם'' לשון תקועה בחיך ''ואני רק מנסה
לבזוק קורטוב רצינות לנושא חשוב שקשור לדברי גילית חומסקי-
כיצד נקבעת זהות של קיבוץ אנשים ונשים, כל ידי מי היא נקבעת
והאם ההגדרה היא א-פריורית ותקפה לנצח או שלמעשה זוהי קטגוריה
אפוסטריורית ובעלת גמישות.
אשכנזים, ספרדים, מזרחים וירקות 15741
א. הסקת לא נכון, אני אכן מתנגד לכפייה דתית. אך איני מתנער מזהותי היהודית.

ב. יהודי שמדבר יידיש - הוא אשכנזי, יהודי שמדבר ספניולית הוא ספרדי ויהודי המדבר ערבית הוא מזרחי. מה הבעיה כאן? לעדה שלי (ספרדים) יש בלעדיות על הנושא, אני סתם מתעצבן, אבל סבא שלי ובני דורו מתרתחים על כך. זכורה לי הערתו המצוטטת של בולגרי אחד אשר פרש בזעם מ'וועד יהודי ספרד' שקם בישראל בטענה שאפילו ספניולית אי אפשר לדבר שם כי כולם מזרחים.

הבה לא נכנס לפוסט-מודרניזם, אני חושב שההגדרות שנתתי בהודעה זו ובהודעה הקודמת ברורות דין.
אשכנזים, ספרדים, מזרחים וירקות 21969
תמיד שיעשעו אותי אנשים שטענו שהכינוי ''ספרדים'' מטעה כיוון שיוצאי ארצות המזרח שזכו משום-מה לכינוי זה אינם בהכרח יוצאי ספרד. לעומת זאת הביטוי ''אשכנזי'' כביטוי ליוצאי אירופה נתפס אצלם כטבעי.

''אשכנז'' היא גרמניה. לכן הכינוי הזה לכל יוצאי אירופה הוא מוטעה בדיוק כמו הביטוי ''ספרדי''.

אבל איני רואה בכך דבר ''מוטעה''. פעמים רבות קורה בלשון שמונח מקבל משמעות רחבה יותר ממשמעותו המקורית והמילונית. איכשהו בהיסטוריה היהודית נקבעו ספרד מצד אחד וגרמניה מצד שני כשני קטבים של מוצא יהודי, והכינוי הזה נתפס. הלשון קיבעה את הביטוי הקצת מוטעה ואנשים משתמשים בו בטבעיות (בדוגמה הפוכה, המילה ''אמריקני'' לפעמים נתפסת ע''י אנשים מסויימים דווקא כתיאור של אזרח ארה''ב...).

ובא לספרד גואל.

- אסף
אשכנזים, ספרדים, מזרחים וירקות 22676
אם כל האנשים היו כמוך...

אבל הם לא, רובם מזהים ספרדי כ''מזרחי'', כפועל יוצא מכך, רוב אלו שאני נתקל בהם חושבים שאני 'אשכנזי' למרות טענותי ומחאותי שאני ס''ט. נכון שזה עניין איזוטרי וסמנטי אבל משמעותי בשבילי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים